Jump to content

Cu Ce Etansam Semicarterele Motorului?


bogdan_bus
 Share

Postare recomandată

De unde luashi?Bogdan: NU pune pompa de ulei veche, mai ales daca pui tacheti hidraulici. N-are rost sa pui pompa de tip 4. Pui de tip 1 cu debit marit, modificata (modificarile-s minime, o sa pun io niste poze aici).
da .. la asta ma gindeam si eu .. dar nu eram sigur ca pompa de tip1 se potriveste la tip4.. ptr ca nu am una de comparatie .. te rog ajuta-ma cu ceva date .. ptr ca totusi as vrea sa folosesc o pompa nouaps inca nu am ajuns la magazinu cu pricina ptr ca am fost retinut cu ceva probleme .. dar cum ajung pun aici toate informatiile
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bogdan_bus

    36

  • jan

    20

  • MikeRG

    9

  • dihorul

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ai folosit vreun produs de la ei? Adica personal, asa, acum ceva timp.Ideea-i buna; tre sa caut. Factura trebuie pe bune sau de srl?

Da, am folosit. Pe langa mine, iata si o lista cu clienti de prestigiu din Romania :lol:

1. Centrala nucleara de la Cernavoda

2. Oltchim

3. Astra (rafinaria)

Astia vand produse industriale de calitate, sunt printre primii in lume. Ei au fost cei care au utilizat pentru prima oara teflonul in aplicatii de etansare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e buna informatia; io totusi ma gindeam sa cumpar un tubulet, nu 2000 de tone de pasta de etansare. Ce-i asa prestigios la clientii aia enumerati? N-a explodat inca nici unul?

Stai ca nu ma pricep nici la facturi: daca el emite factura pe numele tau, trebuie sa apara la cheltuieli la tine? Nu putea s-o piarda un sofer?

Cu pompa, in linii mari: se "preseaza" axul de la pinionul activ pina la fatza pinionului si se polizeaza "umarul" din care iese axul din corpul pompei cam 1mm. Asta cica ar fi. Trebuie sa caut linkul.

Hai ca fac un "topic" separat cu d-astea, ca nu mai au legatura cu etansarea.

Modificat de jan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in brasov loctite 574 sau loctite 510 se gasesc la reprezentanta in centrul comercial schneide pe drumul de la ghimbav inainte de metro si costa 93,5 lei fara tva ... ca sa luati tre sa faceti rost de la prieteni de un j de firma ptr ca nu dau la persoane fizice.. mai caut si in alta parte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de banii astia beau de ma pun in cap...

asa e dar boala trebuie tratata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Factura trebuie pe bune sau de srl?

cred ca a vrut sa zica ca daca te duci sa cumperi si dai datele firmei lui, sa ii aduci factura sa o bage in conta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, cred ca da. Io am inteles altceva, ma gindeam sa dau o fuga pe Dudesti, la cetatenii minoritari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca a vrut sa zica ca daca te duci sa cumperi si dai datele firmei lui, sa ii aduci factura sa o bage in conta.

nu mike nu mai am firma de mult.. prefer sa fac subteran totul ... face mai bine la sanatatea personala....

de cumparat cumpar si eu tot pe firma altuia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai, da io tot nu-nteleg: nu poti sa le dictezi niste date fictive, din nas? Pe urma achiti alea si pleci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mike nu mai am firma de mult.. prefer sa fac subteran totul ... face mai bine la sanatatea personala....

de cumparat cumpar si eu tot pe firma altuia

era vorba de firma lui charlie :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era vorba de firma lui charlie :Driver:

aaaaaaaaa...sorry

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la loctitarie ... Temad. Fac doar distributzie deci trebuie sa ai firma sa o inscri la ei ca distributor :D Sau sa iei pe firma mea (si sa-mi aduci factura)

eu zic ca omul a fost destul de clar:1. poti cumpara de la ei doar pe firma;2. poti cumpara de la ei doar pe firma in conditiile in care ai o relatie contractuala de distributie a produselor lor; nu inseamna ca daca le dai un CUI si un R valabil iti vor vindescuze pentru off topic dar eram pe felia mea :Driver:

da .. la asta ma gindeam si eu .. dar nu eram sigur ca pompa de tip1 se potriveste la tip4.. ptr ca nu am una de comparatie .. te rog ajuta-ma cu ceva date .. ptr ca totusi as vrea sa folosesc o pompa nouaps inca nu am ajuns la magazinu cu pricina ptr ca am fost retinut cu ceva probleme .. dar cum ajung pun aici toate informatiile

jake raby foloseste curent pompe de tip 1 pe motoarele lui de tip 4

http://www.aircooledtechnology.com/vw.htm

http://www.aircooledtechnology.com/store/home.php?cat=347

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, abia acuma e clar. Destepti, contabilii astia! Parc-ar fi vorba de cianura de potasiu. Nu trebuie sa predai si tubul la sfirsit?

Ramin la Curil.

Multam lui Charlie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare de baraj! :Driver:

De ce nu puneti "Gasket Sealant" rosu, rezistent la temperatura +300( e silicon). Evident trebue uns UN semicarter in strat SUBTIRE ( pentru a nu face joc la cuzineti din start)si uniform. Asa am facut eu motorul si de 6 ani e OK!

L.E. Sau folositi magiun de prune ( negru lucios, facut in Ardeal! "silvoiz") Fara gluma , in vremea copilariei mele, cand nu exista "Hermetik"( o solutie groasa ca mierea, de culoare roziu-trasnsparent, cu miros de nitro) "maiestorasii" auto puneau magiun!

Modificat de soryn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, abia acuma e clar. Destepti, contabilii astia! Parc-ar fi vorba de cianura de potasiu. Nu trebuie sa predai si tubul la sfirsit?

Ramin la Curil.

Multam lui Charlie.

:Driver: eu nu sunt contabil, sunt jurist; pentru mine cea mai mare realizare a fost sa inteleg in facultate, la cursul de contabilitate generala de ce pierderile se pun pe conturi de activ si castigurile pe conturi de pasiv :)

oricum, asta e; vorba ta: si la puscarie se returneaza cartusul dupa executie, pentru decont, eventual catre familia defunctului? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca omul a fost destul de clar:1. poti cumpara de la ei doar pe firma;2. poti cumpara de la ei doar pe firma in conditiile in care ai o relatie contractuala de distributie a produselor lor; nu inseamna ca daca le dai un CUI si un R valabil iti vor vindescuze pentru off topic dar eram pe felia mea :Driver:

jake raby foloseste curent pompe de tip 1 pe motoarele lui de tip 4

http://www.aircooledtechnology.com/vw.htm

http://www.aircooledtechnology.com/store/home.php?cat=347

exista totusi ceva diferente la cote intre cele doua modele???.. si parca al meu .. .. spun din ochi.. ar avea deja 26 lumngimea pinionului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare de baraj! :D

De ce nu puneti "Gasket Sealant" rosu, rezistent la temperatura +300( e silicon). Evident trebue uns UN semicarter in strat SUBTIRE ( pentru a nu face joc la cuzineti din start)si uniform. Asa am facut eu motorul si de 6 ani e OK!

L.E. Sau folositi magiun de prune ( negru lucios, facut in Ardeal! "silvoiz") Fara gluma , in vremea copilariei mele, cand nu exista "Hermetik"( o solutie groasa ca mierea, de culoare roziu-trasnsparent, cu miros de nitro) "maiestorasii" auto puneau magiun!

mai frate .. eu broscovanul l-am lut de hobbie.. nu il folosesc la arat sau la alte munci tzaranesti.. daca as putea sa fac motorul ca pe unul de avion l-as face ...coca, magiun , raha..,sau altele sa puna cine vrea, eu nu imi bat joc de meserie, nenea porsche cind a clocit motorul asta l-a gindit pentru tzari civilizate, nu bananiere.. unde etansarile se fac cu ....etc... vaselina se impinge cu polonicul ... si benzina e facuta in fundul curtii... d-aia acolo o broasca trece cu un set motor de 380.000 de km si la noi oamini invatati cu putinul si cu dacia daca ajungem cu un motor la 100.000 spunem ca e o masina exceptionala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Punem, bre, si magiun, da sa fie Loctite sau asa ceva!

E diferenta, pompa de tip 4 sta mai mult in afara blocului.

Modificat de jan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Punem, bre, si magiun, da sa fie Loctite sau asa ceva!E diferenta, pompa de tip 4 sta mai mult in afara blocului.
hai pe topicul alalalt ca aici e cu gemurideocamdata .. si la mine pompa e in afara blocului .... :D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si la mine pompa e in afara blocului .... :)

au lasat-o parintii sa se joace? :wacko:

on topic again: eu am pus gasket negru, sunt multumit de rezultat; fiecare cu ale lui; important e sa lucrezi cat mai curat, sa respecti ordinea de asamblare, cotele de strangere si timpii de uscare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au lasat-o parintii sa se joace? :Driver:

on topic again: eu am pus gasket negru, sunt multumit de rezultat; fiecare cu ale lui; important e sa lucrezi cat mai curat, sa respecti ordinea de asamblare, cotele de strangere si timpii de uscare

stii ... mie imi e groaza de gasket cind il pun ....imi trebuie rabdare chinezeasca.. si inca nu am ajuns sa prind muste cu betisoarele... glume...... totusi il consider foarte gros .. nu stiu cum e curilul lui jan???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite asa ar tebui sa arate un motor inainte de asamblare dat cu loctite....apropo un tub de loctite ajunge la 4 motoare

post-17229-1196951542_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!