Jump to content

Montare cotiera Golf IV


bladerunner
 Share

Postare recomandată

pentru cine intereseaza mi-am luat cotiera originala VW la pretul de 190 lei + taxe curieratde aici http://www.cotiere-auto.ro/0,57,cotiera-t.a.g.-volkswagen-bora-piele-ecologica-neagra.html, baieti de treaba, foarte rapizi in trimiterea ei. se poate acizitiona din piele sau material.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o cotiera OEM costa 700 ron,pt vw golf 4 la reprezentanta,ma indoiesc sa fie originala la banii astia colegu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu sunt OEM cotierele de la cotiere-auto.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze, rectific nu e originala. scris la repezeala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Revin cu un Update dupa 1 an de utilizare a unei cotiere AM. Mult mai bine astepti pana gasesti o cotiera OEM decat sa te chinui cu o cotiera AM, e mai mare chinul!! scoate sunete, tre sa stai mereu cu grija si + oricat de mult te chinui sa o mentii sanatoasa se gaseste unul sa o distruga. Rezultatul fiind cumpararea unei cotiera OEM :icon_thumleft: daca stiam ce urmeaza nu cumparam porcaria aia de AM niciodata, dar graba strica treaba si e total adevarat si in cazul cotierelor. indiferent de producatorul AM tot proaste calitativ sunt. Culmea... nu a rezistat 2 ani aia de care ziceau colegii ca mai bine cumperi 3 Am decat una OEM, tin sa spun ca muuult mai bine cumperi OEM si te chinui putin sa o gasesti, sau daca ai pe cineva in provincie il rogi sa iti caute el si ai rezolvat dilema!!! Bafta tuturor si daca cineva are nevoie de Ajutor pentru detalii de montare sa ma anunte pe Pm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu cum a fost la tine, dar eu am primit-o cadou de la nevasta in luna martie a acestui an

si in afara ca materialul a prins luciu, si se simte urma cotului in buret nu s-a uzat mai deloc

de scartait scartaie numai cand incerci sa o reglezi :D in mers daca stai cu, cotul pe ea nu face niciun zgomot, ma asteptam sa fie incredibil de enervanta sincer

dar la montare am pilit cu flexul bucatile de fier ca sa se imbine bine si sa stea fix, am pus cauciuc intre cele 2 bucati de fier care intra in capat, si am folosit alte suruburi mai mari cu saibe la fel de mari ca sa prinda o suprafata mai mare

voi vedea la anu cum se schimba panza neagra de pe capac

merita OEM, dar de la dezmembrari, ca sa dai aproape 800 lei pe ea.. nu merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cine dorește reglajul/centrarea cotierei (cand sta apropiată de scaunul soferului) : se da jos surubul ce str

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Capacul cotierei se gaseste ca ansamblu de cumparat?? deoarece s-au rupt balamalele, le-am lipit dar nu mai e festa treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca nu. Totusi, da-mi pe seara un PM ca sa imi aduc aminte si sa-ti verific

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala e. Baga si un cod. La 50 de euro, te chinui un pic si gasesti toata cotiera OEM, pe SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta daca ai nervi sa stai pe le schrott-uri, ca ele se dau destul de repede.

Ai incercat si cu adeziv epoxi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Stiti cumva daca se poate monta o cotiera de la o masina cu volan pe dreapta in una cu volan pe stanga? Ma gandesc sa nu difere suportul ala de aluminiu de prindere, ca in rest n-ar avea ce. :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am schimbat look-ul cotierei, se desfacuse panza de deasupra si arata ca dracu, asa ca i-am pus piele.

iphone007.jpg

Uploaded with ImageShack.us

iphone006k.jpg

Modificat de SSorin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cotiera oem sau aftermarket ??

cum ai scos panza de pe capac si cum ai montat pielea ? si la mine s-a desprins intr-un colt si ma gandesc la o reconditionare a capacului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o cotiera chinezeasca, cumparata cu ani in urma cu un "group-buy" de aici de pe forum.

Am strans spre interior cele 2 balamale si am ridicat scotand astfel capacul. L-am dus

la un atelier de pielarie care imbraca volane si alte minuni din astea. L-am lasat dimineata si seara

am fost sa-l iau.

Pret: 100 ron si uite ce frumos arata ;)

Este piele naturala, are burete sub ea si e o placere sa stai cu cotul pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am crezut ca ai scos tu panza aceea..

oricum tot panza neagra voi pune daca schimb, nu de alta dar strica look-ul interior al masinii cotiera din piele cu tapiserie neagra textila :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pielea aia are o denumire (n-am incarcat hdd-ul cu ea) si textura ei seamana f. mult cu textura bordului si a celorlalte plastice din Golf. Uite-te in partea de jos a pozei nr.2 la consola si frana de mana.

Ma rog...mie-mi place cum arata ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te cred, arata foarte bine

dar arata de parca nu ar fi de acolo :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,stie cineva unde gasesc clapeta de inchidere a cotierei(s-a rupt).Mentionez ca sunt din Bv in speranta ca poate stiti pe aici prin zona unde as putea gasi.Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt kit-uri de reparatie pentru clapeta. In Romania nu am gasit, dar poate gasesti in strainatate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

soila, de ce nu? schimbatorul, volanul, maneta franei de mana e piele, nu vad de ce cotiera nu pare ca e de acolo. Tot timpul e cu cotul pe ea, deci trebuie sa reziste la frecus. Personal as fi pus piele ca cea OEM fara cute de alea, ceva mai fin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kit-ul de reparatie - se comanda la reprezentanta.

Pielea pe cotiera - sare in ochi, pentru cunoscatori - poate o poze per ansamblu, al intregului interior, ar ajuta la o impresie cat mai reala a aspectului interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e opinia mea, o cotiera de piele intr-o masina cu tapiserie textila nu se pupa :)

eu mi-am schimbat in weekend tapiseria si buretul de pe cotiera... nu a iesit chiar impecabil, dar a iesit bine, avand in vedere ca n-am tapisat niciodata nimic in viata mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema cu ajutorul colegului nostru de pe forum, volksman,caruia ii multumesc pe aceasta cale pentru promptitudine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!