Jump to content

Tuning cu powerbox


Eugen HP
 Share

Postare recomandată

de ce la o masina de mii de euro (poate chiar peste 10 000 euro) va jucati cu niste rezistente de cativa euro pt a mari puterea motorului? totusi ma gandeam ca e o chestie serioasa "jucatul" cu motorul... si pt 2-300 euro aveti un soft profesional... eu inteleg ca romanul e inventiv...dar chiar asa merita masinile astea? dupa aia am impresia ca va vad postand in aria cu probleme tehnice...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cornelus..la mine sigur doar cand ii dadeam forja imi scotea fum, in rest am pus un prieten sa mearga in spatele meu..si sa urmareasca daca scoate fum (VIZIBIL!) si raspunsul a fost NU, decat cand o calcam ca lumea :D

Bogdan..eu BOX-u asta l-am primit de la un prieten ce l-a luat din Germania (el se ocupa de masini la vremea aia) si habar n-aveam daca e bun sau nu. Asa ca l-am folosit mai bine de 60 000 km..si n-am avut probleme...sau problemele ce le-am avut nu cred ca au fost din cauza lui :| Oricum cert e ca aveam un consum mai mic si o putere mai mare ! Acuma..de cand cu resoftarea nici nu mai stiu cum sa merg ca sa am un consum mai mic :| Deci consumul mie mi-a crescut, nu mi-a scazut !

In fine..daca ar fi sa-mi pun box-u asta (care mi-ar da doar 15 CP, insesizabil zic eu) mi l-as pune pentru un consum putin mai mic...de asta tot intreb ce rau ar putea face mai exact ? si ce face el in general la masina..cum functioneaza ?!?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pboxul nu face decat sa pacaleasca nista martori ca motorul sa forteze mai mult. dar in caz de avarie, martorii tot "pacaliti" raman. s-a mai discutat despre asta. sunt destule topic-uri deschise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa aia am impresia ca va vad postand in aria cu probleme tehnice... ?????

Bogdane

sigur ca noi asteptam de la un moderator ca tine sa ne dai o explicatie stiintifica sau babeste cum stii tu , nu asteptam sa ne spui eventual UNDE sa facem un soft profesional .

Ce se intimpla concret cu masina la care astia mai amarasteni care pun sigurante ?

Nu am citit nicaieri ce se poate intimpla evental la ce sa ne asteptam .

Am observat ca temperatura motorinei pe care o citeste calculatorul este undeva la 110 grade cind ea este rece practic dar mai mult nu stiu . Probabil asa pacaleste calculatorul ?

Eu am pus de curiozitate box-ul si am spus ce am constatat , nici nu sunt sigur ca voi merge cu asa ceva deoarece 131cp imi sunt suficienti sa ma misc cu 20 km/h in Bucuresti unde traficul este asa cum este .

Multumesc oricum ptr. explicatii de genul : m-ai cautati , sa discutat cind nu erati membri ai forumului .etc.

Din punctul meu de vedere m-am lamurit aici cu ce se intimpla chiar se pot sterge posturile mele .

Modificat de cornelus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai, uite, eu nu am avut..dar Dragos voinea a avut. si l-a dat jos pt probleme cu masina. cu turbina. de ce? pai e logic. masina lucreaza dupa niste parametrii ireali. daca pui soft..maisna vede situatia reala. foooarte pe scurt spus. de aia sunt f mari sanse sa va vad postand in topcuri cu probleme. de ce crezi ca in vest nu se mai foloseste tehnica asta?

uite de ce am zis ca s-a discutat:

http://vwforum.ro/index.php?showto...mp;hl=power+box

http://vwforum.ro/index.php?showto...mp;hl=power+box

dar e mai usor sa zici ca se ia moderatorul de tine decat sa cauti, nu? puteam f bine sa te avertizez altfel si sa inchid topicu, dar nu o fac. nu pentru ca nu as avea regulamentul sa ma sustina...dar pt ca sa iti dovedesc ca am dreptate.

ideea textului scris cu rosu e ca nu vreau sa va vad postand in arii cu probleme tehnice din cauza Pboxului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt ca am mai gasit un topic pe tema asta chiar in aria asta (nu e surprinzator, nu?) le-am unit eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc oricum ptr. explicatii de genul : m-ai cautati , sa discutat cind nu erati membri ai forumului .etc.

1. Nu mai fi asa jumpy, nu s-a luat nimeni de tine.

2. Moderatorii au rolul de a mentine discutia intr-un limbaj civilizat si on-topic. Nicidecum pentru a sta sa caute rezolvari la problemele fiecaruia si sa le ofere mura-n gura.

3. Search-ul iti va dezvalui locurile unde s-a discutat problema chiar daca nu erai membru la vremea respectiva. De cele mai multe ori, rezultatele se gasesc efectuand un search chiar dupa titlul dat noului topic, deci problema este doar de buna-vointa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ieri am primit POWERBOX-ul comandat pe Ebay.

Curiozitatea m-a facut sa-l desfac din cele 4 surubele si uite ce am gasit.

Pana sa-l vad, credeam ca sunt doar carcotasi ce vor sa le faca reclama celor cu TUNINg prin remap, dar m-am inselat.

E o jucarie pe care o s-o pun sub brad la noapte pentru fetita mea( pe langa celelalte jucarii).

Oricum am vorbit cu VOINEA si ma asteapta la o remapare.

post-18586-1198520617_thumb.jpg

post-18586-1198520627_thumb.jpg

post-18586-1198520632_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pana la urma am cedat ispitei din cutiuta neagra si am montat powerbox-ul si apoi .... :(

Am mers cam 30 km cu el, masina s-a schimbat total, turometru sta numai pe la 3500-4000 de ture daca o calci putin. :icon_thumright:

Cat despre fum, sunt doar vorbe.

O sa-l pastrez si osa-l montez doar de ......sarbatori ! :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stie cinva daca se pot monta astfel de "powerbox" si pe benzinare aspirate?nu de alta da am inteles ca iti reduce un pic consumul... , i-am lasat lui frate-miu vechiul meu bmw si el dupa ce l-a folosit o bucata de vreme a crezut ca are rezervorul spart :soothe[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai tu crezi ca aia ii va creste puterea si ii va scadea consumul cu cat? toti vrem BMW care sa consume 4%....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am citit topicul pt. ca tocmai ma gandeam sa imi cumpar un PowerBox. Acum ca l-am citit si am analizat logic, nu voi adopta o astfel de solutie pt. ca:

-risc sa dau bani multi pt. o amarata de rezistenta;

-bunul simt logic imi spune ca daca fac ceva "peste" ECU atunci el este in mare masura inutil si atunci mai bine il dau jos (ECU) si ma intorc la traditionala Dacie. Consider ca solutia recomandata de Voinea este mai "logica" si probabil la un moment dat voi adopta o astfel de solutie daca voi dori mai multa putere. Sa nu considerati ca ii fac reclama lui Voinea, el poate confirma ca am avut discutii foarte "taioase" si private pe alt subiect, dar asta nu e un motiv sa fiu lipsit de bun simt logic. Si ceea ce oferea Jeff parea o chestie sofisticata (electronic vorbind) dar nu explica daca si ceea ce face produsul e la fel de sofisticat, in sensul bun. Jeff ar putea sa posteze date tehnice si functionale la produsele pe care le recomanda (inclusiv efecte negative si disfunctionalitati) daca doreste sa ne convinga de varianta sa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am un prieten care si-a comandat de pe eBay o astfel de cutie, pe care am montat-o si pe masina mea sa vad daca e ceva de capul ei. Adevarul e ca se simte diferenta, mare as putea zice.

Curios am luat VAG-COM-ul si m-am uitat la temperatura motorinei care era afisata ca fiind de 130

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eram azi intr-un magazin mare de piese auto si accesorii. La un moment dat au venit 2 tipi revoltati care au cumparat de acolo powerbox la 2100 ron. Masinile erau in garantie si de asta au luat powerbox... Unu spunea ca nu se simte cine stie ce diferenta si i-a crescut consumul de la 9-10% la 15%. Celalalt spunea ca nu e nici o diferenta si i-a crescut consumul tot asa. Trageti voi concluzia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.Sunt mult prea multe interese , sa nu fie promovat un astfel de "produs" , 90% din forumuri au "oamenii" lor care fac ramapare , doar nu o sa vina sa spuna ca power box-ul este bun (si-ar lua paine de la gura) . La noi nu o sa fie promovat power boxul , ptr ca sunt 1 milion de firme de chiptunning .... si ar ramane fara clienti , ,ulti ar opta ptr power box , e mult mai simplu , conectezi cutia si gata , te duci la service ai scos`o si gata .

2.Powerbox citeam pe undeva ca brabusul ar folosii un astfel de produs si ar si garanta motorul 100.000 km , cu aceasta cutiuta magina (am gasit undeva pe net ,info asta) .

3.Sincer nu stiu cum o fii mai bine , dar ptr cei care au masina in garantie , aceasta "cutiuta" mi se pare ok , ptr a nu pierde garantia .

4.Stiu doi tipi care unul are remapare 200 CP si unu power box setat la 200 CP (aceasti masina , acelasi motor stock) ......s-au dat si odata a castigat unu` , a doua ora a castigat celalalt, a treia oara nu s-au mai dat , asta ca sa ramana prieteni :icon_thumright: , deci powere box-ul ala daca il cumperi de unde trebuie isi face treaba .

Modificat de DMX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.Sunt mult prea multe interese , sa nu fie promovat un astfel de "produs" , 90% din forumuri au "oamenii" lor care fac ramapare , doar nu o sa vina sa spuna ca power box-ul este bun (si-ar lua paine de la gura) . La noi nu o sa fie promovat power boxul , ptr ca sunt 1 milion de firme de chiptunning .... si ar ramane fara clienti , ,ulti ar opta ptr power box , e mult mai simplu , conectezi cutia si gata , te duci la service ai scos`o si gata .

2.Powerbox citeam pe undeva ca brabusul ar folosii un astfel de produs si ar si garanta motorul 100.000 km , cu aceasta cutiuta magina (am gasit undeva pe net ,info asta) .

3.Sincer nu stiu cum o fii mai bine , dar ptr cei care au masina in garantie , aceasta "cutiuta" mi se pare ok , ptr a nu pierde garantia .

4.Stiu doi tipi care unul are remapare 200 CP si unu power box setat la 200 CP (aceasti masina , acelasi motor stock) ......s-au dat si odata a castigat unu` , a doua ora a castigat celalalt, a treia oara nu s-au mai dat , asta ca sa ramana prieteni :) , deci powere box-ul ala daca il cumperi de unde trebuie isi face treaba .

1. daca intelegi cum functioneaza unul, ai sa intelegi de ce este mult mai OK pt motor o resoftare. de exemplu...ce ai face..ai scrie un windows vista sau ai pune la PC ceva mecanic sa forteze procesorul sa mearga mai repede? sicner..ai idee ce face o asemenea cutiuta?

2. si la Audi A5 nu se poate pune de exemplu soft si atunci cei care chiar vor sa aiba castig de cai... li se ofera solutia cu powerbox. deci sunt masini la care softul nu poate fi scris..si atunci pt clienti, li se ofera si alta varianta. ma indoiesc ca la Brabus motorul este garantat 100 000 km DUPA MODIFICARI. majoritatea firmelor dau garantie la soft si la piesele modificate. e o diferenta. as dori sa imi arati unde ai gasit aceste informatii.

3. si dupa soft, se poate pune inapoi softul orginal asa incat sa nu pierzi garantia. pana la urma ce vrei..sa fie masina cu probleme in garantie sau sa fie fara?

4. esti sigur ca ambele motoare merg la fel de bine..si ca in aceeasi parametrii?

Eram azi intr-un magazin mare de piese auto si accesorii. La un moment dat au venit 2 tipi revoltati care au cumparat de acolo powerbox la 2100 ron. Masinile erau in garantie si de asta au luat powerbox... Unu spunea ca nu se simte cine stie ce diferenta si i-a crescut consumul de la 9-10% la 15%. Celalalt spunea ca nu e nici o diferenta si i-a crescut consumul tot asa. Trageti voi concluzia...

pai poate erau masini aspirate....

plus ca daca mergi cu masina mai tare, e si normal sa creasca si consumul dupa cresterea de putere...sau crezi ca acel surplus de cai putere este scos din mai mult aer...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten care si-a comandat de pe eBay o astfel de cutie, pe care am montat-o si pe masina mea sa vad daca e ceva de capul ei. Adevarul e ca se simte diferenta, mare as putea zice.

Curios am luat VAG-COM-ul si m-am uitat la temperatura motorinei care era afisata ca fiind de 130

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mihai.Nistor: din moment ce ECU primeste alte informatii decat cele reale normal ca nu mai poate diagnostica problemele ce pot aparea si treaba asta i-am spus-o si celui ce si-a cumparat cutia, dar daca el vrea sa o tina pentru ca "mere mai bine masina", eu ce sa mai zic?

Oricum nu vreau sa ajungem sa discutam moralitatea de a pacali sau nu ECU, eu vroiam doar ca cineva care "se stie" in domeniu sa imi explice si mie care e fenomenul ce sta la baza "CUTIEI".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

am avut si powerbox (unichip) si acum am resoftare.

am fost multumit de ambele variante.

cautand pe net am dat peste acest clip

unde se prezinta un experiment in care peste resoftare au adaugat un powerbox si fac teste dyno comparative.

uitati-va si concluzionati.

mie mi s-a parut interesant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

powerbox merge si pe 2,5 tdi 180 cp?

exista pentru orice masina...dar nu iti bate joc de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu circul de un an de zile cu asa numitul powerbox, fratele lucreaza la vw in franta si l-a facut electronistul de la ei. Masina nu scoate fum, consumul scade , treage de rupe.

Si cu 5 lei til poti face singur acasa, iti trebuie o mufa si o rezistenta de 180 de ohmi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina mea din semnatura non-pd unde se pune acea rezistenta ? si de cati ohmi pana la urma ? O poza ceva unde este locul daca se poate.. dau si eu o pizza :) . Acuma ca vad ca se discuta ca una e mai buna si cealalta mai proasta , eu momentan vreau sa fac o incercare ca , catalizator nu mai am :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si powerbox (unichip) si acum am resoftare.

am fost multumit de ambele variante.

cautand pe net am dat peste acest clip

unde se prezinta un experiment in care peste resoftare au adaugat un powerbox si fac teste dyno comparative.

uitati-va si concluzionati.

mie mi s-a parut interesant.

Acelasi lucru l-am facut si eu cu fostul passat. Prima data am avut powerbox si am mers cateva zeci de mii cu el, apoi am resoftat-o si am mers ~20.000 cu ea resoftata, iar apoi am adaugat si powerbox-ul cu care am mai mers inca aprox. 15 000 km pana cand am avut accident ;) Masina avea motorul AVB (101 CP) si dupa resoftare si powerbox masina avea peste 140 CP care-si faceau treaba :) Sincer in tot acest timp n-am avut nici macar o problema din cauza powerbox-ului desi multi mi-au zis ca dupa 10-20 mii km o sa am probleme cu turbina sau alte chestii.

Bogdan, de ce sa-si bata joc de ea ?

P.S.: Powerbox-ul meu era de 15 CP care se simteau atat fara resoftare cat si dupa resoftare. Masina tragea mult mai bine decat actuala !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!