Jump to content

Norma poluare


danyrazvan
 Share

Postare recomandată

  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cosmin_golf

    23

  • GTI_85

    21

  • MrPigos

    17

  • akileon

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

motoare intre 1601 si 2000 15lei pe fractiune de 200 cmc 2000/200 = 10 x 15 = 150 lei impozit anual

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare de noob,stiu.Dar la finante cum platesti taxa,dupa anul din brief-ul masinii sau dupa rar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa data primei inmatriculari si nu dupa anul de fabricatie trecut de RAR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am scos de la finante hartia cu cat am de platit: 986 de lei.masina din semnatura,euro 2.

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut sunt nou pe aici am cumparat si eu un golf 3 1.8 cl 75 CP motor AAM an 03.12.1992 (pe actele de bulgaria ) treaba e urmatoarea e adus din germania si inmatriculat pe bulgaria in cartea masini imi da X0 deci dupa cate am citit eu pe aici este euro 1 sau poate sa iasa euro 2 ???

Stiu un caz care e tot din 92 dar motor 1,4 si nu a iesit euro 2 si a bagat alt golf la gaze si a iesit euro 2

Cum merge la rar ? daca esti darnic cu ei iti dau euro 2 asa fara sa mai verifice nimic

il tin pana anu viitor pe bulgaria poate se scoate taxa de tot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tipul de motor AAM e euro 2.asta stiu sigur.si mi-a zis cineva inainte sa ma duc cu masina la RAR.si nu l-am crezut.dar asa e !cat despre spaga:las-o balta.nu merge cu atentii.

:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

De curand mi-am cumparat si eu o masina VW GOLF III din 16.10 1992, motor 1.8 cmc, benzina.

Durerea ce-a mai mare a tuturor noilor proprietati de masini aduse din afare este "CE EURO ARE???"

Am abservat azi, dupa ce am citit tot topicul acesta, ca are catalizator. Danuesc ca are si sonda lambda (nu am stiut pe unde se afla dar am aflat acum de pe forum si o sa ma uit maine)

Din cate am vazut se ia si dupa seria motorului numai ca nuj pe unde se gaseste placuta? sau scrie si in acte? in brif-uri?pe unde ca nuj nika?

Am vazut ca pe briful mic scrie ABE-NR si 5 cifre?

Serie caroserie am abservat ca nu trebuie asa ca nu va dau:D :)

Ati putea sa-mi spuneti ce EURO MINUNE are masina?

Va spun si si restul dar nu prea stiu de unde sa iau?

nu mai am rabdare si ma chinuie rau pana ce intru la RAR (28 noiembrie)

Multumesc MULT

:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Scuze ca sunt "Toma Necredinciosul". Dar spune-mi te rog ce te face sa crezi ca e Euro 2.

multumesc mult :))

Modificat de Paul.Iasi
Nu mai da quote la mesajul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primul meu post pe acest forum :)) . Am fost joi 25/09/2008 la RAR cu Golf III CL, motor ABU, an '93 si a iesit euro 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Cojocar daca e tipul AAM ,cum e al meu,e sigur euro2. tipul motorului il vezi pansonat pe el(linga delco),sau in portbagaj e o eticheta cu datele masinii,respectiv motorului.langa roata de rezerva,sub covorasul din portbagaj.

dupa cum am vazut aici si tipul ABU e euro 2.

succes :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am din fericire motor tip AAM :D :offtopic: Deci m-am scos am EURO 2 . IUUUUHHHHUUUUUUUU:D

Inseamna ca avem masini cu caracteristci la fel.

Acum sa vad ce rezultat imi dau rapeni astia de la RAR din Suceava ca de astia sunt mai cu motz.

Dar bine ca stiu ca daca nu imi da Euro2 ma iau rau de iei. Sa mor caut prin tara omuleti care au inscris masina exact ca a mea le dau peste mujtiuc la RAR.

OK Multumesc mult tuturor pentru ajutor

Modificat de Paul.Iasi
Nu mai da quote la mesajul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune cineva care are sau cunoaste ce euro e posibil sa iasa la tipul asta de motor : ABD, 29.01.1992, 1391 cmc

Multam anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tipul de motor AAM e euro 2.asta stiu sigur.si mi-a zis cineva inainte sa ma duc cu masina la RAR.si nu l-am crezut.dar asa e !cat despre spaga:las-o balta.nu merge cu atentii.

:(

cosmin_golf !

sigur e E2 motorul asta AAM !

deci sa inteleg ca ai fost la RAR si a iesit frumos E2 ???

fara spaga fara nimic :D ?

scuze ca te intreb si eu din nou dar e f important pt noi toti !

am observat ca acest motor e pe Golf3 inca din 1991 :blink:

http://www.autodata-online.com/uk/tab_tb_u...ext=&fuel=P

Andrei Cojocar sa ne ti si tu la curent (sa nuzic curentati :D ) cand meri la RAR sa vedem ce euro iese !

Modificat de THE ROCK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur e euro 2!!AAM !!pe cati am vazut cu AAM au iesit euro 2.mai e un tip de motor de e sigur euro2...da nu stiu care :angry: sigur...si da,am vazut masina G 3 din 92 cu euro 2.

si inca ceva: nu am avut acces inauntru la teste!deci:no shpaga!!!la RAR totul a fost pe bune!!!euro 2!!

succes :)

Andrei Cojocar..fara emotii... :( ..pe ei!

Modificat de cosmin_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intru si eu ca musca-n lapte...

eu am cod ABS...stie cineva ce euro iese?

Modificat de _seby_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf 3 din '93 benzina 1.8 75kw 90cp se pare ca ar fi acelasi ca si la cosmin_golf,inca nu-i stiu tipul motor,am doar brieful mic, scrie SCHADSTOFFARM E2, 0414.Din cate am citit in topicul asta pana acum e sigur la 2 tipuri de motoare ca ies euro 2 AAM si ABU, pe mine ma deruteaza o chestie ,am vazut in tabelul acela de corespondente in limba germana postat in unul dintre mesaje ca SCHADSTOFFARM E2, 0414 e incadrat la euro 1, asa scria si in brieful lui cosmin_golf si totusi a iesit euro 2.Sa inteleg ca tabelul acela nu e corect cel putin pentru normele ce le are RAR-ul in Romania?Stiu ca masina are catalizator,credeti ca iese cu siguranta euro 2 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

seby am exact acelasi motor ca si tine si sigur e euro 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf 3 din '93 benzina 1.8 75kw 90cp se pare ca ar fi acelasi ca si la cosmin_golf,inca nu-i stiu tipul motor,am doar brieful mic, scrie SCHADSTOFFARM E2, 0414.Din cate am citit in topicul asta pana acum e sigur la 2 tipuri de motoare ca ies euro 2 AAM si ABU, pe mine ma deruteaza o chestie ,am vazut in tabelul acela de corespondente in limba germana postat in unul dintre mesaje ca SCHADSTOFFARM E2, 0414 e incadrat la euro 1, asa scria si in brieful lui cosmin_golf si totusi a iesit euro 2.Sa inteleg ca tabelul acela nu e corect cel putin pentru normele ce le are RAR-ul in Romania?Stiu ca masina are catalizator,credeti ca iese cu siguranta euro 2 ?

1: da,si la mine era E2...SI MA ASTEPTAM,CONFORM TABELULUI CARE ZICI SA FIE EURO 1.....DECI NU SCRIA LA SCHADSTOFFARMU ala EURO 2.. CI E2!!!!

2:DIN CATE AM VAZUT SI EU,CA SI VOI,SUNT INTR-ADEVAR 2 TIPURI DE MOTOR EURO2:AAM SI ABU,CUM ZICEAI. PANA ACUMA!!!MAI INKOLO...CEL DE SUS CU MILA

scuze de caps lock ;) am uitat sa le mai dau inapoi pe litere mici...sorry admini :rolleyes:

da m-am grabit sa postez...sper ca ma intelegeti...

daca mai aude careva de alt tip de motor euro 2...e binevenit sa posteze aici,sa stie fiecare cam la ce sa se astepte.noi,unii,le-am inmatriculat..da suntem membrii acestui forum si e datoria noastra sa informam colegii,nu-i asa? :icon_cool:

:icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Cojocar sa ne ti si tu la curent (sa nuzic curentati :D ) cand meri la RAR sa vedem ce euro iese !

Cu siguranta va anunt si rezultatul. Numai ca mai e de asteptat pana la sfarsitul lui noiembrie.

sigur e euro 2!!AAM !!pe cati am vazut cu AAM au iesit euro 2.mai e un tip de motor de e sigur euro2...da nu stiu care :angry: sigur...si da,am vazut masina G 3 din 92 cu euro 2.

si inca ceva: nu am avut acces inauntru la teste!deci:no shpaga!!!la RAR totul a fost pe bune!!!euro 2!!

succes :rolleyes:

Andrei Cojocar..fara emotii... :Driver: ..pe ei!

am vazut in manualul masini ca pe langa tipul de motor AAM mai e si ANN tot 1781 cmc.

Poate si ANN e euro 2

:)

A si am mai auzit o treaba legat de RAR: Cica cei care au deja facuta programarea si nu se prezinta din diverse motive ( uni nu se prezinta pt ca asteapta sa se scoata taxa) la a doua programare vor fi programati cu 30 zile mai tarziu decat ultima zi libera. Sau ceva de genu.

Care stiti mai multe detali nu strica sa le postati

/ ;)

Bafta tuturor si fara accidente

Modificat de Andrei Cojocar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am scos de la finante hartia cu cat am de platit: 986 de lei.masina din semnatura,euro 2.

:)

Salut,

Am trecut si eu RAR-ul acum vreo 2 saptamani, dar nu am continuat deocamdata procedura de inmatriculare definitiva intrucat nu sunt momentan in tara. La RAR, atat inginerul care s-a ocupat de masina, cat si doamna de la ghiseu mi-au spus oarecum fara sa-i intreb ca masina a iesit EURO 2 (Golf 3, motor 1.4 cl, ABD. din '93). Nu mi-am dat seama sa intreb pe loc, dar acum habar nu am unde scrie in actele date de ei ca masina e EURO 2! Ca eu am cautat si nu m-am luminat. Apoi, cand mergi la taxe sa-ti calculeze taxa aia minune, de unde iau astia informatia referitoare la norma de poluare? In actul masinii scrie Euro 1 (ma rog, directiva aia echivalenta EURO 1).

Si ar mai fi ceva ... Spun unii pe aici ca au mers la RAR dupa cateva zile sa-si ia actele. Eu am primit cele 3 acte (parca! - cartea de identitate, certificatul de autenticitate si cartonasul galben cu revizia) in aceeasi zi. Ar fi trebuit sa merg sa-mi mai dea cumva si alte acte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intru si eu ca musca-n lapte...

eu am cod ABS...stie cineva ce euro iese?

Eu am ABS. Sunt programat in 15. Din cate am citit pe forum , inteleg ca e euro 2....dar nu zic "hop" pana n`am sarit.... :icon_thumright:

La golful ABD 1.4 am primit euro 2, fara probleme. A fost nevoie sa-mi cumpar catalizator si sonda lambda inainte sa merg la RAR (asa m-a sfatuit mecanicul, deoarece asa era masina cand a iesit din fabrica). Consumul a scazut cu 1L si ceva fata de cat era inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golful ABD 1.4 am primit euro 2, fara probleme. A fost nevoie sa-mi cumpar catalizator si sonda lambda inainte sa merg la RAR (asa m-a sfatuit mecanicul, deoarece asa era masina cand a iesit din fabrica). Consumul a scazut cu 1L si ceva fata de cat era inainte.

deci :

AAM - EURO2

ABD - EURO2

ABS - EURO2

altceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AAM - EURO2

ABD - EURO2

ABS - EURO2

ADZ - EURO2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!