Jump to content

Norma poluare


danyrazvan
 Share

Postare recomandată

vento 1997 motor 1,8 55kw .. in brief zice ca e D3 .. iese euro 3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cosmin_golf

    23

  • GTI_85

    21

  • MrPigos

    17

  • akileon

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu cred,masinile cu euro 3 sunt cam dupa anul 2000...dar euro 2,sigur...

Modificat de Paul.Iasi
Quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vento 92-99 au diferite coduri d2,d3,d4 toate insemnand euro 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrepretare a cartii de identitate(brief) din germania.

Atentie mare la pagina 6. Acolo este intrepretarea normelor de poluare ale masinii in functie de norma de poluare euro.

breif_germania.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare destul de concludent...chiar daca nu inteleg o boaba germana.

A avut cineva scris Schadstoffarm E2 pe brief si a primit euro 2 ?

EDIT : cu motor ABD (fabricat 09.91-07.95)

Modificat de GTI_85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A avut cineva scris Schadstoffarm E2 pe brief si a primit euro 2 ?

Da. Eu am avut Schadstoffarm E2 in brief si asa mi-au trecut si cei de la RAR la golful din semnatura pe care recent la-m inmatriculat. Motorul e un 1.4 AEX multipunct.

Modificat de dorur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare destul de concludent...chiar daca nu inteleg o boaba germana.

A avut cineva scris Schadstoffarm E2 pe brief si a primit euro 2 ?

EDIT : cu motor ABD (fabricat 09.91-07.95)

GTI_85, "Schadstoffarm E2" inseamna euro 2 la noi.am facut RAR-ul saptamana trecuta.asa scria si la mine in talon si a iesit euro 2

VW Golf 3 ,1.4, 44KW, 1995, cod motor ABD.

Bafta la RAR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa da.......Sper sa ies basma curata .... Mai am de asteptat pana in 30. Multam` de raspuns !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e batut in cuie sa iasa euro 2.Asa am avut si eu in brief, Schadstoffarm E2 si Schl

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare ca e scris prescurtat (au trecut decat ultimele doua cifre) 14 :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost ieri la mecanic si am aflat urmatoarele :

Rar-ul nu tine cont de ceea ce este pe masina, in prezent. Poti sa ai orice motor, ca vei lua norma euro in functie de seria caroseriei care va spune exact cu ce tip de motor a fost echipata masina la iesire din fabrica. Astfel, daca masina a iesit cu catalizator si sonda lambda (euro2) si acestea nu mai exista pe masina (din diverse motive) , atunci masina va primi totusi euro 2. Daca acestea n`au existat si au fost puse ulterior (sau motorul a fost schimbat cu unul euro2) , masina tot nu va primi norma.

Pentru a afla daca masina a avut de la bun inceput asa ceva exista un program despre care scriam mai sus. Se numeste Elsawin. Este un program de service auto pentru VW unde se specifica orice, la orice model de VW, pana la ultimul surub. Il voi avea maine, probabil, in functie de rata de download...

Cu acest program am aflat despre golful meu (ABD 44KW , cutie CHX) ca s-a fabricat in 2 versiuni in anul 1993. O versiune cu euro 2 (pentru Austria) si una cu Euro1 (pentru Germania). Identificarea se face pe baza codului de motor si al cutiei de viteze, (atentie) specificate pe eticheta aceea din portbagaj.

Inca ceva : mi-a spus ca in fiecare tara, norma de poluare se interpreteaza diferit, in functie de gradul de poluare. De exemplu, nu toate masinile Euro 2 din Germania vor primi Euro 2 in Romania. Fiecare tara isi alege cota de poluare la care se stabileste pragul respectiv si nu e obligatoriu ca ele sa coincida.

Modificat de GTI_85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu un golf 3 `94 motor 1,6 benzina 55kw

lam adus din germania

la urmatoarele rubrici in talon sunt completate urmatoarele....

[14]

Bezeichnung der nationalen Emissionsklasse => schadstoffarm E2

[14.1]

Code zu V.9 oder {14} => 0414

[V.9]

fur die EG-Typgenehmigung maBgebliche Schadstoffklasse => - {e trasa o ***}

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce mi-a spus mie un ing. de la RAR este ca trebuie sa se incadreze in norma de poluare care este trecuta pe talon.Dupa ce se iau noxele si ghinion nu se incadreaza in norma de poluare care este trecuta in talon te trimite la servis s-o repari.Adica nu trece de inspectia tehnica!

Modificat de sorin74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun, am citit ce era pana acu', dar tot nu prea m-am dumirit. Deci, am un Golf adus din Franta, in acte scrie ca a fost inscris prima oara in 25.10.1993. Dupa seria de sasiu este fabricatie 1994, chestie data de un a din literele componente ale seriei. tipul motorului este ABS, 1.8 benzinar, 90 CP, injectie monopunct, cu catalizator si sonda lambda...Ce Euro iese in concluzie?

serie sasiu: WVWZZZ1HZRP007032

tip motor: ABS 344294

capacitate: 1800 cmc injectie monopunct

putere: 90 CP

cutie: automata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.... am un Golf adus din Franta, in acte scrie ca a fost inscris prima oara in 25.10.1993. Dupa seria de sasiu este fabricatie 1994, chestie data de un a din literele componente ale seriei. ....

imposibil sa fie fabricat cu un an mai tarziu decat anu de inmatriculare!!!asta e culmea.chestia cu litera si anu de fabricatie nu e la fix!!!cum zice manualul in lb romana!si la mine iesea anul 94 dupa manualul in lb romana(inlocuind pur si simplu literele de acolo cu ce inseamna fiecare).

dar am dat cautare -VIN -si am descoperit ca de fapt e fabricat in 93,etc.....am incercat in mai multe locuri si la fel a dat :anu normal de fabricatie. siturile cu VIN le-am luat de pe forum de undeva.

succes :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Volkswagen Golf 3 GTD Special Motor 1.9 TD AAZ fabricata in 1994 a fost clasificat de catre RAR filiala Slobozia ca fiind euro 1 cu toate ca in breef-ul german scria Schadstoffarm EURO 2. Este corect sau nu?

Se mai poate face contestatie, sau o reevaluare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"...scria Schadstoffarm EURO 2"

Nu cumva scria Schadstoffarm E2?

E o mica mare diferenta...

Modificat de _seby_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scria Schadstoffarm EURO 2 100%. Motorul nu scoate fum in nici o plaja de turatie,merge foarte bine. Cei de acolo spuneau ca nu au dat euro 2 pt ca pe breef scrie Schadstoffarm inainte de euro2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe aproape... inseamna emisii scazute. golful meu avea in brief schadstoffarm E1 si la rar a fost omologata euro2... explicatia e logica nu exista euro 2 in 92 cand a fost facuta masina dar respecta acum normele euro2

Referitor la anul fabricatiei.. masinile fabricate dupa 1 iulie se considera fabricate in anul urmator de catre producator (VW, nu stiu si la alte marci)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volkswagen Golf 3 GTD Special Motor 1.9 TD AAZ fabricata in 1994 a fost clasificat de catre RAR filiala Slobozia ca fiind euro 1 cu toate ca in breef-ul german scria Schadstoffarm EURO 2. Este corect sau nu?

Se mai poate face contestatie, sau o reevaluare?

ohooo ai avut noroc ca ti-au dat euro1 din prima :angry: mie un g3 din decembrie 93, 1.9TD AAZ mi l-au bagat noneuro prima data.dupa ce am vb cu o cucoana de la bucuresti s-au uitat sub ea ...mmmmmmmda are catalizator, e euro1.pam pam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Focusdesign 1.9 GTD

Si MrPigos si eu am patit asa, la fel AAZ din 94. EU azi am fost dupa acte la RAR si mi-au trecut Euro 1... mai bine ca noneuro ca atunci poti s-o duci la dezmembrari..... ca taxa ar fi 2700euro, dar asa 920euro. E mult si asa da no...ce sa facem, Tot nu ajungi la 4000 de euro cu cat ai ua un golf rulat in tara, e o mica mare diferenta intre un golf din germania si unu din romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat o masina inmatriculata in austria si nu stiu unde scrie ce euro are masina ! ajutati-ma va rog cei care au avut asa ceva. va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai specificat ce marca e masina si ce an are. oricum,daca nu are trecut iti spun cei de la rar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!