Jump to content

Norma poluare


danyrazvan
 Share

Postare recomandată

AAM - EURO2

ABD - EURO2

ABS - EURO2

ADZ - EURO2

AAZ - EURO1

1Y - EURO2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cosmin_golf

    23

  • GTI_85

    21

  • MrPigos

    17

  • akileon

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

Focusdesign 1.9 GTD

benzina - euro2

motorina - euro1

si gata....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu, AEK euro 2. Insa curios nu s-a uitat nimeni sub ea la RAR daca are catalizator sau sonda :D

Si btw dupa calculatorul de taxa de mediu de pe siteul ministerului finantelor trebuia sa platesc 660 euro ( motor 1595, prima inmatriculare in 03. 1996, euro 2) insa spre bucuria mea am platit 400 si ceva de euro la cursul de schimb de 3.3565 RON/EUR. Cred ca a contat ca am data fabricatiei trecuta de RAR in 1995 si ca am spus ca are un rulaj mediu de 42.000 km /an. Adica desi am 204.000 Km "am aflat de la neamt" ca s-a resetat kilometrajul o data la 300k. Deci 504k in 12 ani sunt 42k :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

benzina - euro2

motorina - euro1

si gata....

nu.1Y e motorina, dar a iesit euro2 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu, AEK euro 2. Insa curios nu s-a uitat nimeni sub ea la RAR daca are catalizator sau sonda :)

Si btw dupa calculatorul de taxa de mediu de pe siteul ministerului finantelor trebuia sa platesc 660 euro ( motor 1595, prima inmatriculare in 03. 1996, euro 2) insa spre bucuria mea am platit 400 si ceva de euro la cursul de schimb de 3.3565 RON/EUR. Cred ca a contat ca am data fabricatiei trecuta de RAR in 1995 si ca am spus ca are un rulaj mediu de 42.000 km /an. Adica desi am 204.000 Km "am aflat de la neamt" ca s-a resetat kilometrajul o data la 300k. Deci 504k in 12 ani sunt 42k :lol:

Nici la mine nu s-au uitat la RAR (Deva) daca are catalizator si sonda sau nu. Nu-i intereseaza asta (doar poate din exces de zel). Tipul de acolo (pe care il cunosc bine) mi-a spus ca Euro se stabileste dupa codul motor, iar dupa aceea o baga la gaze, test care nu poate fi trecut cu brio daca nu are cat si lambda. Am si vazut cat am stat acolo masini pe care le-a incadrat la Euro 2, dar carora nu le-a dat ITP-ul ca nu ieseau bine la gaze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa-mi spui si mie cam ce iti trebuie la rar sa iti faci norma de poluare si in precedent sa ti-o inmatriculezi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Focusdesign 1.9 GTD

Ce trebuie sa face este sa mergi la RAR la ghiseu, si sa completezi o cerere de consultanta care arata exact asa:

http://www.rarom.ro/cs-uploads/anexaf.pdf

Si sa ai brief-u si toate actele masinii la tine ca o sa-ti ceara sa faca o copie dupa ele. Si ori astepti cateva ore dupa raspuns sau suni in urmatoarea zi la ei si iti zic ei ce a iesit. Si tre sa platesti o taxa de 30 RON.

Ei nu calculeaza in functie de emisia CO si nu iti pun masina la test, doar trimit datele la bucuresti si de acolo iti zic ei in functie de seria motor si sasiu norma de poluare.

Cam atat. Sa ai mult noroc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa-mi spui si mie cam ce iti trebuie la rar sa iti faci norma de poluare si in precedent sa ti-o inmatriculezi?

La RAR iti trebuie in primul rand programare. Cand te prezinti, trebuie sa ai actele masinii in original, copie dupa buletinul tau si cam atat. 285 lei este taxa la RAR si masina sa fie curata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Focusdesign 1.9 GTD

Da, asta in caz ca mergi cu masina sa transcrii fara sa stii ce norma de poluare are. Da daca vrei sa te linistesti si sa stii ce si cum mergi la consultanta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1Y (1.9D 64 CP) e sigur EURO2 ?

a fost cineva la RAR ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1Y (1.9D 64 CP) e sigur EURO2 ?

a fost cineva la RAR ?

e sigur euro2, a fost un prieten de-al meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea am mai avut timp de forum in ultima vreme, dar am eu un g3 cu motor 1y diesel de 1,9 l, iar acum doua zile i-am luat cartea si certificatul de autenticitate de la rar, si categoric este euro2, lucru specificat in carte printr-un cod de cifre si litere care are pe la final E2, dar cum am ramas pieton pentru o luna de zile o sa aflu un pic mai tarziu cati bani am de dat la finante, (cam pe 20 noiembrie....).....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

al meu (ABS) e fabricat in `91 , inmatriculat in 1.07.93 si a primit euro 2 (am platit 985 ron, 293 euro).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba de tipul de motor - ABS - care s-a fabricat si inainte de 92

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare tuturor.nou membru al forumului. Golf 3 anul fabricatiei 15.7.91. dar nu gasesc deloc seria motorului.In spate la portbagaj am ridicat presul nimica serie,poate nu stiu sa ma uit.In alta parte unde scrie ???trebuie sa ma bag sub masina sa vad seria ???Am si o placuta cand deschid capota care scrie ceva care o sa vedeti in poza ABE F804 aia sa fie seria motorului??? Stie cineva in ce norma de poluare ma baga astia in RAR.Din cate am citit euro 2 sper sa nu am surprize.

Va multumesc mult

Marius

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala e tipul motorului- ABE, si numarul de identificare al masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat mai dureaza o programare la RAR? 2 saptamani, o luna, doua...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat mai dureaza o programare la RAR? 2 saptamani, o luna, doua...?

mult ....si cateva luni depinde in ce judet ...vezi ca ai pe www.rarom.ro si poti sa iti faci programare online e mai simplu si mai sigur multa bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut baieti! Tocmai ce mi-am luat un golf 3 Gti edition 2000cmc 8 valve 115cp an 1994/09 si stau cu frica ca tampitii astia de la rar nu o sa mi-o incadreze la euro2,desi in actele masinii scrie euro2. Nu stiu tipul motorului caci nu l-am vazut prin acte ,stiu doar ca la acest tip de motor sunt 4 tipuri: 2E, ADY , AGG SI AKR. Stie cineva ce euro scot cei de la rar pentru aceasta masina? Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut baieti! Tocmai ce mi-am luat un golf 3 Gti edition 2000cmc 8 valve 115cp an 1994/09 si stau cu frica ca

tampitii astia de la rar nu o sa mi-o incadreze la euro2,desi in actele masinii scrie euro2. Nu stiu tipul motorului caci nu l-am

vazut prin acte ,stiu doar ca la acest tip de motor sunt 4 tipuri: 2E, ADY , AGG SI AKR. Stie cineva ce euro scot cei de la rar pentru

aceasta masina? Va multumesc

Scrie pe motor sau in porbagaj, ridici mocheta si ai sa vezi o eticheta cu toate seriile de la masina (parca), printre care si seria de la motor.

Cat priveste norma de poluare... ce am citit eu pe aici daca in actele masinii scrie euro2, atunci se trenscrie in actele noi.

dar poate la chestia asta te ajuta cei care stiu mai bine.

Bafta si nu fi stresat ca tot platesti taxa

:)

apropo nu se mai aude nimic de eliminarea taxei de prima inmatriculare. Gata s-au dat la fund? Am auzit ca din ianuarie 2009 se mareste cu 11%:(.......

offf ce tara ce mai conducere......

end :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!