Jump to content

Norma poluare


danyrazvan
 Share

Postare recomandată

As vrea daca se poate ca toti cei care au inmatriculat golf III dupa 1 iulie sa scrie ce tip de motor au, ce euro leau dat cei de la rar, anul masinii etc. Precizez ca doresc sa imi aduc un golf III, dar as vrea sa stiu inainte sa plec ce tip de motor sa caut ca sa nu am surprize la rar. mersi

Chiar daca cineva cu un motor XYZ din anul 1234 a luat, sa zicem, Euro2 la inspectia facuta de RAR, nu poti fii 100% sigur ca vei primi si tu acelasi calificativ la un motor similar. In plus, nu trebuie sa te bazezi pe faptul ca in brief scrie E2 (e un indicativ folosit in Germania care poate fi corelat si cu Euro 1 la noi). Trebuie sa te uiti sub masina daca ai catalizator si sonda lambda. Daca le ai pe ambele, poti fii linistit, ca masina are Euro2.

Sunt cazuri in care catalizatorul a fost dat jos (masina avea Euro2) pentru ca (mi-a spus un mecanic) metoda este la moda in Germania, pentru a scadea consumul :icon_thumright:() . In cazul asta, chiar daca pe actele masinii scrie ca are Euro2, nu vei primi calificativul la RAR.

Spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cosmin_golf

    23

  • GTI_85

    21

  • MrPigos

    17

  • akileon

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

As vrea daca se poate ca toti cei care au inmatriculat golf III dupa 1 iulie sa scrie ce tip de motor au, ce euro leau dat cei de la rar, anul masinii etc. Precizez ca doresc sa imi aduc un golf III, dar as vrea sa stiu inainte sa plec ce tip de motor sa caut ca sa nu am surprize la rar. mersi

Vw Vento 1.8 benzina, tip ABS, dupa seria motorului RAR-ul l-a incadrat la Euro 2, nu stiu in ce an a fost fabricata masina, dar data primei inmatriculari este 07/92, taxa este 980 de lei, fata de 3600 de euro inainte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vw Vento 1.8 benzina, tip ABS, dupa seria motorului RAR-ul l-a incadrat la Euro 2, nu stiu in ce an a fost fabricata masina, dar data primei inmatriculari este 07/92, taxa este 980 de lei, fata de 3600 de euro inainte...

Mai e un topic care merge in paralel cu acesta. De vazut : http://vwforum.ro/index.php?showto...st&p=779092

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un pik offtopic , am un prieten care a adus o calibra , an 92 , in acte trecuta ca euro 2 , cei de la rar au omologat-o ca non euro pe motiv ca masina este veche , asa ca de la o taxa de 300 euro cum iesea normal , a ajuns la 2000

de la rar te poti astepta la orice

Modificat de akileon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avea sonda lambda si catalizator ? n-as crede ca da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari.dupa ce ziceati voi mai sus,chiar ca incep sa am emotii... :offtopic:

drept urmare :

1: am coborat la masina si am facut o poza la eticheta din portbagaj,aia de descrie masina.

2: am vazut ca am catalizator(vezi poza)-ca e gol sau nu-habar nu am...dar e acolo

3: am sonda lambda

4: in talon e trecut E 2(nu D 2!!! sau D3)

DREPT URMARE:

rog pe cei ce au inmatriculat masinile ca a mea ,ce au codul de motor la fel,sa imi zica la ce norma i-au incadrat :rolleyes:

stiu ca D3 e norma fiscala in germania,dar eu cred ca E 2 e norma de poluare!!!sa fie atata de speciala ROMANIA asta incat sa incadreze cum vor ei?

astept raspunsurile voastre.

respect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2: am vazut ca am catalizator(vezi poza)-ca e gol sau nu-habar nu am...dar e acolo

3: am sonda lambda

4: in talon e trecut E 2(nu D 2!!! sau D3)

.... eu cred ca E 2 e norma de poluare

Daca ai fi citit mai atent ai fi inteles ca: daca ai ce-ai scris mai sus, atunci n-ai de ce sa-ti fie teama. Inca o data, E2 nu inseamna Euro2. Este un indicativ folosit in Germania iar romanii il iau dupa bunul plac (mai ales cei care aduc masini pentru vanzare). Daca dai un telefon la RAR si intrebi ti se va spune la fel ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Focusdesign 1.9 GTD

Salutare. Sunt proaspat proprietar al unui Golf 3 GTD 1,9 TD din 94. Citesc cu disperare acest forum si incep sa imi fac griji in privinta normei de poluare la masinuta mea. POate sa imi spuna cineva ce norma de poluare e cu:

Felul motorului: AAZ496210

Prima inatriculare 01.03.1994

Nr identificare: WVWZZZ1HZRB067061

Va rog daca poate cineva sa imi zica ceva,

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Focus acelasi motor am si eu.Acum doar ce am venit de la rar.La gaze a iesit bine, la frane bine, la directie bine.Acum vin problemele : 1.nu au gasit seria motor dar s-a rezolvat (fara serie motor) siiiiii 2. In documentele lor iesea ca e Euro1 norma de poluare, dar au trimis o cerere nu stiu de care la bucuresti sa le transmita exact ce norma de poluare e.Maine dimineata ma duc dupa raspuns si te tin la curent.Sunt putin cam speriat si eu ca daca o incadreaza la Euro1, am pus-o :)Era sa uit, pe brief scrie E2 :| dar nu are nici o treaba cu rar-ul nostru.

Modificat de MrPigos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Focusdesign 1.9 GTD

PFFFFFF..... nasoala treaba! AM trimis si eu pe cineva cu actele ca sa completeze o cerere la RAR sa identifice norma de poluare. Tot de la Bucuresti o sa ceara aceste date. Te rog mult sa ma tii la curent. Din ce an e masina ta?

EU am adus masina din Austria si nu vad nicaieri sa scrie E2 sau ceva referitor la norma.

Modificat de Focusdesign 1.9 GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prima inmatriculare a fost in decembrie 93.altceva nu mai stiu pentru ca mi-au oprit actele la ei.(rar)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Focusdesign 1.9 GTD

te rog mult sa nu uiti maine sa dai un raspuns. mersi mult si SUCCES!!!!! tin pumnii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-o sa uit, stai linistit.la fel si tu daca afli ceva sigur sigur inaintea mea sa ma anunti.e cam dubios de ce mi-au oprit actele la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Focusdesign 1.9 GTD

N_AR AVEAAAAA NOROC NICI UNU DE ACOLO! Bine ca noi suntem mai buni, avem standarde mai riguroase si limite de poluare mai mari ca germanii sau austriecii... guvern de rahat

Modificat de Focusdesign 1.9 GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am vorbit cu un amic, cica golf 3 este explicit euro 2. Cei de la VW abia asteapta sa deschida procese cu cei de la RAR. Pt cei care nu primesc din start E2 faceti notificare la VW prin care sa va comunice in scris norma de poluare cat si faptul ca sunteti sicanati la RAR. Sunt masini produse in masa, arhicunoscute. De insistat cei cu diesel la verificarea rar, deoarece la diesel nu au tehnica destul de performanta ca sa determine nivelul noxelor datorate uzurii.... se poate miza pe acest lucru la "negociere".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A inmatriculat cineva recent un GOLF 3 CL 1.4 ABD 04/1993 ? Incep sa am emotii ...... Intru in ring peste 5 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Focusdesign 1.9 GTD

cred ca aceasi traba o sa fie de acum incolo, toti au zis ca o sa inventeze nenorocitii ceva, Uite ca au inventat ceva sa ne stea in cale....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a iesit noneuro :|

ceeeeeeeeeeeee????? :wacko: astia sunt nebuni la cap????si la mine scrie E2!!!!!!auleu mamaaaaaa.....noroc(zic io)ca la mine e benzina...altfel nu stiu de unde scot vro 2000 de euro(sau cat e)pt prima taxa ......guritza mamicii lor... :question:

si nu ai de gand sa faci ceva???sa te iei de ei??ai catalizator pe masina?si sonda lambda??

respect

Focusdesign 1.9 ... ...radem sau nu.glumind sau nu...nu te vad bine..si drept sa zic nici pe mine..macar a mea e benzina..a ta are catalizator..??

Modificat de cosmin_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.trebuie sa ma prezint si eu la rar cu un golf 3 1,9 d cod motor 1y, 47 kw,an fabricate 94,prima inmatriculare 04.95.in cartea masinii spune ca are catalizator,nici urma de sonda lambda,la fel si aaz si 1z .aceste dieseluri nu au sonda lambda??peste tot se spune ca pt a indeplini euro 2 e nevoie de sonda lambda si catalizator,deci sunt sanse sa-mi dea non euro? :icon_thumright: in cererea de consultanta de la rar trebuie scris daca dieselul are catalizator si benzina sonda lambda si catalizator, pt stabilirea normei de poluare,deci tind sa cred ca nu e un criteriu existenta sondei lambda...voi depune si eu o asemenea cerere ,sa vad ce euro imi dau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cat timp iti dau raspunsul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Focusdesign 1.9 GTD

Asta vreau sa fac si eu, ca is programat pe 12 septembrie, dar pana atunci vreu sa stiu ce si cum. Dar daca iti da non-euro sau euro 1 parca e aceasi treaba, aceasi taxa, nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU :icon_cool: la mine,masina din semnatura:taxa:noneuro:vreo 2500 de euro,pt euro 1-vreo825,euro 2-411 euro!!!!!

ce zici?e diferenta??

apropo.eu sunt programat pe 18 septembrie..astept sa ma uimiti voi prima data :lol:

respect

p.s. NASHPA TREABA,NU? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cazul meu daca ma incadreaza la non euro taxa e 4389 euro,iar euro 1 e 1463euro.pe site rar nu spune in cat timp exact da un raspuns oficial,"in cel mai scurt timp" spune.cererea trebuie completata cu datele masinii, copii dupa carte,brief si costa 30 ron.saptamana asta voi merge sa fac cererea,rarul sunt programat pe 27 octombrie.am sa scot numere rosii pe 1 octombrie ca sa pot merge la rar,pana atunci masina sta.nici nu mai merg la rar daca-mi da non euro,doamne fereste :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!