Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

M Is FOr MiChAeL
On 4/28/2016 at 10:52 AM, quixy said:

Salut . Am un passat b6 din 2006 si doresc sa achizitionez acest kit de Xenon https://www.autolux.ro/kit-instalatie-xenon-digital-canbus-h7-6000-k-12v-24v-fost-licenta-philips-fara-eroare-hid-ph131-1/ , mi le va accepta calculatorul ? Am mai avut un kit de Xenon , dar care calculatorul mi le stingea...si inca ceva , se potrivesc pentru farurile cu lupa pe care le am ? . Multumesc

Salut, am fost in aceeasi situatie si te inteleg perfect. Am venit de pe bixenon pe halogen (b6 pe care il detin in prezent), iar noaptea ma ghidam dupa stele

Am instalat un kit de xenon de la HID, cele slim (am inteles ca nu se mai produc in prezent) acum 3 ani si ceva. Au mers impecabil, pana de curand cand unu din drosere si-a dat duhul

Ca sa nu merg cu drosere diferite, le-am schimbat pe amandoua cu Canbus, care se prezinta la fel de impecabil de aproximativ 6 luni si pana in prezent

 

Singura bataie de cap pe care o sa o ai, o sa fie in momentul cand trebuie sa schimbi unu din cele doua becuri (e un proces chinuitor)

Referitor la site-ul pe care l-ai postat mai sus, ei specifica in titlu ca vand kit de xenon si hid si canbus (probabil au ambele kituri), insa ce nu specifica si este foarte important, este consumul, fie pe 35W, fie de 55W. Nu bag mana'n foc, dar am auzit ca cele de 35W nu ti le aprinde. Eu am avut 55W si am in continuare, iar cum ziceam mai sus, se prezinta impecabil

 

Edit: Eu initial am vrut sa cumpar farurile cu bixenon, fara cornering (e mai complicat si mai costisitor daca vrei sa si vireze), dar am renuntat la idee. Vezi daca te coafeaza si poate are cineva asa ceva de vanzare, ma gandesc ca ar fi mai bine cu bixenonul din fabrica decat un aftermarket, fie el si Canbus

Modificat de M Is FOr MiChAeL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

Am cumparat kit de instalare lumini picioare ''footweel lights'' fata si spate,unde se introduce pinul + la centrala electrica?

Din ce am vazut firele,lampile sunt legate in serie....firele se trag prin pragul din dreapta sau prin cel din stanga,care este procedura de instalare?

Am scaunele de b7 acestea sunt prevazute cu locasul pentru lampi?

.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa B pin 7

lampile sunt in paralel, se trag prin ambele praguri si pe sub bord.

Sacunele au decupaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Va salut, ma bag si eu pe fir, pentru ca vreau sa montez footwell lights pe fata. Se leaga ambele lampi in paralel pe pin 7 din mufa B? Eu as mai avea o nedumerire... Am cumparat lampile pt Passat CC OE (8J0 947 409), cu 1 LED.

Problema polaritatii rezolvata!

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Le incerci prima data si vezi care e + si apoi legi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Asa am facut. Mi-a fost frica sa nu le ard daca le pun invers, dar am incercat prima data la 6V, pentru ca se spunea pe un site american ca au doua culori, in functie de cum alimentezi (la 6V rosu si invers, la 12V alb). Nu a fost cazul meu, am nimerit la 6V polaritatea corecta, avand doar alb.

Pinul care intra la nr. 7 in mufa B e acelasi ca si la cablajul de sirena alarma din modulul comfort? Nu de alta, dar mi-a mai ramas un pin si l-as folosi :).

Traseul firelor banuiesc ca nu are importanta, atata timp cat nu atarna si nu se agata pe undeva.

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor
35 minutes ago, svg_gabriel10 said:

Asa am facut. Mi-a fost frica sa nu le ard daca le pun invers, dar am incercat prima data la 6V, pentru ca se spunea pe un site american ca au doua culori, in functie de cum alimentezi (la 6V rosu si invers, la 12V alb). Nu a fost cazul meu, am nimerit la 6V polaritatea corecta, avand doar alb.

Pinul care intra la nr. 7 in mufa B e acelasi ca si la cablajul de sirena alarma din modulul comfort? Nu de alta, dar mi-a mai ramas un pin si l-as folosi :).

Traseul firelor banuiesc ca nu are importanta, atata timp cat nu atarna si nu se agata pe undeva.

Posibil sa fie la fel, e un pin patrat. Tragi prin parg sofer pana in dreptul scaunului, mergand pe instalatia originala, apoi pe sub bord pana la torpedou si continui prin prag (daca pui si pe spate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Voi monta doar pe fata. Daca si sper sa nu ma insel, BCM e in spatele sertarului din stanga, de langa volan?

In Autodata par sa fie inseriate lampile stanga/dreapta.

Multumesc pentru explicatii! In spate nu montez, pentru ca e prea mult de munca pentru un bec amarat, plus ca in spate am plafoniera :), deci nu e chiar bezna. In fata e mult mai simplu. Daca nu ma insel sunt cate 3 suruburi pe fiecare parte la protectia de sub bord.

Footwell lamp diagram.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

In deapta ptr a lucra cat mai bine trebuie dat torpedoul jos, ca sa urmezi traseul OEM, dar se poate face si fara

Ca sa ajungi la mufa B dai plasticul de la picioare sofer jos si se vede

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Mulțumesc pentru indicații! Rămâne să cumpăr în următoarele 30 de minute contactul pt masă,  care nu știu ce dimensiune trebuie sa aiba. Asta nu ar trebui sa fie o problema mare, se poate adapta ușor. 

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

pai masa acolo langa BCM e de 4 parca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc pentru sfaturi....asta seara m-am apucat de treaba ...tras fire matisat cu banda textila...decupat locasuri,am avut putina bataie de cap pana am reusit sa scot mufa b cea neagra....nu intelegeam de ce nu merge:)...trebuie trasa siguranta rosie mare care blocheaza toate mufele.

activat cu vcds totul ok....lampile cu led se aprind dar dupa approz 5 secunde se sting.

care ar fi cauza si rezolvarea???

pe vcds nu sunt erori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îți trebuie led canbus,cele normale nu sunt bune pentru footwells  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Oameni buni, cu toata rusinea va zic ca nu gasesc modulul cu 3 mufe. Ori sunt chior, ori am altfel de modul!? Imi spune cineva exact unde se afla? Sub torpedo e modulul confort, unde am legat alarma, iar in stanga...mai jos de panoul de sigurante este un modul cu relee si mufe pe el, dar nu se aseamana deloc cu ce ar trebui sa fie. In centru, in spatele RNS-ului nu e nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Sub suportul de relee te-ai uitat? Uite step 3 aici pozele 1 si 2 ar trebui sa te lamureasca

Îți trebuie led canbus,cele normale nu sunt bune pentru footwells  

 

Eu am leduri normale tip panel si nu am nici o problema

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca la interior nu se folosesc leduri cu can bus...si daca i becuri normale cu halogen nu te anunta nicaieri ca sunt arse si nu iti da vreo eroare.

asta inseamna ca nu trebuie can bus.

totusi nu imi expic de ce dupa 5-6 secunde se inchid toate.....nu conteaza ca descui masina sau desc o usa ....dupa acelasi interval se opresc toate 4.

de aici luate:

http://www.aliexpress.com/item/OEM-LED-Footwell-Light-For-VW-GOLF-6-JETTA-MK5-MK6-TIGUAN-TOURAN-PASSAT-B6-B7L/1076995829.html?spm=2114.40010208.4.8.58Maz5

o singura bifa in vcds pe canalul 09...byte 0

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

rsz_dsc_0041.jpg

Am mai vazut pe net un thread unde spunea cineva ca nu gaseste BCM (Centr Electr). Am reusit sa fac o poza aseara in spatele panoului cu relee. Undeva in poza vad ca scrie "Bordnetz", iar mufele acelea mici sunt marcate cu litere, dar nu este mufa mare B

 

 

Modificat de svg_gabriel10
picture rotation
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B este mufa 2 de la exteriorul catre interioril masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10
13 minutes ago, Al Bundy said:

B este mufa 2 de la exteriorul catre interioril masinii.

Adica ceea ce am incercuit in imagine... daca ramane valabil pinul nr. 7? (poza e de pe net, eu nu am demontat modulul ieri)

Bordnetz Passat b6.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

BCM e la masinile mai noi, scuze ca te-am indus in eroare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

theiceman112

vin cu o alta solicitare, vreau sa imi fac tranzitia de la vechiul volan de passat in 4 spite la noul volan in 3 si cu comenzi pe volan, volanul este deja montat doar ca nu am comenzile acctivate, din cate am inteles trebuie schimbate mai multe piese pe la el problema este ca nu stiu ce exact, un ajutor este binevenit oricand. poate de aceasta data se v-a oferi cineva sa ma ajute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de ce suporta calc tau de coloana. Ptr activare comenzi trebuie codat corespunzator noul volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am comenzi pe volan si pun volan cu padele ce trebuie codat sa schimbe vitezele? Banuiesc ca suporta dsg padelele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10
6 hours ago, mrn_smn said:

totusi nu imi expic de ce dupa 5-6 secunde se inchid toate

Eu tocmai vin de la masina, am montat Footwell lights pe fata cu lampi LED OEM (8J0 947 409) -> 24€ la reprezentanta.

 

Am montat cablajul si am facut codarea corespunzator pentru "Footwell lights". Multumesc colegilor pentru ajutor!

Problema (cum era de asteptat) este ca se aprind si se sting dupa cateva secunde. Din ce mi s-a spus pana acum, vina o are consumul mic de curent, lampile cu LED fiind destinate masinilor cu BCM si/sau Passat CC.

Ma gandesc ca solutia ar putea fi montarea in serie a altei lampi cu bec normal (nu prea am idee unde as pune-o) sau o rezistenta. Aici va cer ajutorul.

Ce tip de rezistenta imi trebuie si ce valoare?

Totusi, la "09 Centr Electr" daca incep "Output test" pe footwell, raman aprinse.

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!