Jump to content

My Skoda Superb


Rodeo
 Share

Postare recomandată

De ce nu ai ales sa mergi cu treapta a 5 cu 100 km caci aveai cam 2000 ture !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Rodeo

    24

  • alexs307

    10

  • florin1

    10

  • zGb

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

@andrein-mers in treapta 5 cu 100 km/2000 ture=uzura motor mai mare decit normala ;) -nu se merge subturat niciodata-mare greseala

@rodeo-imi pare bine ca esti multumit de calitatea reparatiei ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Elad : la 2000 ture uzura mare ??

la 2000 ture subturat ????

man, la tipul asta de motor cuplu maxim incepe de la 1750 rot pe min ...pana la 2500 !!

Deci .... no way de uzura si subturare !!!

Eu zic ca e cel mai sanatos 2000 ture din toate puncetele de vedere ..adica nu esti nici subturat si nici nu faci uzura !

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba are cuplul cu presiunea ulei?Presiunea este cu atit mai mare cu cit turatia motorului este mai mare.Mi-as dori sa fi vazut motoare desfacute pe la 80.000 km exploatate intens pe la 2000 ture la care uzura pe camasi a fost atit de mare incit am comandat motor scurt( nu s-a putut segmenta), precum si motoare la peste 200.000 km (coloana oficiala) exploatate la peste 3000 ture la care camasa arata impecabil.Daca nu ma crezi angajeaza-te intr-un service Skoda-VW si te lamuresti rapid ca am dreptate.Craciun fericit si uzura minima! :) Eu spun ca o exploatare optima este undeva la 2500-3000 ture.

Modificat de elad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

putin offtopic: daca se poate sa ma ajute si pe mine cineva cu o carte in format electronic pentru skoda superb. a mea este in germana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

ce mai este nou in lumea skodelor superb? Intre timp eu am vandut primul superb si dupa ce am trecut prin alte doua masini mi-am cumparat tot un superb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. In primul rand felicitari actualilor si viitorilor detinatori Skoda Superb. Mai nou ma numar si eu printre voi :offtopic:

Skoda Superb Extended 1.8 MPi 110kw / 150cp - culoare neagra

Dotari suplimentare :

parbriz incalzit + duze stropitoare incalzite (desi la ultimile ierni nu prea era nevoie)

volan + schimbator + maneta frana imbracate piele

tempomat

oglinzi exterioare incalzite

scaune fata incalzite

roata rezerva aliaj

Abia astept sa vina, si anume sfarsit noiembrie.

Din ce am citit, vad ca toata lumea e multumita de masina si nu prea sunt lucruri de reprosat. Ma bucura nespus acest lucru fiindca auzisem anumite aspecte negative ale Superbului, dar m-am linistit.

Va salut si va mai tin la curent cand intru in posesie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat te-a costat?

16.315 CIP - 19.414 DDP

Un pret de nimic dupa parerea mea :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

super! si ce te-a facut sa iei benzinar in loc de motorina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai... pe motorina era cu ceva sute de euro mai scumpa, si imi permiteam o anumita rata pe luna dar totodata imi doream si o anume configuratieoptionala, pe motorina era un singur motor, cel de 115cp, pe cand pe benzina la un pret mai avantajos era cel de 150cp (nu ma pricep asa de bine la motoare, am ales puterea mai mare), diferenta de pret intre motorina si benzina nu e semnificativa, cat despre consum, pana vine masina in nov la sfarsit, am un logan, care in oras consuma 12, deci iti dai seama. Cam astea au fost criteriile:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:beerchug: da am inteles, s-o stapanesti sanatos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Rares Marchidanescu

Salutare si respect pentru toti posesorii de Superb!

Dupa ce m-a innebunit nashu meu cu Superbul lui 1.9 tdi pe care l-am condus vreo 2000 de km am hotarat ca terbuie ca urmatoarea masina sa fie tot Superb. Si uite asa astazi sunt de 2 zile, noul posesor al unei Skoda Superb 2.5 TDI, V6 163 CP limited edition 100....deci full option: pilot automat, navi mare color, scaune incalzite fata spate, senzori ploaie, parcktronic, piele partial, trapa electrica in 2 directii, geamuri fumurii, jante de 17", comenzi pe volan, oglinzi heliomate si pliabile electric, magazie de cd-uri, statie amplificare sunet, oglina latelala dreapta se pliaza catre roata din spate in marsarier, leduri sub oglinzi pt luminare perimetru, cip in cheie pentru inchidere automata la indepartarea de masina, inchidere geamuri si trapa din cheie si poate ca mai sunt dar nu-mi aduc aminte...pana aici totul frumos..acum vine partea mai grea..imi revine sarcina sa ii schimb distributia + placute+scut de metal motor+lichide de tot felu si o sa o fac obligatoriu la brady ca am ceva relatii ..m-ar interesa care ar fi pretul oficial inainte sa ma duc sa ii intreb pe ei:)

V-as ramane recunoscator daca m-ati ajuta ca sa stiu cum imi calculez banii !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana atunci baga poze:P :) sa o stapanesti sanatos ! un adevarat tanc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-o stapanesti sanatos! Am si eu o sugestie pentru moderatori, in ultimul timp suntem din ce in ce mai multi detinatori de Superb si cred ca ar trebui deschisa o sectiune la Skoda numai pentru Superb. Este numai o sugestie, daca nu se impune sa nu se faca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut...am vorbit cu un prieten care are un superb 1.9 tdi versiunea noua si nu prea e multumit de ea ( asta dupa ce a mers cu superba mea ) . Nush motivele nemultumirii lui, dar asa mi-a spus. ce e drept nu are toate dotarile pe care le am eu, dar nu cred k este nemultumit din cauza asta. Mi-a spus k parca nu este aceeasi masina, desi din cate stiu eu nu au schimbat prea multe la ea.

ceva pareri ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rares Marchidanescu
pana atunci baga poze:P :lol: sa o stapanesti sanatos ! un adevarat tanc!

am ramas dator cu niste poze..inter timp i-am pus anvelope noi, alarma cu pager, schimbat distributia si scuturi motor si cutie din cea mai groasa tabla:D ca pentru Bucuresti

Am tot cautat CD pentru navi dar se pare ca nu gasesc pe nicaieri...stiti cumva pe unde as putea gasi?sau daca nu se poate reinstala softul cu un iGO?

Va multumesc!

post-17646-1195343430_thumb.jpg

post-17646-1195343632_thumb.jpg

post-17646-1195343670_thumb.jpg

post-17646-1195343889_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu am gasit, daca afli ceva te rog sa ma anunti si pe mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-o stapanesti sanatos! Am si eu o sugestie pentru moderatori, in ultimul timp suntem din ce in ce mai multi detinatori de Superb si cred ca ar trebui deschisa o sectiune la Skoda numai pentru Superb. Este numai o sugestie, daca nu se impune sa nu se faca.

De astazi, 20 noiembrie 2007, exista o sub-arie SUPERB in cadrul sectiunii/ariei SKODA. Enjoy it ! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema:

Sunt pe cale sa imi achizitionez o Skoda Superb (sh) 1.9 TDI 130 CP din 2003 137.500 km reali. Masina este FULL; ca sa va dati cu parerea despre ce inseamna FULL (ca eu unul nu ma pricep asa bine) va enumar cateva dotari pe care le-am retinut: navigatie, full piele, scaune incalzite fata plus bancheta spate incalzite + memorie pozitie scaun + senzori parcare fata + lateral (nu stiu de fata). Restul dotarilor mai jos de asta le are toate (inclusiv ESP, Xenon pe ambele faze ale farurilor cu reglaj bla bla) . Desi nu ma pricep la versiuni de echipare presupun ca este vorba despre Superb Elegance. Masina arata criminal si interioarele sunt foarte ingrijite si este culoarea aia gri sobolan (cum este masina din avatar de la @florin1). Intrebarea mea este daca merita banii. Cumparatorul este o cunostinta oarecum apropiata si cere 14.000 euro pe masina. Masina este inmatriculata in RO de vreo 6-8 luni dar este adusa din Germania si in consecinta nu necesita taxa de prima inmatriculare. Mi-ar conveni ca nu as mai plati taxa de prima inmatriculare.

Va astept cu raspunsuri. Va multumesc.

Modificat de ionutctn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorii de parcare pot fi fata+spate sau doar spate :Driver:

Kilometrajul pare real si mie mi se pare un pret bun.

Poate mai multe pareri isi pot exprima colegii care au Superb :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DRAPAR

Nu ma pricep la senzorii de parcare; eu le-am observat functionalitatea cand am dat cu spatele: atat la obstacole laterale cat si la cele situate in spatele masinii si-au facut datoria. Cu fata nu am apucat sa verific. La kilometrii si mie mi se pare OK. Astept mai multe pareri de la cei care au Superb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este super pretul! Nici nu mai sta pe ganduri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!