Jump to content

My Skoda Superb


Rodeo
 Share

Postare recomandată

azi am schimbat o anvelopa si am aflat la o examinare mai atenta a jantei ca aceasta este produsa de RONAL...e vorba de modelul Solid,cel in 5 spite foarte late...oricum cred ca voi opta pentru alte jante,depinde de ce voi rezolva cu asigurarile ( am 2 jante dauna )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Rodeo

    24

  • alexs307

    10

  • florin1

    10

  • zGb

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

500g in 9000km...super...deci zici ca nu sunt probleme nici cu volant si ambreiajul,nici cu turbosuflanta...pai pana aici e bine,mi-am facut curaj...acum trebuie sa ma lamureasca cineva,ca am vazut mai multe "grade" sa zicem ale chiptuningului,mai agresive sau mai putin agresive...cum e mai bine?la ce putere pot ajunge si la ce cuplu?totodata,consumul...creste sau nu simtitor?

@zGb...unde ai facut modificarea de chip si care sunt parametrii motorului (putere/cuplu) acum?...mersi anticipat

<{POST_SNAPBACK}>

pai s-o luam asa incet...cum e mai bine? pai depinde de nr de kilometrii care il ai...daca si si tu pana-n 100k km poti sa o ridici undeva la 170 de cai cuplu peste 380nm...consumul in medie va fi acelasi, in conditii de mers normal consuma mai putin si alergata in mod clar mai mult....modificarea e facut la voinea (de fapt o face un neamt care face pt firme consacrate chip/flashtuning) da-i un telefon 0722.764.706 si te "face" oricand vrei tu...eu in acest moment am un fel de race la alt race version sau ceva la genu :blink: am ~180 cai si ~400nm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

180 de cai si 400Nm... :blink: :) :P

vreau si eu race la alt race sa am asa ca tine... ;)

lasand gluma la o parte,este cea mai tare chestie care am auzit-o in ultima vreme...e ceva fantastic...pe site-ul celor de la aspad am vazut 360Nm si 161 de cai,si mi se parea ceva enorm...dar 180 cp si 400Nm...pai mai poti tine cum trebuie masina aia pe strada?...nu indraznesc sa intreb de anvelope... :P

voi incerca sa vorbesc cu Voinea,daca ziceti ca he is the man...va tin la curent ce si cum...cu chiptuning-ul am lamurit-o...cu celelalte puncte din lista,inca astept sugestii...

mersi zGb...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aspadul face modificari soft...stage 1...micut asa... :blink:

np man!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zGb,zi-mi te rog cu ce modificari ai venit asupra admisiei si evacuarii...sau le-ai lasat stock...care ar fi cea mai buna alegere in ceea ce priveste filtrul de aer...il lasam cel original?punem ceva deschis?punem un cold air intake?...apropo,s-a gandit cineva la un intercooler mai mare?...legat de evacuare,nu am de gand decat sa schimb toba finala,si asta mai mult legat de aspect,nu cred nici o iota din povestile cu toba sport=10cai...chestia cu filtrul,insa,e prioritara evacuarii...astept sfaturi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

filtrul stock al masinii il am...ca sunt probleme cu MAF si cu filtru sport...m-am gandit si la intercooler mai mare l-am si cumparat acum il si vand :) ... evacuare am finala inox pana dupa puntea spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce au jantele SOLID? Ce firma e Ronal? nu ti se par de calitate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai tocmai...sunt incantat de chestia ca sunt produse de Ronal,vorbim de calitate...insa sunt destul de grele,de asta voi incerca sa optez pentru ceva mai usor pe viitor...gandul mi se indreapta catre Dezent T,mai ales ca am posibilitatea sa iau un set la un pret f convenabil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, multumesc. Nu stiam chestiile astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu in discutie avand in vedere ca am (am avut ) 3 masini VAG, toate cu chip tuning. Motorul pe care il ai tu il am si eu pe un Passatul de la servici 4Motion si este chipat pana pe la 160 CP si nu am in 15000 Km nici o problema. Masina are acum 65000 Km. In legatura cu Octi 2 a mea actuala, am aparut unele probleme la ambreiaj (patinare), vezi ca este un topic ambreiaj sport la Octavia 2 pe care poti sa-l citesti, dupa chip tuning. Saptamana asta se va schimba ambreiajul la ea si dupa aceea vom vedea ce se mai intampla. Voinea face niste chiptuninguri excelente. Pot sa spun ca sunt cele mai bune care se pot face in Romania. Vorbeste cu el si vezi ce-ti recomanda si el.

Exact cum a spus si Zgb, daca masina este exploatata corect nu o sa ai nici un fel de problema cu ea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am venit,am vazut,am vorbit cu Voinea,m-am lamurit,am trecut la fapte,am desfacut,am schimbat,am montat la loc...inima Superb-ului a intinerit,treptele 1 si 2 sunt ucigase,abia astept sa vad comportamentul la drum in afara Bucurestiului...sper sa ies putin dupa-amiaza pe autostrada soarelui,si va mai comunic impresiile atunci...deocamdata,viitorul suna bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

mai tu faci reclama la connex cu viitorul suna bine ? .. sau viitorul meu suna bine :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce anume ai desfacut, ai schimbat si ai montat la loc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.Desfacut chedere si plasticaraie in fata la capota.:lol:

2.Demontat suruburi de la ECU.

3.Scos ECU.:D

4.Flash ECU.:lol:

5.Reconectare:D

6.Vruuuuuuuuuuuummm...:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact!

Dragii mosului,ehei,de-ar fi strazile si prin dulcea noastra Moldova cum sunt pe aici la voi...prima incercare aseara pe autostrada soarelui...

...240km/h viteza inregistrata pe bord... :P...si cred ca daca mai mergeam inca un km asa poate urca si mai sus...anyway,turometrul nu intrase pe zona rosie...

Concluzie:e de bine,dom'le,e de bine... :P

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah,am uitat sa va spun...la 120-140km/h,folosind tempomatul,consumul mediu de motorina a scazut...inainte aveam 6.1-6.2,acum am 5.8-5.9... B) ...iar de la intrare pe autostrada,pana la sfarsitul alergarii in talpa pana la top speed,am avut consum mediu 8.7...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Si eu ma numar printre fericitii posesori de Superb.(PROFESIONAL 1.9tdi 131cp)Am cumparat masina exact acum 2 ani,in mom de fata are 63000km,iar inainte cu 2 sapt.sa iasa din garantie am verificato din bara in bara(la diverse serviceuri,pt comformitate).Toata masina coresp parametrilor de fabrica(ex amortiozoare 13% uzura,nici un joc sau alta problema).Tot ce am schimbat la ea au fost placutele de frana(40000km fata si 60000 spate).Este o super masina...mie i-mi vibreaza niste plasticuri prin comp motor,destul de deranjant,am inteles ca este boala lor in rest nimic,consuma super bine fuge foarte tare(235km/h in Turcia,cu motorina lor...

Tot ce ma deranjeaza este faptul ca este cam plictisitoare...

Daca cineva stiie cand se va lansa noul model Superb,sa ma anunte si pe mine....tot superb o sa-mi iau numai ca acum va trbui sa aiba cutie steptronic si piele...in rest SUPERB SA FIE...

Ref la consumul de ulei toate TDI-urile papa ulei,este normal,si mai este si dupa stilul de condus...

Daca nu stiati atunci cand veniti de la un drum lung nu opriti brusc motorul,mai lasatil la relanti macar 30 sec....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

For the record: de astazi am si eu o skoda superb argintie 1.9 tdi 130cp, climatronic, xenon. E masina de servici... are deja 42k km, insa chiar daca aveam un tour nou, nu se compara calitatea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum m-am gandit ca am si o intrebare ( de fapt doua ) :blink:

1. Am vazut ca am niste bandouri negre dar vad ca la superb sunt practic 2 linii una peste alta. Banuiesc ca in variante de echipare mai mari linia cea de sus este de crom? daca da, atunci exista si in varianta in care este in culoarea caroseriei partea de jos?

2. Exista volan original in 3 spite/piele pt. masina asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. La Elegance ai bandourile de la jumatatea portierelor si cele de pe barele fata/spate cu insertie cromata (40% sus crom, 60%jos negru). Vopsit in partea de jos nu stiu sa fie vreuna stock.

De la modelul 2005 (productie mai 2004 incolo) au bagat la varianta intermediara (Comfort, ca a mea) apare un ornament cromat la partea inferioara a ferestrelor laterale. Deci de atunci incoace, daca vezi dunga cromata doar sus, deasupra geamurilor = Classic ; doua dungi care incadreaza geamul = Comfort; trei dungi = Elegance. Pana atunci, o dunga sus = Classic sau Comfort; trei dungi = Elegance.

2. Vad ca a fost si un volan in 3 spite si cu airbag. Nu stiu pe care model si pe care piata a fost echipata asa. Acum nu se poate comanda drept piesa de schimb (nu are cod).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

va salut

pana astazi nu am acordat atentie superbei DAR astazi am condus.tot respectul pt posesori.mi a placut la nebunie (1.9 tdi 131cp).e o nebunie.se infige ,consuma 7 in bucuresti si cel mai misto m a facut sa ma simt mic,io am 1 95 m si 100 kg.vreau si io una!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mike_saint: Are mostenire buna de la VW Passat... Vezi ca exista acum o promotie - Skoda Superb Extended - la super-pret :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e destul de scumpa si extended..tinand cont ca nu are nimic pe ea..in afara de acele jante ORBIT care arata BESTIAL !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am bani de una noua.da gasesc la mana 2 la 15 000 e cu piele si 60 90 000km.vreau sa va spun ca m a marcat masina asta.e incredibil de mare si confortabila.mentionez ca am mai mers si cu e klas seria 5 sunt ele mai luxoase dar spatiul e incomparabil mai mic .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe seria 5 (2001) daca dai scaunul la sofer in spate la MAXIM....cel de pe bacheta nu mai are efectiv unde sa-si bage picoarele (mai raman 5 cm pana la bancheta....sa zic asa...)....e la superb mai raman...vreo 15-20 :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!