Jump to content

My Skoda Superb


Rodeo
 Share

Postare recomandată

am condus si eu un superb gl focsani 130 cai cu cip mi s-a parut ca merg cu un avion nu mi-a stat nimic in fata am atins 200 fara sa-mi dau seama

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Rodeo

    24

  • alexs307

    10

  • florin1

    10

  • ionutctn

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

da ...dar daca dai scaunul la maxim in spate(adica cat poate el)...numai ajungi la pedale!si la dimensiunile mele cu scaunu reglat pt mine ramane cam vreo 40 50 de cm loc intre scaun si bancheta.e super tare !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am 1.75....si cand am mers cu masina....a trebuit sa dau scaunul in fatza....pe langa ce folosea proprietaru...eu eram un copil :(

oricum masina merita toti bani...

la 1.9 TDI 130 cp ai spatiu/confort/sportivitate...toate la un pret acceptabil...(sh....2003-2004) :P ca noua e tare mult !!!

parerea mea.... :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
consuma 7 in bucuresti

Acum iarna consuma 7? Asa ti-a spus posesorul sau atat ti-a indicat tie pe bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie imi consuma in bucuresti, iarna la media de zi cam 9.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie imi consuma in bucuresti, iarna la media de zi cam 9.

mergi doar dimineata si seara acasa- servici, servici-acasa sau mergi si in timpul zilei? cati km ai pana la servici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aproape 8 km pana la servici, mai fac o tura de vreo 16 km in timpul zilei si seara sper casa o iau pe un drum ocolit pentru sotie si mai fac inca vreo 18... in total ajung aproape la 50 in ziua normala de lucru, iar traseul parcurs presupune bd. unirii, stefan cel mare, mihai bravu, ion mihalache, buzesti, eroilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Schimbat azi pe garantie led-urile de sub oglinzile laterale. Cele vechi afectate de infiltratii apa. Una bucata e 302 RON la inlocuit pe bani...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat azi pe garantie led-urile de sub oglinzile laterale. Cele vechi afectate de infiltratii apa. Una bucata e 302 RON la inlocuit pe bani...

302RON adica 3.020.000 Lei/buc? Scuze ca sunt neincrezator dar mi se pare enorm pentru niste leduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un bandou cromat pe o singura usa costa vreo 380ron... so nu ma mira nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu are ce te mira, e chiar 3 milioane bucata... pretul mi se pare enorm, desi in apararea lor trebuie sa spun ca nu e o piesa simpla. Dar desi complexa sunt sigur ca nu e scumpa de produs. Problema e numarul de exemplare din serie, banuiesc. E vorba de toata partea inferioara a carcasei oglinzii (aia neagra, nevopsita), cu un mega led cu 6 diode luminiscente, lipit de piesa de plastic. Plus firul de alimentare. Dupa mine 1 milion e un pret corect desi piperat. 3 milioane e felul lor de a recupera investitiile si cheltuielile de logistica presupuse de stocarea si comandarea de piese de schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ei, dar daca la piese de schimb si accesorii originale preturile s-ar putea sa fie putin cam piparate (dar, ca observatie, e cam la fel la toti importatorii) totusi reviziile sunt ieftine.

Am facut ieri revizia de 2ani si 30.000km (am implinit simultan ambele termene). Revizia efectuata la dealrul din Buzau, Elcar-Gid. Am telefonat la ora 11 pentru o programare de revizie, precizand ca vreau in aceeasi zi. Am fost programat la ora 13, am plecat de la ei cu masina la ora 16. Pret total: 631,75 RON. Pe articole (fara TVA):

- filtru ulei 27,56

- filtru polen 38,24

- filtru aer 62,76

- ulei Aral SuperTronic Longlife II 0W-30 (4l) 208,68

- lichid frana DOT4 (1,5l) 45,15

- manopera revizie 99,00

- manopera lichid frana 31,50

- test amortizoare 18,00

Total: 530,89RON; TVA 101,00RON; de plata 631,89RON

Din martie si pana acum, Superbul meu a mai primit: tempomat (vezi in un post anterior cand am cumprat kit-ul ), set 4 senzori parcare cu afisaj (pe spate) si set 2 senzori parcare fara afisaj (pe fata). Montajul pentru toate a fost efectuat integral "in za house".

Urmeaza schimbat parbriz pe casco (crapatura de la pietre) si eventual revopsirea catorva elemente de caroserie (tot ciupituri de pietre, unele destul de urate).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut ,am intrat pe acest forum deoarece de astazi sint si eu posesorul unei skoda superb 1,9 tdi 130 cp si cred ca aici e locul meu printre voi cu speranta ca nu am gresit alegerea facuta astept parerea voastra .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

se pare ca este la oferta superb-ul. Cel de 130 cai cu clima, etc.......

As fi vrut in maxim 2-3 luni sa cumpar o octavia 2. Am fost la dealer sa fac o comparatie intre ele, si cu toate ca O2 este o masina mai noua (ca generatie), mai mult m-a impresionat superb-ul prin confort si plastice.

Am avut passat inainte si pot spune ca este la fel. Am deschis la motor si este identic. Totul este identic, de fapt cu multe plusuri. Singurul minus este iluminarea verde si nu albastra.

merita superb cam cu de toate la 16.500 CIP?

Sunt in mare dubii. Am 1.95 m si este prima masina unde apas ambreiajul cu piciorul complet drept. :blink: (si am avut 9 masini)

Modificat de FlorinD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, merita superbul. Culoarea in bord o schimbi in ce culoare vrei tu. Sunt oameni pe forum care au facut-o si ieftin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Per ansamblu Superbul este o masina foarte reusita . Daca nu cea mai reusita . Treaba este ca este cam prost marketingul pentru aceasta masina .Desi este mare , spatioasa , fiabila si robusta , intra intr-o zona de piata mai cu pretentii : deja de la motorizarile mari te bagi la pret cam la Mercedes C Klasse , BMW serie 3 Audi A4 , si din acest motiv duce lipsa de cumpratori .

Masina are foarte multe de oferit . Preferata mea este 2.5 TDI V6 cu transmisie automata , neagra si cu tapiserie alba inauntru .

Motorul de 1.9/130 Cp insa , este cea mai buna alegere posibila . Este economic si performant in acelasi timp .

Asa ca baga mare - este o masina deosebita .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnul Andrei....te-ai reprofilat...ai devenit consilier de vinzari :) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnul Andrei....te-ai reprofilat...ai devenit consilier de vinzari :P :P

:P

Te panichezi ca fraternizeaza cu dusmanu'?

bwoahahaha

:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De azi sunt posesorul unei skoda superb si sunt foarte fericit :P

inainte sa o cumpar am vb cu domnul Voinea acum vreo 2 luni si m-a asigurat ca este o alegere buna.

acum sa va prezint masina : -1.9 tdi 96kw

-varianta de echimpare este cea de varf(parca eleganece)

-230.000 km (aici l-am consultat pe dl.Voinea )

-cum mentiunea ca stiu pe mana cui a fost si stiu cum a fost intretinuta

pe parcurs voi revenii cu detalii;precis la km astia va intereseaza ce voi posta aici . pana atunci :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi revin cu cateva intrebari referitoare la ce am citit pe forum

1 se poate schimba culoarea bordului (nu prea imi place culoare asta clasica )

2 unde pot gasii senzori de parcare (inca nu m-am obisnuit cu lungimea si sa nu fac un pock :D )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt culoarea bordului am vazut ca Zexstar (parca) fac asa ceva.Uite-te la topicul cu masina lui Doru sau la rudolf.s.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnul Andrei....te-ai reprofilat...ai devenit consilier de vinzari :D :D

Da bre nea Vlad dar tu stii ca asta este masina mea preferata.....he he he ...:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru noii proprietari de Superb! Existenti sau viitori... :lol:

Masina mea e in service pentru casco, cum ziceam si mai sus. Vedem cum iese de acolo. E la ElcarGid Buzau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am luat masina. A iesit chiar muult mai bine decat ma asteptam. Nu se observa interventia (panouri miscate din loc, alte indicii). Vopseaua a iesit chiar mai bine decat speram, practic are acelasi finisaj ca vopseaua originala. Nu lipseste nimic de pe masina. Singurul minus sunt cateva urme de parca ar fi picurat pe ici pe colo o apa cu creta in suspensie si apoi s-a uscat... deci urme de ceva alb. Se sterge usor cu o carpa umeda. Oricum, putine urme si in locuri relativ ascunse ceea ce arata ca au sters ei dar fara mare tragere de inima.

Durata reparatie: 3 zile (inlocuit parbriz si vopsit capota si pavilion).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Aseara am facut drumul Rm.Sarat-Bucuresti-Rm.Sarat. Datorita conditiilor de ceata m-am hotarat la un test de rulaj. De la centura Bucurestiului pana acasa am rulat constant, numai pe tempomat. Toate localitatile doar cu 50km/h de la placa de intrare pana la placa de iesire (2000rpm in treapta a 3-a), intre localitati 100km/h (2500rpm in treapta a 4-a). Vitezele au fost cele indicate de GPS (egale cu cele din meniul de service de la tempomat) nu cele de pe vitezometru. Rezultate: 130km in 1h45min, viteza medie 75km/h, consum mediu 5,9l/100km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!