Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

ingerul_danutz

Sper sa para k o reclama ascunsa ...dar cine are intrebari legate de B*R-Asigurari le pot da unele raspunsuri...cei d p vwforum m-au ajutat iar acum pot acum sa-i ajut .

Modificat de ingerul_danutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai poti sa ne spui, nu ne suparam :unsure: De bine, de rau, de cand ai masina, de cat timp o ai asigurata la ei, ai avut daune, cat este procentul de prima, care este suma asigurata, eventuale fransize? Cum s-au comportat in cazul unei daune (sper sa nu fi fost cazul)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ingerul_danutz

sunt angajat la ei...cota de angajat 2.5 :D

dar exista si unele reduceri pt restul populatiei :(

In caz de dauna cum se procedeaza:

1. trebuie pv de la politie + polita (activa / rate platite la timp)

2. te prezinti cu ele la un insp. pt a-ti deschide dosar de dauna (bila neagra...>> luni - vineri : doar 2 services-uri unde se fac constatari, zilnic se schimba ...las lista data viitoare)

2*: daca masina nu se mai poate deplasa, vine inspectorul sau cerem ajutorul colegior din alt oras (unde este cazul)

3. bagi masina la reparat (exista decontare directa cu majoritatea service-urilor autorizate)

4. data viitoare esti mai atent deoarece dauna se ia in calcul la anu daca vrei sa mai faci reinnoire (nu este valabil daca tu esti cel nevinovat)

Modificat de ingerul_danutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4. data viitoare esti mai atent deoarece dauna se ia in calcul la anu daca vrei sa mai faci reinnoire (nu este valabil daca tu esti cel nevinovat)

Din ce stiu eu asa sunt toate asigurarile CASCO in tarile civilizate si se pare ca si in Romania de la anu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca te duci la alta companie se mai tine cont de dauna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pentru Passat-ul meu am asigurare full, daune+furt in tara si strainatate evaluarea a fost pe la 12500 pe undeva si platesc 824 euro pe an.

Cred ca este destul de ok, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pentru Passat-ul meu am asigurare full, daune+furt in tara si strainatate evaluarea a fost pe la 12500 pe undeva si platesc 824 euro pe an.

Cred ca este destul de ok, nu?

La ce companie ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e la A**ROM, dar am si negociat putin daca se poate spune asa ca tipa incepuse de pe la 900 si ceva, dar am asigurarea asta de vreo 3 luni pote au mai schimbat ceva, sincer sper ca nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca te duci la alta companie se mai tine cont de dauna?

Momentan nu pentru ca nu au baza de date comuna pentru aia cu bile negre asa cum au astia cu telefonia mobila ,deci momentan se poate sa pleci de la o companie la alta,majoritatea asa fac :salut:

Stiu de la agentul de asigurari .Am intrebat :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu va mai merge pentru mult timp aceasta migrare pentru a se sterge bilele negre. S-a spus si pe la TV ca se lucreaza pentru a se implementa o baza de date comuna pentru asigurari. Probabil ca dupa integrare aceasta baza de date va fi operationala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e ca imi expira in noiembrie si am avut ceva evenimente si nu stiu cat o sa creasca polita.Daca creste cu prea mult schimb compania.Poate pana at nu dau drumu la baza de date.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu va mai merge pentru mult timp aceasta migrare pentru a se sterge bilele negre. S-a spus si pe la TV ca se lucreaza pentru a se implementa o baza de date comuna pentru asigurari. Probabil ca dupa integrare aceasta baza de date va fi operationala.

are dreptate...

totusi exista o "lista neagra" cu persoanele care au facut "probleme" la alte companii / agentii pe care fiecare inspector ar trebui sa o verifice inainte de a incheia o asigurare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
La CASCO sau la RCA?

30 mil aproximativ egal cu 900 Euro. Sunt cam nedumerit!

Full casco.

RCA alte 5 mil lei/an

Modificat de jedrus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut cinci ani asigurare la Allianz si am fost foarte multumit. A venit vremea sa o reinoiesc dar la ei nu mai fac pe considerentul pret. Anul trecut am platit 600E iar anul asta calculul a iesit 830E. Aberant.

De altfel agentul meu a inceput sa faca si CASCO la Asitrans. Am auzit ca preturi bune au si BCR Asig. Despre acestia din urma am mai aflat ca vor fi lasati din mana (vanduti) de catre Erste Bank.

Ce pareri/experiente ati avut cu cei doi asiguratori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am asigurare la Generali. De curand am avut 2 probleme cu masina (oglinda retrovizoare de la sofer distrusa si parbriz fisurat, ambele in parcare). Am fost la agentul constator in Iasi si s-ar rezolvat foarte rapid. Parbrizul l-am schimbat la Ager Service in aceeasi zi iar oglinda o astept de vreo 2 saptamani de la PoRo. A fost decontare directa in ambele parti, asa ca a mers foarte repede.

Sunt foarte multumit de Generali. Platesc 580 euro/an la masina din semnatura (franciza 10% la dauna totala).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt foarte multumit de Generali. Platesc 580 euro/an la masina din semnatura (franciza 10% la dauna totala).

La cat e evaluata masina? asigurarea acopera si furtul sau doar accidente + incendiu la daune totale. Sunt asigurate si persoanele din masina? :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce stiti de Allianz Tiriac, am auzit ca nu mai fac CASCO, ca cica nu prea le convine, nu e avantajos pt ei. Fac doar daca ai pile undeva sus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine o spui la Fun.

Asigurare fac si online pe site, cu prescoring si tot ce vrei. Cauta reprezentantul cel mai apropiat sau uita-te pe net ca au tot ce le trebuie. Pentru ei e f. avantajos. Cit de sus pila?

Modificat de Agopteam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intrebat o amica al carei prieten lucreaza la Alianz si ea mi-a zis asta. poate m-a mintit, cine stie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol:

Pe mine ma tot suna daca nu m-am hotarat, dar la 955E e greu sa ma hotarasc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am asigurare la Generali. De curand am avut 2 probleme cu masina (oglinda retrovizoare de la sofer distrusa si parbriz fisurat, ambele in parcare). Am fost la agentul constator in Iasi si s-ar rezolvat foarte rapid. Parbrizul l-am schimbat la Ager Service in aceeasi zi iar oglinda o astept de vreo 2 saptamani de la PoRo. A fost decontare directa in ambele parti, asa ca a mers foarte repede.

Sunt foarte multumit de Generali. Platesc 580 euro/an la masina din semnatura (franciza 10% la dauna totala).

Nu pot sa inteleg, pe mine m-a costat 950E/an.... :lol: (ce-i drept, mi-au asigurat-o la 17500, nu stiu de ce)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi-au dat la telefon (pt ca atunci cand am fost la ei la sediu erau tare ocupati) o suma asigurata de 40000 RON si un pret al politei de 2800Ron pe an pt Octavia Ambiente din 2001. Deci un procent de 7% ( e vorba de Generali). Adica mai mult decat plateam anul trecul la Allianz.

Le-am spus sa se mai joace putin cu cifrele pt ca masina a costat in 2001 aprox. 28000 marci germane si acum are totusi 5 ani vechime. La care tipul a recunoscut ca s-a strecurat o greseala si ca ma invita la sediu sa re-analizam cazul.

De fapt greseala e intentionata si se datoreaza "foamei de bani"...vor sa-ti ia bani cat mai multi pe considerentul ca o dauna totala sau un furt total e destul de putin probabil. In plus cred ca s-au "lovit" de o mare cerere pe fondul scumpirii politelor Allianz Tiriac.

Ei spera ca sunt clienti care inghit gogoasa si platesc cat spun ei...si astfel de clienti exista. Acesti clienti sunt avantajati de faptul ca masina e supra evaluata pe hartie. Insa platesc pe asigurare mai mult decat face. May the force be with them... ;)

In cazul meu, prefer ca masina sa nu fie supra-evaluata, dar si costul politei sa fie corect.

Avantajul major la Generali e faptul ca fransizele sunt 0%.

Trebuie sa le fac o vizita, pt ca la telefon m-au dezamagit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce trebuie avut in vedere atunci cand inchei o polita CASCO:

1. Sa verifici inainte din cateva surse care este relatia firmei de asigurari cu service-urile unde iti vei face tu reparatiile. (cat de bine functioneaza relatia asta, se deconteaza direct, dureaza mult etc)

2. Sa te hotarasti daca vrei sa iti faci Casco cu fransiza sau fara si in ce conditii ( fransiza este procentul neacoperit in cazul daunei/furtului totale sau partiale)

3. Sa intrebi care este cota de asigurare. (procentul din valoarea DDP a masinii pe care il platesti anual pentru asigurare)

4. Dupa ce te-ai hotarat si ajungi la locul faptei, sa incerci sa negociezi cota, sau alte avantaje.

Despre mine, vand masini noi si asigurari, daca va intereseaza, contactati-ma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot sa inteleg, pe mine m-a costat 950E/an.... :( (ce-i drept, mi-au asigurat-o la 17500, nu stiu de ce)

Mie mi-au asigurat masina la aprox. 9000 euro. Acopera furt, incendiu, dauna totala cu procent neacoperit de 10%. La mine valoarea de asigurare a fost foarte mica, de asta a ajuns si rata mai mica.

Avantajul major la Generali e faptul ca fransizele sunt 0%.

La mine in contract scrie franciza 0% procent neacoperit din dauna totala 10%. Mie mi se pare ca si procentul neaocoperit e tot un fel de franciza. Aaa.. asigurarea Casco e la Generali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va rog sa ma informati si pe mine referitor la casco:

intentionez sa achizitionez un seat ibiza in leasing pe societate

sunt diferenta mari intre asigurarile suportate si taxele platite intre SC si persoana fizica? (casco, rca, impozit anual) :offtopic:

Modificat de Alan25r5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!