Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

Si e si logic, de altfel... Fara suparare, dar ar fi prea frumos sa plateasca daune care s-au petrecut inainte ca tu sa ai asigurare, doar ca sa agravat starea din momentul constatarii.

Offf nu ma intelege nimeni......de examplu daca bara mea este JULITA la un colt si fac casco asa, scriu aia acolo si peste o saptamana se sparge de tot(o gasesc in barcare bucati)......ce se intampla platesc eu toata bara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce-ar fi sa-i intrebi pe cei de la asigurari...in fond e un contract intre doua parti si vrei sa fii informat...nu?

Sau sa experimentezi neinformat si sa ne spui si noua cum a fost..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau sa experimentezi neinformat si sa ne spui si noua cum a fost..

Asta e cea mai marfa metoda :P :( ! Totusi nu imi vine sa cred ca nu e nimeni care sa stie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offf nu ma intelege nimeni......de examplu daca bara mea este JULITA la un colt si fac casco asa, scriu aia acolo si peste o saptamana se sparge de tot(o gasesc in barcare bucati)......ce se intampla platesc eu toata bara?

Cum le poti tu demonstra in cazul unei eventuale daune ulterioare ca nu ai facut-o cu intentie? Pentru astfel de cazuri este foarte clar si tocmai de aceea se evita orice fel de "negocieri": ai o problema, o rezolvi, daca nu, partea respectiva nu este asigurata iar ce se intampla este pe riscul tau si suporti eventualele reparatii.

Julita/lovita/zgariata sau sparta se considera acelasi lucru.

Modificat de mmneg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce fac cu casco LIGHT daca imi gasesc masina lovita in parcare.? Ma despagubeste? E independent de mine...

nu am intrebat daca agreati ideea de casco light, pur si simplu am intrebat daca stie cineva cat ar fi. eu stau intr-un oras relativ mic, fara evenimente majore plus ca masina sta in garaj tot timpul. singurul lucru de care ma tem e sa nu ia foc sau sa mi-o fure. normal ca nu pot sa zic ca nu o sa patesc niciodata nimic (ma refer la un accident) dar si bugetul conteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offf nu ma intelege nimeni......de examplu daca bara mea este JULITA la un colt si fac casco asa, scriu aia acolo si peste o saptamana se sparge de tot(o gasesc in barcare bucati)......ce se intampla platesc eu toata bara?

Io te inteleg perfect, am fost exact in situatia ta :blink: Ideea e ca eu pot sa am bara julita de exemplu, imi fac casco dupa care o mai frec de un copac si o fac pe banii lor.... deci tocmai pentru a preveni asta exista acea clauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am intrebat daca agreati ideea de casco light, pur si simplu am intrebat daca stie cineva cat ar fi. eu stau intr-un oras relativ mic, fara evenimente majore plus ca masina sta in garaj tot timpul. singurul lucru de care ma tem e sa nu ia foc sau sa mi-o fure. normal ca nu pot sa zic ca nu o sa patesc niciodata nimic (ma refer la un accident) dar si bugetul conteaza.

suna la interamerican. Eu am incercat sa sun dar normal m-am lovit de o firma de 2 lei. Va pun in legatura si stai si asteapta al meu godoroja 10 minute degeaba. Halal.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu recomand interamerican la nimeni, dupa un simplu mail acum vreo luna:

Buna ziua. As dori sa stiu cat costa acest tip de asigurare pt. o masina VW golf IV Variant 1.9TDi 90Cp 09/2001. Va multumesc anticipat. tipul asigurarii era scris la subject.

primesc urmatorul raspuns a doua zi :Driver:

<< Am marea rugaminte de a-mi comunica urmatoarele date:

- anul fabricatiei

- capacitatea cilindrica

- putere motor

- daca este pe benzina sau motorina

Daniela Tudorache

referent de specialitate>> (cica de specialitate :) )

eu raspund in felul urmator si nici acum nu am fost contactat.

Nu stiu cat va pricepeti dvs. la masini dar am scris toate inf. in email

1.9 = capacitatea cilindrica 1900cmc

TDi = motor motorina

90CP = 90 cai putere puterea motorului

09/2001 = data fabricatiei (21 sept. 2001)

Va multumesc.

ieri am trimis un mail la "bosi" prin care le-am expus problema mea si tot nici o reactie. Oare aia lucreaza sau stau :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca Interamerican au niste oferte foarte bune la asigurari. Am avut eu in anul 2004-2005 asigurare casco la ei si a fost super faina. Am avut si o dauna, am agatat amortizorul de vibratii din evacuare si am schimbat toata teava de la motor la catalizator (cam 1700 ron) si nu au comentat nimic. Prima de asigurare era super ok, franciza 0% peste tot. Singurul dezavantaj in Iasi era ca lucrau cu decontare directa la un singur service care era nasol de tot. Prin urmare a trebuit sa trec la Generalli care au decontare directa la mai multe service-uri dar o prima de asigurare mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor, sunt un viitor propietar de Polo (cam peste 2 saptamani) si acesta este primul meu post asa ca nu va luati prea tare de mine. Mentionez de la inceput ca am folosit SEARCH excesiv si nu am gasit exact ce ma interesa, adica: Cat va costa pe voi asigurarea CASCO si la ce firma ( cat este franciza?) pentru Polo 2006?

Va intreb asta deoarece azi cand vorbeam despre asta cu omu de la Porsche bank, fiind luat prin credit de la ei, omu mi-a zis un pret destul de mare pentru cat ma asteptam eu, adica 700 euro la Alliantz, 690 la Generali si cealalta era o balarie, Astra parca care a zis ca sunt neseriosi.

Modificat de Mar83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit printre iubitorii de Ploo!

Eu am casco la Allianz- 520 euro/an - perioada leasing 5 ani; valoare asigurata (valoarea CIP in cazul meu)=12377euro; fransize 0 (la : furt total, furt partial, avarie totala, avarie partiala).

Mentionez ca masina am comandat-o in perioada SIAB cand dealerii se inghesuiau sa faca tot felul de discounturi inclusiv la casco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, sincer asa ma asteptam si eu, la tine presupun ca se calculeaza la valoarea CIP ca e pe leasing sau tot la DDP?, la mine e pe persoana fizica si se alculeaza la DDP adica 14000, iar diferenta mie tot mi se pare cam mare, mai astept si alte posturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu recomand interamerican la nimeni, dupa un simplu mail acum vreo luna:

[...]

ieri am trimis un mail la "bosi" prin care le-am expus problema mea si tot nici o reactie. Oare aia lucreaza sau stau :Driver:

iata si raspunsul care a venit de ceva timp dar am uitat sa-l postez:

[...]

Va multumim ca ne-ati adus la cunostinta aceasta situatie deoarece mesajul dumneavoastra ne ajuta sa identificam astfel de probleme si sa luam masuri pentru a evita repetarea lor.

Imi face placere sa va raspund solicitarii de calcul a primei pentru masina dumneavoastra si am convingerea ca nu veti fi dezamagit de produsele si serviciile noastre.

In conformitate cu datele indicate de dumneavoastra (VW golf IV Variant 1.9TDi 90Cp 09/2001) va informez ca suma asigurata este 10,085 Euro iar prima de asigurare Casco Light este 178,5 Euro.

[...]

in [...] sunt scuze si amabilitati :blush:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Se calculeaza la DDP in cazul tau. Prima sa stii ca nu e chiar asa mare, mai ales daca fransiza e zero. Daca vrei te pot ajuta cu un pret informativ de la Asirom.

Da-mi un PM cu valoarea exacta de pe factura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca suma de 700 EUR mi se pare cat se poate de realista pentru masina ta. Eu am un Polo 9N din 2003, valorificat la 7300 EUR si platesc undeva la 500 EUR. Oricum, vorbeste cu danmoise pentru oferta de la Asirom, pentru ca ei cred ca au cele mai mici preturi. (nu fac reclama, dar eu la ei am asigurarea si mi s-a parut cea mai mica).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut la ASIBAN si am obtinut cateva discounturi ptr.ca am platit cash, adica 20.000.000 lei .Asta anul trecut in octombrie.M-au asigurat pentru tot :furt total sau partial , franchiza zero . E bine sa ceri in p[rima faza contractele de la fiecare firma de asigurare si sa te uiti la conditii ! :251:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am specificat deja ca suma de mai sus se refera la valoarea CIP. Ca recomandare: nu va uitati numai la valoarea asigurarii si la facilitati- fransize 0, intrebati inainte la service-ul care ati vrea sa va repare masina in caz de doamne- fereste daca agreeaza asiguratorul (s-ar putea sa aveti o surpriza, adica va asigurati la o firma obscura si rau platnica si in caz ca e nevoie sa folositi asigurarea constatati ca nici un service adevarat nu va face lucrarea si va trimit la cine stie ce cotet de service unde n-ati vrea sa puna mana aia pe nimic de pe masina, dar sa mai iasa si lucrarea bine).

Mai citeste pe aici ca sunt tot felul de discutii despre asiguratori si despre seriozitatea lor si sigur o sa-ti faci o idee unde ar fi cel mai bine sa te asiguri. Cert este ca in cazul in care ai luat masina cu banii jos si vrei sa-ti inchei CASCO individual la o societate de asigurari, nu o sa reusesti niciodata sa obtii un pret atat de scazut la polita cum este cel oferit de acesta marilor dealeri (firme de leasing) care negociaza politele la pachet (pentru sute sau mii de masini) si nu pentru o singura masina si pentru o perioada sigura de mai multi ani (cat tine un leasing) si nu de un an (cum cred ca vrei tu sa faci).

Ceea ce am expus mai sus este din ceea ce am citit la momentul cand ma interesa asigurarea pentru masina mea; accept corecturi eventuale din partea celor mai bine informati sau care lucreaza in domeniu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..................

eu am platit 21000000 la generali, 0% franciza la un pret DDP -- 10930 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru promptitudine, masina fiind luata pe credit a trebuit sa aleg intre Alliantz, ASTRA, si Generali si pana la urma m-am hotarat la Generali cu franciza 0% care costa 658 euro, ramane sa vad exact contractul si conditiile la semnarea politei, adica abia duapa acordarea creditului, 10x.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee daca cei de la casco (Asirom) imi vor revopsi plafonul, datorita distrugerii acestuia de catre excrementele de pasari? Precizez ca am cateva pete f. urate, care ma sacaie si as vrea sa le remediez. Se pot eventual vopsi doar acele parti?

Ma gandesc ca as putea sa imi arunc un pietroi pe plafon si atunci ar trebui sa il revopseasca, dar totusi nu vreau sa fac asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar daca este risc asigurat. Probabil ramane ca tu sa le dovedesti ca este sau nu risc asigurat. Cred ca intra la "patare"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,de Generali am auzit numai lucruri bune, go for it!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten care lucreaza la ASIROM ...si mi-a zis ca ei cand e vorba de un dosar al unui client ce are CASCO lasa tot ce au si il rezolva. Plus ca cica daca e CASCO dau bani fara sa se uite daca e in dicurie o suma de pana 1500-200 euro.

Adica nu isi prea bat capul cu gen vopsit spoiler sau plafon ..sau ce o mai fi. Daca esti zgariat si tu ai proces verbal de la politie nu se zgarcesc.

Reamintesc daca este CASCO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit urmatoarele oferte de asigurare CASCO(toate fara fransize furt total/partial) pt. masina din semnatura:

1.Asiban: 830 EUR, valoare asigurata 10 600 EUR.

2.Generali: 667 RON, valoare asigurata 11 700 EUR.

3.Allianz: 840 EUR, valoare asigurata 8870 EUR.

Sumele respective sunt valabile la plata trimestriala.

De Allianz am auzit numai lucruri bune, in plus la masina dinainte am avut CASCO tot la ei, fara evenimente din fericire.Dar valoarea asigurata mi se pare mica in raport cu celelalte 2 oferte.Intrebind de ce e asa mica valoarea asigurata, mi s-a spus ca s-a schimbat metodologia de calcul de curind.

In plus valoarea de nou difera considerabil de la o societate de asigurare la alta.Mi s-ar parea normal sa fie valori cit de cit apropiate.

Mie cea mai buna oferta mi se pare cea de la Generali, insa nu stiu prea multe despre ei.A avut cineva din voi de-a face cu ei?

La Asiban si Allianz, sumele sunt pe an, cu plata in 4 rate.

La Generali suma reprezina rata trimestriala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!