Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

Eu am CASCO la Asirom. Valoare asigurata 12700 euro. Prima anuala 780 euro dupa ce am avut reducerea de 15% pt ca anul trecut nu am avut pagube. Totusi, intre timp au aparut o ciobitura pe parbriz, una pe farul drept (de la piatra de pe asa-zisa autostrada Pitesti-Bucuresti) si o zgarietura de vreo 20 cm pe aripa stanga facuta de un destept cu cheia cel mai probabil. Platesc asigurarea in 10 rate. Intrebarea este: oare voi fi obligat sa platesc dintr-o data restul de plata pe anul curent in situatia in care voi apela la asigurare pentru pagubele mai sus mentionate? Intreb pentru ca am auzit si aceasta varianta, dar din surse nesigure. Oare pentru zgarietura de pe aripa vor vopsi toata aripa fara comentarii sau pot aparea discutii? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa platesti toate ratele. Vei plati asa cum s-a stabilit la incheierea contractului. Dar sa ai grija sa nu ai rate restante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate intampla urmatorul scenariu (intamplat la allianz, nu toate asigurarile au contract cu serviceul unde doresti tu sa mergi):

-ai o dauna

-bagi masina in service

-o platesti din buzunar (din diverse motive, ai ales tu service-ul pentru reparatie si ei nu au decontare directa)

-duci facturi pentru decont

-astepti banii

-te duci sa iei banii si constati ca ti-au oprit ratele pana la sfarsitul perioadei de asigurare

-iti bagi unghia in gat dar te uiti in contract si vezi ca ei pot face asta

rezolvarea:

-bagi masina in service cu decontare directa cu toate ca nu iti place service-ul respectiv.

-ei raman cu o creanta (factura de la service) pe care nu o pot inchide in contabilitate decat daca o platesc integral

-tu stai linistit ca nu iti opreste nimeni ratele.

-iti platesti ulterior o reintregire

-dezavantajul e ca trebuie sa astepti sau sa alergi cu hartiile pentru acceptul de plata

-masina ramane imobilizata in service pana la venirea acceptului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, mmneg! Oricum, dupa ce voi face pasul va voi tine la curent cu eventualele probleme aparute. Si voi amenda sau, dupa caz, lauda prestatia asiguratorului.

Modificat de Cata_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa scriu ceva despre ARDAF.

Am lucrat acolo 2 ani ca agent de asigurari.

Am facut CASCO la papucul tatalui meu din spirit de loialitate la ARDAF. Mare greseala. Maaare.

Intr-o zi un tip care trebuia sa il ajute la transport a lovit papucul in parcare de un copac cu aripa (nu foarte tare dar de inlocuit aripa).

Buuunn... Avem CASCO nu ne doare...

Mers, constatare politie, constatare CASCO, totul bine.

Ales service propriu, reparat acolo, pastrat fiecare chitanta, factura etc.

Depus la 1 Sep actele la dosarul de dauna. Cica dureaza cam o luna calendaristica solutionarea... ok... (desi in contract scria 21 zile calendaristice.... sa zicem)

Dupa 37 zile calendaristice (nu 21 ca in contract) o tanti handicapata la cap imi spune ca e vina mea ca n-am sunat pana atunci sa ma programez la decontari si ca atare ma programeaza peste alte 30 de zile sa imi iau cele 700 RON (!!!) despagubiri. O %@#%$%^#@% in toate $*&@#% cu toate $!$@!%% si ma duc la directoarea de filiala Mosilor care e buna prietena cu mine si ma ajuta cat poate, vorbeste cu unul cu altul si imi reuseste o grabire de 10 zile. Oricum era 37 + 10 = 47 zile fata de 21 cat scrie in contract.

La un moment dat ma infurii si ma duc la centrala Bucuresti (sediul din Primaverii) si incep sa urlu la proasta de la contabilitate pana cand asta pleaca si imi inchide usa biroului in nas. Ma duc la portar si ii fac scandal pana imi obtine o intrevedere cu directorul de daune pe Bucuresti..

Ajung la asta, ii explic situatia diplomatic, ii spun de faptul ca eu platesc rate si ca sunt nevoit sa am banii astia ca nu ma %^@!#% pe mine de 700 RON si ca incerc sa obtin o rezolvare amiabila....

Ma anunta ca peste 24 ore voi avea banii. Super om.

Peste 24 ore am banii...

Doar 500 RON.

ARDAF

Mi-a fost asa sila ca nu m-am mai dus sa fac scandal pentru cei 200 RON ramasi. Daca era ma duceam sa le rup anvelopele ca macar le faceam paguna de 800-1000 RON si alea nu sunt despagubibile nicicum (doar am fost agent de asigurari stiu ce se despagubeste si ce nu.. :D )

Dar le-am urat sa le dea Dumnezeu tot ce merita si lor si copiilor lor.

MORALA:

N U _ A R D A F.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am casco la Generali si pana acum nu am sa le reprosez mare lucru ( adica au si functionari tampiti pe alocuri si trebuie sa stai cu ochii pe ei sa nu greseasca cine stie ce).Pana acum sunt multumit de ei si noul contract tot cu ei l-am facut.

Apropo de ARDAF si de ce zice andREi mai sus. mi s-a intamplat ca acum vreo cateva saptamni sa ma loveasca in spate un tembel la o trecere de pietoni.El avea asigurare la Astra.AM sunt-o pe brokerita de asigurari (care e si prietena de familie) si mi-a spus sa imi fac pe casco pt ca sunt 2 firme care au probleme mari cu decontarile :ardaf si astra. Asa ca m-am dus la Generali care au si decontare directa cu Porsche Romania si tipu de la birou mi-a zis acelasi lucru : aoleu ...astra , pai astia nu ne mai dau banii inapoi.

Asa ca ar fi bine sa evitati si Astra pt ca daca loviti pe cineva care nu are casco il nenorociti mai tare decat credeti.

salutare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conteaza mult firma la care iti asiguri masina.Spre exemplu eu am la Allianz Tiriac prin brokerul numit Fortis.Ceea ce conteaza cu adevarat este ca pe 11 septembrie 2001--si asta putina lume cunoaste -- firma Allianz Tiriac a suferit in urma caderii gemenilor pierderi financiare in valoare de 1md si jumatate de euro.Eeeh vreau sa va spun ca in 15 zile calendaristice au returnat banii asa cum scrie in contractul asiguratilor.DECI: morala: si eu am avut ardaf dar nu merita intr-adevar m-au trimis de cateva ori sa-mi rezolv vechea masina in curtea unor oameni care cica se chemau ,,firme'' asa ca mai conteaza si calitatea serviciilor intr-adevar mai scumpe la Allianz fata de Ardaf dar dai un ban si stai in fata asa ca no comment

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Allianz sunt in principiu "calea". Doar ca spre exemplu nu asigura masini mai vechi de 10 ani. Cum ar fi Passat-ul meu TDI de 12 ani :D si asta ma intristeaza.

Sa speram ca ma inveseleste la loc OMNIASIG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cata_B mi se pare ca ti-au asigurat masinal a valoare mare doar ca sa-ti ia banu' eu am tot Golf 2001 ,116 cai ,clima ,pachet iarna ,geamuri fata spate,6 trepte ,etc. si o am asigurata la 8500e si platesc 680e pe an si asta e full casco,la BCR Asigurari. :Driver:

am uitat sa mentionez mai sus ca 8500 e pretul cu care am luat masina acum 2 luni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai teapa ta. Si eu o am asigurata la 8500 euro ( octavia 1 -2001 ) toate fransizele 0% si am platit 491 euro. Stiu pe cineva la BT Asigurari.

Am schimbat si un parbriz pe Casco si a fost super rapid si OK.

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot spune ca este "teapa" pentru ca atunci cand am vrut sa fac casco toti imi veneau cu oferte de peste 1000 euro pe an,asa ca 680 E full casco + Mp3 player nu mi se pare chiar mult ,dar stiu ca se poate face si mai ieftin prin diverse oferte si diversi cunoscuti ,dar.... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit contractul la bt si au niste excluderi ciudate (unele dintre ele) , si mai multe fata de altii, poate de aia sunt asa ieftini

" pentru pagube produse de fenomene meteo, atunci cand producerea acestora nu se poate determina cu certitudine, se va lua in considerare comunicatul din mass media al institutului national de metrologie"

"cade in sarcina asiguratului obligatia sa faca dovada si sa aduca probe ca riscul este acoperit prin asigurare"

vandalismul nu este acoperit

Modificat de mmneg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sunt sigur ca are niste clauze ciudate de este asa ieftin,eu am citit contractul meu si nu este nimic ciudat si am asigurare pentru orice fel de fenomen meteo si pentru vandalism.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o dilema. Am ciobit parbrizul la fabia de la o piatra, si vreau sa il schimb pe casco. Nu am franshize. Cum e cu reintregirea? Cu ce imi afecteaza costul asigurarii? Cum sa fac sa nu imi mareasca costul asigurarii pe anul viitor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu l-am schimbat. Mi-a sarit o piatra in el :hainoroc: l-am schimbat pe casco - pe baza de accept de plata - 1250 ron a fost la Avia. Reintregirea politei a fost 18 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva casco la ING- ce parere aveti?

Am intels ca ING lucreaz cu Generali pentru Casco.sunt ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cineav care sa imi dea si mie un sfat, mic....va rog....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) ;) ;)

imi expira asigurarea casco in cateva zile, a fost facuta la aliantz, am fost sa reiniesc contractul si... SURPRIZA, AU INEBUNIT, mi-au calculat niste sume de m-am ingrozit... adio aliantz, pacat ca am platit la ei 1 an si nu am avut nici o dauna

am sunat la generali, SURPRIZA, masina din 2001 nu se mai asigura :o alti nebuni

...

pana la urma mai ramane omniasigul

;) ;) ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi expira asigurarea casco in cateva zile, a fost facuta la aliantz, am fost sa reiniesc contractul si... SURPRIZA, AU INEBUNIT, mi-au calculat niste sume de m-am ingrozit... adio >> la Allianz am si eu CASCO, am platit o suma f mare dar mi-au platit daunele fara sa cracneasca.

am sunat la generali, SURPRIZA, masina din 2001 nu se mai asigura ;) alti nebuni >> cred ca ai nimerit pe cineva aerian... cum sa nu asigure masina din 2001? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sunat la generali, SURPRIZA, masina din 2001 nu se mai asigura ohmy.gif alti nebuni >> cred ca ai nimerit pe cineva aerian... cum sa nu asigure masina din 2001?

parea destul de precisa... "politica firmei - sa nu mai asigure masini mai vechi de 6 ani" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

shadow, eu am asigurat masina mea, bora 131 cp din 2002, full, la 14500 euro, si platesc 670 euro pe an, in arte, cu vandalism inlus, si fara fransiza, tot la BCR Asigurari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CLAUDIUF ING este broker de asigurari.Incheie contracte tot pentru generali,allianz etc.Parerea mea este ca cei mai buni (din punct de vedere al despagubirilor) raman tot cei de la allianz urmati fiind de generalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

silencer: am aflat si eu, din alta sursa, ca Generali nu mai asigura masini mai vechi de 6 ani (face parte din noua politica a lor).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta imi spune ca si-au facut plinul sau ca au destui clienti cat sa refuze automobilele peste 6 ani vechime.

Sau poate ca-si impart piata asigurarilor intre ei... Insa decizia lor mi se pare cel putin curioasa. Se pregatesc oare pt masinile SH aduse de afara de la anul? :huh: :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!