Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

Postez si in topicul acesta pentru ca cel deschis de mine (Revopsire spoiler) nu prea are vizitatori :emthdown: .

Asadar, cum spuneam, am avut ghinionul sa gasesc masina lovita in parcare de 2 ori in interval de 8 zile.

Intai a fost zgariat spoilerul fata in partea dreapta. A doua oara am gasit zgariata aripa stanga fata, spoilerul abia fiind sters f.f putin.

Intrebarea este: as putea sa repar amandoua stricaciunile? Ce sa zic la politie ca sa rezolv 2 in 1? Problema e ca loviturile sunt pe parti opuse si e clar ca s-a intamplat in momente diferite. Or fie probleme si or sa-mi spuna ca nu m-am prezentat imediat cand am fost lovit prima oara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam aceeasi situatie o traiesc si eu, de vineri cand un idiot/idioata mi-a sters masina si mi-a indoit aripa langa stopul dreapta si bara zgaraiata de e clar de revopsit. Si cu o saptamana maxim 2 in urma tot in parcare (amandoua pe Matei Basarab langa bisericuta) am gasit aripa infundata pe o linie de 20 cm de la unul care nu a cascat ochii cand a iesit/intrat in parcare :emthdown: Azi am vrut sa fac constatare la politie dar s-o fac pe rca ca pe casco am mai facut ceva anul asta si nu vreau s-o mai incarc. Nu se poate pe rca :D Asa ca o sa astept trecerea anului si sa ma duc atunci la constatare si nu vad care ar fi problema. Si eu vreau la fel sa le fac pe amandoua dintr-o data si nu cred ca va fi problema.

Nu mai da quote la postul anterior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce imi era teama nu am scapat. am avut coltul dreapta de la bara spate f usor infundat si zgariat. mers la politie, declarat, apoi la Generali unde spre surprinderea mea au recomandat inlocuire si nu reparatie (se putea repara f usor+revopsire). fost la service acum mai bine de doua saptamani unde au spus ca au bara pe stoc. ei bine... de acum doua saptamani abia azi au reusit sa mi-o monteze. cauza: nu s-au inteles deloc intre ei. service-ul zicea ca a trimis devizul, cei de la Generali ca nu l-au primit si tot asa au lalait-o doua saptamani!

exact asa s-a intamplat si la incidentul anterior doar ca protagonistii erau cei de la Unita.

mda; se pare ca este imposibil sa faci o reparatie fara sa dai zeci de telefoane si sa faci n drumuri...

Modificat de cipo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am rezolvat. "Organu" nu a cerut prea multe detalii iar daca cerea ii spuneam ca asa am gasit masina la o saptamana de la ultima folosire, timp in care era posibil sa se intample ceva. Oricum mai venise cineva sa declare o infundatura in capota motorului si una la portbagaj. Am fost pe la 23:45 la politie si nu era nimeni. O sa revin cu detalii despre cum va decurge constatarea la Generali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

i-am facut de curand sotiei la Matiz pentru ca au fost cei mai buni la pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Acum 2 zile am avut un accident cu masina.

Ma rog dupa multi nervi pe la politie am ajuns la CASCO cu ea. Au inceput sa scrie una si alta ce avea masina spart zgariat si am ajuns la radiator. Radiatorul are cateva celule infundate.Nu curge asa e insa cei de la asigurari zic ca nu au cum sa mi-l schimbe ca inca functioneaza. Momentan astept un raspuns din partea lor. A ramas ca vor analiza problema si ca se vor consulta si cu cei din service.

A mai patit cineva ceva de genul asta?

Vi se pare normal sa nu-l inlocuiasca?

De reparat nu cred ca se pune problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Insista sa ti se schimbe radiatorul. Spune-le ca atunci cand ai asigurat masina radiatorul era intacta, prin urmare asa trebuie sa fie masina si la sfarsitul contractului.

Daca faci ceva presiuni trebuie sa obtii si inlocuirea radiatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit, sunt obligati prin contract, este o dauna! Daca ma duc cu o zgarietura imi zice ca merge masina si asa??

P.S. unde ai asigurare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi lucru le-am zis si eu.

Nu am insistat cand au facut constatarea ca oricum trebuiau sa ajunga in service cand o demonteaza sa vada ce daune mai sunt. Dar cand am auzit pe cei de la service ca nu o sa-l schimbe am luat foc.

Oricum se pare ca s-a rezolvat. Dupa o zi de nervi si telefoane in schimb.

Asigurarea o am la Allianz Tiriac. Cu atat mai surprinzator pentru mine ca auzisem numai lucruri bune despre ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
alex_pescaru

Stiati ca?

Conform contractelor de asigurare casco, in cazul daunei totale, prin cuantumul pagubei se intelege, valoarea reala a autovehiculului din care se scade valoarea la data evenimentului a eventualelor resturi ce se mai pot intrebuinta/valorifica (epava)? Epava poate reprezenta max. 25% din suma asigurata si ramane in proprietatea asiguratului.

Adica: Avem un contract casco cu valoare asigurata de 10000 euro. Fransiza la dauna totala 20%.

In mod normal credem ca in cazul daunei totale societatea de asigurare ne da inapoi 8000 euro.

Gresit! In urma accidentului se evalueaza epava la, sa zicem, 20% din valoarea asigurata a masinii. (In general se vehiculeaza acest procent printre toate soc. de asig). Deci din 10000 scadem valoarea epavei si ne da 8000 euro.

La suma de 8000 euro aplicam fransiza care este 1600.

Vom primi NUMAI 8000-1600 = 6400 euro.... Ca si cum fransiza ar fi 36% :offtopic: ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai un pic, parca stiu ca epava poate ramane la asigurat daca acesta doreste. Daca nu, o ia asiguratorul. Nu asa se intampla si cu piesele inlocuite in caz de dauna partiala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am CASCO la BCR Asigurari - Stofarius, si pot sa-ti spun ca nu sunt deloc multumit pana acum ... cand nu ai evenimente nu ai de unde sti cat de seriosi sunt, dar in urma neplacerii patite de curand mi-am schimbat parerea buna despre BCR Asig. - or fi ei cea mai buna banca/grup bancar din RO dar la asigurari ar fi bine sa mai lucreze ! In primul rand, agentul constatator mi s-a parut foaaarte plictisit si NEdornic sa ne ajute .. eram cam 6 oameni care am asteptat o zi intreaga ptr ca se misca precum un mort si tot zbiera la cei care veneau pe final ca la 16.00 termina programul, desi era abia 14 - 14.30 (locatia Meridian Vest, sect. 6, Bd. Iuliu - Maniu ... apropo, cei din showroom Meridian au fost f draguti si imediat ce am intrat ptr copii xerox ;), m-au ajutat cu placere - nota 10, daca mi-as lua Renault sau Logan, de la ei l-as lua) .. revenind la ag. const. .. cu chiu cu vai a facut dosarul de dauna, mi-a facut pozele la "stricaciuni" mi-a dat o foaie verde + o cerere nush ce, si la revedere .. nici o alta info nimic, ii tot bateam urechile cu "decontarea directa fata de AVIA" si el se gretzosha la mine ca stie ce e de facut .. nu trebuie sa-i spun eu.

Per ansamblu situatia e cam asa : BCR Asig are f multi agenti ptr incheierea politelor CASCO/RCA si f putini agenti constatatori ... concluzia -> neseriosi -> multi nervi pe banii nostri !

Ce v-as ruga eu fratzi forumisti :D, ar fi sa-mi spuneti cum pot rezilia contractul CASCO cu BCR, vreau sa-mi fac la ALLIANZ, cum trebuia de la inceput .. am contract pe 1 an cu 4 rate trimestriale, am platit 2 si sunt asigurat pana pe 03.09.2006 ? Voi suna firma de leasing, sa vad ce imi pot spune ei .. si va tin la curent !

PS - Nu am actiuni la Allianz/Avia .. dar pot sa va spun ca sunt singurii prieteni pe care ii putem avea in caz de neplaceri cu masina .. patzit pe pielea mea ;) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ca de abia ai platit rata 2?

prima varianta: sa astepti pana cand ar trebui sa platesti rata 3 si atunci nu mai platesti - contractul se reziliaza automat.

a doua varianta: sa ceri banii inapoi pe baza unei cereri, aici citesti contractul si, daca ai avut daune constati ca nu mai primesti nimic (asta general valabil la toate societatile de asigurare). Daca nu ai avut daune, se retin niste cheltuieli administrative (cum ar fi comisionul agentului, papetaria etc.) si constati ca primesti mai putini bani si pe deasupra ii primesti foarte greu -ca termen

Sfatul meu este sa astepti sa iti expire acoperirea oferita de rata 2 si apoi sa mergi la allianz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare.

Daca nu ai avut evenimente cu masina pe parcursul unui an mai toate societatile de asigurari iti ofera o reducere de x la suta anul urmator. Daca insa ai avut evenimente si ai beneficiat de casco nu mai beneficiezi de reducere.Intrebarea mea este daca asigurarea va fi mai mare daca ai avut accidente cu masina si ai folosit casco sau vei pierde doar acea reducere pe care o ofera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de cuantumul daunelor. Fiecare societate are nivelul ei raportat procentual la nivelul de daune platite de unde incepe sa iti majoreze cota de polita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai idee cam cu cat se majoreaza?

Sau cam cat are Allianz nivelul?

thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult mmneg ! cred ca voi face cum ai spus tu .. astept sa se termine perioada in care mai sunt asigurat la BCR si voi vorbi totodata si la firma de leasing, daca nu o sa fie probleme (nu vad ce ar putea fi) voi incheia cu Allianz un contract incepand din exact urmatoarea zi in care mi se termina acoperirea la BCR. Concret : 03.09 mi se termina asigurarea, incepand cu 04.09 voi avea un nou contract de asigurare cu Allianz :angry:, in principiu ar trebuie sa fie bine asa .. stie cineva detalii in amanunt, sau contra-indicatii la ce am zis eu ?!

Ms. all .. mmneg in special !

PS - Am totodata la BCR si RCA, asigurare full aditionala pe casco ptr MP3-player pe care le`am achitat integral, daca mi se reziliaza contractul ptr CASCO pe masina .. se considera reziliat si cel ptr RCD MP3 ?

Modificat de vrajit de fabia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ibiza_speed: depinde de cine iti incheie asigurarea (puterea de decizie a acestuia) Concret am fost cu un autoturism sa innoiesc Casco dupa ce anterior am avut daune de ~3000€ la o prima de 800€ pe an si a reusit sa nu imi mareasca cota de prima. In schimb am fost cu alt autoturism care a avut daune ~9000€ la o cota de 1600€ pe an si nu a mai putut sa imi scoata majorarea cotei de prima cu 1.3 adica 30%! Ma gandesc ca pragul se afla undeva la 1.5 sau dublul cotei de prima anuale.

Tip: pentru 6 luni iti faci polita la alta societate iar dupa, poti sa te intorci la allianz fara sa mai platesti cu 30% in plus

@vrajit de fabia: din cate inteleg ai un act aditional prin care ai asigurat MP3-ul si ai platit integral. Banuiesc ca ai facut asta din comoditate (sa platesti integral pt mp3) in loc sa iti incluzi in rata. Daca renunti la asigurarea masinii, deoarece Mp3-ul e montat pe auto si face corp comun cu acesta evident ca in momentul in care renunti la casco, renunti si la asigurarea pt mp3 ramanandu-ti sa ceri banii inapoi :D iar cum, ai avut daune nu o sa primesti nimic

chiar poti sa dai un telefon la asigurari cu problema asta si iti garantez ca ii lasi perplecsi. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Am de curand un CASCO la Allianz si inca nu am avut "incidente".

Nu mie clar ce ar trebui sa fac daca mi se intampla asa: ma duc la soacra mea (300 KM) :lol: si intr-un sat uitat de lume sare o pietricica si imi crapa parbizul.

Eu normal m-as duce departe si ajuns acasa dupa 3 zile m-as duce la politie, constatare etc.

Cum am citit topicul, la politie ar trebui sa declar ca "S-a intimplat azi" sau "Asa l-am gasit in parcare"

pentru ca daca zic ca s-a intamplat acu' 3 zile nu pot sa-mi faca testul de alcholemie si adio casco.

Nu inteleg de ce e asa sistemul ca trebuie sa minti? Nu ca ar fi asa de greu cand vezi o moaca de politist dar

totusi ..

Bandi

ps.scuzi daca e off-topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legal trebuie sa te duci la politie la agentul constatator pe raza localitatii unde s-a intamplat accidentul. daca tu vrei sa o declari lovita in parcare in fata blocului la tine e alta problema :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am un passat nou si aseara am avut o problema m-a lovit unul in aripa stanga spate. rezultat bara si aripa indoite julite etc.

Am Casco la GENERALI iar cel vinovat care m-a lovit are RCA la ASIROM ...as vrea sa repar masina la Porsche undeva mai ales ca e in leasing cu Porsche Leasing la politie am fost am copie dupa RCA - ul celui ce ma lovit si procesul verbal de constatare...ce imi recomandati sa fac:

O repar pe casco sau pe RCA?

Daca o repar pe Casco ma va afecta in viitor (va creste rata?) sau isi recupereaza ei banii de la Asirom si gata.

Astept urgent raspunsul vostru!!!

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am CASCO la BCR Asigurari - Stofarius, si pot sa-ti spun ca nu sunt deloc multumit pana acum ... cand In primul rand, agentul constatator mi s-a parut foaaarte plictisit si NEdornic sa ne ajute .. eram cam 6 oameni care am asteptat o zi intreaga ptr ca se misca precum un mort si tot zbiera la cei care veneau pe final ca la 16.00 termina programul, desi era abia 14 - 14.30 (locatia Meridian Vest, sect. 6, Bd. Iuliu - Maniu ... apropo, cei din showroom Meridian au fost f draguti

Exact aceeasi faza am patit o si eu la constatare la Meridian Vest, era sa l strang de gat pe constatator . Am fost ieri la autoklass si am facut constatarea dar mi s-au parut foarte plictisiti. Inca nu stiu unde sa o duc in service am auzit ca Brady trade lucreaza OK.

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O repar pe casco sau pe RCA?

Daca o repar pe Casco ma va afecta in viitor (va creste rata?) sau isi recupereaza ei banii de la Asirom si gata.

1. Fa-o pe CASCO, clar! Altfel cei de la RCA se vor tigani la greu si ma indoiesc sincer ca vor fi de acord sa o faci la porsche pe motiv ca "e prea scump"

2. Nu conteaza ca cei de la CASCO isi recupereaza banii de la Asirom, la tine apar oricum ca daune. Rata n-o sa-ti creasca dar pierzi reducerea.

Concluzie: Fa pe CASCO!

Ma gandesc ca pragul se afla undeva la 1.5 sau dublul cotei de prima anuale.

Nu-nteleg... daca era asa (la exemplul cu rata de 1600 si daune de 9000) n-ar trebui sa iti creasca rata incepand de la 2400E?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!