Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

Ciudat....stiam ca la Generali de obicei au rate mai mari decat la Asiban. La Asiban ti-o evalueaza dupa catalogul Swache(daca am scris corect) si s-ar putea sa nu fi luat tocmai masina buna din catalogul ala. Mai bine treci tu pe la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Generali suma reprezina rata trimestriala.

Nu cred ca reprezinta rata trimestriala. Asta ar insemna ca prima de asigurare sa fie 2400 euro pe an? In nici un caz. Cred ca te-ai exprimat gresit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Generali este rata trimestriala, dar este calculata in RON nu in euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am la Generali -- 24 de mil pe an -- 12 800 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

allianz - 3000 Ron pe an. 250 ron pe luna. suma asigurata aproape 17.000 (la pretul cip, masina fiind in leasing - asa a facut porsche leasing contractul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit urmatoarele oferte de asigurare CASCO(toate fara fransize furt total/partial) pt. masina

...

Nu vreau sa face pe desteptu' dar cred ca merita sa te gandesti la o fransiza la furt total in cazuul unui masini SH. Masina de obicei e supra evaluata si chiar cu fransiza de 20% primesti o suma care e peste valoarea de piata a masinii.

Rog expert sa ma contrazica daca nu am dreptate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Skoda am avut la Alliantz si am fost multumit de ei. Era full CASCO si plateam in medie cam 2.200.000 pe luna (cu mici fluctuatii in functie de EURO), la o valoare DDP a masinii de 18.000 de EURO. O singura data am avut nevoie de ea cand am luat o piatra in parbriz si am gasit si o aripa usor atinsa in parcare. Le-am pus ambele daune impreuna si s-a rezolvat fara probleme.

Acum pe Passat-ul care va veni :) o sa am la Generali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

720eu pt o valoare de 11060eu, la Asirom (cred, nu mai stiu exact).

Foarte scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La BCR platesc CASCO pentru masina din semnatura, evaluata la 14300 Euro, 730 de euro. Am cam tremurat vazand ca e cam prea ieftin ... dar azi m-am calmat. Am agatat o tabla cu roata spate si am taiat cauciucul si am zgariat putin janta de aliaj. Azi am fost la BCR si am facut dosarul de dauna, baietii au pozat roata, au sunat la reprezentanta si au facut comanda pentru o janta identica dar noua si un cauciuc la fel (Fulda 215/55R16). Au oprit roata veche la ei si urmeaza sa ma sune in 2-3 zile sa ma duc cu masina la Tecar sa imi monteze roata noua.

Mentionez ca inainte de asta am fost la vulcanizare sa ma interesez daca merge vopsita janta si respectivul m-a asigurat ca iese ca noua. In schimb cei de la BCR nici nu au batut vreun apropo de vopsit. Sper sa fie singura data cand trec pe acolo .... dar mi-au lasat o impresie foarte buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am la ASIROM si masina e evaluata la 21000 EUR. COntractul nu contine nici o franciza. Platesc pe an 760 EUR in 10 rate, deci 76 EUR/luna timp de 10 luni pe an.

Deocamdata nu am apelat deloc la asigurare. Sper ca la anu sa mai am o reducere de cam 5 % cel putin. Momentan am cam 35 % reducere pt ca vechea masina am avut-o tot la ei timp de 15 ani fara nici o dauna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu recomand interamerican la nimeni, dupa un simplu mail acum vreo luna:

Buna ziua. As dori sa stiu cat costa acest tip de asigurare pt. o masina VW golf IV Variant 1.9TDi 90Cp 09/2001. Va multumesc anticipat. tipul asigurarii era scris la subject.

primesc urmatorul raspuns a doua zi :D

<< Am marea rugaminte de a-mi comunica urmatoarele date:

- anul fabricatiei

- capacitatea cilindrica

- putere motor

- daca este pe benzina sau motorina

Daniela Tudorache

referent de specialitate>> (cica de specialitate :D )

eu raspund in felul urmator si nici acum nu am fost contactat.

Nu stiu cat va pricepeti dvs. la masini dar am scris toate inf. in email

1.9 = capacitatea cilindrica 1900cmc

TDi = motor motorina

90CP = 90 cai putere puterea motorului

09/2001 = data fabricatiei (21 sept. 2001)

Va multumesc.

ieri am trimis un mail la "bosi" prin care le-am expus problema mea si tot nici o reactie. Oare aia lucreaza sau stau :D

Pai la asa mail, asa raspuns. GDI e motor pe motorina sau pe benzina?

Capacitatea cilindrica nu este 1900cmc la fel cum BMW 320i nu are 2000cmc. Ghici cati are? Te apuci sa cauti pe autoindex.org?

Puterea se da in kw si apoi eventual in cp, pentru ca asa se pot identifica si in catalogul lor.

Dar cum am mai zis si la discutia cu service, uneori clientul se crede buricul pamantului daca are banii in buzunar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce lipsea era doar valoarea masinii noi, pentru a calcula deprecierea dupa tabelele lor. A spus motor TDI. Cita vreme pune in semnatura "referent de specialitate", ar fi trebuit sa stie ca unde sa se uite sau macar sa spuna ca vrea anume date intr-un anume fel.

Transformarea CP in KW nu e chiar mare lucru, capacitatea cilindrica e usor mai mica 186X (??).

Si putea la fel de simplu sa-i spuna ca il costa xxx euro/an pentru o valoare a masinii noi de 18000 euro, reevaluata la 12000 euro. Informativ.

Pentru asta e bun mail-ul, deoarece te scuteste de multe drumuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la asa mail, asa raspuns. GDI e motor pe motorina sau pe benzina?

Capacitatea cilindrica nu este 1900cmc la fel cum BMW 320i nu are 2000cmc. Ghici cati are? Te apuci sa cauti pe autoindex.org?

Puterea se da in kw si apoi eventual in cp, pentru ca asa se pot identifica si in catalogul lor.

Dar cum am mai zis si la discutia cu service, uneori clientul se crede buricul pamantului daca are banii in buzunar.

nu pot sa nu-ti raspund pt. ca nu ai dreptate (cel putin dupa parerea mea). pai in primul rand ala ce-i angajat pt. ce e pus acolo? una e sa zici ca ai BMW 118d sau ceva de genu si una e sa zici 1.9TDi. crede-ma ca stiu care-i diferenta. pur si simplu am scris 1.9 din o mica lene, sa nu scriu 1900cc. Asta cu puterea nu o stiam, si chiar asa nu-i asa greu asiguratorului sa imparta cu 1,36 (sau poate ii pus acolo doar sa deschida un catalog? :D ) E chiar absurd, sa fim seriosi... plus ca la al doilea mail am explicat frumos (fara nici un fel de repros) si tot nici un raspuns. bineinteles ca m-am iritat. :D

de unde sa stiu eu valoarea masinii noi cand la VW Ro se mai vand numai kombi-uri de 1.6 ?!? si eu am luat masina second.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valoarea de nou o afla ei din catalog, nu trebuie sa o sti tu. Dar referent de specialitate in ASIGURARI nu inseamna ca trebuie sa stie pe dinafara niste date chiar daca noua ni se par evidente.

Mai lipsea si nivelul de echipare, mie mi-au cerut si codul motorului. Pentru ca o alta valoare are o masina basis fata de una full.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Generali. Platesc in jur de 30 mil/an la o valoare a auto turismului de 12.500 Euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa un an de Ardaf cu reducere ... si o zgirietura remediata pe casco, platita din buzunar si asteptat aproape 30 zile sa recuperez banii.... o gramada de incertitudini, m-am decis sa aleg ceva serios.

Am ales Allianz cu 1280 Euro full casco fara fransize, evaluata cu catalogul, fara balarii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Generali. Platesc in jur de 30 mil/an la o valoare a auto turismului de 12.500 Euro.

La CASCO sau la RCA?

30 mil aproximativ egal cu 900 Euro. Sunt cam nedumerit!

Modificat de popica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

<<nu pot sa nu-ti raspund pt. ca nu ai dreptate (cel putin dupa parerea mea). pai in primul rand ala ce-i angajat pt. ce e pus acolo? una e sa zici ca ai BMW 118d sau ceva de genu si una e sa zici 1.9TDi. crede-ma ca stiu care-i diferenta. pur si simplu am scris 1.9 din o mica lene, sa nu scriu 1900cc. Asta cu puterea nu o stiam, si chiar asa nu-i asa greu asiguratorului sa imparta cu 1,36 (sau poate ii pus acolo doar sa deschida un catalog? ) E chiar absurd, sa fim seriosi... plus ca la al doilea mail am explicat frumos (fara nici un fel de repros) si tot nici un raspuns. bineinteles ca m-am iritat.

de unde sa stiu eu valoarea masinii noi cand la VW Ro se mai vand numai kombi-uri de 1.6 ?!? si eu am luat masina second.>>

Capacitatea nu este de 1900, cum s-a mai zis pe aici. Ori dadeai codul motorului, ori valoarea exacta trecuta in talon (parca 1896).

Restul se puteau deduce simplu din primul tau mail. Dar oricum dreptatea este undeva la mijloc. Asa ca parerea mea e ca nu ar mai trebui sa fii indignat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. am fost si eu la allianz si la o valoare asigurata de 13185 E platesc pe an 956 E cu asigurarea persoanelor din masina. am o franciza de 2000E la daune totale si nu sunt asigurat decat la avarii totale si partiale ,fara furt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am facut si eu asigurare acum vreo 3 zile... am trecut de la allianz la generali... care mi-au facut o asigurare tare dubioasa... mai intai imi face (acu' vreo 3 sapt) oferta pe mail cu valoare asigurata 11.500 si rata 805E... buun zic, e ok... acum o saptamana le dau iar mail le zic ca gata, imi expira cealalta polita in cateva zile si ca vreau oferta finala... valoarea asigurata 13500, rata 945E... :hmm: hmm, cam ciudat... ma rog, asta e acum... ajung la ei si fiti atenti oferta: rata de platit 900E si suma asigurata..... 17.000€! Golf 4, 2001.... vrea cineva s-o fure? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la asta ma gandeam si eu .... ca a mea e asigurata la 21.000 EUR .. sa las adreasa aici ? :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la asta ma gandeam si eu .... ca a mea e asigurata la 21.000 EUR .. sa las adreasa aici ? :angry:

Allianz e de tot rahatul. Nu am avut pobleme pana acuma cu ei dar s-au nesimtit. Dupa ce m-a dus cu vorba vreo 2 saptamani agentul m-am trezit ca vine cu 2 zile innainte sa imi expire polita. In acelasi timp un prieten se plinge de un idiot din Cluj de la Alliantz care ii tot refuza chestii de la un accident de parcare (nu din vina lui). A facut 3 drumuri de la Renault la Alliantz sa ii puna chestii pe care boul de la Alliantz se facuse ca nu la vede ca lovite.

Revenind la mine, dupa ce anul trecut am platit 1.500RON la o evaluare de 36.000 RON imi vine cu evaluarea de 30.000RON la masina (20% mai putin intr-un an !!! ) si imi cere nu mai putin de 3.800RON.

Am ramas cu gura cascata . Adica imi cere 12.6% din pretul evaluat al masinii !!!!. Masina abia a facut 4 ani luna asta si am avut o singura reparatie pe casco Alliantz (pe la 1000E , masina lovita in parcare) acum 2 ani si ceva !!!!

Motivatia oficiala mi-o da ca "Din aug am schimbat metodologia de calcul a riscului ". !!!! Neoficial cred ca din cauza ca le rebuie aia 1000E. Nu mai spun ca neoficial am inteles ca te indexeaza dupa venitul estimat :) Adica se uita asa dupa studii si alte date sa estimeze daca esti cu mai multi bani si te cost ami mult. Pe testate pe formul online d la Alliantz daca ai studii superioare te costa mai mult asigurarea decat daca ai doar liceul.

Asa ca aveti grija , Alliantz e in big shit probabil. Tiganirea la plata daunelor si crestere mare a primei sunt primele semne de cadere la o firma de asigurari.

PS: Faza de coma e ca incerca sa ma convinga de faza ca "asa e la toti". Spre nesansa lor tocmai imi facusem leasingul la noua masina. I-am aratat platesc 4000RON fara franciza la Generalii , dar la o masina de 90.000RON, doar asa i-am inchis gura. In final nu mi-a dat nici o explicatie logica la estimarea ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voinegeo:Chiar au schimbat metodologia de calcul!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da sunt de acord. Chiar si la masina noua prin iulie Generalii avea procentul de 4.25% iar in august cand am facut leasingul era 4.95%. Dar o crestere de 150% mi se pare mult. Din cate am dedus sigur are legatura cu acea reparatie. Daca pui un cnpaiurea in forrmul lor iese ceva de genul 2200RON (si asta e mut) in loc e 3800RON cu cnp-ul meu. Pur si simplu au pus ceva penalizare de 50% daca ai avut incident indiferent cand si indiferent de valoare, pe o polita Alliantz. Nu sunt caz singular mai stiu pe cineva care a avut 1 far schimbat pe casco in anul anterior si e in aceiasi situatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu la Allianz si sunt niste Golani ,la masina mea adica : Golf 4 1,9 TDI ,116 cai ,6 trepte 2000 model comfort ,cumparata din Romania (Porsche Romania)-Valoare de catalog 20.500 euro si Valoare asigurata de ei 10.000 euro Full CASCO-1700 Euro si cel mai naspa 900 Euro (francisa 400 euro ) deci daca imi fura oglinda sparge parbriz ,bandouri ,far spat , PA PA ca nu depasesc.

AM facut la BCR Asig acum 1 luna Full CASCO cu francisa 10% la furt (adica e evaluata la 9500 imi da 8500) pret asigurare 670 euro + 1 MP3 player,asa mi se pare OK .Aveti grija la tepari!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!