Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

Am zis ca nu imi e foarte clar unde e pragul si cum se calculeaza. Dar cel mai important mi se pare cine iti face asigurarea. Eu am fost la un director de agentie si probabil ramane la latitudinea lui ce face mai departe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina e in leasing, nu creste rata de asigurare, asta e negociata deja pe toata perioada leasingului. Dar daca valoarea pagubei e mare, trebuie sa platesti o prima de reintregire a valorii asigurate, deoarece o data cu despagubirea se diminueaza si valoarea asigurata in mod corespunzator. Adica daca ai o masina de 20.000 EUR si ai 3 evenimente de 10.000 intr-un an nu o sa-ti dea nimeni banii astia deoarece masina este asigurata la valoarea de 20.000.

Iar de reparat cel mai bine e pe CASCO, chiar si in cazul in care nu esti de vina, si apoi se descurca societatile de asigurare intre ele, altfel risti sa stai luni de zile dupa bani. Constatarea in schimb trebuie facuta de ambele societati de asigurare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Constatarea in schimb trebuie facuta de ambele societati de asigurare.

Nu-i adevarat, eu am avut paguba, fiind lovit de altul si n-am trecut pe la RCA-ul lui, m-am dus direct la Casco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Adica daca ai o masina de 20.000 EUR si ai 3 evenimente de 10.000 intr-un an nu o sa-ti dea nimeni banii astia deoarece masina este asigurata la valoarea de 20.000."

Te contrazic putin.

Daca ai trei evenimente distincte cu daune sa zicem de 10.000 fiecare si de fiecare data tu iti platesti reintregirea de polita este ca si cand tu ai tot timpul suma asigurata intreaga.

Deci, dupa prima dauna masina ta este reparata, tu platesti reintregirea, suma ta ajunge tot la 20.000 si masina e ca noua. Urmatoarele dati este la fel

"Nu-nteleg... daca era asa (la exemplul cu rata de 1600 si daune de 9000) n-ar trebui sa iti creasca rata incepand de la 2400E?"

Ice: cresterea cotei apare in cazul in care vrei sa iti innoiesti polita. Evaluarea se face abia in acel moment si se constata ca ai avut 9000 de euro daune in anul la care face referire polita. Nu la momentul cand ai facut 2400de euro daune PAC! hai sa marim cota.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ..revin cu ceva nouatati...am vorbit la generali si au fost foarte amabili au spus ca recupereaza ei dauna de la asirom (generali = Casco al meu; Asirom = RCA al celui ce m-a lovit). Am fost doar la generali si mi-au spus ca ar fi trebuit sa merg la porsche leasing sa iau o inputernicire dar ptr ca nu am fost mi-au dat ei una in alb gata stampilata de porshe. Dupa ce am completat-o mi-au facut poze si mi-au dat o constatare cu care sa merg la porsche.

Problema noua abia acum incepe:

Porsche Vest o poate repara abia incepand cu 04.07.2006 durata 2 saptamani

Porsche Nord o poate repara abia incepand cu 04.07.2006 durata 2 saptamani

Midocar o poate repara incepand cu 26.06.2006 durata 1 saptamana

Ce stiti de cei de la Midocar sunt seriosi?

Toti mi-au spus ca trebuie sa imi faca si ei o constatare sa nu cumva sa mai fie ceva ascuns busit. Credeti ca mai trebuie sa ma plimb intre midocar sau porsche si generali asigurari sau rezolva ei intre ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Omniasig si fransiza doar la furt de 10% ...

Sper sa nu am probleme si sa nu ajung la diverse povesti.

Au si asigurare contra vandalismului care a facut cam 100e in plus. Am preferat sa o iau si pe asta pentru ca am vazut multe cazuri de turnat acid pe masina si facut "frumos".

valioeru Parca si Midocar e autorizata VW si zic sa mergi la ei mai ales daca timpul de asteptare e mai mic. Drumuri nu ar trebui sa faci, cel mult doar ceva telefoane si cam atit. Nici astea nu ar trebui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o asigurare casco light pt. masina din semnatura are cineva idee cat ar fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

defineste casco light

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare. Am stopul stanga spate spart(adica o bucata din plasticul transparent lipseste si o crapatura mai inainteaza 2 cm) in foaia aia de la casco scrie stop stanga spart acum eu m am gandit sa il sparg de tot.Ce se va intampla? Ma va pune si pe mine sa platesc o parte? Avand in vedera ca scrie stop SPART m agandesc sa nu fie 50/50 sau cine stie.Pt ce e acolo eu zic ca ar trebui sa pun foarte putin.Unde as putea afla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu inteleg. pai stopul e spart un pic, si pe casco scrie ca e spart... de ce te gandesti sa il spargi si mai tare? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa pun unu nou care nu e spart! :lol: Si ma gandeam sa fac asta pe Casco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si doar daca e crapat ti-l inlocuiesc nu fac "fifty-fifty" cum zici tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si doar daca e crapat ti-l inlocuiesc nu fac "fifty-fifty" cum zici tu.

Am inteles asta dar acolo scrie ca la data cand a fost facut casco stopul era spart.Deci ei stiu normal cred ca se si vede in pozele care le-au facut.(nu e sparta dect o bucata din lateral a plasticului transparent).

Deci ei vor plati suma integrala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A... era trecuta in situatia de risc? Najpa atunci..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vor plati nimic, scrie f clar in polita de asigurare (cel putin la Allianz) ca "avariile la piesele deja avariate la data asigurarii nu se despagubesc".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Si e si logic, de altfel... Fara suparare, dar ar fi prea frumos sa plateasca daune care s-au petrecut inainte ca tu sa ai asigurare, doar ca sa agravat starea din momentul constatarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o asigurare casco light pt. masina din semnatura are cineva idee cat ar fi?

La Allianz-Tiriac:

1. approx. 600 euro pe an

20% franciza la furt sau avarie totala ( e OK ca masina e evaluata la mai mult decat valoarea lui reala

din piata)

2% franciza la furt partial (NASOL cam 250 de euro partea ta)

de ex. se fura casetofonul de 300 euro tu platesti 250 ei numai 50

la avarie partiala nu e franciza

2. approx. 500 euro pe an

FARA furt total sau partial

fara franciza la avaria partiala

20% la avarie totala

Nu sunt agent iti zic ce mi-au zis mie, oferta valabila pentru client nou.

Poate mai poti sa pui cam 50-100 euro ca ai full electric si Edition

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

defineste casco light

te despagubeste numai in caz de furt, incendiu sau daune provocate de natura. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

Din iulie 2006 s-a schimbat modul de calcul al primelor la Allianz, in sensul majorarii lor. Acum polita se calculeaza online, la ei pe site (aici) si este semnificativ mai mare decat pana acum. Pentru masina mea prima de asigurare ar fi 1220 EUR acum, fata de 745 EUR daca fac calculul dupa metoda anterioara. Prin urmare nu prea sint interesat sa fac casco tot la ei, ci as vrea sa fac la un asigurator care are prime mai rezonabile.

Stie cineva care dintre asiguratori mai are decontare directa cu service-urile, astfel incat o eventuala problema sa fie rezolvata la fel ca atunci cand ai asigurare la Allianz (adica lasi masina+cheile si o iei dupa cateva zile fara sa-ti bati capul cu plimbat hartii sau bani)? Inteleg ca Generali ar putea fi o optiune, dar as vrea sa stiu daca mai sint si altele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce fac cu casco LIGHT daca imi gasesc masina lovita in parcare.? Ma despagubeste? E independent de mine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

Din iulie 2006 s-a schimbat modul de calcul al primelor la Allianz, in sensul majorarii lor. Acum polita se calculeaza online, la ei pe site (aici)

...

Pana mea.... la masina mea mi-au calculat cu zero fransize urmatoarele:

4558 EUR valoare asigurata

1145 EUR prima anuala.

Cred ca programatorii sau cei ce au stabilit algoritmul de calcul erau intr-o stare foarte avansata de ebrietate in acele momente... :scratch: :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca eu stau bine cu 1220 EUR la valoare asigurata 9800 :scratch:...?

Si eu am franciza 0 la Allianz, dar 1200 EUR nu platesc, ca eu muncesc pentru bani. Habar n-am unde e problema, si sincer nici nu ma intereseaza prea mult. Daca au un programator nepriceput sa-l dea afara, eu atata nu platesc. Brokerita cu care lucrez spunea ca de la 1 iulie de cand s-a schimbat metoda de calcul n-au mai vandut nici o polita casco (ei ar fi vandut, dar clientii n-au vrut sa cumpere la pretul asta) si ca unui client care venise sa asigure un ML stiind ca-l costa ~3000 EUR/an i-au facut un calcul de 7000 EUR/an de n-a stiut ala cum sa plece mai repede.

Intre timp am rezolvat, ma duc la Generali, 6.5% pe an fara franciza = aprox 600 EUR (care oricum e mai putin decat as fi platit la Allianz pe metoda anterioara).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt numa' aberatii pe site-ul ala, mi-a dat o valoarea a primei de asigurare de 4.916E :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt convins ca algoritmul de calcul online este complet aiurea. Valorile rezultate sunt de cateva ori mai mari fata de cele actuale... asa ceva nu poate fi corect.

Valoarea masinii si prima de asigurare se calculeaza din cate stiu in functie de un catalog (APIA / Schwacke) si nu pe baza unor informatii orientative de pe un site.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!