Jump to content

Ce ambreiaj avem pe Golf 4


alec
 Share

Postare recomandată

unde gasesc si eu o volant de golf 4 cod motor ajm de 116 cp.masina este din 2001 4 motion 1.9 TDI.multumesc si astept solutii pe second hand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Replies 236
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GABIVVX

    18

  • zebrocksky

    18

  • marius1982.11

    9

  • stefanutz30

    7

Ce kit de ambreiaj mi ati recomanta pe un motor 1.9 axr? luk sau sachs? va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

VALEO cu masa simpla (1100 RON). Nu dau 2000 RON pe SACHS pentru nimic in lume. Unul din verisori are aceeasi masina ca e mea, acelasi an si a dat jos ca cu volant cu masa dubla, deoarece se dusese de tot (huruia masina din toate incheieturile), si a pus cu masa simpla second hand.

Mi-a zis ca nu-i vine sa creada cum s-a schimbat mersul masinii :) Am auzit pe multi ca au trecut de la masa dubla la masa simpla si nu au nici un fel de probleme.

Parerile sunt impartite, dar stiti cum e, cu cat e mai sofisticata cu atat pica mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi am cumparat pe sachs 1300 a fost kitul complet. maine merg sa l schimb si sper sa fi facut cea mai buna alegere :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare baieti! Trebuie sa schimb si eu acuma ambreiajul. Imi puteti spune ce firma sa aleg? Motor: 1.9 TDI cod AJM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare!

Cat ar costa un kit complet (inclusiv volant cu masa dubla) pentru un VW Golf 4 Variant din 2002, tip motor ASZ, 1.9 TDI, 96 kw, cutie in 6 trepte? Si de unde ar trebui sa il iau? Sachs sau LUK?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Alex..indicat ar fi sa te apuci sa ceri oferte de la cei care se ocupa cu asa ceva...cauta in aria de prestari servicii...

Informativ...eu am dat 2400ron pe kit ambreiaj,volant si manopera...LUK

Sent from my GT-P3100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele 6 gauri de la volant cu masa simpla nu sunt simetrice ?

 

12440298914a2663c3aeb82.jpg

Modificat de Ionut Maruta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Tocmai am schimbat chitul de ambreiaj cu unul cu masa simpla Valeo. Pedala sa apasa mai usor si nu simt vibratii deranjante. Odata cu aceasta schimbare a aparut insa o problema la directie in sensul ca volanul revine mai greu dupa viraje, mai ales atunci cand este vorba de un viraj strans. Cand virez la maximum, practic volanul nu mai revine singur.

Dimineata am mers la service cu ambreiajul care patina si cu directia ok iar dupa-amiaza am luat-o cu ambreiajul bun dar cu problema de mai sus la directie.

Este vreo legatura intre schimbarea ambreiajului si aceasta problema? Ce s-a putut intampla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

As dori un sfat ptr Golful meu AXR.

Am niste vibratii in caroserie la 130-140 pe autostrada.

Si la relanti se mai zguduie din cand in cand masina.

E posibil sa fie de la volant aceste vibratii?

Inainte de aceste vibratii auzeam din cand in cand pocnituri

la frana de motor mai brusca.

Am verificat cauciucuri planetare si sunt ok.

Ce alte.teste as mai putea face si cati km pot sa mai merg asa?

Care este pretul unui kit ambreiaj si volant ptr Golful meu

AXR din 2003 si ce producator recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut. Pe un 1.4 16v AXP(din 2001),imi poate spune cineva ce marca am pe kit-ul de ambreiaj din fabrica?!sa stiu ce sa cumpar,LUK sau Sachs...Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. A venit vremea sa schimb volant la Skoda- ALH. Am cautat kit complet in stanga si in dreapta pana am dat de un pret cam mic as zice eu fata de ofertele pe care le-am avut. Am intrebat daca intr`adevar este 1200 lei kit complet+volant si mi s-a confirmat, cu mentiunea ca , kitul este preasamblat. In rest gasisem la 1500 lei cel mai ieftin... Ce inseamna asta- "preasamblat", aveti idee? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

salutare.

stie cineva ce cod am la volant la masina din semnatura wvwzzz1jz2w692667 cod motor asv 2002

Multumesc

Modificat de miky2003adr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut lume,

Am un golf 4 motor BCB si ambreiajul tine foarte sus, pe langa asta, la viteza mica pe frana de motor in prima sau a doua, se aude un zgomot asemanator cu cel de reverse doar ca mai grav in ton.

Eu as schimba ambreiajul si ma gandeam sa pun acelasi model ca cel din fabrica, insa nu stiu care este si daca asta imi va rezolva si zgomotul pe frana de motor.

Vreo idee?

Merci frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine sunt programat la service, schimb tot kitul disc + rulement presiune + volant.pentru motorul meu, ajm rulemetul este unul diferit si volant are masa dubla.Kitul + volant sunt luk, rulmentul valeo.Momentan bate volant cam de 20.000 km, si patineaza ambreiajul in treapta 4 daca am greutate pe masina.Pretul este  de 1400 lei ,fara adaosul din magazin,eu il achizitionez fara adaos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum exact face cand bate volantul? 

Asta e prima mea masina in 10 ani de carnet in care am condus fie masini noi, fie cazaturi nenorocite.

Drept urmare nu stiu toate subtilitatile, mai ales ca are 12 ani masina :P

De exemplu la golf-ul meu, la ralanti parca oscileaza foarte subtil, in ritm cu motorul.

Asta sa fie?

 

Also bump la postul meu de mai devreme, despre zgomotul care il face cand sunt in frana de motor. Are cineva vreo idee?

Modificat de ZiZoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine tine pedala la jumatate.cand o apas 1 cm se simte cum bate ca si cum ar bate abs-ul apoi bate pana o apas la fund,acolo nu mai bate.cand e scoasa pe liber se modifica sunetul motorului la apasarea pedalei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah, inseamna ca volantul nu are nici pe dracu.

In teorie nu trebuie schimbat, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate trebuie doar discul la tine sau rulmenul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crezi ca vei scapa de bataia din pedala dupa ce schimbi kit+volant? Asa am crezut si eu. De fapt nu am vazut 1.9 TDI sa nu bata.

 La tine doar discul e problema ca patineaza...in rest volantul n-are nimica. Altele sunt simptomele pentru volant dus.

Modificat de dan1980_25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa speram ca nu o sa mai bata schimband tot kitul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat kitul ambreiaj + volant.Pedala este acum mult mai lejera la apasare, nu mai bruscheaza cand schimb vitezele ,dar tot se simte o bataie mica in pedala de la volant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

ai vazut, e normal sa faca asa. Si prietena mi-a atentionat ca imi bate pedala, dar am linistit-o ca e ok, asa "face ele". :bom: .

Am citit la multi aici pe forum ca asa fac toate, de noi inclusiv. Asa face si a mea din 2005 cand am luato SH.

Apesi 1cm pe pedala, se simte ca si cum bate ca ABS-ul, logica insa nu o stiu, de ce ar face asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am schimbat ambreiajul sachs , inainte sa schimb ambreiajul aveam un zgomot un rontait cand intram in giratoriu pe partea stanga care dupa un timp se auzea si cand mergeam drept in special in treapta 1,2 acum ca am schimbat ambreiajul e mai ok dar nu prea mai vrea sa intre in treapta 1 trenuie sa dau pe loc a 2 si apoi a 1 a , am luat si rulmentul de presiune dar mecanicul nu a stit ca e in partea opusa si nu l a schimbat , oare are vreo legatura cu zgomotul care se auzea inainte si acum se aude mai putin si cu faptul ca nu mai vrea sa intre in treapta 1 ????? Daca il schimb rezolv ceva????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!