Jump to content

Amplificator si Subwoofer


fuscobal
 Share

Postare recomandată

@The_Ego dar daca ai deja "Navigation feature "Discover Media" (for Composition Media)" crezi ca merge schimbat doar ecranul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Practic e vorba de Discover Media...din ce am citit pe motor-talk.de pt MIB1 nu se rezolva doar cu ecran. Pentru ca difera rezolutia. Daca e discover media mib2 merge sa se puna ecranul de Discover Pro. La fel se poate schimba si ecranul de Comp Media MiB2 cu ecranul de Disco Pro mib ii, evident fara functionalitate navigatie.

Concret, daca noul display are alta rezolutie, nu se rezolva doar cu ecranul schimbat.

Marea problema cu component protection, functionalitate si chiar aparent blocare la reprezentanta daca nu a venit original pe masina este la unitatea din torpedou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mai concret pentru color media , nu poti schimba mai nimic nu? trebuie schimbata juma de masina (vorba vine). Ma gandeam sa fac upgrade de la color media la composition media.. dar din ce am vazut si aia are alt tip de ecran ceea ce inseamna ca trebuie dinou schimbata acea unitate? ca nu am vazut sa aibe composition media unitate in torpedou , sau ma insel eu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna ziua. in primul rind imi cer scuze daca sa mai discutat tema,incerc sa fiu cit mai explicit. Doresc sa imi cumpar un set compus din: un amplificator de 4 canale x 95w RMS(total 380w RMS)  doua boxe x 95w RMS(total190w RMS) si un sobwoofer 600w(nu RMS).  Asi dori sa ma lamuriti in privinta conexiunilor de intrare si iesire audio.  Mentionez ca am un radiodvd care are doar doua iesiri RCA(rosu si negru) si o iesire RCA de cuoare portocale pe care scrie sub. Intrebarea este cum conectez cele 4 intrari RCA ale amplificatorului (amplifu. mai are si doua iesiri RCA) cind eu am doar doua iesiri RCA din radiodvd. Prima varianta la care m am gindit este sa conectez cele doua iesiri RCA din radiodvd la intrarile RCA 1 si 2 din amplif. iarasi din iesirile RCA 1 si 2 din amplif sa ma conectez la intrarile RCA 3 si 4 din amplif.(nu stiu daca este corect).  A doua varianta la care m am gindit este sa conectez doua mufe in forma de Y sau teuri(nu stiu cum se numesc exact) la intrarile RCA 1 si 2 si de aici sa impart semnalul spre intrarile RCA 3 si 4.  A treia varianta ar fi sa ma conectez la iesirea RCA pe care scrie sub.(banuiesc ca inseamna subwoofer) din radiodvd si sa o conectez la intrarea RCA 3 sau 4 din amplif. Acestea ar fi nelamuririle in ce priveste intrarea audio,acuma urmeaza partea a doua:conexiunile de iesire. In ce priveste conectare celor doua boxe nu am nici o nelamurire,le conectez pe iesirile de boxa 1 si 2. problema vine la conectarea subwooferului. Daca asi conecta toate cele 4 intrari RCA ale amplifului asi putea sa conectez subwooferu in felul urmator: cablul + in iesirea de boxa 3 si cablul - in iesirea de boxa 4(respectind polaritatea) intrebarea este daca acest amplif. suporta sa fac punte(bridged) intre iesirea 3 si 4 in instructiuni nu zice nimic(sau nu inteleg eu). Sau sa ma conectez  doar in iesirea de boxe 3 sau doar in iesirea de boxe 4. Ar mai fi varianta cu iesirea RCA de subwoofer din radiodvd sa o conectez in intrarea RCA 3 sau 4 din amplif. Asa asi putea conecta subwooferu ori la 3 ori la 4(depinde de cum conectez intrare de subw.)  O sa pun si niste poze cu tot setul. Asi vrea parerile voastre,nici o schita de miina cu conexuiunile nu ar strica. asi vrea sa stiu daca merita bani.  Cu speranta ca nu v am plictisit va doresc o zi buna si tot binele din lume !!!

1.png

2.png

4.png

acesta este radiodvd -ul meu.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.

Am cautat prin celelate intrebari dar nu am gasit un raspuns clar.

Am Composition Media pe golf, si m-ar interesa sa schimb doar display-ul (cel de 8" de pe Discovery Media). Din ce am inteles problema ar fi rezolutia. Dar este posibil sa redea  rezolutia mai mica de Composition Media pe ecranul mai mare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ma puteti ajuta va rog cu niste sfaturi legat de conectarea unui subwoofer activ la un RCD300 ? Nu stiu exact ce cabluri/adaptoare sunt necesare. La descriere este mentionat "intrare High Level si RCA stereo". O poza cu spatele subwooferului:

 Micro_Cube_108_D_Beauty_Anschluesse.jpg 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie un filtru hi low

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. La un G7 break a schimbat cineva boxele originale? Nu sunt deloc multumit, ma poate ajuta cineva cu vreun sfat ? Mentionez ca vreau sa ii pun si tun de bass , problema ca la navigatie nu am nici o setare inafara de bass, medii si inalte . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!

este cineva care a facut upgrade la Discover Pro? Eu am avut probleme cu navigatia mea, Discover Pro MIB1, am schimbat-o cu una MIB 2, iar dupa ce a fost scos component protection in reprezentanta nu imi functioneaza bluetooth-ul, navigatia si camera de spate. Navigatia a fost luata din dezmembrari. A patit cineva asta? Multumesc!! 

Modificat de andreim08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

@andreim08 Cred ca trebuie facute niste codari pe noul MMI pentru bluetooth,camera spate si navi.

Trebuia sa pastrezi codarea veche si sa o folosesti pe noua unitate.

Cel mai probabil masina de pe care vine acest MIB2 nu avea bluetooth, navi sau camera spate ... ?!?! Desi pare implauzibil navi mare ..fara navi.

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ShadoWzZ Cu camera de spate am rezolvat, era din codari, dar cu bluetooth-ul si navi inca nu. Nu am cum sa iau codarea de pe cea veche pentru ca unitatea aceasta are si slot de sim. Am verificat codarile, pe partea de bluetooth, totul arata ok. Nu pot sa imi explic ce poate sa fie....

Modificat de andreim08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acest caz iti sugerez sa mergi la cineva de pe forum care se ocupa de diverse retrofituri pentru ca probabil stiu mai multe aceste persoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, am un g7 variant 2015 1.6TDI BM DSG Comfortline, achizitionat anul trecut din Germania. Sper sa nu fi facut vreo gafa si sa postez unde nu trebuie...

Sistemul audio al masinii nu are si optiunea de "phone". Am cautat sub scaunul din dreapta fata, are sertarul insa nu are modulul Bluetooth. Conduc mult, mai ales prin oras si as vrea foarte mult sa instalez/inlocuiesc sistemul audio cu unul similar insa si cu bluetooth, dar ORIGINAL. Am luat anul trecut unul de pe Olx cu Bluetooth integrat (chinezarie), arata identic cu sistemul audio original vw, insa din pacate nu are nicio treaba... se aude foarte slab pe Bluetooth iar la radio este praf, pierde semnal imediat...

Va rog sa ma ajutati cu sfaturi, recomandari si poate chiar persoane si/sau service-uri unde as putea monta un echipament original si cam cat m-ar costa. (as vrea sa evit Porsche din cauza scorurilor exorbitante si a serviciilor uneori indoielnice).

Atasat si poze pentru o mai buna evidentiere, poate nu m-am facut prea bine inteles, recunosc ca nu sunt tocmai un fin cunoscator :D

1.jpg

2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Ionuț, vezi pe topicul acesta ca s-a tot discutat. Trebuie sa schimbi si HU si display. Sunt colegi care te pot ajuta cu montajul si sfaturi concrete, vezi in aria prestari servicii sau da-mi un PM si-ti recomand eu la cine sa te duci daca nu cunosti. 

 

 

On 12/9/2017 at 1:49 AM, Corlae said:

montarea unui sertar sub scau pasager

 Cred ca trebuie sa schimbi scaunul cu totul, sa-ti iei unul care sa aibe si sertar. Nu  cred ca merita investitia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ionutz_shak Dupa cum ti-a spus si colegul mai sus trebuie sa schimbi unitatea cu totul, adica ecranul pe care il vezi tu cat si unitatea de torpedo. Pe langa asta trebuie si modulul de bluetooth.

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, ShadoWzZ said:

@Ionutz_shak Dupa cum ti-a spus si colegul mai sus trebuie sa schimbi unitatea cu totul, adica ecranul pe care il vezi tu cat si unitatea de torpedo. Pe langa asta trebuie si modulul de bluetooth.

pentru telefon este suficient composition color, care are BT si functioneaza brici, nu este obligatoriu composition media

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CorlaeExact pentru asta imi trebuie, pt. vb la telefon. Nu vreau sa ma complic foarte mult si nici sa fac cine stie ce up-grade. Exista composition color original cu functia "phone", ada cum spui tu? Daca da, imi mai trebuie altceva aditional in afara de modulul bluetooth? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Corlae pentru Composition color cu BT nu e aceeasi reteta ? ecran + unitate torpedo ? Intreb pentru ca nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, ShadoWzZ said:

@Corlae pentru Composition color cu BT nu e aceeasi reteta ? ecran + unitate torpedo ? Intreb pentru ca nu stiu.

Composition Color nu are unitate in torpedou, are doar unitatea display. Are usb, audio in, sdcard, bt si radiocd. Toate functioneaza ok dar nu poate prelua imagine din sursa externa. Este putin mai mic decat composition media si nu are proximity senzor (doar touch screen clasic, care merge fff bine). Am avut composition media pe un polo, pe golful meu am composition color.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah. Super. In acest caz treaba este destul de simpla. Cumpara noua unitate si plug&play + scos cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic

Se da Jetta 2016 cu sistem audio original. Sa montat un amplif Audison . Exista setare ca aparatul sa dea  lowsignal pe ieșirile  spate? Ca sunt setate pe High signal momentan si baraie rau.

IMG-20180321-WA0012.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Imi poate recomanda cineva un kit de cabluri pentru un subwoofer cu amplificator incorporat,Boss Audio Systems SBP12-AMP, 800 watts.Nu vreau sa folosesc neaparat toti cei 800:))

Multumesc!!

Modificat de cosmaionut92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua!

Am un woofer activ Gladen US-8 si sunt curios daca pot sa ii dau alimentare de la priza din portbagaj de la golf 4 variant!

Va multumesc!

Astea sunt datele wooferului

Date tehnice

Lățimea casei (în cm)22.5 

Înălțimea casei (în cm)7.5 

Grosimea cauzei (în cm)34 

Tip / volumg 5 l 

Canal reflex (dxl)nu 

Greutate (în kg)4.3 

Diametrul șasiului (în cm)20 

Impedanță nominală (în ohmi)2 x 2 

Diametrul bobinei de voce (în mm)38 

Puterea la imp. (în W)2 x 28 

Sensibilitate cinch max. (în mV)100 

Sensibilitate cinch min. (în V)0.7 

THD + N (<22 kHz) 5W (în%)0.1 

THD + N (<22 kHz) jumătate încărcare (în%)12:11 

Raportul semnal / zgomot (A ponderat) (în dB)73 

echipament

lowpass60-120 Hz 

Bass boostnu 

Subsonicfilter20 Hz / 24 dB, fix 

defazajcomutator de inversare 

intrări de nivel scăzutda 

intrări la nivel înaltda 

intrerupator automatda 

control de la distanță• câștig 

altenu 

clasăclasa compactă 

Preț /foarte bine 

Car & Hifi"Foarte compact și bun". 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa alimentezi de acolo dar este recomandat sa alimentezi direct de pe baterie (stiu ca e mai mult de munca)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam ca e ok si de acolo ca nu e foarte puternic wooferu'. Multumesc frumos de info!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!