Jump to content

Amplificator si Subwoofer


fuscobal
 Share

Postare recomandată

Nu stiu exact cum e la tine dar daca te uiti atent in a 2-a poza de mai sus vei vedea ca linga manunchiul principal de fire sunt niste "tite" mici.Din interior fortata putin cu o sirma mai rigida si legat de ea firul pt +.


Cu simt,fara graba sa nu le strici pe cele existente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Am un GOLF V din 2007 si vreau sa-i imbunatatesc sunetul. Ma gandesc in deosebi la un subwoofer sub scaun + alte boxe. Casetofonul, daca se poate numi asa, e un aparat asiatic 8" si cu multe altele, spune ca are canal dedicat pentru subwoofer si cica la boxe da 4x50W.

 

Voi fi recunoscator pentru orice sugestii!

 

Modificat de tsouhinho
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi Composition Media merge perfect in ceea ce priveste conexiunea bluetooth deci telefon si tableta ai acces la muzica de pe ele si de pe net prin Zonga, Youtube si orice altceva, iar convorbirile si semnalele audio de pe aplicații gen Waze functioneaza la fel de bine, pentru cine ar dori GPS incorporat si aplicații incorporate, ce retrofituri se potrivesc pe Golf 7?

http://m.eonon.com/productShow.aspx?pno=GA5153W#

Acesta banuiesc ca nu dar intrebarea mea este unde intra toate firele alea din spate, cum este la un MMI OEM are cineva un tutorial?

Un mare minus la retrofit este ca nu mai ai acces la datele de consum si setarea drive mode samd iar in ceea ce priveste bluetooth ma indoiesc ca chinezariile merg bine. Deci doar pentru GPS nu prea merita. Daca nu ai luat navigatie din start asta e.

GA5153W-04.jpg

GA5153W-10.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la banii care ii dai pe un Am iti poti lua un discovery media plug and play . deja gasesti pe net sh la vanzare .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe unde s-ar putea gasi discovery media? Eu am dotarea standard, Colour.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu ca sunt la vanzare pe ebay, dar intrebarea e: se poate coda? Citisem tot pe aici pe forum la un moment dat cum ca noile unitati nu se mai pot coda pe masina decat de catre reprezentanta, online cu fabrica - e corecta informatia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai buna solutie dupa parerea a multor forumisti ( VW ) din Anglia...

http://www.advanced-incar.co.uk/volkswagen-retrofits/vw-garmin-nav-upgrade-for-composition-media

... sau, o alta varianta tot de pe forum vw UK...

http://www.xcarlink.co.uk/product.php?productid=280

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, cris.g said:

Am vazut si eu ca sunt la vanzare pe ebay, dar intrebarea e: se poate coda? Citisem tot pe aici pe forum la un moment dat cum ca noile unitati nu se mai pot coda pe masina decat de catre reprezentanta, online cu fabrica - e corecta informatia?

da, este cu component protection, care trebuie scos....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge scos si fara reprezentanta . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ca da, doar sa ai sculele necesare. Nu merge scos oricum, cu orice, de oricine, etc.

Eu am zis doar ca trebuie scos, nu am zis ca numai la reprezentanta

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

'Nteles! Deci pentru cine doreste upgrade, sa-si cumpere unitatea (sh) ca restul se rezolva. Good to know! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se poate monta sau adapta si la modelul cu 3 butoane? Se poate modifica torpedoul? Eu nu am unitate media in torpedo? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E super ok si se integrează perfect cu toate sistemele mașinii dar la 2000 de euro cu tot cu unitatea DVD este mult prea scumpă. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 03.02.2016 at 17:38, tsouhinho a scris:

Are cineva idee la un polo din 2006 pe unde pot trage firul + de la baterie prin masina? M am chinuit o ora da nu i-am dat de cap 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Intentionez sa cumpar un Golf 7 in perioada urmatoare si am doua nelamuriri despre acesta:

1. Nu reusesc sa gasesc exact diferentele intre unitatile de infotainment disponibile, cum ar fi de exemplu link-ul acesta pentru generatia precedenta:
http://www.my-gti.com/719/differences-between-the-volkswagen-rcd-210-rcd-310-rns-310-rcd-510-and-the-rns-510
2. Daca masina are "Composition Colour" adica unitatea fara bluetooth, de ce ar fi nevoie pentru un bluetooth retrofit? Unitate cu buton "phone" banuiesc ca este obligatoriu, dar in afara de asta, ce ar mai fi nevoie? Asemanator cu modulul bluetooth sub scaunul pasagerului la Golf 6?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu punctul unu te pot ajuta eu, am gasit o imagine in topicul de Informatii Utile si arata cam asa.

Discover/Composition media din cate am inteles si am vazut pe masina care am comandat-o eu, in 2015 s-a marit ecranul de la 14.7 cm la 16,5 cm adica nu mai este buza aceea lucioasa, un lucru bun dupa parerea mea :D.

Din cate am citit pe aici, este destul de greu acum sa faci retrofit la aproape orice, referindu-ma la punctul 2, dar nu imposibil. Iar dupa parerea mea, adaugarea unor chinezarii after-market, strica imaginea masinii si poti ajunge chiar si la probleme pe partea electrica daca le monteaza nea Ion care a vazut pt prima data golf 7 cum arata, fiind un model destul de nou inca. 

post-731-0-60086300-1359029250.jpg

Modificat de Victor Lala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pana la urma a facut cineva upgrade de la ecranul de 14.7 cm la cel de 16,5 cm? Sau mai bine zis este posibil upgrade-ul considerand vehiculata protectie a calculatorului de bord la golf 7?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cristi92-cauta pe linga servofrina un manunchi de fire sau un dop,ajungi la picioare sofer si apoi pe sub plastice praguri pina in portbagaj. PS.- Am luat un gamma... de curiozitate,e ok,cred ca e un blaupunkt,scrie doar vwz1z3y5621650. Stie cineva daca alimentez statia+subwofer din el cu mini iso via rca semnalul e fix sau creste cind dai volum ? Am doar eticheta ca asta(poza "imprumutata",scz) si alt cod.

gamma2.thumb.jpg.8f0544e46e69bf2e71a3d118caf41227.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Raspund tot eu-creste semnalul cind dau volum.Am folosit cablul din poza pt partea spate.Mai profunde/dinamice boxele fata decit inainte.Nu am fir in cablajul/mufa alimentare a masinii din poza de sus la mute...voi aveti ?

mini iso rca.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 02.02.2016 at 17:38, tsouhinho a scris:

Salut!

Am un GOLF V din 2007 si vreau sa-i imbunatatesc sunetul. Ma gandesc in deosebi la un subwoofer sub scaun + alte boxe. Casetofonul, daca se poate numi asa, e un aparat asiatic 8" si cu multe altele, spune ca are canal dedicat pentru subwoofer si cica la boxe da 4x50W.

 

Voi fi recunoscator pentru orice sugestii!

 

Control subwofer din HU e bun,cei 4x50w posibil sa fie 4x20w reali.Subwofer in cotiera spate(cind e lasata se vede sita) nu ar fi mai ok ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa mai multe sapaturi am gasit ca retrofit-ul pentru sistemul infotainment de orice fel cel putin pentru Golf 7 nu se poate face doar plug and play, deoarece din 2013 VW-ul a introdus o protectie antifurt pentru componentele infotainment cu scopul de a reduce furtul lor. Singuri capabili sa elimine aceasta protectie sunt cei de la reprezentanta, Dezactivarea protectiei se face numai online cu serverul VW. Acesta verifica in baza de date ca nu cumva sa fie raportata ca furata, daca o va gasi furata se va lasa cu politie, declaratii etc.

Inca un detaliu pe care reprezentanta il poate cere este actul de provenienta a noi componente, factura, contract de cumparare, etc.,asta daca vor accepta sa va ajute.

Aviz celor care se lasa pacaliti de cei care vand aceste navigatii, le veti cumpara degeaba daca nu aveti acte de provenineta dar si asa va puteti lovi si de refuzul reprezentantelor sa va ajute in activarea lor.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

component protection - nu este numai pentru unitatile de infotainment - ci mai multe module.... 

nu numai reprezentanta o poate face - exista si scule dedicate - interfete destul de scumpe - care pot rezolva problema - vb la modul general, nu strict de unitatile media - mai usor sau mai greu.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am pus buton on/off pe firul rem din gamma pt statie,sa fie.

Imag011.jpg

Imag013.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!