Jump to content

Amplificator si Subwoofer


fuscobal
 Share

Postare recomandată

Am o mare rugaminte catre oricare din posesorii de Golf V. Poate sa ma ajute cineva cu masurarea distantei intre difuzoare si ureche de pe partea soferului ? Masuratoarea trebuie sa decurga asa :

Soferul se aseaza in pozitia de condus normala, ia o ruleta si masoara 3 distante :

1) de la difuzorul de bas (situat deasupra scaunului, in partea inferioara-spate a portierei) si pana la urechea stanga

2) de la difuzorul de medii ( situat intre consola cu butoanele de inchidere a geamurilor si manerul cromat pentru deschis portiera) si pana la urechea stanga

3) distanta de la tweeter ( situat in partea din fata a portierei, in dreptul oglinzii interioare ) si pana la urechea stanga

PS : Se ia distanta din axul difuzoarelor mai sus mentionate ( centrul cercului )

Masuratorile trebuie sa fie cat se poate de precise si in centimetri !

Dau o bere la urmatoarea intalnire de forum celui care ma ajuta ! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fusco, ar trebui sa dai si inaltimea soferului..... daca vrei sa fie atat de exacta....

vrei sa-ti faci sistemul inainte sa vina masina ? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cam da pentru ca o sa se intinda pe o lunga perioada de timp la cat costa. Subul l-am luat deja, cd-playerul vine din state saptamana viitoare si urmeaza multe altele. Inaltimea soferului : 1.78m !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am masurat eu (1,83 m) cu un metru de croitorie si scaunul in pozitia mea normala de condus ( destul de in spate iar spatarul foarte putin departe de verticala ).

Rezultate

Tweeter - 94cm

Medii - 86 cm

Bass - 72 cm

O eroare acceptabila ar fi +- 2cm deoarece am avut niste dificultati practice . Sper sa iti fi fost de ajutor si daca vrei ne putem vedea intr-o seara si repeta masuratorile .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unii chiar nu sunt multumiti cu conditia omului de rand! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

You've got PM Gorrocs !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma scuzati ca ma bag ca musca-n ciorba dar ar mai fi ceva de mentionat in afara / in loc de inaltimea soferului : Distanta de la fund la crestetul capului deoarece unii oamenii au picioarele foarte lungi, lungi, medii sau scurte. Serios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masurat azi la un GTI in 2 usi :

Tweeter : 91cm

Medii : 74cm

Bass : 62cm

Totusi nu stiu cat sunt de relevante avand in vedere faptul ca la modelul in 2 usi portiera este mult mai lunga decat la cel in 4 usi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca astepti 2 sapt masori pe unul in 4 usi :) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am masurat la Gorrocs ! Chiar daca nu e GTI , dimensiunile sunt aceleasi ( sper ) ! Oricum, de-abia astept sa-ti vad bijuteria !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci :) si eu astept sa o vad... mam saturat sa tot astept... sper k tie sa iti vina mai repede

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A venit timpul pentru o noua rugaminte ! Gorrocs, poti te rog, atunci cand e lumina scazuta afara, sa pui o lanterna pe grila difuzorului de bas din portiera fata si sa-mi spui la ce distanta e membrana difuzorului de grila ( distanta minima pe care o aproximezi tu pe directie perpendiculara pe planul grilei) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am in portbagaj o priza de 12V, si ma intrebam daca mai are rost sa trag alte fire pt statie, avand in vedere ca statie nu este asa puternica (PYLE de 400w). Eu ma gandeam ca as putea sa o leg, pentru ca acea priza, din cate stiu eu este proiectata pentru frigiderele de masina, si alti asemenea consumatori. Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general aceste prize sunt pentru curenti de maxim 10A. La 12V 10A inseamna 12 x 10 = 120W efectivi consumati. Probabil ca statia "mananca" mult mai mult pe "intrare". Deci: NU CRED

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general aceste prize sunt pentru curenti de maxim 10A. La 12V 10A inseamna 12 x 10 = 120W efectivi consumati. Probabil ca statia "mananca" mult mai mult pe "intrare". Deci: NU CRED

<{POST_SNAPBACK}>

E greu de crezut ca statia aia consuma 120W .. e enorm ;) . Mai mult de 4-5A nu suge pe 12V sigur.. Daca statia are sigurantza, vezi de cat e. Sau poate scrie undeva curentul (A) care are nevoie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Statiile in general au sigurante de minim 15 A.Ele nu consuma 15 A,dar la varfuri (solicitari mari) poate ajunge pe la vreo 13-14A.Eu zic sa tragi cablu de la bat si sa montezi un condensator (asta pt a-ti proteja electronica de pe masina si alternatorul)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1) Daca ai outputul statiei tale (RMS) pe numarul de ohmi la care o folosesti tu, il imparti la 0,50-0,60 pentru o statie in calasa AB si la 0,70-0,80 pentru o statie in clasa D. Cifrele respective reprezinta randamentul amplificatorului > Randament = Putere Produsa/Putere consumata !

2) Un curent de 10A e foarte mic, la fel ca si un consum de 120W. Statia o legi numai la baterie !

3) Daca o statie are o siguranta de 15A, ea nu numai ca poate trage 15A la numarul minim de ohmi pe care este ea stabila dar poate si depasi valoarea respectiva pe termen scurt. Valorile sunt asa :

110% > 4 ore

135% > 1 ora

200% > 5 minute

Cu alte cuvinte, o siguranta de 15A poate tine 200% din capacitatea ei, adica 30A, pe o durata de 5 minute !

Caz concret : Unul dintre amplificatoarele mele, are o siguranta de 150A pe el dar la 1 ohm, poate avea varfuri de consum de 300A !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1) Omul nu a spus daca 400W sunt RMS sau varf

2) Omul nu a precizat daca amplificatorul este clasa AB sau D

3) Unde pui siguranta aia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei 400 de W sunt scrisi pe statie, asa ca trageti ce concluzie vreti... :P Eu nu stiu sigur, si clasa iarasi nu o stiu, pentru ca doar ma gandeam sa cumpar statia, si nu am studiat-o asa mult. Am vrut sa leg la priza din portbagaj, ca nu prea imi surade sa trag 2 fire pe toata lungimea masinii :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Daca trage omu' 2 cabluri prin prag (ca nu le leaga de esapament :P) oricum va pune o siguranta la plecarea din plusul bateriei deci riscuri nu-s

2. Macar ai planul instalatiei electrice a masinii sa vezi cat de groase sunt firele pentru priza spate? In general stiam ca pentru 1mm^2 Cu tine bine 10A. Se poate sa tina mai mult dar asa tin eu minte..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AWG Current flow Max power AB (60%) Max power D (75%)

10 awg 33 amps 271 watts 339 watts

11 awg 26 amps 215 watts 269 watts

12 awg 21 amps 171 watts 213 watts

13 awg 16 amps 135 watts 169 watts

14 awg 13 amps 107 watts 134 watts

In general cablurile care se gasesc in comert sunt numere pare. Probabil cel de la priza din spate este 12/14AWG, adica 3,3mm2/2,1mm2 cu sigurante de maxim 20/15A in tablou !

Daca puterea aia e scrisa pe amplif, sigur nu e puterea reala ci e puterea maxima. Uitati-va in carte si spuneti caracteristicile amplifului ! ca sa puteti determina cu aproximatie consumul !

In mod normal, daca se depaseste capacitatea cablului/sigurantei cu foarte mult, aceasta va ceda ! Nu stiu cum sunt dimensionate totusi cablurile si sigurantele de catre producator. Mi-e frica ca siguranta sa nu fie la limita capacitatii cablului si nu la jumatate din aceasta. In cazul asta, siguranta nu o sa se arda decat intr-o ora, timp in care cablul incepe sa se incalzeasca. Din cate am aflat, invelisul cablurilor din PVC arde violent la 250 grade celsius. Nu stiu totusi corelarea intre temperatura si numarul de amperi care trece prin cablu, adica nu stiu cu cat trebuie sa depasesti capacitatea cablului pana ce acesta va lua foc. Oricum, lasand astea la o parte, 12 si 14 AWG sunt cabluri care se folosesc la difuzoare, nicidecum la alimentarea amplificatoarelor. NU am vazut NICIODATA sistem care sa aiba alimentare cu cabluri mai subtiri de 8AWG !!! Grija mare. Va jucati pe riscul vostru !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce mare scremere e sa dai jos pragul sa treci un cablu suficient de gros, cu siguranta (sau sigurante) si sa dormi ca bushteanul? Sa dormi linistit adica..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... da, aveti dreptate ca nu e mare lucru, dar... parca nu am incredere ca pot fi puse la loc perfect, ca nu am nici un tacanit, nici un pocnet care sa ma deranjeze, si mi-e frica de asa ceva :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut

Tocmai mi-am achizitionat un subwoofer si un amplificator. pe masina din semnatura am un HU Sony si vreau sa montez noile achizitii.

As dori sa ma ajutati cu informatii legate de cabluri(alimentare,masa,etc),papuci s.a.m.d.

Cati mm2 sa aiba,lungime,preturi si alte sfaturi.

Multumesc anticipat, Gabi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai achizitionat si chitul de cabluri care contine asa (2 cabluri rca ecranate, 2 cabluri de cupru de alimentare destul de groase, 1 cablu de comanda player - statie)? Chitul pe mine m-a costat 140 Ron. Cred ca stii ca + de la statie trebuie tras direct de la baterie, ceea ce presupune ca trebuie sa cam desfaci cate ceva la masina, ma refer partea de jos din bord si de la praguri, pana in portbagaj. Pare cam scump chitul, stiu dar sa stii ca s-a meritat. Mult noroc. As mai scrie dar programul meu de lucru s-a terminat. O zi buna. B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!