Jump to content

Amplificator si Subwoofer


fuscobal
 Share

Postare recomandată

Salut, am pus pe masina o statie renegade ren 550s mk2 de 275 rms in punte, siguranta pe statie e una de 30A, cea de la baterie 60A, cablu alimentare 10 qmm AIV Germany (asa scrie pe el), este bine ce am facut? suficient de gros cablul, mentionez ca statia o tin la 40% gain ( subwoofer-ul e de 150 rms bandpass ) vreau sa stiu ca e in siguranta masina! Adica cablul nu este gros cine stie ce, are izolatia nu prea groasa ( 80% lita cupru 20% izolatie opaca ) dar prin el trece cupru curat nu aluminiu! vreau sa stiu daca e ok configuratia , sigurante, cabluri etc.  merci

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut baieti,

Tocmai mi-am achizitionat acest monstrulet si as dori sa aflu si eu mai multe detalii legate de ceea ce voi avea nevoie. Este vorba despre un Pioneer TS-WX305T 1300W. Ce statie ati recomanda pentru el. Nu stiu sigur daca mai am nevoie de condensatori etc. Vreau sa l montez pe un passat b6 break. Pe masina am un rcd 310. 

Multumesc !

pionner.jpg

Modificat de Dragos24x7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sarbatori fericite tuturor ! O recomandare pt alegere condesator pt statie va rog.Buget 2-300lei max.In pag 6 se vede ce am pus pe golf...L-am remarcat pe asta la be...-usb5483 1,5F ce ziceti ? Ms. 

arf2520.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu radeti dar am o obsesie de cand am luat masina, anume butoanele de la Composition Media, sa le schimb cu unele cromate. Nu am gasit nimic in gama Golf/Passat, dar recent am descoperit o poza cu un Tuareg :D si al sau RCD 550. Ar putea fi vreo posibilitate sa gasesc acel buton ca part separat ? Stie cineva daca se paote schimba cel de comp media cu acesta ? Par a fi pe aproape ca dimensiune ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cat timp/bani pierzi, cred ca mai bine ti-ai face planuri de upgrade la noul MIB. Si de-ar da drumul si DAB-ul ala odata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va veni și vremea aia, dar nu înaintea Bordului digital. Mie îmi place comp media.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Are cineva idee ce costuri implica un retrofit la MIB 2, Discover media pro de 8" ? Din ce am cautat pe net se pare ca trebuie schimbat atat displayul cat si unitatea din torpedo iar preturile par prohibitive .. in jur de 1500-2000e din ce am gasit eu.

Daca asa sta treaba ... mai degraba ar face lumea saltul la MMI de pe golful cu facelift care probabil in aceeasi combinatie o sa fie (interfata + unitate torpedo).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, ShadoWzZ said:

Are cineva idee ce costuri implica un retrofit la MIB 2, Discover media pro de 8" ? Din ce am cautat pe net se pare ca trebuie schimbat atat displayul cat si unitatea din torpedo iar preturile par prohibitive .. in jur de 1500-2000e din ce am gasit eu.

Daca asa sta treaba ... mai degraba ar face lumea saltul la MMI de pe golful cu facelift care probabil in aceeasi combinatie o sa fie (interfata + unitate torpedo).

Display-ul este cca. 500 EUR pe ebay.de, la fel si unitatea din torpedou. Una peste alta cca. 1000-1100 EUR.

http://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xdiscover+pro+golf.TRS0&_nkw=discover+pro+golf&_sacat=0

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vă salut,  mi-am achiziționat un subwoofer de la Focal,  modelul ibus 20. Am avut surpriza să constat că nu intră sub scaunul din dreapta șoferului în totalitate,  rămâne vreo 10cm din el. 

Dați-mi o idee unde aș putea să-l montez sau ce aș putea face să-l plasez tot sub scaun. 

Mașina e un Leon 1p (2011)

Mulțumesc anticipat pentru idei. 

20170217_104505.jpg

20170217_104614.jpg

20170217_105012.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine m-ar tenta in prima etapa sa trec doar la ecranul de 8inch si in rest sa ramana unitatea din fabrica din torpedou. Am vazut ca se poate, preturile fiind intradevar de 450-500euro. Concret, ecranul de Composition Media de pe noul Tiguan e de 8 inch si astfel nu vad de ce ar fi probleme.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai te-ar incanta sa ai ecran mai mare dar care pastreaza aceeasi rezolutie si performanta ? Zic pentru ca la mine mai sacadeaza in anumite situatii.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o bataie de cap foarte mare la facut retrofit in special a unitatii din torpedou. Are "component protection" si trebuie cumva deblocat de catre reprezentanta pt ca nu a venit din fabrica. Alti bani, alta distractie, alte drumuri. Doar pentru a avea functia de navigatie la care eu nu tin neaparat. Au invatat lectia dupa ce RNS510 se cumparau furate. 

La mine nu a sacadat, au fost momente cand s-a blocat inainte de update pt camera de marsarier, dar acum merge ok. Composition Media de 6.5" MIB II are oricum o rezolutie mult mai buna decat cel de 5.8" MIB I. Nu am gasit exact ce rezolutie are vs Discover Pro.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , cred ca tu ai o varianta mai mare si buna decat ceea ce am eu. Se pare ca eu nu scap fara inlocuirea ambelor componente daca vreau sa fac acest retrofit :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit...  Ieri am instalat subwoofer-ul...  Postez din nou pentru cei care vor întâmpina vreodată aceeași problemă. Am impresia că vor fi aceleași probleme pe toate mașinile din grupul VAG,  pentru că am facut o probă și pe un passat cc și la fel,  există acest impediment cu instalația de aer care trece sub scaun. 
Așadar l-am montat sub scaunul din dreapta,  scaunul ridicat aproape la 2/3,  și cumva pe lat (se poate vedea în foto cum).  Scaunul demontat,  cablajul subwoofer-ului scos pe lângă firele de la scaun (cele de senzori scaun, airbag)...  Un lucru important,  l-am montat cu difuzorul în jos,  asta pentru că vibrația în scaun era foarte greu de suportat și întorcând subwooferul am rezolvat aspectul ăsta.  Și parcă se aude și mai frumos așa. Spațiu dintre  difuzor și podea este suficient,  aproximativ 5cm. Veți vedea acea sticlă de apă pe care am folosit-o ca și sprijin pentru celalalt capăt, care în poziția asta subwooferul rămâne în aer,  din păcate ... Însă rezolvarea de moment a fost aia cu sticla până voi face un picior de sprijin din polistiren extrudat... 
În poză puteți vedea și reglajul subwoofer-ului.

20170222_144215.jpg

20170222_145107.jpg

20170222_144826.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.  Subwooferul nu este fixat încă...  Zilele astea urmează să-l fixez doar în benzile de arici care au venit la pachet.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

@dani_MK mai bine folosesti corzile acelea elastice. Eu am optat pentru ele pentru a renunta la prinderile corzilor din kit'ul subwoofer'ului ( gauri inutile in bancheta ). Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Iulian Catalin

Salut.

Am un Vw Touran 2004. Vreau sa instalez pe masina amplificator+subwoofer MTX. Intrebarea mea este daca casetofonul original are iesire pentru subwoofer, sau trebuie facuta o modificare. Mentionez ca este  vorba de cdplayer-ul original al masinii (cu cd audio, nu mp3), inca nu  am desfacut ca sa vad ce are in spate, am cumparat masina de curand.

Multumesc anticipat pentru info.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare, sunt nou pe forum si nu stiu daca postez in topicul corect. Am cumparat recent un Golf 7 SH de la Weltauto, 1.6 TDI comfort line, fabr. 2013. Sunt nou si in gama VAG si nu stiu multe, dar invat repede. 

Dilema mea este ce fel de sistem audio/composition media am pe masina? Am atasat poza in postare. De asemenea, as dori sa achizitionez de la dezmembrari un sistem asemanator cu navigatie si bluetooth. Se potriveste? Se poate monta usor? Sunt doar mufele de conectat? Trebuie un update al calculatorului masinii? 

Scuze, stiu ca sunt multe intrebari deodata, dar nu am reusit sa ma lamuresc exact nicaieri pe net. Am atasat poza cu interiorul masinii si cu sistemul din dezmembrari pe care as dori sa il instalez. 

IMG_2629.JPG

IMG_2630.JPG

Modificat de Nicu.Barbu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

piesa SH o sa aibe component protection activ - deci, asta o sa fie cel mai dificil lucru, de scos CP-ul, ca sa o poti utiliza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina pare sa fie dotata cu composition colour. Atentie ca nu se schimba doar ecranul, ci este si o unitate in torpedou. E mult mai dificil de facut retrofit la generatia asta de golf decat inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, am si eu o intrebare, ca am tot gasit pe olx, display composition media, sau cel cu navigatie, eu am color media (varianta cea mai slaba) si vreau sa stiu daca trebuie aduse modificari daca schimb acel display?Functioneaza App connect, sau celelalte functii? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad ca a mai pus cineva mai sus intrebarea asta.. unitatea din torpedou nu este doar pentru navi(hdd/magazie cd/sd slot)? pe mine ma intereseaza daca schimb display-ul sa am functia mirror link pentru telefon,usb si display-ul mult mai mare color.. ! este plug&play dupa ce ii scoti component protect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta de baza e composition colour si nu merge schimbat doar ecranul. Nu va avea nicio functionalitate in plus atat timp cat nu se schimba unitatea din torpedou. Nu este doar pentru navigatie aceea, practic acolo este HU. Nu e nici usor de scos protectia pt componente. A apus era RCD/RNS care erau plug&play.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ah, merci pentru raspuns, ma miram putin de ce este asa ieftin display-ul si unitatea torpedou dublu la pret :)), si daca nu ma insel, trebuie trase si fire etc pentru unitatea din torpedou in cazul in care nu o am 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!