Jump to content

Amplificator si Subwoofer


fuscobal
 Share

Postare recomandată

ce inseamna foarte puternic?

nu te uiti doar la eticheta, vezi si varfurile de putere ale amplificatorului, dimensiunea cablului de bricheta si marimea sigurantei.

trage fir de plus de pe baterie si minus din portbagaj (trebuie sa fie un surub acolo sa te legi de el)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare !

Recent am achizitionat un G7 Cup 2014 cu sistem Dynaudio ( se aude foarte bine ) dar am o dilema legat de subwoofer-ul din portbagaj care nu reactioneaza in nici un fel (e mort) .

As vrea sa stiu daca am o problema la el sau daca trebuie setat ceva anume desi in masina sunetul este foarte bun , bass.ul e ok ! Presupun ca totul vine din boxele din portiere !

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as testa daca ai semnal pe firele ce ajung la el si eventual cu vagcom un test pe difuzoare.

asta dupa ce te duci in meniu si vezi daca ai optiunea de a il opri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna tuturor,  

o intrebare pentru cunoscatori

Pot monata un subwoofer la unitatea Rcn 210 ? daca da ce adaptoare imi trebuie ?  pozele mai jos !

multumesc anticipat

118709380_2_1000x700_radio-vw-usb-cd-mp3-aux-bluetooth-rcn210-original-golf-passat-polo-cc-fotografii_rev003-500x500.jpg

radio-vw-rcn210-radio-cd-mp3-usb-aux-bluetooth-sd-fbdb341d5050089fd8-0-0-0-0-0.jpg

subwoofer-auto-activ-alpine-type-e-swe-815-20-cm-4e4af2e0a51f094726-0-0-0-0-0.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

 Daca schimb uitatea Discover media cu una care sa aibe iesire optica, cunoasteti pe cineva care sa ii faca imperecherea(inlaturare component protection)? Intreb deoarece am sunat la mai multe reprezentante si mi-au zis ca ei nu fac asemena operatiune ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu fac cu piese SH... da, se poate face, dar in general online - deci, trebuie sa gasesti pe cineva in jurul tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Vreau sa montez o unitate media mai mare de pe un passat ,trebuie codat sau ceva ?e complicat de pus ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fizic vorbind nu este complicat, dar este bataie de cap in ideea in care trebuie sa ajungi la reprezentanta sau la cineva cu vas-pc ca sa iti scoata protectia pe componenta si pe langa asta trebuie sa iti faci si codarile la noua unitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Am un Golf 7 an 2017 cu sistemul audio basic: composition color si difuzoare doar in usile din fata.

Stie cineva daca exista cabluri din fabrica pana la usile din spate? (chiar daca nu sunt montate difuzoare?) Daca nu exista, vor dori cei de la reprezentanta sa imi monteze difuzoare in usile din spate? Banuiesc ca sistemul multimedia stie de 4 difuzoare.

Daca nu fac asta in reprezentanta, pierd garantia?

Imi recomandati un loc unde sa fac montajul asta? Vreau ceva foarte profi, sa fie trase cablurile cat mai aproape de original/fabrica.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu exista cabluri trase. Trebuie trase direct din unitate. Da, se poate face cat mai aproape de montajul de fabrica, cu pini originali, banda panzata, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
On 12/24/2017 at 2:16 PM, andreim08 said:

Salutare!

este cineva care a facut upgrade la Discover Pro? Eu am avut probleme cu navigatia mea, Discover Pro MIB1, am schimbat-o cu una MIB 2, iar dupa ce a fost scos component protection in reprezentanta nu imi functioneaza bluetooth-ul, navigatia si camera de spate. Navigatia a fost luata din dezmembrari. A patit cineva asta? Multumesc!! 

Salut aceeași problemă o am si eu ,cum ai rezolvat problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Adytzu25 pentru activarea functiilor trebuiau să-ți introducă online codurile SWAP aferente.

Fiecare cod SWAP are un cost. Exemplu: bluetooth = cod swap; navigație = cod swap; comanda vocală = cod swap etc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

Am montat si eu un amplificator de passat pe o jetta.Si alimentarea am luat dupa contact,

  ca nu stiu toate codarile in care se fac sa opreasca alimentarea prin can

Cand am oprit navigatia (rns 510) nici dupa 4 min nu i-a oprit alimentarea.Am pus un instrument,in serie cu alimentarea 

amplificatorului si am 0.41 Ah.Codul amplificatorului este 3C0 035 456 D,atasez si un scan

Multumesc !

Scan-WVWZZZ1KZ6M745038-20191111-1850.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare, nu stiu daca postez unde trebuie (sa-mi fie cu iertare), dar nu am gasit un alt topic pentru problema de care m-am lovit.

 

Am inlocuit la baieti o unitate stock Composition Media de pe un Golf 7 din 2015 (varianta fara navigatie sau carplay) cu o unitate Discover Media din 2018 + toate componentele necesare (unitatea MIB2, displayul de 8 inch, card SD, harti etc). In plus, ca sa mearga si navigatia fara probleme, au facut baietii component protection removal, decodare, nu stiu exact tot procesul :) ideea e ca in final merge tot (bluetooth, navigatie harti, preluare senzori masina, comenzi volan etc) - mai putin carplay. Teoretic ar fi trebuit sa mearga, au instalat niste coduri pentru acest proces, au inlocuit USB-ul, dar orice s-a incercat nu a mers, in momentul in care conectez telefonul primesc eroarea "Unable to connect. Please check if the mobile device supports apple carplay". Mentionez ca telefonul se incarca atunci cand il conectez la USB. Am incercat si pe alte telefoane iphone si cu alte cabluri, acelasi mesaj.

 

V-ati mai lovit de aceasta problema? E decodarea facuta gresita, mai lipseste ceva?

Sau care ar putea fi problema?

 

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai codul FeC activ in lista de coduri (buton meniu apasat lung pana apare service mode si acolo ai lista de FeC)?

00060800, ar trebui sa-l ai in lista activ. Daca nu-l ai inseamna ca nu ai activat apple car si de aceea nu merge. Daca e activat problema poate sa fie de la versiunea de bucsa USB, nu toate merg si trebuie sa sti ce comanzi pentru apple car. Din pacate codul pentru mufa USB nu-l stiu dar ar trebui sa-l stie aia de la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul e setat si activ, initial au pus baietii 00060900 dar apoi si-au dat seama ca asta e pt Android auto (sau cel putin asa mi-au zis), l-au sters si au pus 00060800.

O sa incerc sa merg iar si sa schimbe mufa USB, nu stiam ca exista mai multe tipuri. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt vre-o 4, sper sa nu spun prostii, numai una e pentru apple car.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat, pare ca baietii care mi-au pus unitatea noua de fapt au uitat sa schimbe usb-ul.... carplay era activat, doar mi-a schimbat cineva mufa usb si a mers din prima.

 

Merci de sfat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina e mai veche, trebuie inlocuita mufa, sa mearga cu Iphone. Cu android merge

20200309_132305.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit toate paginile,dar tot nu m am lamurit cum sta treaba cu decodarea.

Se poate face trecerea de la Composition Media la un alt model care sa includa navigatie?

Poate stie cineva unde gasesc sau ar putea cineva sa posteze informatii mai detaliate despre toate unitatile media care s au pus pe Golf 7 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam greu sa detaliem la cerere, pt.fiecare caz. Dar se face, am facut ultima oara saptamana acesta,la un Golf 7 2014. Inlocuire MIB,display,mufa usb pt Iphone,Compoment protection, activari,codare,etc. Totul functional.

20200315_091044.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face, confirm si eu, am trecut de pe Composition Media (ecran 6.5 inch, fara navigatie, fara app-connect) la Discover Media (ecran 8 inch, navigatie, carplay etc.). Costurile insa... asta e alta discutie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci se poate. Va multumesc frumos amandurora 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Niken said:

Se poate face, confirm si eu, am trecut de pe Composition Media (ecran 6.5 inch, fara navigatie, fara app-connect) la Discover Media (ecran 8 inch, navigatie, carplay etc.). Costurile insa... asta e alta discutie :)

Corect. Dar acum, fiecare dupa placere si disponibilitate. Se poate trece si la cea mare, de 9.2 inch, MIB 2.5...dupa cum se doreste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

buna, postez pe acest topic . poate v-ati lovit de problema

 am vandut golful 4 si am ramas de la el cu sistemul de aplif+subwoofer si am cumparat un golf 7- 1.6 tdi variant

am instalat toate cablurile " a la carte"...si pe final m-am lovit de o problema

unitatea cd din torpedou a primit un adaptor hi-low si remote de volum.( pachet scosche)..acest adaptor a fost montat cu conectori rapizi  dupa schema de pe golf 7 1.6 tdi discov media 2...... 

cand sa pun unitatea la loc nu mai intra la loc din cauza acestui adaptor care are si cablurile cam scurte...am ramas cu unitatea 2 cm afara, ////masina  a aprins toti senzorii si displayul nu mai merge

DACA ati mai montat un adaptor rca high low pe golf 7, rog sa-mi dati indicii cum sa il aranjez ca sa nu blocheze unitatea cd....am facut nenumarate incercai prin capacul lateral de la on/of airbag dar degeaba..se blocheaza si unitatea nu mai culizeaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!