Jump to content

Jante Si Pneuri


vios70
 Share

Postare recomandată

2.6 si 2.8 se foloseste cand masina e incarcata, indiferent ca e R15 sau R14. Si daca te uiti mai jos pe eticheta zice pt. roata subtire de rezerva o presiune de 4,2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 506
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • taz21

    27

  • ovidiu89

    21

  • Tracto

    20

  • v@sy

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

Corect ce spune b-66-six!Acolo se vede clar ca sunt 5 oameni + bagaje si deaceea iti trebuie o presiune mai mare!Eu am pus poza pentru ca un coleg a zis ca nu o are,iar o poza spune mult mai multe decat cateva cuvinte!Eu merg mai mult singur in masina,maxim 2 si am pe fata 2.2 ca e motoru mai greu,iar pe spate 2.0!Bafta! :icon_thumleft:

Modificat de AdryanDim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am niste jante ats 15 7j originale pe un golf 3 gl, se potrivesc cuciucurile 205/50/15 pe ele ? vreau sa pun doar pe spate 205.

La mine stie cineva ? acum am pe ele 185/60/15. Salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se potrivesc!Eu am avut jante pe 15,nu mai stiu ce j,cu cauciucuri 205/50 si nu mi-au atins,n-am avut probleme cu ele!Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nelamurire. Nu am dat capacele jos ca sincer...nu mi-am dat seama. Si am masina de foarte putin timp asa ca nu stiu ce sa ii fac mai repede :icon_thumright:

O intrebare : Daca dau capacele jos jantele vor arata ca ale userului SmoKeyBv ?

Tin sa mentionez ca ale mele arata asa.

post-46029-1267562029_thumb.jpg

Modificat de phun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici o sansa, sub capacele alea 100% sunt jante de tabla...care nici macar nu seamana cu alea care ai vrea tu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha..deci mi-am luat gandu' ;))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar distantiere are cineva ???...as vrea sa stiu daca sunt probleme cu ''15, J6,5, 195/45/15 si distantiere 10/15mm fata/spate.

Modificat de mihuz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva de unde pot lua prezoane lungi...pt jante alu???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe net...gasesti cate vrei...chiar si la FK

pt. 16buc...pretul variaza intre 60-100ron (eu am dat 70ron)

Modificat de szrobik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare oarecum legata de topic: am pe masina jante pe 13 si cauciucuri 165/60/13. Afecteaza dimenziunea rotii inregistrarea kilometrilor parcursi? Dar franarea? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe net...gasesti cate vrei...chiar si la FK

pt. 16buc...pretul variaza intre 60-100ron (eu am dat 70ron)

multam fain...credeam ca are unul dintre voi :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare oarecum legata de topic: am pe masina jante pe 13 si cauciucuri 165/60/13. Afecteaza dimenziunea rotii inregistrarea kilometrilor parcursi? Dar franarea? Multumesc

daca tu ai marimea care o da fabricantul nu iti afecteaza cu nimic ai putea cred ca pui si putin mai late (175,185 ) numai sa nu modifici inaltimea cauciucului (garda tu ai pe 60 acum dar am impresia ca pe 13 ei recomanda pe 70 inaltimea parca) ca si cum modifici raza unui crec un crec mare are o raza iar altul mai mic are alta raza

in concluzie daca ai ce recomanda fabricantul ca marime (tre sa tii cont neaparat de inaltimea cauciucului)nu iti afecteaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare oarecum legata de topic: am pe masina jante pe 13 si cauciucuri 165/60/13. Afecteaza dimenziunea rotii inregistrarea kilometrilor parcursi? Dar franarea? Multumesc

Ar trebui sa ai 175/70R13 sau 185/60R14,...

Tie cu dimensiunile pe care le ai iti arata mai mult la bord decat faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie pe sticker-ul de la capac benzina imi scrie asa:

170/70 R13 82T

185/60 R14 82H

195/50 R15 82V

XXX 2,0/29 1,8/26

XXXXX 2,2/32 2,4/35

4,2/60

daca am pe masina 195/60/R15 arunci cum imi modifica viteza/km parcursi?

Eu am impresia ca viteza e mai mare in bord decat real, mergeam cu 50 si un radar fix imi arata 45.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal, scuze k sunt putin inafara discutiei dar as vrea sa stiu si eu daca cunoasteti vreo metoda pt curatarea jantelor? adica sa capete luciul d altadata ? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal, scuze k sunt putin inafara discutiei dar as vrea sa stiu si eu daca cunoasteti vreo metoda pt curatarea jantelor? adica sa capete luciul d altadata ? ms

exista polishuri pt aluminiu dar depinde in ce stare sunt daca au zgaraieturi adanci atunci trebuie sa treci la abrazivi....si polishul spre final...cauta pe youtube un do it yourself si ai mai multe detalii decat ai nevoie...bafta si mult spor la treaba ( totul iti va reusi daca esti perseverent)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tomoiaga Marius
mie pe sticker-ul de la capac benzina imi scrie asa:

170/70 R13 82T

185/60 R14 82H

195/50 R15 82V

XXX 2,0/29 1,8/26

XXXXX 2,2/32 2,4/35

4,2/60

daca am pe masina 195/60/R15 arunci cum imi modifica viteza/km parcursi?

Eu am impresia ca viteza e mai mare in bord decat real, mergeam cu 50 si un radar fix imi arata 45.

Asa au fost reglate kilometrajele cu o marja de 10% sa indica mai mult ......asa am auzit si eu, daca nu e adevarat sa ma contrazica cineva. Iar daca pui roti mai mari o sa ai o viteza mai mare dar nu o sa simti diferenta nu e prea mare, poate 2-3 km mai mult pe ora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o intrebare, sper ca nu sunt off-topic da se incadreaza la modificari exterioare :D Merg pe un golf 3 jante pe 16", J6.5, cu cauciucuri 205/55/R16? Multumesc :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca au acelasi diametru cu 195/50/15, atunci se potrivesc, in rest NU.Din cate stiu 195/65/15 are acelasi diametru cu 205/55/16, deci nu se potrivesc si o sa frece in aripa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare baieti ....acum am pe masina din semnatura jante de tabla cu cauciucuri de iarna 185/60//14 cu ET 45 si 6J si as vrea sa imi iau jante de aliaj cu cauciucuri 195/50/15 ET 35 afecteaza astea cu ceva ?...o sa atinga...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi m-am pus Continental PremiumContact 195/60/R15 si nu ating, putin cam galagioase, dar astept sa se aseze....

dauneaza cu ceva masina daca sunt putin mai mari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am 195/55 r 15 . nu este nici o problema .

ai mers cu masina plina cat de cat si nu atinge?..eu am 195/50/15 dar as vrea 55...imi era aiurea ca atinge:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!