Jump to content

Jante Si Pneuri


vios70
 Share

Postare recomandată

Pai cred ca tu untouchablle nu tii deloc la suspensie si mai ales la jante care tu ai scris ca sunt varza. Da in gropi mai usor si ai sa realizezi ca nu o sa le mai strambi asa repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 506
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • taz21

    27

  • ovidiu89

    21

  • Tracto

    20

  • v@sy

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

salutare baieti. tin sa precizez ca eu am 15/50/195 de 2 ani. cand am luat masina am facut unghiurile si echilibrat rotile. dupa 2 ani si 47.000 de km am verificat din nou unghiurile, nu a fost nevoie de reglaj doar roata drepta fata un adaos de plumb. conteaza foarte mult drumul cat si felul cum mergi pe drum cu gropi. am preferat sa merg cu 30 km/h si sa salvez directia pe drumuri rele. scutura dimensiunea asta la drumuri denivelate dar prefer sa fie asezata la drum intins. am testat de curios jante pe 14 si ma gandesc cum a reusit colegu sa indoie jantele? nici la offroad nu patesti asa ceva. asta e al subiect in care nu doresc sa intru. sa auzim de bine

Modificat de electrobeat85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cred ca tu untouchablle nu tii deloc la suspensie si mai ales la jante care tu ai scris ca sunt varza. Da in gropi mai usor si ai sa realizezi ca nu o sa le mai strambi asa repede.

ha ha. veni-ti in Mehedinti sa va treziti cu gropi de 20 de cm sau chiar mai adanci in mijlocul drumului. Mergi cu 120 la ora, drum frumos si dintr-o data ditamai groapa. Probabil e si vina mea ca merg cu viteza. Tinand cont ca toti merg asa, inclusiv tirurile, nu prea preferi sa fi depasit si umplut de fum. Ma rog stiu ca eu sunt vinovat. Eu nu am zis ca sunt de vina cauciucurile sau jantele ci in primul rand cei care se ocupa de drumuri si in al 2-lea rand eu, soferul.

In cazul in care se fac fantani in oras, se pune gazon pe mijlocul bulevardului si artere principale din oras sunt lasate cu santuri ... nu mai zic nimic. Au spart toate strazile, nu exista una care sa nu aibe sant facut si au astupat la loc cu nisip si asfalt si s-a lasat asfaltul in jos si mergi din damb in damb, inclusiv pe langa primaria orasului si in centru... Nu poti sa mergi cu 30 la ora in oras ca te opreste politia sau te injura taranii. Nu am avut aparatul foto sa vedeti gaura aparuta din senin in mijlocul strazii, cu o adancime de 50 de cm, chiar langa postul de politie. M-am speriat, ziceai ca esti in filmele alea de groaza, de ies extraterestrii de sub pamant :RO flag:).

Nu zic ca jantele astea de tabla le-am strambat in momentul in care m-am trezit cu un strat de asfalt gros, recent pus, pe drum european, nesemnalizat, absolut nimic, la o viteza de 100 de km/h si in depasire. M-am speriat tare rau. Eu zic ca ne trebuie jeep-uri. Si ca sa va dovedesc ca nu sunt singurul patit, va pozez daca e nevoie cam jumatate din masinile din parcare, cu jante strambe :biggrin:

Modificat de untouchablle
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu contest ca sunt rele drumurile dar eu merg zi de zi cu jante pe 16 prin mehedinti si nu am absolut nici o problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum au mai astupat gropile dar totusi strada de duce inspre politie este praf. Jantele de aliaj le-am lovit pe drumul catre Orsova. Acolo le-am strambat. Daca faci Timisoara cu jantele tale mai mult ca sigur o sa vi cu ele inapoi indoite :wub:. Iti garantez. Poate ai noroc acum ca au asfaltat in ultima perioada dar cand am mers eu acum 3 - 4 luni pot sa zic ca era infern.

In fine am incheiat.

O intrebare mai am. Cauciucurile mai inalte iti afecteaza stabilitatea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu cat ii mai mare balonajul la cauciuc cu atat intra mai sub sub masina in curbe.

da ii mai instabila masina pe viraje

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa fie masina mai stabila cand are cauciuc cu balonaj mare? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu cat ii mai mare balonajul la cauciuc cu atat intra mai sub sub masina in curbe.

da ii mai instabila masina pe viraje

"sefule" zicea ca ii mai instabila :)

daca am inteles si eu bine

Modificat de dragosica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu aveam in talonul vechi dimensiunea maxima recomandata 185/65/14 . Am schimbat azi talonul masinii si ce credeti? Numai scrie dimensiunea rotilor si a anvelopei in talonul cel nou. :( Asa ca... stimati agenti de circulatie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe masina 175/70 R13 (jante de tabla),iar in C.I mai am trecut 185/65 R14 si 195/50 R15.Trebuie neaparat sa imi iau niste jante de aliaj (cele de tabla le tin pt iarna ca sunt cu cauciucuri de iarna).Ce dimensiune recomandati,R14 sau R15?si cam care ar fi diferentele intre ele? Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cu cele pe 15 or sa dea mai bine pe masina si o sa fie mai stabila, dezavantajul este ca o sa devina mai rigida

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe masina 175/70 R13 (jante de tabla),iar in C.I mai am trecut 185/65 R14 si 195/50 R15.Trebuie neaparat sa imi iau niste jante de aliaj (cele de tabla le tin pt iarna ca sunt cu cauciucuri de iarna).Ce dimensiune recomandati,R14 sau R15?si cam care ar fi diferentele intre ele? Va multumesc!

Nu cumva ai trecut 185/60/r14 eu asa am trecut. Daca pui de 65 o sa se modifice viteza in bord un pic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cica la golf3 nu se modifica viteza din bord pt ca este cu senzor pe cutie ,nu are cablu ca la celelalte tipuri

si o dovada ca nu se "deformeaza"viteza e ca eu pe 14 rotile le aveam omol.ogate 185/60/14 asta de neamt nu de astia de aici

intradevar pe 15 aunt 195 50 15 si multe am vvazut asa la 15 dar pe 14 difera ,unii le au pe 60 unii pe65

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asa zic si eu ca nu cred ca schimba cu nimik kilometrajul in bord deoarece si asa stiu ca e facuta legatura cu cutia de viteze si mai ales daca ati desfacut rotile si de la g3(exemplu meu) si de la alte masini o sa vedeti ca e o diferenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va indicat ERONAT cu siguranta ! am 225 /16 si ma trage in plus cu mult ! dar merita doar sunt roman si imi plac Jantele ! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu..e 185/65 R14 82S

Ciudat ca ai pe 65. Probabil lea omologat fostul proprietar.

post-44347-1284108801_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Eu am jante pe 15" si anvelope 195/50 82v si intrun an si jumatate (mai putin 2 luni de iarna in care am folosit cauciucuri de iarna) am schimbat 4 cauciucuri cumparate de noi ... groapa si cauciucu... ultima victima a fost in seara asta undeva la muncii... maine ma duc sa imi cumpar 185/55 pt ca deja nu mai suport... plus ca e foarte rigida cu 195/50... nu mai spun ca pe langa cele 4 cauciucuri care sau taiat foarte rau mai am 2 pe masina cu galma...

daca ai un stil de condus foarte protector si foarte atent, poate nu e o problema mie unu mia ajuns.. deja ma stiu baietii de la vulcanizare de cate ori am indreptat jantele...

Va salut cu respect!

Florin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , eu am acum roti de iarna respectiv cauciucuri 175/65 r13 si jante otel , dar vreau sa le schimb in primvara cu ceva pe 15" si cauciucuri de 195 fata si 205 spate . Se poate sa am eroare mare la vitezometru si exista riscul sa atinga aripa fata daca sunt cu ET mai mic ?? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca schimbi cu 195/50r15 fata nu se modifica kilometrajul (eu asa am),iar legat de et mic se poate ca sa itiatinga in aripa daca esti incarcat sau dai peste denivelari la viteza,dar asta depinde de ce ET(la mine et35 si 7j nu am nici o problema)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , eu am acum roti de iarna respectiv cauciucuri 175/65 r13 si jante otel , dar vreau sa le schimb in primvara cu ceva pe 15" si cauciucuri de 195 fata si 205 spate . Se poate sa am eroare mare la vitezometru si exista riscul sa atinga aripa fata daca sunt cu ET mai mic ?? :)

pai eroare ai acum la km. Trebuia sa ai 175/70/R13. Mai poti pune 185/60/R14 sau 195/50/R15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!