Jump to content

Jante Si Pneuri


vios70
 Share

Postare recomandată

Nu mi-a atins. Si am si arcuri sport. e ok. E dimensiunea maxima recomandata de producator pentru motorul asta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 506
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • taz21

    27

  • ovidiu89

    21

  • Tracto

    20

  • v@sy

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

e cumva posibil sa pun niste cauciucuri 225/45/19 ? mai simplu, jante de audi a8 ? stiu ca alea is 5 x 112 dar ma gandesc ca se poate confectiona o flansa sau ceva, dar de incaput incap?? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea te-as sfatui. Producatorul recomanda o dimensiune maxima de 195 pentru motorul de 1.6 . Doar Gti-ul de 150 cai si Vr6 au ca dimensiunea maxima 215. Deci nici acolo nu intalnim 225 . Daca nu ating este ok dar o sa iti supra soliciti servodirectia + consum ridicat de carburant. De asemnea s-ar putea sai ai de furca cu Rar-ul sau cu politia.... :)

Ca sa treci de la 4 prezoane la 5 trebuie facute mai multe modificari costisitoare.

Modificat de tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai, nu vezi ca omul vrea sa treaca la 19' !

:blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se gasesc modelu de jante de care vrei tu si marimi mai mici decat 19 nu original bineinteles

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

nu stiu la voi cum se aseaza jante pe 16/205/45 dar eu unul am montat de proba un set cu cauciucuri noi echilibrate cu dimensiune specificata anterior, tin sa precizez ca am unghiurile reglate de maxim 2 saptamani. am fost dezamagit total! vireaza mai greu, pompa servo e mai galagioasa, trage volanu ca " nebunu' " la denivelari", sa nu mai zic ca imi sare sapca din cap la gropi. nu degeaba am in carte 195/50/15 nu 195/55 60 sau chiar 65/15. am vazut destui sinucigasi. interesanta chestie este ca eu am aceeasi marca de cauciucri ca cele de proba si acelasi profil. dar ca 195 50 15 nu huruie pe drum asa tare ca 205 45 16, cu stabilitate oferita de jantele pe 16 nu sunt etuziasmat. singurul avataj ar fi aspectul si atat. sper ca nu am plictisit. o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am cumparat Golfu aveam 235/40/17...aratau foarte bine dar consuma mult le-am vandut(plus ca mi s-a desprins si planetara stanga din cutie :icon_thumright: )...acum am Borbet A 195/50/15,nu ating sunt ok,doar ca se aude o bataie usoara in timpul mersului si un scartaiat :P dar in rest e ok :)

Si astea sunt Borbet'urile...

post-67641-1272102483_thumb.jpg

post-67641-1272102503_thumb.jpg

post-67641-1272103029_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iarta-ma dar "ai dat orzul pe gaste". Si daca imi lua cu 3L mai mult le lasam pe masina, ce m-ar deranja ar fi doar sa patesc ce a patit elecrobeat85, cand intra si alte piese, alti bani, deja e nasol. Am inteles ca greutatea jantelor afecteaza pe la directie (daca pui mai grele decat ce recomanda producatorul), daca le pui mai late afecteaza consumul, s.a.m.d. Chiar as tine niste jante de genul celor de mai sus, daca mi-ar afecta doar consumul, la motoare mici nu le vad rostul, sigur mi-ar afecta si plecarea de pe loc, bucse, capeti de bara, bielete, s.a.m.d. (tot ce tine de directie).

Sper ca nu am suparat pe nimeni. Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am auzit asa ceva pana acum :icon_cool: . Ce treaba au jantele cu capetele de bara, bucse ? Intradevar legate de consum poate reprezinta oarecum o schimbare dar nu si nu si nu :salut:) nu au legatura cu bielete s.a.m.d. Despre greutate cred ca ar obosi mai mult pompa de servo. Iar despre plecarea de pe loc ? doar nu esti la raliu.

Primele jante pe care le-ai avut Marius sunt superbe, pacat ca le-ai schimbat, chiar dadeau bine. Oricum jantele de 17 nu sunt bune pentru drumurile noastre deci ai facut oarecum alegerea corecta in privinta dimensiunii lor, cat despre aspect :ceuameni: arata mai urat Borbet-urile astea. Poate vopsite ar arata mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt constient ca jantele alea pe 17 nici nu se compara cu Borbet'urile astea,bine e si facuta poza cu telefonu',deci calitate mai slaba,dar tot nu se compara,poate daca as pune capace drepte la jante...Nu stiu daca neaparat daca de la greutatea jantelor pe 17 mi s'a intamplat chestia aia,cert e ca imi iesise capu' la planetara din cutie...Si nu afectau numai consumu',dar sa intretii niste jante si cauciuri ca acelea pe drumurile astea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu intretinutul jantelor sunt de acord ca este cam costisitor daca locuiesti intr-un oras plin de gropi cum e Iasiul. cand am trecut la jantele de vara a trebuit sa le indrept si cu asta sa mai scot si 140 lei. am jante originale Alessio Sport din aluminium; schimba total imaginea masinii fata de cele de tabla dar tre sa fii cu ochii in 4 dupa gropi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

automat cand iti pui niste jante de aliaj trebuie sa mergi mai atent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu la voi cum se aseaza jante pe 16/205/45 dar eu unul am montat de proba un set cu cauciucuri noi echilibrate cu dimensiune specificata anterior, tin sa precizez ca am unghiurile reglate de maxim 2 saptamani. am fost dezamagit total! vireaza mai greu, pompa servo e mai galagioasa, trage volanu ca " nebunu' " la denivelari", sa nu mai zic ca imi sare sapca din cap la gropi. nu degeaba am in carte 195/50/15 nu 195/55 60 sau chiar 65/15. am vazut destui sinucigasi. interesanta chestie este ca eu am aceeasi marca de cauciucri ca cele de proba si acelasi profil. dar ca 195 50 15 nu huruie pe drum asa tare ca 205 45 16, cu stabilitate oferita de jantele pe 16 nu sunt etuziasmat. singurul avataj ar fi aspectul si atat. sper ca nu am plictisit. o zi buna

eu am 195/45/15 ....arata foarte urat ..parerea mea....vreau un sfat....sa pun suspensii sport sau sa-mi iau pe 195/50 55...ms

post-65607-1272303401_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici noi nu putem sa te sfatuim doar sa iti zicem daca lasi asa si pui suspensii sport o sa fie foarte rigida si trebuie sa ai grija cum mergi cu ea daca pui 195/50 nu se va umple asa mult golu ala iar masina se va ridica. acuma eu daca as avea finante mi-as pune cauciucuri pe 50 si cu o reglabila si ar fi masina perfecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci mai bine pun si una si alta sa arate ok

Modificat de taz21
Nu mai da quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ea o sa arate foarte ok si daca ii lasi cauciucurile astea in combinatie cu o suspensie sport numai ca o sa te cam scuture

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deocamdata leam pus pe alea de tabla ca arata chiar sinistru asa:)) astept sa-mi iau suspensii sport sau ma duc sa-mi modific suspensiile astea...am pe cineva care 'comprima' suspensiile la cald cica.....si le lasa pe astea normale mai jos....nam idee cum o fi..dar o sa ma duc sa vad...ai auzit de asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am in talon ca pot pune pe 14 si 15 dar mi`am gasit ieftine la 150 de euro cu tot cu cauciucri pe 14 va pun o poza

post-46339-1272306180_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

195/45/16 se potrivesc pe masina din semnatura? Adica sa nu trebuiasca facuta alta modificare, am suspensie stock. Multumesc

Numai bine :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge ceas .

eu am pe masina acum 215/40/R16 si nu trebuie nici o modificare ...chiar daca pe spate jantele sunt de 9J

post-35299-1272345853_thumb.jpg

Modificat de taz21
Nu mai da quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dey tm eu am 195/50/16 pe fata si 205/50/16 pe spate si doar arcuri sport si nu am nici o problema. acuma vezi ca depinde de et-u jantelor foarte mult eu am et 32 si exact la limita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!