Jump to content

Jante Si Pneuri


vios70
 Share

Postare recomandată

nu cred k a mai pus nimeni ... incearca tu si vei fi primul.... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 506
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • taz21

    27

  • ovidiu89

    21

  • Tracto

    20

  • v@sy

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

dar cauciucuri pe 14 pe jante de 13 de ce nu pui? fara suparate dar nu m-am putut abtine! =))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

data viitoare incearca totusi sa te abtii...o fost o simpla intrebare...deci daca taceai...

Modificat de Paul.Iasi
NU MAI DA QUOTE LA MESAJUL ANTERIOR!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor la noua idee cum ca nu se mai trec anvelopele in talon. Cred ca si politia are acces la o 'baza de date' (sau va avea acces) cu toate dimensiunile standard de avnelope in functie de model. Cel putin pe afara sigur e asa. Sunt sigur ca nu gresiti daca aveti si o copie dupa omologarea anvelopelor de pe masina (in caz ca nu sunt standard).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vorbit cu domnu inginer de la rar inainte sa o inmatriculez si mi-a trecut toate rotile recomandate de producator pt golf 3 (13,14,15)...Mentionez ca fusesem cu roti de 15 desi in brief aveam de 13.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o oferta sa cumpar set de jante de tabla de G3 , cu tot cu cauciucuri de iarna, fata noi spate putin uzate cu 100 de Euro. Nu stiu daca sunt pe 13 sau 14. E bun pretul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nelamurire, ce inseamna la cauciucuri urmatoarele: 85H, 82V, 82T, 82Q??? stiu ca am vazut odata pe aici pe forum ce inseamna, dar nu mai gasesc. Cine stie, si ma poate ajuta, va rog, ca vreau sa-mi iau cauciucuri de iarna si nu stiu cum sa fie. In cartea mea de romania am urmatoarele dimensiuni: 195/60R14 85H, 195/55R15 82V, in schimb pe masina am 195/60R14 82T. Va rog cine ma poate ajuta, scuze ca ma repet, si scuze daca mai este postat si eu intreb din nou, dar nu mai gasesc.

Modificat de f@ne_tm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt simboluri pt viteza

Q-160 , R-170 ,S-180 ,T-190 ,H-210 ,V-240 ,ZR-peste240 , W-270 ,Y-300 km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cifrele din fata literelor ce inseamna (85H, 82T, 82V)? :frigbaitata:

A si......mersi mihai!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Indicele de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare de noob probabil,Golf 3 cu jante pe 5 prezoane stoc are distanta de 100 intre ele nu?

Tot imi zice cineva ca a vazut jante 5x112 pe un Golf 3..dar parerea ea ca si-a modificato ca sa-si puna alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf3 cu jante cu 5 prezoane sunt la modelele mai noi si sunt 5x100! Cele cu 4 prezoane sunt 4x100.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o incercat careva sa puna cauciucuri de 195/65/15 are careva ideie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi mi-am luat si eu un set de cauciucuri de iarna cu tot cu jante de tabla si am o nelamurire, dupa ce le-am pus pe masina, cand am plecat de la vulcanizare, imi tragea tare stanga, dupa ceva timp nu mi-a mai tras asa tare, dar tot imi trage putin, de la ce poate sa fie? Mentionez ca, cauciucurile sunt aceeasi marca, aceleasi dimensiuni, umflate la fel la vulcanizare, ca azi am pus cauciucurile pe jante. Maine plec la un drum mai lung, pana in oltenia si m-ar interesa cam ce ar putea fi, oricum nu mai am timp sa remediez dar macar sa stiu ce este si ce am de facut. Eu mi-am luat cauciucuri 185/60 R14, si jante R14 ET38, alea de aliaj sunt ET45, sau 42 nu mai tin minte exact. Mersi

Am uitat, ultima roata care am schimbat-o a fost chiar cea de pe stanga fata, poate are vreo relevanta.

Modificat de f@ne_tm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauciucurile care le-ai luat sunt noi? Daca da, inseamna ca cele vechi erau tocite aiurea si trebuie sa te duci la un atelier specializat sa-ti refeci directia. Daca nu, ori erau cauciucurile vechi tocite, ori ceea ce ai luat sunt deplasate...oricum...reglarea directiei rezolva asemenea probleme!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AM si eu pe Golf cauciucuri 195/50/15 fata spate, dar pe spate la roata din dreapta am o problema, la denivelari, hopuri (nu la gropi) imi atinge cauciucu de aripa, tamburu e mai lat cu 2-3 milimetri decat cel de pe stanga, sa fie oare tambur de la Vento? sau de la alt golf?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bineinteles Nomood..se face modificari pt 5x112...se pare ca evem acelasi model de masina... :)

da yvu..merg195/65/15..io am incercat si la mine au mers..asa ca..de ce nu ar merge si la altele..cu toate ca am suspensia sport (pe gaz)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am jante 15" in 5 spite si ma intereseaza daca stie cineva un centru de reconditionare jante bucuresti?

ma intereseaza sa le dea un strat deasupra eventuual sa le schimb si culoarea pt ca mie mi sa umflat luciu ala si in unele locuri sa decojit a ramas culoarea aliajului si daca a facut cineva asa ceva mi poate spune un pretz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

aveti idee daca merge sa pun pe masina mea jante de 17" cu cauciucuri de 225/45? o sa imi atinga, nu stiu ce et au jantele. a pus cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kretu,s-a mai vb despre asta putin mai in spate.intai asigura-te ca e legal sa ti-i le pui si dupa aia sa-ti bati capul daca o sa-ti atinga ceva.a inceput sa zica lumea ca nu se mai trec dimensiunile rotilor in talon,si ca s-ar putea sa fie ca si in afara sa poti pune cea ce te lasa producatorul sa pui.

http://vwforum.ro/index.php?showto...mp;#entry874314 aici daca te uiti la masina ta ai dimensiunile rotilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe un Golf III, ce jante, cauciucuri se recomanda ???

eu am jante R15 cu cauciucuri 185/70 / R15, la hopuri mai mari pe spate se aude un hirjait puternic .... m-am uitat si am vayut ca atinge roata de caroserie, sus.

Am jante care mie imi plac si nu prea as vrea sa renunt la ele nu stiu ce caucuiucuri sa-mi iau, ma poate ajuta cineva ? :? :?

multam de sfaturi

incearca cu un talon mai mic al cauciucului...tu ai de ''70'' incearca cu un... nush...50 sa zic... cred ca o sa fie un pic mai rigida da' nu ai ce face...

aveti idee daca merge sa pun pe masina mea jante de 17" cu cauciucuri de 225/45? o sa imi atinga, nu stiu ce et au jantele. a pus cineva?

nu cred ca o sa iti mearga din pacate...mai ales daca ai suspensii sport...eu am 215/45R16 si pe spate cand dau intro denivelare mai cu viteza asa..cam freaca cauciucul in aripa...sa nu mai vb daca am si pasageri in spate...deci la mine jantele sunt de 16 si talonul cauciucurilor k la tine de 45....

eu cum am spus si mai sus am jante pe 16 si in talon imi sunt trecute de 13 sau 14....sper sa nu ma opreasca astia de la ARR vreodata...(oricum ei sunt chititi pe tiristi);la RAR cand am fost mi-am pus rotile de iarna pe 14..

Apropo stie cineva daca pot gasi niste jante pe 16 da' din ceva aliaj mai usor ca ale mele sunt Dezent si sunt cam grele se cam chinuie ''motorasul meu" de 55 kw (AAZ) sa le care....Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce mi-am luat 4 jante de la cineva foarte ieftin, sper sa se vada bine pe masina:

imag154lw4.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!