Jump to content

Jante Si Pneuri


vios70
 Share

Postare recomandată

te rog ajutama si pe mine cu dimensiunile care le pot pune pe golf 3 1.6 75.

mersi

Modificat de Paul.Iasi
Nu mai da quote la mesajul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 506
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • taz21

    27

  • ovidiu89

    21

  • Tracto

    20

  • v@sy

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

175/70 r13 82t serenreifen ( nu stiu ce inseamna asa scrie pe hartie)

175/70 r13 82s 175/65 r14 82s 158/60 r14 82t 195/50 r15 82h A(cu doua puncte deasupra)nderung

175/70 r13 82Q winterreifen

asta imi scrie pe hartie merg maine si le scanez promit si le pun aici PROMIT

Modificat de Paul.Iasi
Nu mai da quote la mesajul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi

curios

mie pe breef imi scrie 185/60/r14

Modificat de Paul.Iasi
Nu mai da quote la mesajul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atygolf: Eu am vento 1.8i, cod motor AAM, 75 CP. Im,i zici si mie dimensiunile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiunile sunt trecute in cartea de identititate a masinii. Romaneasca sau germana.

E grele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele care sunt trecute in carte sunt cele omologate....pe langa alea se pot pune si alte dimensiuni pe care poti sa le omologezi

scanimage01rw5.th.jpg

scanimage02pt3.th.jpg

scanimage03sb3.th.jpg

scanimage04ui6.th.jpg

scanimage05qb4.th.jpg

scanimage06uj4.th.jpg

asteas hartiile pe care leam primit de la reprezentanta

sper sa va ajute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

175/70 r13 82t serenreifen ( nu stiu ce inseamna asa scrie pe hartie)
probabil te referi la Serienreifen. Asta inseamna anvelope de serie.
175/70 r13 82s 175/65 r14 82s 158/60 r14 82t 195/50 r15 82h A(cu doua puncte deasupra)nderung
probabil aici ai gresit si era 185/60 r14 82t si nu 158... iar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult atygolf3.

Acuma intrebarea mea a-r fi: ce trebuie sa fac sa-mi baga in talon marimea de 195/50 R 15 82H???

Si daca are cineva de vanzare jante cu nr de serie: 1HO 601 025 AE si 1HO 601 025 R

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pfoai asta e si problema mea am aceleasi dimensiuni... eu momentan nu am talonu umblu cu o dovada si cartea de identitate...am pus niste intrebari la firma unde miam inmatriculat masina... si mia spus

imi trebuie o adeverinta de la reprezentanta in care sa rezulte ca se pot monta 195/50 r15 pe caroseria respectiva si ca nu influentea nimic

ceva de genu trebuie insa nu stiu daca costa sau nu si programare la rar unde se mai da ceva in jur de 200 de lei parca nu stiu exact

vin cu mai multe detali dupa ce reusesc sa le omologez....

daca reusesti inaintea mea te rog sa ma informezi daca nu o so fac eu

Modificat de Paul.Iasi
Nu mai da quote la mesajul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

modificarea dimensiunilor a jantelor / anvelopelor, costa la RAR 70 Lei, iar noile dimensiuni trebuie sa fie conforme cu omologarea europeana, care contine in functie de diametrul jantei si toate marimile de anvelope ce se pot monta. O copie a omologarii europene, care obligatoriu trebuie sa fie insotita de stampila, se poate obtine gratis sau contra cost in functie de reprezentanta la care apelezi .

Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si "omologarea asta europeana" la care te referi tu este tocmai ceea ce a postat atygolf3 aici? (documentele scanante)

Modificat de Brdaric
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi incodata Atiglof3. Daca aflu ceva o sa te informez, fi sigur!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

175/70 r13 82t serenreifen ( nu stiu ce inseamna asa scrie pe hartie)

175/70 r13 82s 175/65 r14 82s 158/60 r14 82t 195/50 r15 82h A(cu doua puncte deasupra)nderung

175/70 r13 82Q winterreifen

asta imi scrie pe hartie merg maine si le scanez promit si le pun aici PROMIT

Eu am un gt de 1.8 si imi9 apar in carte 2 dimensiuni: pe 14 si pe 15. La tine nu sunt asa? Nu sunt un as in germana dar am impresia ca alea unde scrie serenrifen sunt alea normale, de fabrica iar alea unde scrie anderung sunt jante pe care le poti monta fara sa mai omologhezi ceva

Modificat de kretu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa e si la mine am in carte doua marimi puse r13 si r14 si knd am fost la rar aveam alea de 15 si leor pus in carte mai tres sa merg odata la ei din pakte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e la noi, la romani... Asta sa fie problema... doamne fereste de mai rau. Succes la RAR!

Modificat de Paul.Iasi
Nu mai da quote la mesajul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru anvelope / jante de alte dimensiuni decat standard: cand am fost la RAR pt ITP, autentificare si creare CIV am vorbit cu inginerul: "Dom'le, am si niste roti mai mari la care am omologare in Germania. Sunt trecute pe <Brief>, le putem pune si pe alea?" Omul a zis ca se rezolva si... s-a rezolvat dar mai cu cantec. M-am dus sa iau CIV-ul dupa 2 zile si nu erau trecute. Intreb la ghiseu de ce si ma trimite sa vorbesc cu inginerul. Gasesc inginerul si ii spun problema. Omu' mi-a luat CIV-ul s-a dus prin birouri, mi-a trecut la observatii "alte anvelope omologate 195/50/R15 82H" si gata. Fara bani in plus si fara alte probleme. Doar 45 minute in plus - ca omul era ocupat.

Asa ca sfatul meu este sa vorbiti de anvelope / jante de cand dati actele la RAR pt CIV.

Modificat de Brdaric
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un vecin care a inscris de 1 luna un renault safrane din 97. frumoasa masina, insa in certificat nu are trecute rotile, nici o marime. a zis ca i-a spus un inginer de la RAR ca nu se mai trec dimensiunile rotilor. fratele meu este politist si azi mi-a confirmat acelasi lucru si ca se are in vedere si scoaterea din certificat a seriei motorului, adic sa fie tratat ca piesa de schimb. acum, nu stiu ce sa mai zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am efectuat RAR-Ul aveam jante pe 15 dar pe actele de Germania erau de 14.Nici nu sau uitat la ele..Doar au trecut pe actele de Romania ce era pe alea de Germania. Plus ca aveam folie neomologata...etc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ati auzit ca in taloanele noi, astea tip UE, nu mai este trecuta dimensiunea anvelopelor?

sa inteleg ca nu o sa am probleme cand ma opreste politia, in caz ca anvelopele nu cofrespund :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da eu am talon nou si nu este trecut nici o dimensiune de roti sau pneuri...:()

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am talon nou si nu e trecuta nicio dimensiune, dar.. banuiesc ca la o adica se verifica cartea de identitate unde s-au trecut toate dimensiunile omologate.

Cel mai nasol e daca esti implicat intr-un accident cu victime. Iti verifica masina si daca ai alte dimensiuni ce nu sunt trecute in certificat e foarte nasol...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi si daca nu sunt trecute marimile, inseamna ca nu se tine cont de ele. si care ar fi treaba cu accidentul daca am roti pe 14'' si le-am schimbat pe 16''? stiu ca in ''tarile civilizate''-din punct de vedere legal- se tine seama de tipul cauciucului in caz de accident, adica sa ai cauciucuri corespunzatoare anotimpului.

Mai nasol e ca daca nu se respecta raportul dimensiunilor putem avea probleme cu radarul.

Modificat de arabel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt trecute in talon dar sunt in cartea de identitate. Asta inseamna totusi ca nu poti sa pui chiar ce roti vrei tu.

Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fac si eu o intrebare...a mai pus cineva cauciucuri de 13' pe jante de 14'?nu stiti oare merg?ca am 2 cauciucuri de iarna 175/70R13 si as vrea sa le montez pe jantele originale de tabla de la masina...ce spuneti oare ar merge?a mai pus cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!