Jump to content

Jante Si Pneuri


vios70
 Share

Postare recomandată

am jante pe 14 cu caucicuri de iarna cu marimea de 175/65 r15, dar nu stiu sigur daca merg prezoanele de la jantele de aliaj care sunt de 15.cat costa un set de prezoane?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 506
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • taz21

    27

  • ovidiu89

    21

  • Tracto

    20

  • v@sy

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tu ai cauciucuri pe 15' pe jante de 14' ? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu nu, un set de jante din otel cu caucicuri de 175/65 r 14 si jantele de aliaj pe 15 cu cauciucuri 195/50 r15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

Prezoanele de la jantele de aliaj de obicei nu merg la jantele de tabla!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De regula prezoanele pentru jantele de aluminiu sunt un pic mai lungi, si sa fii atent la CB (diamentrul gaurii din mijloc) daca este mai mare iti trebuie niste inele din plastic care compenseaza diferenta de diametru. (la viteze mari iti trepideaza).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare recenet am fost la rar si aveam anvelope 195/50 r 15 sj in talon am trecute alte doua dimensiuni 175/70 r13 si 185/60 r14

normal stiu ca trebuie omologate...are cineva idee cat costa omologatu? ca nu vrea sa se lege "domnii" iara de mine....

ride safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@atygolf3 Ia pune, te rog, o poza cu talonul daca zici ca ai trecute mai multe dimensiuni in talon. Tocmai am auzit o situatie in care un prieten are trecute pe talon 2 dimensiuni si a fost oprit de politie cum ca trebuia sa aiba rotile de la prima pozitie. De ex: a) 175/70 r13 si b)185/60 r14... el avea rotile de la "b". E undeva vreo mentiune in acest sens ca am citit tot regulamentul samd.... si nu gasesc nimic. Se poate sa mai aud niste pareri, va rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat masina din Germania cu tot cui 4 roti pe 14 cu anvelope de iarna de 175/65 r14, azi m-am dus la vulcanizare sa le pun in locul celor de aliaj ,dar rotile din pacate nu se potrivesc, mai precis au prindere de 4x100, dar gaura centrala e mai mica si nu intra....

Acuma intrebarea mea este care e diametrul gaurelor pe jantele voastre ca sa pot sa le schimb jantele actuale cu unele care se potrivesc?

este cineva cu care as putea schimba jantele(sunt perfecte fara lovituri si fara zgarieturi)?

Sau exista alta solutie pentru rezolvarea problemei?sunt in criza de timp, pana duminica trebuie sa rezolv problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@hunior si eu am masina cu roti de vara 195/50 R15 (jante de aluminiu) si roti de iarna cu jante de tabla. Sincer nu stiu ce dimensiuni au cele de tabla, dar stiu sigur ca sunt mai inguste. Si eu vreau sa le echipez pe cele de iarna, sper sa nu am probleme. Eu am un set separat de prezoane pentru rotiile de iarna. Asa a venit masina.

In talonul meu sunt trecute la anvelope dimensiunile 185/60R14 si la mentiuni cateva alte dimensiuni dar deloc 175/65R14. Probabil ca nici macar nu sunt omologate pentru Golf 3 (dau si eu cu parerea).

@atygolf3 la mine sunt trecute 185/60R14. In Fahrzeugbrief-ul vechi erau trecute la mentiuni si anvelope de 175/70R13; si mai ales jante de aluminiu "6Jx15H2". Anvelopele de 195/50R15 erau trecute la capitolul anvelope, langa cele originale. Dar eu am si o omologare din Germania pentru ele. Din cate am mai citit pe forumuri, am inteles ca daca arati la RAR un document unde scrie ca sunt omologate (parca in orice limba) se rezolva. Daca afli mai multe despre omologarea asta, da-mi de veste ca si eu vreau sa le omologhez.

@CVA_G3 mi se pare o ineptie sa ai voie doar cu rotile de la prima pozitie. Atunci de ce mai sunt trecute cele de la pozitia a 2-a? Si apoi, cum ar fi in cazul meu, daca shimb anvelopele de iarna cu cele de vara sau invers, atunci inseamna ca trebuie sa schimb de fiecare data si talonul? Eu cred ca respectivii oameni ai legii iesisera la ciupit. Si pana la urma, le poti cere sa-ti arate unde e scris in lege sau in regulament ca este cum sustin ei. Si din cate imi aduc aminte de lege / regulament nu scrie asa ceva. Din cate stiu eu, daca vreo modificare a masinii este omologata (si ai si acte doveditoare) atunci nu are nimeni ce obiecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare, pe masina e am 195/50/R15 pe jante de aliaj (modelul de la Golf 3 BBS) ,cauciucuri de vara, si vreau sa trec pe iarna, pot sa pun pe aceleasi jante 185(50 sau 55) R15 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut 185/55/r15 pe fata cand am cumparat masina dar pareau cam intinse si destul de rigide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a avut cineva pus 185 ?

Modificat de MariusG3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu 185 pe jante de 14. Am o eroare de vreo 8km/h pe la vreo 130km/h in rest nici o problema sau diferenta.

Urmeaza 185 pe jante de 15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am in prezent pe masina 195/50 R15. La prima pozitie in certificat RAR-ul tot pe astea mi le-a trecut dar a mai trecut si 185/60 R14. Imi poate spune si mie cineva daca am eroare la vitezometru. daca da, cam cati km/h ar fi. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am tot 185/60R14 T82. sincer nu am observat treaba q kilometrajul,insa ma gandesc eu ca si daca ai pe 13,14,15 etc -la marimile recomandate de constructor-daca e sa indice eronat indica pe toate marimile. nu as vedea de ce pe 13 sa indice corect si p 14,15 sa ai toleranta atata timp cat sunt pastrate rapoartele astfel incat diametrul exterior sa nu se modifice-asta daca se pastreaza si recomandarea presiunii din cauciucuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am 195/50 r 15 azi am fost la reprezentanta la vw si am cerut o hartie cu care sa ma duc sa-mi omologeze rotzitle am primit in jur de 6 pagini cu modelele si dimensiunile rotilor care se pot monta pe golf 3 din 92-97 dupa tipul de motorizare sper ca sunt bune hartiile nush cand o sa trec pe la rar dar cat mai curand

o sa va tin la curent si ce acte sunt necesare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am pus 205/50/15 cauciucuri de iarna pe BBS-uri originale G3. Sa vedem cum face fata gropilor si incarcaturii, stiind ca vw-urile nu prea agreeaza greutati prin portbagaj. :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum am mai spus am dimensiuni 185/50R14 62T,cand am schimbat amortizoarele(doar pe fata) am pus arcuri si flansede Vento si sunt multumit ca nu mai e asa rigida,pe spate sunt cele originale;am parcurs 150 km cu aproximativ 700 kg in portbagaj si nu am simtit nimic cum ca ar fi in neregula,ce sa nu suporte la greutate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la greutate se coboara masina destul de mult cu amortizoarele originale si are sanse sa ii atinga la aripi

Modificat de MariusG3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ..eu am pe golfuletul meu acuma ca o venit iarna jantele originale de tabla pe 14" dar cand vine caldura pun rapid jantele de aluminiu in 5 spite pe 16" , cauciucurile fiind pirelli P Zero Nero 215/45 R16..si stabilitatea e foarte buna :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa ai grija daca nu le ai trecite in acte

daca se leaga de ele o sa fie nasol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai nasol e daca esti implicat intr-un accident cu victime. Iti verifica masina si daca ai alte dimensiuni ce nu sunt trecute in certificat e foarte nasol...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atygolf3 daca poti scaneaza si tu hartiile primite... si punele aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hartiile primite de la vw ce leam luat am aflat ca nu sunt bune am primit niste harti in care imi arata dimensiunile rotilor de merg pe golf 3 din 92-97 dar sunt in germana

zimi modelu de golf si iti dau toate demensiunile care se pot pune ( kw abs sau nu cl sau gl tdi ) de scanat nush knd ajung sa le scanez da cat mai curand sper

am vorbit pentru omologare si mi sa spus sa merg la reprezentanta sa iau o adeverinta in care sa rezulte ca pot sa pun dimensiunea rotilor 195/50 R15 (in cazul meu) pe masina intrucat nu influenteaza masina si alte chesti ceva de genu trebuie de la reprezentanta dupa care se face o prog la rar unde se mai plateste in jur de 200 lei sau mai putin

cine a mai facut asa ceva rog sa dee mai multe detali daca gresesc pe undeva.... dupa ce mi le omologez va spun mai multe si mai exact

Modificat de atygolf3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!