Jump to content

Schimb Ulei Cutie De Viteze/servodirectie


catala2k
 Share

Postare recomandată

repet: cum iti dai seama daca directia este asistata si electronic?

...ca hidraulic stiu ca e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai servo asistat electric trebuie sa se aprinda in bord cand pui contactul un volan cu semnul exclamarii ca la fabia. E destul de simplu de observat si se simte si la volan, incearca o fabia si ai sa vezi ca am dreptate caci eu inainte am avut fabia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

eu zic sa schimbi uleiul siin cutie, daca ai posibilitatea, mai ales daca conduci sportiv, si mai ratezi cateodata treptile.... se aduna mult span, este acolo un magnetel, care atrage mizeria, dar parerea mea e sa o schimbi, dupa o vreme uleiul nu are aceeasi vascozitate :icon_thumright:

cand directia merge cam greu...e nevoie sa se schimbe uleiul?

mai degraba schimba rulmentii de la telescoape, o sa iti mearga mai usor directia, mai mult ca sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei de pe flansa din clopotul semiaripii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa mor daca stiu care-s aia. Poate vreo poza, ceva edificator, ca nu ar strica sa-mi mearga servodirectia mai usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am vazut, merci mult, acum nu mor prost :icon_cheesygrin: cred ca o sa le schimb si eu si poate chiar o sa mearga mai usor servodirectia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba acei rulmenti, chiar dac nu au nici un fel de joc?

Modificat de vioami
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu neaparat.. daca nu ai joc, si daca rulmenti is buni, atunci nu are rost sa i schimbi :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu e chestia de joc.

Problema e ca, colivia care tine bilele e din plastic si datorita fortei de apasare se uzeaza locasurile unde stau bilele si flansele rulmentului freaca una pe alta. De aici rezulta ca directia se misca mai greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu rulmentii aia cu tot cu bucsa aia de cauciuc, acum vreo 2 ani. Dadusem atunci 100ron pe piese. Nu am sesizat nici o diferenta.

Acum vreau sa schimb si eu uleiul la cutie. Intrebare: Am motor AXR, cati litri de ulei intra la cutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de tipul cutiei de viteze:

Transmisie manuală 5 viteze 02K 1,90 litri

Transmisie manuală 5 viteze 02J 2,00 litri

Transmisie manuală 6 viteze 02M 2,30 litri

Un ulei potrivit este Castrol TAF-X

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat castrol TAFX si nu am gasit decat pe olimag.ro. Cu tot cu transport ar fi ajund undeva la 170ron/2l. M-am gandit si la varianta ARAL 2l (76RON) + Tratament pt cutia de viteze(100RON). Am mai gasit un ulei la 2l 75W85 la 90RON. Acesta si tratamentul pt cutie ar fi de la X-1R. Stiu ca nu este chiar locul potrivit dar poate aveti ceva pareri despre aceste produse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si uleiul de "fabrica" ce are? E vreo 80-100Ron/2L si e sintetic. Daca nu ma insel e tot Castrol, iar pe bidon scrie ca ar fi din DE - nu ca ar insemna ceva tara de provenienta... insa ca viscozitate e chiar ce trebuie.

Oricum, linkul de la hiro de mai sus e f.f. ieftin. Daca e si bun - si probabil e - atunci e super.

Nu recomand "tratament" de ulei. De nici un fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca Metabond , 75W90, costa 49 ron/l si un tratament Metabond GT . Eu am folosit cu rezultate ff.bune!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La octavia mea ,oct.1 1.6(102cp)/2002 ,am schimbat uleiul in cutie sa folosit mobil 1 75w-90cu specificatia API GL 5 si API GL 4,ful sintetic .Ce ma framanta pe mine este daca sa folosit tipul corespunzator de ulei ,si cum de are ambele specificati GL 5,GL4.Sper ca nu trebuie sa-l inlocuiesc din nou ca toata treaba ma costa 150ron.Ce parere aveti?

La octavia mea ,oct.1 1.6(102cp)/2002 ,am schimbat uleiul in cutie sa folosit mobil 1 75w-90cu specificatia API GL 5 si API GL 4,ful sintetic .Ce ma framanta pe mine este daca sa folosit tipul corespunzator de ulei ,si cum de are ambele specificati GL 5,GL4.Sper ca nu trebuie sa-l inlocuiesc din nou ca toata treaba ma costa 150ron.Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ce ulei pentru cutia de viteze am nevoie pentru un Eos 2006 2.0 fsi cu cutie manuala in 6 trepte ?

Imi agata rau de tot a doua , mai ales la cald . Peste 3000 de ture nu mai intra fara carait . Ma gandeam pentru inceput sa ii schimb uleiul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Vezi in cartea tehnica. Daca nu trimite e-mail la producator,sau mai simplu intreaba la un service. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

poate sa fie discul pe duca, nu neaparat uleiul din cutie. Are doar doi ani masina nu vad de ce ar avea problema asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare.

Stie cineva cit ulei intra in cutia de viteze ptr o skoda octavia I, motor 1.9 tdi, tip asv, 110 cp, cutie manuala, 5 trepte.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut depinde de cutia de viteza , la ceea cu 5viteze intra 1,9l sau 2l

Eu am pus Mobil 75w90 Full Sintetic API GL-4; GL-5 pret mediu 55-60ron/litru :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!