Jump to content

Schimb Ulei Cutie De Viteze/servodirectie


catala2k
 Share

Postare recomandată

Ati schimbat cumva uleiul din cutia de viteze? Este life time sau se schimba dupa o anumita perioada.

Aceeasi intrebare si pt servodirectie.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se schimba doar se completeaza daca e nevoie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lifetime inseamna... durata de exploatare evaluata la...8 ani!!! Oricum deoarece e din 2001 ar fi bine sa il schimbi -rau nu faci. Pt uleiul hidraulic de sservodirectie: examineaza-l si daca e limpede atunci nu isi are sens schimbatul, daca e tulbure, intii verifica instalatia apoi inlocuieste-l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci de sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Pentru cei ce au schimbat uleiul de cutie :

Ce marca si specificatii ati pus ?

Evident m-ar interesa pentru Octavia 1 de 1.8T

Codul celui indicat de Skoda am inteles ca este G 052 171 a2, insa la magazin nu am gasit nimic asemanator iar reprezentanta n-am in judet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

de ce nu faci o plimbare pana la cta sau in galati si rezolvi problema cu o programare in prealabil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va recomand sa schimbati uleiul din cutia de viteza si spun asta din propria experienta Imi intra destul de greu in viteza si am decis sa schimb uleiul Cand lam dat jos avea o culoare mai mult maro decat galbuie .

Concluzii:

Intra mult mai usor in viteza , parca am alta cutie de viteza

De ce credeti ca uleiul din cutia de viteza nu se schimba? oare el nu isi pierde din proprietati? si cel care sta in bidon are un termen de valabilitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat costa un schimb de ulei la cutia de viteze si unde se poate face? uleiul de la servodirectie este in parametri normali darse misca cam greu volanul.. ar trebui sa-l schimb si pe ala? adica rau nu cred ca poate fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Corect Valibb si eu am schimbat uleiul din cutie si tot maro era. Era uleiul de cand am luat masina 2003 si am inteles de la un mecanic ca totusi e bine sa fie schimbat cam la 3-4 ani. Daca vreti detalii despre aceasta operatiune va stau la dispozitie mai ales ca e foarte simplu si poate fi facuta fara a merge in service :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea sa ne dai detalii legate de schimbul de ulei (mod de lucru, cantitatea folosita, produs) :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul din cutie isi pierde din proprietati este foarte normal.

Am schimbat uleiul din cutie intra la mine 3 l si ceva .

Mobil 75-90 W Mobil sintetic 4 litri rezulta 150 ron plus manopera 30ron.

Nu stiu daca tine cativa ani , din ce am observat pe forum dupa 100 de mii de km trebuie schimbat ca preventie.

Mult mai bine sa schimbi uleiul preventiv decat sa cumperi o alta cutie.

Modificat de iulian_1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei care au schimbat uleiul cat inghite cutia si ce ulei ati pus?Eu am gasit EPX ( 80W90 / 1L ) - CASTROL si TAF-X ( 75W90 / 1L ) - CASTROL care o fi mai recomandat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Schimb ulei cutie de viteze:

In primul rand masina trebuie ridicata putin, atat cat sa te poti baga sub ea. Apoi se demonteaza scutul(au am din cel metalic si e mai dificil, recunosc,dar realizabil).

Apoi de sub masina se identifica busonul de golire al cutiei care se gaseste sub cutia de viteze paralel cu solul. Este un surub cu cap imbus de 21 daca nu ma insel(eu nu am avut un imbus asa mare de aceea am folosit un surub normal cu cap hexagonal pe care am insurubat 2 piulite pentru a-l putea manevra cu o cheie fixa).

Pentru a goli mai repede am slabit si busonul de umplere care se gaseste in partea dinspre fata a cutiei, paralel cu radiatorul. Surubul de umplere se vede pe sus daca se scoate capacul de plastic de pe motor

Ulei am folosit Aral 80W90 aproape 3l (am pus pana a inceput sa dea pe afara 2.6-7L). Bidonul e prevazut cu un furtunas lung si flexibil asa ca se umple foarte usor cutia.

Am montat totul la loc; merge si in ziua de azi :icon_cool:

Aceasta metoda a fost imaginata de mine cu sculele pe care le-am avut la indemana :icon_thumright: Daca a procedat cineva altfel, poate mai simplu, sa posteze ca doar omu cat traieste invata! :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am constatat probleme la cutia de viteze - nu intra bine in treapta a doua (mai ales la schimbari mai rapide).

Masina era in garantie si avea 40k km. Am fost sa reclam aceasta problema si mi-au zis ca e de la uleiul din cutia de viteze. Au schimbat uleiul si acum merge bine.

Se pare ca e important sa schimbi acest ulei, mai ales cand constati probleme.

Ce ma mira pe mine e ca mi s-a intamplat la o varsta asa frageda a masinii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
Pentru a goli mai repede am slabit si busonul de umplere care se gaseste in partea dinspre fata a cutiei, paralel cu radiatorul. Surubul de umplere se vede pe sus daca se scoate capacul de plastic de pe motor

Poti sa explici mai in detaliu pozitia busonului de umplere a cutiei de viteze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu stiu cum sa explic mai in detaliu, dar pot spune ca nu ai cum sa-l ratezi.

Daca te uiti la cutia de viteze pe sus pe la capota cu capacul motorului scos sigur ai sa-l vezi. E un imbus maricel.

Trebuie sa schimb uleiul de motor in curamd si poate fac si o poza sa se vada mai bine. Trebuie sa mai ai rabdare cateva zile cosmo :icon_thumleft:

Pardon :vaidecapulmeu: Blondu :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand directia merge cam greu...e nevoie sa se schimbe uleiul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ma doare si pe mine, cu mersul mai greu al directiei. Ne poate lamuri cineva cum sta treaba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sall!! Am avut si eu pr. cu schimbarea vitezelor, dupa ce se incalzea motorul si implicit uleiul din c.v. incepea sa intre din ce in ce mai greu. Asa ca m-am hotarat sa schimb uleiul, ce e drept mi l-a schimbat un prieten care are service si intradevar alta viatza. Dupa aceea am auzit de metabond GT, aditiv pt. c.v. si diferentiale si i-am pus si aditiv cam 150 ml din flaconul de 250. Iar restul l-am pus in servodirectie.

Acum pot sa spun ca merge mult mai bine cutia de viteze , la directie nu am sesizat o imbunatatire substantiala, probabil ca trebuia sa schimb si uleiul sau poate asa merge ea putin mai greu din cauza pneurilor de 55/205/R16

Mentionez ca am Octavia 1 1,6mpi busonul de umplere se afla in partea lateral stanga a masinii, se demonteaza roata stanga fata scutul de plastic si busonul are hexagon de 17. iar busonul de golire este jos

Bafta !!!! si spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu din cate am inteles din Vag Com e o setare care regleaza duritatea servodirectiei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) nu stiam ca se poate face din vag-com. Trebuie sa ma interesez, ca ma streseaza directia. Daca stie careva cum se face, rog sa posteze aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca are vreo relevanta chestia asta cu servodirectia din vag-com....poate ca imbunatateste ceva, dar nu cu mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteaza, cit de putin, tot e ceva. Dar am inteles de la @albundy, ca nu mere, decit la cele cu directie electrohidraulica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si de unde iti dai seama daca directia este asistata si electronic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu le cunosc. Tre sa aiba pompa pe motor actionata de curea, cel hidraulic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!