Jump to content

Traseu Transfagarasan


AndreiVL
 Share

Postare recomandată

Cum aflam ca s-a deschis drumul si e cat de cat practicabil ne suim in masini si facem o drumetie.

Si eu sunt disponibil tot in weekend-uri.

Asteptam stiri prin amabilitatea colegilor din zona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e simplu!Te urci in masina ii dai talpa si vezi pana unde poti urca si apoi ne spui si noua dupa ce te intorci! :)

nu zau. am mai facut tampenia acum 1 luna juma si mi-am facut cruce cand m-am vazut ajuns cu masina (de-abia luata) intreg acasa. poti sa incerci tu, eu pe pielea mea nu mai fac din astea, prefer sa isi rupa altii masina daca chiar asa vor, eu prefer rutele sigure, adica bucuresti-valea oltului-cartisoara-balea-capra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desi e usor scarpinator dupa urechea cealalta,eu asa am facut de fiecare data...am coborat pe partea argeseana pana unde incepea drumul prost,iar apoi inapoibine,asta dupa ce am trecut totusi de 2 ori cu mk3 ul prin gropi,pt ca stiam ca o sa schimb ceva pe dedesubt...cu scuzele de rigoare,nimic nu merge ca lumea in tara asta,si eu ma cramponez de un drum... ^_^ brgds

Modificat de vali_devill
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai drumul prost incepe cam de pe la Piscul Negru in jos spre coada lacului,adica spre Valea cu Pesti si Vidraru.Aia este partea praf pe Transfagarasan mereu, an de an,restul mi se pare super ok!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu s-a incumetat nimeni sa urce inca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut masini pe web cam sus,in link-ul din pagina precedenta.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citez "In acest weekend se desfasoara la Balea Serbarile estivale ale Zapezii. De la "B

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu pe 25 iunie vreau/ma duc pe tsfg.ma uit ca maimutoiu pe link-ul cu web camuri si vad masini,rar dar sunt.pe cine putem intreba sa stim cat mai precis?hai sa sunam pe la pensiuni,la telecabina,la judeteana,la rude,la politie,etc.

nu as mai avea chef iar sa merg cu cineva si sa nu fie deschis,accesibil.ce ziceti?

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum a spus si catalin oficial pana pe 30 iunie este inchis, dar se circula pe ambele sensuri, atat pe partea dinspre Sibiu cat si pe cea din Arges. In acest weekend niste prieteni se afla acolo. Au fost ceva probleme cu cei de la drumuri care dupa ce saptamana trecuta au curatat drumul, tunelul etc... au vazut ca a inceput lumea sa vina si au luat zapada de pe marginea drumului si au pus-o in mijlocul strazii pentru simplu fapt ca pe hartie este inca inchis drumul, asta a fost explicatia data prietenilor mei care sunt acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

getodac catalin
Au fost ceva probleme cu cei de la drumuri care dupa ce saptamana trecuta au curatat drumul, tunelul etc... au vazut ca a inceput lumea sa vina si au luat zapada de pe marginea drumului si au pus-o in mijlocul strazii pentru simplu fapt ca pe hartie este inca inchis drumul, asta a fost explicatia data prietenilor mei care sunt acolo.

Am vazut si eu dimineata la stiri lucrul asta, au pus zapada pe drum cu buldozerul si au blocat un microbuz cu elevi care au fost nevoiti sa dea zapada la o parte sa poata trece, desi erau in.... pantaloni scurti si tricouri.

Drumari tampiti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci nimic concret...multumesc de hint-ul cu web cam.doar ce ma uit non stop...sau sa imi iau lopata cu mine.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concret oficial este inchis pana la data de 30 iunie, dar se poate circula acum fara probleme :P

PS: totusi pentru orice eventualitate pune lopata in portbagaj ;) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunati la numerele astea daca va intereseaza concret ce-i pe-acolo:

0744437934 - Piscul Negru

0752222075 - Capra

0269524277 - Balea Lac

0269524255 - Balea Cascada

0248721451 - Cumpana (la coada lacului pe drumul ala naspa forestier)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e,despre asta vorbeam!multumesc din suflet!

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deschis oprit sau cum o fi numai sa nu mai fie plin de cratere nenorocite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-a ajuns nimeni in zona Transfagarasanului inca?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare. Drumul se pare ca a fost curatat pentru ciclistii din turul romaniei care au trecut pe acolo pe 11. Presupun ca acum e ok drumul in zona. Dar avand in vedere ca oficial e inchis ce probleme credeti ca as putea avea cu politia? Se ia carnetul pentru asa ceva? Sau care sun consecintele? As vrea sa urc cam prin 20 pana la balea.

Modificat de Extreme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca sunt primul care a urcat Transfagarasanul de pe-aici. Traseu Cartisoara-Balea Lac.

Am urcat vineri, drumul se prezinta in stare foarte buna in zona alpina si destul de bine in rest. Atentie pe portiunea impadurita deoarece se efectueaza lucrari de asfaltare si asta insemna mici portiuni cu circulatie pe un fir, asfalt scos pe anumite portiuni. In cateva locuri se vad urmele unor prabusiri de roci.

Putine masini, dar cred ca in week-end vor fi mai multe. Nu exista bariere ci doar cateva semne care atentioneaza ca drumul e inchis inca.

Sfat personal: nu va deplasati atunci cand ploua puternic, exista riscul de caderi de pietre si nu circulati noaptea. De asemenea puteti intalni ceata densa in orice moment caz in care e dificil de folosit vreun reper.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul trecut am intilnit nulti oraseni cu gratare pe Transfagarasan si nu mai zic ce mizerie lasau majoritatea dupa ei. Pacat de frumusetea locului. Ma indoiesc ca anul asta va fi altfel...

Ah, ah,ah unii romanii....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci mai sunt placutele cu inchis?ai coborat pe partea cealalta?cum e drumul in arges?cine merge vineri pe 25.06?ne gasim mai multi?brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placutele cu drum inchis sunt imediat dupa hotelul de la Balea Cascada.

Nu am coborat in Arges deoarece seara ma intorceam in Sibiu. Din auzite drumul e destul de prost in comparatie cu partea sibiana si in aceste conditii nu sunt dispus sa merg pe-acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomanda cineva, va rog, niste pensiuni pe transfagarasan in judetul Arges?

Cum este drumul intre Curtea de Arges si Ramnicu Valcea? Merita sa ma duc pe acolo sau sa fac ocolul prin Pitesti?

Am fost mai demult (de peste 15 ani) pe transfagarasan si imi aduc aminte ca era posibilitatea (in judetul Arges) sa urci multe scari pana pe un varf cu un monument parca. Poate cineva, va rog, sa imi spuna unde mai exact este?

Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e monumentul electricianului parca, e langa baraj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomanda cineva, va rog, niste pensiuni pe transfagarasan in judetul Arges?

Cum este drumul intre Curtea de Arges si Ramnicu Valcea? Merita sa ma duc pe acolo sau sa fac ocolul prin Pitesti?

Am fost mai demult (de peste 15 ani) pe transfagarasan si imi aduc aminte ca era posibilitatea (in judetul Arges) sa urci multe scari pana pe un varf cu un monument parca. Poate cineva, va rog, sa imi spuna unde mai exact este?

Multumesc mult!

Este BUN, adunate, portiunile rele, rezulta 2-3 km, in rest super OK! cred ca te referi la Cetatea Poienari unde urci 1400 trepte (daca nu ma insel), parerea mea este ca merita sa vi de la Valcea la C de Ag.

Pensiuni: recomand, La Cetate (exact la baza cetatii Poienari) , Micutul Vrajitor (camping cu casute +pensiune+restaurant, in localitatea Capataneni pe partea stanga cum te duci la munte), Cabana Capra sau Cabanele de la Piscul Negru, mai multe nu stiu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!