Jump to content

Traseu Transfagarasan


AndreiVL
 Share

Postare recomandată

deci eu am sch buchshile de la brate si ma rog deci chiar e praf drumu..18 km de chin total calvar tronac bau bum bum ..deci m am dus pe arges si m am intors pe arges...uitasem dar mi am adus aminte acum si incep sa regret nespus de mult ziua aceea cand mi am batut joc e masina fara rost

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo are cineva idee daca or sa asfalteze tot drumul de vidraru-balea, adica si cei 18 km care au ramas ca dupa bombardament? zic asta pentru ca urmeaza raliul si sper sa faca tot drumul cap coada cum trebuie adica " ca la carte" cum s-ar spune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu anul trecut (sfarsitul lui iulie) am urcat dinspre Sibiu si am coborat pe la Curtea de Arges dar nu mi s-a parut chiar atata de rau cum se afirma in unele posturi de aici ca "iti rupi masina" etc. Intr-adevar erau ceva probleme dar am vazut si multe portiuni reasfaltate complet si in zona Cumpana se asfalta de zor ceea ce ma face sa cred ca pana la sosirea iernii cele mai rele portiuni au fost rezolvate. Acuma nu stiu cum o sa iasa din iarna care a trecut dar cred ca se poate merge cu putina grija si atentie fara sa ai urmari in ceea ce priveste masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am urcat sambata din Curtea de Arges pana la vreo 5 km mai sus de barajul Vidraru. (Valea Lupului, pentru cunoscatori)

Pana la Vidraru drumul este bun, gropile au fost "plombate", dar dupa baraj apar unele gropi care pot fi ocolite daca se merge mai incet,

adica eu nu i-am dat a treia dupa ce am trecut de baraj.

O sa merg weekend-ul viitor si mai sus, pana la cabana Valea cu Pesti (momentan este in renovare)

care se afla la aprox. 9 km de baraj

Va tin la curent cu starea drumului pe Transfagarasan, partea din jud. Arges, ca sunt din zona.

Modificat de bad69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut din nou! din surse aproape sigure am aflat ca se va plomba pana la raliu(7-8 mai) iar apoi, pana in vara-toamna, va fi asfalt ca in palma! acum nu ramane decat sa asteptam. eu am fost pe la jumatatea lunii martie pana la capra, si mi-am blestemat zilele, nu ma asteptam sa fie asa de rai acei 15km pana la asfaltul cel bun. mi-a parut foarte rau ca am plecat cu skoda, dar la cea 4x4 nu aveam nr de inmatriculare, ca altfel sunt sigur ca defilam prin gropi :biggrin:.

Sfat pt bad69. nu ai ce sa cauti la Valea cu Pesti pt ca este in renovare completa, este a unui prieten si stiu de la el ca va dura cam 1 an si ceva , practic se reconstruieste Valea cu Pesti. Pe viitor, va fi ceva de vis acolo :))

Pentru cei care mai ajungeti vara asta si nu numai pe la Curtea de Arges, poate dati un PM ceva, si ne vedem la o cafea ceva, mai impartim pareri, mai admiram masini , ne si cunoastem cu ocazia asta !

Bafta si drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc mult de tot pt feedback.in weekendul 7-8 mai,cel cu raliul,am sa urc pana la balea lac dar dinspre sibiu,o sa fac o plimbare pana la sighisoara.desi am fost de vreo 4 ori pana acum,de fiecare data ma uimeste acest drum.

pt cei ce au fost pe acolo si zic ca exageram,sanatate.

vreau sa ma bucur de tara mea dar nu cu camionul.

sper sa mai postati,cei din zona,despre drum.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai anu trecut nu era asa..anul acesta este un cosmar pana nu vor asfalta total

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gropile fac deliciul unui raliu...probabil vor mai detona cateva portiuni de drum sa-l faca si mai palpitant. :cool:

urspintzer cat era cazarea la complexul Albota?Se poate pescui?

Modificat de speedo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai este nevoie sa detoneze...este el deja detonat:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sciroccophase3

zilele acestea au inceput sa pun aplombe. poate tin pana la raliu cel putin.

apropo: sambata, 1 Mai, are loc prima etapa de slalom paralel la Sibiu pe traseul din Strand unde se tine si superspeciala de la Raliul Sibiului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@OctaviaVRS

ma refeream la faptul ca o sa ajung pana la Valea cu Pesti in weekendu-l asta pentru ca ma duc la peste, nu la cabana in sine.

oricum sper sa nu se fi marit gropile, ca data trecuta cand am fost era o nebunie pe traseu: treceau o multime de cife de beton,

care carau materialul la Valea cu Pesti, pe semne ca se lucreaza la greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gropile fac deliciul unui raliu...probabil vor mai detona cateva portiuni de drum sa-l faca si mai palpitant. :))

urspintzer cat era cazarea la complexul Albota?Se poate pescui?

Nu mai retin exact ca nu am ramas peste noapte,in jur de 120-150 ron camera dubla.Se poate pescui atat in bazinele alea de pastrav,cat si in raul alaturat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bad69 my bad :) sa sti ca un peste as face si eu ! nu am mai fost de mult si la oblete m-as cam duce, mi-ai facut pofta :) acum am venit de la munte, dar nu am fost decat pana la baza (cetatea Poienari), a fost o gramada de lume, nu mai conteaza drumul pana la urma, fum sa iasa si carnea sa FIE BUNA :P ! va tin la curent cu drumul, daca reusesc sa mai aflu detalii :) bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu detalii dupa cum am promis.

Am urcat mai sus fata de weeked-ul trecut, dar nu am ajuns chiar pana la Valea cu pesti.

Oricum au acoperit gropile pana la baraj + aprox. 5 km in sus si se merge acceptabil.

@OctaviaVRS: a tras obletele la greu, in aprox 3 ore cat am stat am prins vreo 30 de bucati si un pastravior, tot la Valea Lupului.

Cine a trecut pe acolo a vazut un Golf4 verde parcat, cu bannerul de rigoare pe luneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@OctaviaVRS: a tras obletele la greu, in aprox 3 ore cat am stat am prins vreo 30 de bucati si un pastravior, tot la Valea Lupului.

Sambata de dimineata ma duc la Raliu, sper sa fie drumul bun. deci duminica revin cu noutati. si ca sa fiu si putin OFF

Bad69 sa stii ca cea mai buna zona e undeva la Valea cu Pesti pe stanga, te uiti dupa un stalp de inalta tensiune si parchezi masina si apoi o iei la pas pana la baraj! si ar mai fi la Calugarita dar pe partea cu drumul forestier! sigur in 2 sapt ajung si eu, dar pe partea cu drumul forestier ca am 4x4 si nu imi mai e frica :D:P:P

Modificat de OctaviaVRS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti grija cei care vreti sa mergeti pe Transfagarasan dinspre Arges weekend-ul 7-9 mai ca este Raliul Argesului si o sa fie o nebunie pe traseu.

Este posibil sa se inchida de la ora 9 de la uzina (cam 5 km inainte de baraj) pentru prima proba.

V-or fi mai multe probe pe toata durata zilei, raliul ajungand pana la cabana Capra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali_devill

ok.eu intreb asa:in weekend-ul acesta vreau sa urc la balea lac,dar dinspre partea sibiului.banuiesc ca tunelul de sus e inchis?raliul pana unde urca pe partea cealalta?va multumesc.brgds.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali_devill

bad69,ai idee,tunelul e inchis sau deschis sus la balea?

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mejdelicious

mai mult ca sigur e inchis,chiar daca ajungi la Balea lac pe partea dinspre Sibiu nu cred ca se poate urca pe partea cu Arges decat pana la Capra.

Eu am fost anul trecut pe la inceputul lui iunie si drumul era intr-adevar fara zapada dar erau portiuni unde cazuse zapada de pe munte pe strada si era cat masina.

Modificat de mejdelicious
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as vrea si sper sa ajung si eu la raliu....sus la capra pe zapada si in viraje va fi deosebit..daca nu ajung sper sa postati cei care veti ajunge poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu zic ca este inchis tunelul de la Balea.

Atasez si o poza cu drumul de pe partea sibiana, luata de pe un alt forum. Se poate observa ca zapada s-a topit de tot pe anumite portiuni de drum, dar pe altele inca e mare.

post-14231-1273254089_thumb.jpg

Modificat de Dordevil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare din nou!

Ieri am reusit sa ajung la Raliul Argesului, pana undeva in zona Piscul Negru, am gasit un loc de gratarel si acolo m-am oprit! a fost spectaculos! dar drumul, ca asta e marea dilema, in mare parte este reparat, dar mai sunt portiuni, unde nu s-a astupat nici o groapa si mai rau de atat, au decopertat portiuni mari de asfalt si inca nu s-a asfaltat! deci in concluzie, se circula BINE, fata de ce era in martie, e OK. sunt sigur ca pana in iunie se va merge destul de normal! va atasez si 2-3 poze cu imagini surprinse la raliu! si bineinteles cu asfaltcul acela BUUUN!!

post-54496-1273388670_thumb.jpg

post-54496-1273388673_thumb.jpg

post-54496-1273388677_thumb.jpg

post-54496-1273388682_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tare asta cu gratarul la raliu :))

bad69,ai idee,tunelul e inchis sau deschis sus la balea?

brgds

==>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali_devill

mii de multumiri,chiar ACUM sunt la balea cascada,postez de langa semnul de inchis.pacat...

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!