Jump to content

Traseu Transfagarasan


AndreiVL
 Share

Postare recomandată

Vreau saptamana viitoare sa merg dinspre Sibiu pe Transfagarasan catre Curtea de Arges. Imi poate spune cineva daca este deschis? Deoarece am auzit pe la prieteni ca ar fi inchis in perioada asta si nu-mi vine sa cred.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sal

Am fost astazi de la Pitesti - Curtea de Arges - Vidraru - Balea - Sibiu - Valcea - Pitesti si tin sa va spun ca a meritat fiecare km

Drumul...pai drumul cam ca la prosti pe partea cu vidraru, iar dupa ce treci de Balea VIS...Sus la Balea zapada ici colo 7 grade sau 8 desigur ca am fost in tricou si pantaloni scurti...poze in graba - descult in apa rece si dupa 10 - 15 minute a trebuit sa plec ca s-a lasat o ceata de abia am gasit masina..care era la 30 de metri de mine

Ce sa va spun in Sibiu am ramas socat cat e de frumos si de stilul oamenilor asa.

VA RECOMAND SA FACETI DRUMUL CHIAR MERITA..

P.S niste poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce nota ai cataloga, IN PREZENT, drumul Curtea de Arges - Vidraru - Balea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu-i bai ca-ti raspund eu, as spune cam 5-6 din 10; iar asta datorita faptului ca portiunea dintre Curtea de Arges si Arefu/Poenari (adica chiar inainte sa intri propriu zis pe Transfagarasan) ridica nota.

Daca ne referim strict la Transfagarasan, de cum intri pe el, trecand de barajul Vidraru si pana dupa coada lacului de acumulare (spre Balea) as spune ca este de nota 4. Dupa aceasta si pana la cabana Capra as acorda nota 5, iar de la Capra si pana la Balea Lac drumul este aproape la fel de bun ca de la Balea Lac pana in Fagaras, adica cam 7 - 7,5 (tinand cont de particularitatile zonei).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce nota ai cataloga, IN PREZENT, drumul Curtea de Arges - Vidraru - Balea?

pai ce sa zic c de arges vidraru OK, vidraru - balea plin de gauri care din ce am obs eu multe sunt plombate fata de 1 martie tot anul acesta....oricum cand am fost eu ieri ploua ffff tare si multe erau acoperite cu apa si le zaream mult mai bine. Daca mergi cu 40 sau 50 la ora te poti muta lejer dupa o banda pe alta si le poti ocoli in proportie de 85%, iar unde nu poti cu 5 la ora treci lejer. EU personal turbez daca dau in gauri si crede ma ca daca am bagat eu masina chiar merita sa dai o tura. drumu nota 7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plec si eu cu sotia si fetita vinerea viitoare,pe 10 iulie, pe Transfagarasan. Mergem pe ruta Constanta, Pitesti, Curtea de Arges, Transfagarasan. La intoarcere merg prin Sibiu, Valea Oltului, Ramnicu Valcea, Pitesti, Constanta. La ce pensiune imi recomandati sa opresc vineri seara, de preferinta langa Vidraru? Am rezervat deja la Valea cu Pesti, dar niste prieteni nu mi-au recomandat locatia din cauza conditiilor "invechite" - pret 190 lei/camera cu mic dejun inclus. Astept sugestii. Multumesc anticipat.

Pentru sambata seara, am rezervat la Persiunea Transfagarasan din Cartisoara cu 135 lei/camera cu mic dejun inclus. Sper sa fie OK acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cota 1200 (pe partea jud. Arges) sunt mai multe hoteluri si pensiuni (intre ele se afla si siesta), eu am stat 2 nopti la prima dintre ele, nu mai retin cum se numeste, conditii ok, retaurant, terasa, pret negociat 90 lei/camera. La cabana Balea mai aveau o singura camera libera, dar cand am aflat pretul (350 lei/noapte) am zis PASS si am coborat putin mai jos si am dormit ca boierii cu 180 lei/2 nopti, in loc de 700 lei/2 nopti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum am spus mai sus o sa atasez niste poze ..imi cer scuze pentru intarziere

in una din poze ma chinuia rau talentu :)

post-37568-1246699180_thumb.jpg

post-37568-1246699280_thumb.jpg

post-37568-1246699354_thumb.jpg

post-37568-1246699374_thumb.jpg

post-37568-1246699436_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am facut si eu o plimbare cu prietena pe Transfagarasan. Ce pot sa va spun este ca intradevar merita din plinul drumul, peisajul este absolut superb insa cine tine cat de cat la masinuta lui sa evite ruta Pitesti-Curtea de Arges-Vidraru-Balea intrucat o portiune de vreo 30 de km este absolut bombardata cu petice de asfalt si gropi de ti se taie chefu... In rest a fost timpul ok, iar drumul de intoarcere Sibiu-Rm Valcea-Pitesti-Bucuresti muuuuuuuult mai bun;) Sa auzim numai de bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles ca ar fi cazut o piatra de 30 de tone intre balea cascada si balea lac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact..

plec iar la balea sapt asta da cu gandul sa stau o zi acolo sus la aer curat si mai trec 1 prin sibiu si prin platinis ca nu am fost. o sa bag benzina cu cifra octanica 101 ca am vz ca acolo sus trage sa nu traga:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cazare recomandati pe partea cu Cartisoara? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vama Cucului, dar nu la casute ci la cabana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de Pensiunea Balea Alpina Lucas ati auzit?

Cica e ceva mai jos de Vama Cucului.

Multumesc pt raspuns si anticipat pt. restul :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm ca drumul de la Vidraru pana la Cabana Capra este ingrozitor . Practic nu se poate merge cu mai mult de 40 km/h. Bine ca tine doar 30 km . De la Cabana Capra pana la Balea Lac e f OK .

Atasez o poza cu broasca pe Transfagarasan de luna trecuta

post-48218-1248122405_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut eu tocmai vineri m-am intors de la mare si am traversat transfagarasanul ce pot sa va zic intradevar sunt unele portiuni unde drumul e peticit nu cu gropi si zic ca se poate merge in conditii bune mai ales ca zona nu permite viteze mari ,am prins locuri pe sosea unde se asfalta cum urci dinspre curtea de arges spre balea lac, parerea mea ca drumul e acceptabil mai ales ca eu nu ma grabeam si vroiam sa admir peisajul . in rest va recomand sa mergeti ca aveti ce vedea ....numai bine , apropo am dormit la cabana balea cascada ca era putin mai ieftin fata de balea lac , am platiti 167ron pe noapte camera cu 2 paturi , f curat ,baie+tv in camera si mic dejun inclus de care ne-am saturat eu ,sotia si copilul ...cele bunepost-25189-1248678136_thumb.jpg

Modificat de edy2172
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu doua zile pe Transfagarasan (sambata si duminica). Ce pot sa spun...traseul dinspre Sibiu, e de vis. Desi era ceata, mi s-a parut de mare efect. Cum am trecut de Balea Lac si am iesit din tunel, era un peisaj la fel de frumos, dar insorit. Drumul a fost de asemenea, fara gropi, denivelari, petice, etc. Dupa cabana Capra, e jale. Am vazut a au inceput sa asfalteze...dar totusi. Nici peisajul nu e cine stie ce... Pana nu o sa refaca tot traseul, nu o sa o mai iau pe partea dinspre Arges.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

saptamana asta vreau si eu sa ma duc pe Transfagarasan. intrebarea mea este: cu suspensie sport si jante pe 17 am ce cauta pe acolo? sau le pun cele pe 16?

rog sa-mi raspunda cineva care a fost recent pe acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei sa il faci pe tot? Daca da, pune-le pe cele de 16. Desi nu sunt gropi, sunt multe petice care iti vor face calatoria un cosmar. ( vorbesc de partea dinspre Arges).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi. dar o sa merg dinspre Sibiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi. dar o sa merg dinspre Sibiu

daca urci dinspre sibiu si tot pe acolo intentionezi intoarcerea poti sa ai si jante pe 19 ca nu e nici o pb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost marti pe 28, soare si vreme buna si este un traseu foarte frumos dar pe cuvantul meu ca de la capatul lacului Vidraru si pana la Curtea de Arges (aprox 50-60 de km) am facut 2 h (cu o oprire de 20min); atat de rau si denivelat este drumul incat eu cu suspensia sport si garda la sol de 12 cm nu am mers mai tare de 20 km/h - am fost claxonat si injurat mult dar asta e, nu am vrut sa imi stric masina, riscam sa raman pe acolo si nici macar semnal la Orange nu este de la coada lacului si pana la baraj - am urmarit telefonul tot traseul. Sfatul meu este ca mai bine urcati de la Sibiu si coborati pana la cabana Capra (cum zicea si FlorinC) si apoi va intoarceti, asta daca tineti la masina voastra.

Intr-adevar au inceput sa asfalteze portiuni intregi dar pana o sa il faca tot o sa treaca ani si ani (erau si marti la lucru la turnat asfalt), in plus mare grija la tuneluri dupa Vidraru ca este cel mai rau drum posibil prin ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista locuri de cazare la pensiuni sau campinguri? niste preturi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!