Jump to content

Traseu Transfagarasan


AndreiVL
 Share

Postare recomandată

asteptam cu interes pozele din perioada asta a anului...

O promisiune e o promisiune, chiar daca e dupa 9 (noo) luni.

Poze multe de pe traseu (transfagarasan, balea, vidraru, curtea de arges, campulung, bran, poiana brasov, brasov si sighisoara) >>AICI<<. Ignorati tzaranul care apare in cateva (putine) poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ralph veres BH-87-VER

Foarte reusite pozele domnu' SHARANEL. :D :blah:

Modificat de ralph veres BH-87-VER
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau sa plec in prima zi de Pasti pe Transfagarasan... Sau sa nu mai vreau? :))

Am cauciucuri de vara, pe care le rodez saptamana asta, si apoi plec. Nu vreau sa fac nimic spectaculos, doar sa vad zona, sa mananc ceva, si cam atat. Eventuale sugestii pentru plecare din Bucuresti?

Eu am zis sa ies pe A1 - Pitesti - Poienari - Balea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si alta varianta ce zici ca ai?autostrada, pitesti, curtea de arges, vidraru si tot inainte.numai ca din ce stiu eu transfagarasanu este inchis.numai bucata dinspre sibiu spre buc. este deschisa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu...numai an Iunie se deschide Transfagaraseanul.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cititi postul #100, colegul lucianwwl a spus clar ce si cum, in legatura cu acest traseu. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si alta varianta ce zici ca ai?

Nu stiu... Nu as vrea altceva, insa ma gandeam si la partea cu sibiul, insa nu m-am interesat inca ce si cum. Cand spui ca e inchis, te referi la faptul ca e cineva acolo care impiedica accesul, sau nu e recomandat accesul pe TF?

Cititi postul #100, colegul lucianwwl a spus clar ce si cum, in legatura cu acest traseu. Multumesc!

Am intrebat deoarece, prietena mea, acum 2 ani, a parcurs transfagarasanul prin martie, si de asta sunt nelamurit... E prima oara cand il vizitez.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In aceasta perioada nu cred ca e deschis decat pana la Balea Cascada. Portiunea dintre Balea Cascada si Cabana Balea e deschisa doar cateva luni pe an. Am fost si eu acum 2 ani :icon_thumright:

sonycybershot39.th.jpgsonycybershot49.th.jpgsonycybershot52.th.jpg

sonycybershot81.th.jpgsonycybershot82.th.jpgsonycybershot93.th.jpg

Modificat de ciprianD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un simplu telefon la Drumurile Nationale si sigur aflii tot ce vrei 0219360111

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anul asta nu il mai ratez pentru nimic in loome , imi propun de 2 ani sa il fac si tot am amanat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand spui ca e inchis, te referi la faptul ca e cineva acolo care impiedica accesul, sau nu e recomandat accesul pe TF?

Mersi

Este inchis pt ca zapada are minim 2 m! asta unde nu s-au produs avalanse.

http://www.carpati.org/buletin_nivometeoro...2009-04-19/427/

ca sa iti faci o idee, asa arata vara:

http://www.emaramures.ro/FotoMaramures/Fot...sile%20Dale.jpg

http://farm1.static.flickr.com/172/426513441_0c89bc873a.jpg

http://foto.floaredecolt.org/albums/userpi...20/P6150258.JPG

Modificat de Raf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Transfagarasanul duminica 26 aprilie 2009 :D

post-14529-1240994545_thumb.jpg

post-14529-1240994555_thumb.jpg

post-14529-1240994563_thumb.jpg

post-14529-1240994875_thumb.jpg

post-14529-1240994886_thumb.jpg

post-14529-1240994981_thumb.jpg

Zapada este inca prezenta, si cred ca va rezista pana in iunie!

Mai erau 10 km pana la Balea lac!

Drumul se blocheaza imediat dupa cabana Capra Neagra!

Erau 3 grade si incepuse sa ninga! :frigbaitata:

La baraj la Vidraru era, cald si frumos!

Drumul, prost, presupun ca asta stiati, dar merita sa vedeti asa ceva!

PS: Va recomand restaurantul SIESTA, de la Piscul Negru! ;)

Modificat de lucianwwl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri (29.04.2009 :P ) am fost intr-o excursie pe Transfagarasan (cu unele opriri pe drum), traseul: Buc -> A1 -> Bascov -> Curtea de Arges -> Vidraru -> ceva mai sus de cabana Capra si retur. Am plecat la ora 09:00 din fata blocului si ne-am intors pe la ~ 20:30.

Km rulati 480, viteza medie pt toata calatoria (inclusiv Buc, etc.) a fost de 60 km/h, consum 4,6% smile.gif. Viteza medie a inregistrat o val atat de mica dat fiind faptul ca atat in Buc cat si dupa Curtea de Arges s-a mers incet (ma rog la limita regulamentului, mai tot timpul mi se semnaliza politie pe traseu, desi am vazut f putine echipaje), iar drumul pe Transfagarasan este execrabil, daca nu aveam vit medie pe A1 de 130km/h, probabil ca vit medie totala era si mai mica.

Ca pareri pers. este mai putina zapada ca-n anii trecuti:

Drum facut prin "muntele" de zapada (format atat in urma caderilor de zapada, dar mai ales in urma avalanselor care au maturat si pomi in calea lor):

img2674.jpg img2678t.jpg

Ca idee, in anii trecuti astfel de situatii se intalneau pe distante cu mult mai mari decat cei cativa zeci de metri de ieri.

Drumul catre Balea Lac, dinspre Curtea de Arges se bloca, natural - troian de zapada, la cam ~300 m de cabana Capra:

img2572m.jpg

Si pana acolo au mai fost vreo 2 zone pe unde a trebuit sa o iau bine pe marginea drumului pt a putea trece, dar acolo (in ultima poza) nu prea era loc suficient pe margine + iarba mustea de apa + am anvelope de vara pe masina.

Chiar si nivelul apei in lacul de acumulare cred ca este unul din cele mai mici inregistrate (cel putin) in ultimii multi ani:

img2544.jpg

Mare pacat de starea f proasta a drumului, desi in unele zone au mai peticit putin (prost, dar decat craterele de bombardament tot era mai bine), multe alte zone s-au deteriorat. Poate ca d-na ministru a Turismului ia ceva atitudine in acest sens. biggrin.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asadar nu voi trece prea curand pe acolo, nu de alta, dar voi rupe masina in doua...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi pe Transfagarasan dinspre Sibiu / Fagaras, starea drumului este (cel putin era pana in toamna) sensibil mai buna. Poti urca pana la Balea Lac, si mai poti trece pe celalata parte (in jud Arges) pret de inca vreo 5-10 km (cam pana la cabana Capra) in conditii acceptabile ale drumului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa e. dupa incepe iadul, mii de gropi. poate-l fac vara asta. pacat de drum. insa prima parte dinspre sibiu e foarte buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin_4_you

Ieri (04.05.2009) am fost pe Transfagarasan dispre Curtea de Arges, este inchis dupa Cabana Capra din cauza riscului mare de avalanse. Zapada pana la cabana Capra de care se pomenea mai sus s-a mai topit. Drumul are foarte multe gropi dupa cetatea Poenari, pe alocuri este bun, nu se faceau lucrari de reparatie pe nicio portiune, oricum mai bun decat Petrosani - Voineasa, pe Transalpina n-am incercat inca dar astept pareri despre starea lui.

Eu nu eram grabit ca altii si mergeam cu 30 km/h pe portiunile mai proaste si puteam evita gropile mai mari.

Drumul nu cred ca va fi reparat prea curand.

In concluzie o sa mai fac drumul acesta dupa 1 iulie cand se deschide Transfagarasanul.

Am atasat o poza cu lacul Vidraru.

post-24824-1241525298_thumb.jpg

Modificat de cosmin_4_you
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

abia astept ... sa-l deschida!

cat despre reparatii ... nu cred! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
asa e. dupa incepe iadul, mii de gropi. poate-l fac vara asta. pacat de drum. insa prima parte dinspre sibiu e foarte buna.

Eu de 3 veri ma duc pe Transfagarasan in luna iulie si nu am vazut nici o imbunatatire cat priveste starea drumului. Dimpotriva....din an in an e si mai prost drumul dupa ce cobori de la Balea Lac spre Arges.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ce sa zic peisajul este superb :) , insa drumul opus peisajului am fost de 2 ori anul acesta pe 1 martie si apoi pe 1 aprilie. Intentionez o noua plecare insa pe Sibiu si retur pe arges, dar dupa 15 iunie, deoarece sper sa ajung pana la Balea ca acum n am reusit sa ajung mai sus de Capra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Traseu superb intr-adevar...dar ce pensiuni frate...ZERO...anul trecut am fost si stiu ce vorbesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare!

am o mare dorinta: sa parcurg cu masinutzu meu transfagarasanul! si cum in iulie merg impreuna cu familia la mare, ma gandeam ca, de la sibiu, sa o iau pe transfagarasan. pe unde trebuie sa o iau? e drumul ce leaga sibiul de ramnicu-valcea? sau e un alt drum? puteti sa ma ajutati? cam cat dureaza parcurgerea lui? nu de alta, dar mai rapid ar fi sa o iau de la sibiu spre brasov, predeal, etc...dar dorinta e prea mare!

multumesc si numa' bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

........

am o mare dorinta: sa parcurg cu masinutzu meu transfagarasanul! si cum in iulie merg impreuna cu familia la mare, ma gandeam ca, de la sibiu, sa o iau pe transfagarasan. pe unde trebuie sa o iau? e drumul ce leaga sibiul de ramnicu-valcea? sau e un alt drum? puteti sa ma ajutati? .......................

Daca mergi de la Sibiu pe Transfagarasan atunci nu mai ai incotro decat catre Curtea de Arges.

Eu am fost in week-end acolo ... e frumos, poate ai noroc si mai prinzi ceva zapada pe sosea :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

am o mare dorinta: sa parcurg cu masinutzu meu transfagarasanul! si cum in iulie merg impreuna cu familia la mare, ma gandeam ca, de la sibiu, sa o iau pe transfagarasan. pe unde trebuie sa o iau? e drumul ce leaga sibiul de ramnicu-valcea? sau e un alt drum? puteti sa ma ajutati? cam cat dureaza parcurgerea lui? nu de alta, dar mai rapid ar fi sa o iau de la sibiu spre brasov, predeal, etc...dar dorinta e prea mare!

multumesc si numa' bine!

La iesirea din Sibiu spre RmValcea, faci stanga pe drumul care merge spre Brasov (acuma este acolo un sens giratoriu, si o statie Petrom). Ajungi in Cartisoara si acolo in dreapta este intrarea pe Transfagarasean. Dupa ce il parcurgi ajungi in Curtea de Arges si iti continui drumul, banuiesc ca spre Pitesti.

Daca tot mergi pe acolo, lasa-ti timp, nu il fa contracronometru. Mai nasol este daca prinzi ploaie torentiala ca vin bolovani de pe versanti.

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!