Jump to content

TDI cu litere rosii


Puiu
 Share

Postare recomandată

Pentru Golf 5 si Passat B6 sunt urmatoarele motorizari:

1.9 TDI (toate albe) - 105 CP

2.0 TDI (i-rosu) - 140 CP

2.0 TDI (di-rosu) - 170 CP

La Golf 5 mai exista o motorizare 2.0 SDI: 75 cai

Sa fiu scuzat ,eu stiam asa:

Pentru Golf 5 nu sint sigur dar Passat B6 sunt urmatoarele motorizari:

daca scrie TDI (toate albe)fara sa scrie capacitate este 1.9

2.0 TDI (toate albe)140 CP

2.0 TDI (I rosu)170 CP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 150
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Eto

    8

  • Ice_2k

    7

  • bebe

    5

  • alexrosiu

    4

Top Posters In This Topic

@dukku, pana la urma tu cum vrei: sa fie sau nu PD?

pai sunt avantaje si dezavantaje, dupa cum se stie.

mi-ar placea sa fie PD intrucat este un motor mai performant ( consum mai mic , curba de cuplu mai buna ,depoluare pe masura , mai silentios ) ,

dar si pompa rotativa are parti bune si rele - performante mai slabe dar si cateva avantaje ( nu asa pretentioasa la compozitia chimica a motorinei , mai putina electronica pe alimentare etc).Poate functiona sute de mii de Km fara intretinere ( doar impuritatile fizice si datul la cheie pe uscat ii pot veni de hac).

Nu stiu cate pompe de 1.9 TDI ALH 90 cp ati vazut ca au cazut

Voi ce parere aveti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

deci am o super intrebare, cine raspunde e maestru:

Care e diferenta intre motoarele de 115 cai din 2001 amandoua unul AJM si celalalt AUY. Pe site http://www.doppel-wobber.de/ scrie clar ca au cuplul identic 285. Deci care e diferenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna TDIi, cu ultimul "i" rosu?

Pe capacul motorului scrie doar TDI, dar fostul proprietar spune ca emblema este originala, asa a cumparat masina.

Modificat de noname
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Gorillaz_Doktor

Ca sa nu mai existe nici un dubiu:)

1,9TDI 66kW 90HP / 203Nm

MODIFICAT (85kW) 116HP / 274Nm

COD MOTOR

1Z, AHU

1,9TDI 81kW 110HP / 235Nm

MODIFICAT (105kW) 143HP / 302Nm

COD MOTOR

AFN, AVG

1,9TDI 66kW 90HP / 210Nm

MODIFICAT (93kW) 127HP / 280Nm

COD MOTOR

AGR, ALH

1,9TDI 81kW 110HP / 235Nm

MODIFICAT (109kW) 148HP / 320Nm

COD MOTOR

AHF, ASV

1,9SDI 50kW 68HP/153Nm

MODIFICAT (58kW) 79HP / 167Nm

COD MOTOR

AGP, AQM

1,4TDI 55kW 75HP / 195Nm

MODIFICAT (82kW) 111HP / 254Nm

COD MOTOR

AMF,

1,9TDI 66kW 90HP / 240Nm

MODIFICAT (91kW) 124HP / 287Nm

COD MOTOR

ANU,

1,9TDI 74kW 101HP / 250Nm

MODIFICAT (96kW) 130HP / 345Nm

COD MOTOR

AVB, ATD

1,9TDI 85kW 115HP / 310Nm

MODIFICAT (107kW) 146HP / 356Nm

COD MOTOR

ATJ, AJM, AUY

1,9TDI 96kW 130HP / 310Nm

MODIFICAT (120kW) 164HP / 375Nm

COD MOTOR

AVF, AWX, ASZ

1,8T 110kW 150HP / 215Nm

MODIFICAT (138kW) 187HP / 280Nm

COD MOTOR

AEB,

1,8T 20V 110kW 150HP / 220Nm

MODIFICAT (143kW) 195HP / 287Nm

COD MOTOR

ANB, AGU, AWT, AUM, APU, AVJ

1,8T 20V 132kW 180HP / 235Nm

MODIFICAT (158kW) 215HP / 325Nm

COD MOTOR

AJQ, APP, ARY, AUQ, AJL,

2,5TDI-V6 110kW 150HP / 310Nm

MODIFICAT (142kW) 193HP / 405Nm

COD MOTOR

AFB, AKN

foarte interesant dar uite un dubiu

io am AXR 101 cp PD

in afara faptului ca nici macar nu este specificat in lista de mai sus motorl AXR, mai am si D si I rosu (pe haion si motor)

Si cu asta v-am bagat in ceata ( :P )

Modificat de Gorillaz_Doktor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o intrebare,ce inseamna PD ?? am vazut la cineva la un golf 5,scria pe motor TDI-PD ce reprezinta acel "PD" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine pe capota portbagaj nu e nici un insemn. Chiar credeam ca a fost schimbata. Multumita lui Hyper (cu noul VIN decoder) am aflat ca nu au fost puse din fabrica. Deh, voia neamtului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multa lume opteaza pentru neinscriptionarea cilindreei sau tipului motorului din considerentul ca bate mai putin la ochi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As fi de acord cu asta, daca ar fi vorba de Romania.

Dar masina e adusa din Germania, si chiar si acolo, cine isi permite o masina noua cu echipare Highline are ceva bani. Si, desigur si un garaj. De asta ma gandeam la varianta cu schimbatul capotei dupa vreo busitura usoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici io nu mai inteleg nimik.eu am "D"si"I"rosii,si pe capacul de la motor si pe capota portbagajului.masina are motor AVF(PD) 130 cp,6 trepte.am inteles ca sunt passat-uri si de 116 cp cu DI rosii.care este diferenta nu stiu.ceea ce este comic este ca am vazut mai multe logan-uri fie dci sau mpi,cu "i"-ul rosu.mi s-a parut supertare faza :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma faceti sa ma repet:

Deci sa va explic eu cum cred ca sta treaba.

Nu conteaza TDI cu rosu cu verde cu roz ci conteaza anu de fabricatie. bun sa va explic de ce:

La Golf 4 in anul 2003 s-au modificat motoarele si de atunci exista asa:

SDI - 68 CP

TDI (i-rosu) - 101 CP

TDI (di-rosu) - 131 CP

TDI (toate rosii) - 150 CP

Astea toate sunt numa din 2003 incolo si valabile pentru golf 4.

La passat B5.5:

TDI (i-rosu) - 101 CP

TDI (di-rosu) - 131 CP

TDI (toate rosii) - 150 CP

Si acuma vine marea smecherie: Ultimele editii de passat b5.5 din anul 2004-2005 (au fost modifcate oglinzile latereale si le-au pus semnalizatoare in oglinzi), la acele modele s-a moficat si insemnare din spate, ca urmare:

TDI (toate albe) - 101 CP

TDI (i-rosu) - 131 CP

Ce am explicat eu acuma este pentru golf 4 din anul 2003 incolo si pentru passat B5.5. Am sa revin cu date despre passat B5 si Golf 4 produs pana in anul 2003.

Revin cu noi informatii dupa cum am spus. Dupa catva ore de cercetari am ajuns la urmatoare concluzie:

Pentru Post-ul de mai sus raman valabile motorizarile.

Pentru Golf 4 din anul 1998 pana in 2002(inclusiv) au existat urmatoarele motorizari:

SDI - 68 CP

TDI (toate albe) - 90 CP

TDI (i-rosu) - 110 sau 101 CP

TDI (di-rosu) - 101 sau 116 sau 131 CP

TDI (toate rosii) - 150 CP

Deci, in concluzie la Golf 4 pana in 2002(inclusiv) nu te poti lua dupa motorizarea care e scrisa pe spate. De exemplu la TDI (di-rosu) ai 3 variante de motorizari.

Pentru Passat B5 au existat:

TDI (toate albe) - 90 CP

TDI (i-rosu) - 110 CP

TDI (di-rosu) - 116 CP

TDI (toate rosii) - 150 CP

Sper ca prin aceste 2 posturi i-am lamurit pe unii.

Pentru Golf 5 si Passat B6 sunt urmatoarele motorizari:

1.9 TDI (toate albe) - 105 CP

2.0 TDI (i-rosu) - 140 CP

2.0 TDI (di-rosu) - 170 CP

La Golf 5 mai exista o motorizare 2.0 SDI: 75 cai

Cam asta e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva la golf V au pus si motorizare PD de 90 CP (66kw) pe care ati uitat sa o treceti in lista?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand m-am uitat eu pe site la ei nu aveau dar s-ar putea sa fie ca am auzit de motorizarea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

eu pe masinile cu 2.0 TDI nu am vazut I sau DI rosu, sau cel putin in Brasov. Si chiar am un vecin care are Golf V 2.0 TDI albe toate si e cu motor de 140 CP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf 4 in anul 2003 s-au modificat motoarele si de atunci exista asa:

SDI - 68 CP

TDI (i-rosu) - 101 CP

TDI (di-rosu) - 131 CP

TDI (toate rosii) - 150 CP

Astea toate sunt numa din 2003 incolo si valabile pentru golf 4.

La passat B5.5:

TDI (i-rosu) - 101 CP

TDI (di-rosu) - 131 CP

TDI (toate rosii) - 150 CP

Si acuma vine marea smecherie: Ultimele editii de passat b5.5 din anul 2004-2005 (au fost modifcate oglinzile latereale si le-au pus semnalizatoare in oglinzi), la acele modele s-a moficat si insemnare din spate, ca urmare:

TDI (toate albe) - 101 CP

TDI (i-rosu) - 131 CP

Ce am explicat eu acuma este pentru golf 4 din anul 2003 incolo si pentru passat B5.5. Am sa revin cu date despre passat B5 si Golf 4 produs pana in anul 2003.

Revin cu noi informatii dupa cum am spus. Dupa catva ore de cercetari am ajuns la urmatoare concluzie:

Pentru Post-ul de mai sus raman valabile motorizarile.

Pentru Golf 4 din anul 1998 pana in 2002(inclusiv) au existat urmatoarele motorizari:

SDI - 68 CP

TDI (toate albe) - 90 CP

TDI (i-rosu) - 110 sau 101 CP

TDI (di-rosu) - 101 sau 116 sau 131 CP

TDI (toate rosii) - 150 CP ...

...

Pt B5 si B5.5 e perfect, 100% de acord. Super clar pt. toata lumea. :offtopic:

Pentru Golf 5 si Passat B6 sunt urmatoarele motorizari:

1.9 TDI (toate albe) - 105 CP

2.0 TDI (i-rosu) - 140 CP

2.0 TDI (di-rosu) - 170 CP

Doar ca, e adevarat ca la noile modele 2007, nu am vazut inscriptionat cu rosu vreo litera I / DI indiferent daca era 105 / 140 / 170 CP.

Modificat de yukon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dorumarcatoru
Pt B5 si B5.5 e perfect, 100% de acord.

Mai e ceva : Passaturile B 5.5 din 2004 si 2005 care au fost echipate cu motorul 2.0 tdi de 140 cp au primit sigla fie cu TDI ( toate rosii ) , fie cu 2.0 TDI , scris cu alb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
La passat B5.5:

TDI (i-rosu) - 101 CP

TDI (di-rosu) - 131 CP

TDI (toate rosii) - 150 CP

Si acuma vine marea smecherie: Ultimele editii de passat b5.5 din anul 2004-2005 (au fost modifcate oglinzile latereale si le-au pus semnalizatoare in oglinzi), la acele modele s-a moficat si insemnare din spate, ca urmare:

TDI (toate albe) - 101 CP

TDI (i-rosu) - 131 CP

cu tot respectul eto_ro dar de unde sti tu ca un b5.5 daca are inscriptionat I sau DI are 101 respectiv 131 cai ?!

FLorin D de aici de pe forum are un b5.5 cu DI si are 101 cai !!! am vazut si pe mobile.de b5.5-uri cu DI si toate aveau 101 cai ! b5.5 cu semanalizari pe oglinzi si un I cu 6 trepte si 131 cai ...

Asadar oameni buni nu va luati dupa I sau DI pentru ca sa aflati cati cai are repectivu" b5.5 ci uitati-va dupa codul de la motor care poate fi :

AVB - 101 cai - 5 trepte

AWX - 131 cai - 5 trepte

AVF - 131 cai - 6 trepte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt THE Rock:

I rosu = 101 cai

DI rosu = 131 cai

Eu nu am vazut passat b5.5 cu DI rosu de 101 cai. Si vezi ca am scris ca la cele cu semnalizare pe oglinzi difera insemnarile, scrie totul acolo sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt THE Rock:

I rosu = 101 cai

DI rosu = 131 cai

Eu nu am vazut passat b5.5 cu DI rosu de 101 cai. Si vezi ca am scris ca la cele cu semnalizare pe oglinzi difera insemnarile, scrie totul acolo sus.

sa nu mi-o iei in nume de rau eto_ro dar mai uita-te inca odata peste acest topic de la inceput , cred ca ai trecut peste el foarte repede si ai nu vazut ca nu unul ci mai multi de pe acest forum au DI si 101 cai .Cred ca ar trebui sa mai :)

Dupa codul de la motor trebuie sa te iei si nu dupa I sau DI , nu eu am spus-o , cei de aici de pe acest topic ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci sa inteleg ca nemtii aia pun d-urile si i-urile rosii de capu lor. Hai ca la asta punem, da lasa ca la urmatoru nu mai punem. Sa iti zic ceva, nemtii nu fac nimica asa "de capu lor". Trebuie sa aiba o logica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

THE ROCK si eto_ro , n-are rost sa va certati pe aceasta tema .

Concluzia aproape unanima a fost ca :

- pana in 2000 literele rosii de la TDI tineau de motorizare ;

- dupa 2000 literele rosii de la TDI s-ar parea ca tin mai mult de varianta de echipare a masinii decat de motorizare .

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se cearta nimeni stai linistit , se pare ca ne-ai inchis pe amandoi aryes13 , faza e ca am vazut o gramada de b5.5-uri cu DI si 101 cai

cum ai zis tu dupa 2ooo literele tin de nivelul de echipare al masini si nu de motorizare . Logica de care spui tu eto se pare ca se refera la nivelul de echipare a masini si nu de ce ai spus tu

I rosu = 101 cai

DI rosu = 131 cai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut o skoda superb 131 cp din 2003 si avea DI rosu, acum am tot o skoda superb 131 cp, dar an 2005 si toate literele sunt albe, deci...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!