Jump to content

TDI cu litere rosii


Puiu
 Share

Postare recomandată

codul literelor rosii suna cam asa ;)

Pana in 2002 cand motorizarile pompadiuza au intrat in oferta la scara larga masinile aveau codificarea puterii motoare prin inrosirea diferitelor litere dupa cum urmeaza:

I rosu - 115CP

DI rosu - 131CP

TDI rosu - 150CP - motorizare prezenta pe Golf, Bora.

apoi dupa introducerea motorizarilor PD

DI rosu - 101 CP PD

Succes,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 150
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Eto

    8

  • Ice_2k

    7

  • bebe

    5

  • alexrosiu

    4

Top Posters In This Topic

Din 1997 pana in 2001 (cand au aparut motoarele PD) codificarea a fost astfel:

-TDI cu nimic inrosit: 90 CP

-DI rosii: 116 CP

Din 2001 pana in 2004:

-I rosu: 101 CP

-DI rosii: 131 CP

-TDI rosii: 150 CP

Dupa 2004:

-TDI cu nimic inrosit: 101 CP

-I rosu: 131 CP

Modificat de Slider2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Din 2001 pana in 2004:

-I rosu: 101 CP

-DI rosii: 131 CP

-TDI rosii: 150 CP

Esti convins ca asa e ?

Eu ( si nu numai ) sunt sigur ca nu-i asa .

Toate AXR -urile au 101 CP si au TDI . Din fabrica . :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Passat cel putin asa am vazut la majoritatea :(.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va zic eu! Deci pe VW, pana in 2000, I rosu = 95CP iar DI rosu inseamna 115CP. In 2001 doar pe Golf, DI rosu inseamna 110CP. Iar dupa 2001, tot ce inseamna I rosu = 100CP si DI rosu = 130CP. Iar pe Audi :vaidecapulmeu: exista doar I rosu care inseamna 130CP iar la 2.5 TDI(163Cp) cand are I rosu, vine automat cu quattro si are 180 CP.

Vlad...salutare. Nu prea am fost lamurit referitor la o chestiune,poate ma ajuti.Am un VW Pasat 1.8T de 170CP,masina are 70.000. Cind ar tebui sa-i fac schimbarea kitului de distributie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la AVB pe capacul de la motor am DI si rosu si am 101 Cp. Masina e fabricata in Decembrie 2001. :vaidecapulmeu: Safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine sunt rosii DI si am 131, insa aici intervine alta problema, in talon si pe cartea de identitate a masinii am trecuti 101 :beerchug: foarte tare nu? :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai atunci de unde stii ca ai intr-adevar 131 CP si nu cumva 101 CP ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...

TDI rosu - 150CP - motorizare prezenta pe Bora, Passat B5, B5.5

...

si pe golf! Si.. sincer sa fiu, pe passat n-am vazut ARL..

Modificat de Bestie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai atunci de unde stii ca ai intr-adevar 131 CP si nu cumva 101 CP ?

Pentru ca am fost la porsche sa ma conving, sincer sa fiu intrasem putin in fibrilatii, dar am fost la ei si au facut teste, au comparat facturi, toate cele intr-un tarziu reiese ca au gresit ceea ce au scris in talon si cartea de identitate, dar sincer sa fiu chiar nu ma deranjeaza ce scrie acolo, plus ca am si ceva avantaje pe partea asta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut o skoda superb 131 cp din 2003 si avea DI rosu, acum am tot o skoda superb 131 cp, dar an 2005 si toate literele sunt albe, deci...
La noile modele indiferent de motorizare nu se mai coloreaza nici o litera(Octavia 2,Golf V,Passat B6 etc)
codul literelor rosii suna cam asa :))Pana in 2002 cand motorizarile pompadiuza au intrat in oferta la scara larga masinile aveau codificarea puterii motoare prin inrosirea diferitelor litere dupa cum urmeaza:I rosu - 115CPDI rosu - 131CPTDI rosu - 150CP - motorizare prezenta pe Bora, Passat B5, B5.5
Motorizarea de 150 cp este prezenta si pe Golf IV.
Dupa 2004:-TDI cu nimic inrosit: 101 CP-I rosu: 131 CP
Dupa 2004 au aparut noile modele care au 105 respectiv 140 cp.
Vlad...salutare. Nu prea am fost lamurit referitor la o chestiune,poate ma ajuti.Am un VW Pasat 1.8T de 170CP,masina are 70.000. Cind ar tebui sa-i fac schimbarea kitului de distributie?
Daca o sa cauti ai sa gasesti topic special pentru acest lucru.
si pe golf! Si.. sincer sa fiu, pe passat n-am vazut ARL..
Am vazut 2 sau 3 pana acum :(
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

150 CP , diesel , a fost si pe Seat Leon Top Sport si Seat Toledo Sport .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti convins ca asa e ?

Eu ( si nu numai ) sunt sigur ca nu-i asa .

Toate AXR -urile au 101 CP si au TDI . Din fabrica . ;)

Fara suparare, au am doar I rosu, desi pe hayon nu am pe capacul de la motor e doar I rosu :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia 2 de 1.9/105CP are TDI negre pe hayon.Cea cu 2.0/140CP are I rosu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine sunt rosii DI si am 131, insa aici intervine alta problema, in talon si pe cartea de identitate a masinii am trecuti 101 :) foarte tare nu? :)

alexandru stoica fa-ti o favoare te rog si nu m-ai da bani la reprezentanta sa vezi cati cai ai ... daca vrei sa te convingi uita-te cum deschizi capota in stanga lateral chiar langa baterie ai o placuta alba unde scrie codul de la motor (acolo suta la suta nu e gresit ) si o sa vezi cati cai ai ... poate sa fie AVB,AWX sau AVF

spune-ne si noua te rog cand afli !!!

degaba ai DI !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din 2001 pana in 2004:

-I rosu: 101 CP

-DI rosii: 131 CP

-TDI rosii: 150 CP

Dupa 2004:

-TDI cu nimic inrosit: 101 CP

-I rosu: 131 CP

uite ca harbul din dotare e inainte de 2004, are doar I rosu si motor ASZ, adica 130 de kay.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....Am vazut 2 sau 3 pana acum :)

Nu cred ca ai vazut vreun Passat B5, sau B5.5 cu TDI si sa fie de 1.9

Poate cele de 2.5 V6 dar de 1.9 nu. Motorul de 150 CP diesel de pe Passat, este cel de 2.5 V6 fara nimic rosu.

Nici pe site-urile cu specificatii nu am gasit motorul 1.9 TDI (adica ARL, de 150 CP) pe B5 sau B5.5

Modificat de Bestie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Cordoba mea de 1.9 TDI 101HP nu am decat I pe rosu asa ca nu stiu ce ati postat voi mai sus.... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fitty > la noile modele de octavia, g5 passat b6 inca se coloreaza inscriptionarile in functie de motorizare. motorul meu e 2.0TDI de 170cp si mai este un 2.0 TDI de 140cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Am un passat variant 130cp, 6 viteze, 4motion, highline, 2005

Pe spate am TDI, iar pe motor este TDI fara nimic rosu.

Mai exista vreo legatura intre motor si culorile TDI?

din 2005 nu sa mai tinut cont de culorile pe haion sau porbagaj. Am un prieten, Passat 2005, 130 cp, pe spate I rosu, pe motor Alb. Si caii sunt in carte. Nu are cip. Eu am citit pe mail( am primit newsletter) ca nu se mai tine cont de culori...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Cordoba mea de 1.9 TDI 101HP nu am decat I pe rosu asa ca nu stiu ce ati postat voi mai sus.... :lol:

Pai asa si trebuie, doar I-ul sa fie rosu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Sunt abonat la diverse newslettere, daca nu ma insel cred ca de la stiri-auto.ro sau ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am litere rosii si pe capac alb. In fct de an si model capacul vine fara litere rosii, dar si eu stiam ceva de genul 2005.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!