Jump to content

Scut motor la Golf 4


vladixus
 Share

Postare recomandată

diferenta de pret nu e. ambele costa 300 lei. 360 cu transport cu tot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca un fel de "deci" !

cei cu golf 4, parerile sunt impartite sau se poate spune ca intre scutauto si scut-motor exista unul mai rezistent/mai mulat pe masina/mai accesibil la ulei?

scut-motor are acces la ulei dar e mai slabut,celalalt e rezistent dar trebuie rabatat la schimb (in fc de motor?)

eu am motor AJM! trebuie sa cumpar scut pt ca cel de plastic l-am lasat pe cheile gradistei acum 3 saptamani si circul fara nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am comandat un scut pt masina mea de al cei din odorhei,de pe scutauto.ro.

ar trebui sa ma coste 360 lei cu totul.

in bucuresti unde as putea sa il montez,astept recomandari si eventual pret manopera.

dupa montaj o sa revin cu poze cum sta pe masina.

am intrebat in mod special daca are gura de vizitare ok la motorul AJM si mi s-a confirmat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motorul AZD a pus cineva un model de scut la care sa se potriveasca decupajul pt. schimbul de ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus un scut metalic din tabla zincata striata, copiat dupa forma dela cel din plastic. Din pacate din motive de rigiditate, nu are decupajul la scurgerea uleiului. La schimbarea uleiului golirea uleiului vechi se face prin aspirarea pe la joja cu un aspirator special pe care il au unele service-uri. Am scutul de 2 ani si sunt multumit de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca e confectionat;ma intereseaza un scut care se comercializeaza( si se potriveste la AZD,n-am unde sa fac eu.Eu imi schimb uleiul singur,de cand am patit-o facand schimbul la service,deci metoda aspiratiei iese din discutie,eu avand nevoie de locas pt. acces la surubul de golire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus eu la un AZD nu se potriveste, gaura aia e mai in dreapta fata e in diagonala fata de buson.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la ce firma ai pus?O fi poate si vreun model care sa se potriveasca...mai astept cine stie...

Modificat de goofy4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu faci ca mine?intreaba direct la sursa si nu mai te lua dupa o parere sau alta. scutauto si scut-motor sunt site-urile pe net. dai la contact,gasesti cate un mail/nr de tel si pui intrebarea. asa am facut si eu in cazul motorului AJM

P.S. intre timp mi-am verificat mailul.

am primit raspuns de la ambele firme. scutauto costa 310 +50 si omul mi-a raspuns ca se potriveste.

"Pretul scutului este de 310 ron + taxa de transport si ranburs la bani

> care va mai costa cu Fan curierul in jur de 50 ron

> Da! are gura de vizitare pt schimb ulei si CORESPUNDE cu locasul

> busonului de ulei la motoul AJM

> Am pe stoc se poate livra oricind, la o zi la alta ajunge la Dv

> Cu stima

> Szabo Istvan."

raspunsul celor de pe scut-motor (euro deka group) : momentan nu avem pe stoc scutul pentru masina dvs. Primim un lot nou in cca 2 saptamani. Scutul are locas pentru buson insa nu stiu pozitionarea busonului de ulei la motorizarea dvs. Va anexez schemele de montaj pentru a va face o idee legat de pozitia gaurilor. Oricum scutul se rabateaza desfacand 3 suruburi.

PRetul scutuluio pentru comanda pe VW forum este de 365 ROn cu TVA si transport inclus pana la dvs."

si au trimis o chema de montaj. din ce vad,nu cred ca s-ar potrivi scutul la mine. atasez pozele si trageti concluzia.

SAU,repet,intrebati pe mail fiecare in fc de masina/motorul vostru.

post-66542-1284556854_thumb.jpg

post-66542-1284556863_thumb.jpg

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale, asa am facut si eu pe scutauto.ro. Am intrebat daca se potriveste viziera cu busonul de la baia da ulei si mi s-a raspuns afirmativ. Asa a facut si userul skiro si i s-a confirmat si lui compatibilitatea, dar dupa montaj nici mie la motorul AUS nici lui la AZD nu s-a potrivit. Dar per total sunt multumit. Ori il voi da de fiecare data jos cand schimb uleiul, ori voi gasi alta solutie.

Modificat de didus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ti-a raspuns si daca nu se potriveste le-ai zis ceva dupa? faci 2 poze,le dai mail si trimiti scutul inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am scris, dar nu am mai primit raspuns. Am dat odata 50 ron transportul pana la Iasi. Daca ar fi trebuit sa-l retrimit m-ar mai costa inca vreo 50 ron+ramburs la bani, etc. As putea sa-l vand cuiva caruia i s-ar potrivi, dar dpdv al protectiei ce o ofera e OK si il pastrez asa cum e el. Ii pot face o viziera ceva mai in spate sa pot face schimbul de ulei fara damontare.

Modificat de didus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si te-ai lasat pagubas. ai fost mintit si dupa aia nu iti raspunde la mail....

nu mi se pare corect.

iar cu transportul...tu ai platit transport pt un produs prezentat gresit,daca nu a fost asa ei trebuie sa te despagubeasca pt tot,inclusiv transport.

la mine sper sa fie ok si sa nu fie cazul sa apelez la ei pt a-mi da (toti) banii inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel probabil scutul e facut pentru 1.9 alh care e cel mai raspandit motor pe golf4/bora

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai ce am vorbit cu baiatul de la scutauto. intradevar scuturile sunt fabricate pentru motoarele 1.9 TDI deci fereastra de vizitare a scutului nu corespunde cu busonul de la baia de ulei la motoarele pe benzina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai voiam sa zic ca eu nu ma bazez pe ce zice vanzatorul(ci pe experiente concrete) si se pare ca mi se confirma scepticismul.Cat despre trimis inapoi...ma lipsesc.In concluzie la motoarele pe benzina(cu unele exceptii) nu se potriveste acel decupaj.Ramana atunci modelul de pe scut motor care oricum nu are decupaj si se rabateaza.Din poze,pare intr-adevar mai scurt decat celalalt.Le-a comparat cineva pe viu,sau doar dupa foto?Si nu e la fel de tare ca cel de pe scut motor?Se para ca asta ar ramana singura varianta la motorul AZD,cel putin.

Modificat de goofy4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-a venit scutul. arata bine,o sa revin cu poze si cu intrebarea: Unde as putea sa-l montez? nu gratis...

atasez si poze. cne vrea sa traa concluzii despre cele 2 firme o poate face din poze...

mie mi se pare mai mare si mai solid cel din odorhei (are sudate acele traverse,desi doar in puncte,nu pe toata lungimea) capacul de ulei este mai mare,in loc de o simpla gaura (desi prinderea cu surub poate avea de suferit daca este lovit direct capacul)

post-66542-1284652041_thumb.jpg

post-66542-1284652051_thumb.jpg

post-66542-1284652071_thumb.jpg

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam cate kg are? te-ai gandit sa pui si inaltatoare?

sa faci niste poze in timpul montajului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are 10kg scutul si inca vreo 2 kg bara aia si suruburile (accesorii montaj) total sa zicem 12-13kg.

nu stiu daca de la 12 kg se va lasa atat de mult,daca e deranjant de jos o sa ridic 1-2 cm (inaltatoare).

daca de la scut se lasa asa mult de ce nu se ridica la fel de mult cand schimb uleiul si am vasul de lichid de stergatoare gol? cumulat tot pe la 9-11 kg ar fi -_-

o sa pozez la montaj,sper sa il montez cat de curand,daca gasesc unde

L.E. am inteles,didus. nu stiu exact cum vine montat,nu am apucat sa ma uit decat cand l-am scos pe cel de plastic,chinut pe sub masina. o sa vad cat de jos vine dupa montaj.cel de plastic era destul de jos dar si atarna putin,fiind cam franjurat

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale garda la sol nu se micsoreaza datorita greutatii lui (~15 kg). Garda la sol coboara pentru ca scutul vine prins ceva mai jos. Sper ca m-am facut inteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...are 10kg scutul si inca vreo 2 km bara aia si suruburile (accesorii montaj) total sa zicem 12-13kg....

La 2km de bara cred si eu ca scade garda la sol :icon_thumright:... atirna greu...

No ofence, just kidding ...

Daca e montat corect scutul, garda scade cu ~10mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am corectat :icon_thumright: deh...forum despre masini,gandul la kilometrii.

cum adica montat corect,se poate monta si incorect?din ce am vazut,montajul merge one-way. suruburi,suport...etc.

m-as baga daca aveam rampa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic,pot.

practic...vedem cum ma bag sub masina. stie cineva ce garda are tdi cu scutul original,de plastic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!