Jump to content

Scut motor la Golf 4


vladixus
 Share

Postare recomandată

pai acuma am luat topicul la rasfoit dar nu gasesc nimik clar un site un numar de telefon

s-a postat mult si pe langa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea: Autokarma vinde scut de plastic (design apropiat de cel original) iar scut-motor.ro vinde scut de metal (design propriu). Ambele se potrivesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am timp acuma sa ma uit dar mai mult ca sigur ca am vazut si pe autokarma tot scut metalic, intr-adevar au si scut de plastic dar era si metalic. Am vazut chiar ca avea si un fel de suport pe care sa se prinda scutul...

Ce e sigur e ca cele 2 scuturi nu sunt identice si habar nu am care este mai bun...

Si ca un facut mi se pare ca azi mi-am fisurat baia...am pierdut asa din senin 0.5 litri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai despre scutul de la Oderhei am citit,si-au pus unii si au postat.La fel despre cel adus din Cehia.Despre restul,nici eu n-am gasit referinte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai atunci o sa sap dupa un nr de telefon de la Odorhei sau din Cehia.

Daca il stiti voi ar fi interesat de postat cumva ca sa ramana tot timpul la inceput sau ceva de genul, eu sunt nou pe forum si nu stiu cum merge treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai l-am vazut mai demult cand am citit,in paginile anterioare;e drept ca sunt 18 acum,e ceva de cautat.Sau un PM la unul din cei care a montat,da tot in posturile anterioare :(

Nu esti asa nou,ai un an...

L.E.Uite si-a pus colegul hremus,poate ai noroc...

Modificat de goofy4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

In partea de jos al fiecarui topic exista o caseta de cautare ce va permite o cautare rapida numai in topicul respectiv.

oszhyeji3e86xp4q5r.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

scut-motor

Inainte de a posta trebuia sa citesti regulamentul!

21. Forumul are definita o sectiune speciala dedicata anunturilor de vanzare, cumparare, prestari servicii. Postarea unui anunt de acest gen in orice alta arie se considera abatere si se sanctioneaza cu warning.

22. Postarea anunturilor in aria rezervata acestora este o facilitate oferita membrilor pentru a se ajuta intre ei si nu constituie un scop al acestui forum. De aceea vor fi descurajate orice tentative de acest gen, iar depistarea unor membri a caror inscriere pe forum a avut acest scop (postarea de anunturi) poate duce la stergerea/ban-area contului/IP-ului respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Am parcat masina pe un teren care mi s-a parut a fi drept si am masurat distanta de la cel mai jos punct al scutului pana la pamant si mi-a dat 11.5 cm. Ar fi interesant sa faca masuratori cineva care nu are scut sa vedem ce distanta ramane intre scut si baie (banuiesc ca e cel mai jos punct dar si cel mai important)

In urma masuratorilor,garda la sol a colegului e mai mica cu 2cm.Am mai studiat si in alt topic cu garda la sol si am ajuns la concluzia ca garda la sol la golf/benzina e mai mare decat la diesel.Implicit si distanta pana la baia de ulei.Asta ar fi o explicatie a faptului ca la diesel se intalnesc mai des scuturi metalice si la benzina se pun mai rar.Am mai lamurit niste dileme:Referitor la garda la sol,la diesel fiind mai joasa oricum,daca se mai pune si scut metalic,mai coboara,deci de aici si dorinta sau necesitatea de a se monta si inaltatoare,in acest caz.La benzina,dupa montarea scutului,fara inaltatoare garda la sol,eventual ar fi ca la un diesel fara inaltatoare,deci nu ar fi necesare.Cat despre supraincalzirea motorului pe benzina in cazul montarii unui scut metalic,pana acum sunt doar ipoteze,presupuneri.Concret din cei ce au montat scut metalic si au postat(cam putini ce e drept) nu s-au plans de supraincalzire,parerile au fost ca nu ar fi nici o diferenta,cu sau fara scut.Ramane de vazut daca apare cineva,care si-a montat scut metalic la golf/benzina si este nemultumit/a remarcat o supraincalzire datorata scutului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stau si ma intreb unde vreti sa prindeti scutul ala de metal pe golf4,tinind cont ca are cam 7,8 kg(stiu de la o skoda cu pachet drumuri grele greutatea) si toate punctele de prindere sint pe plastic,fibra,ABS sau ce material o fi ala,pt ca daca mi spuneti ca si umerii laterali sant tot de tabala deja un benzinar 1,4 a pus o!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la octavia e la fel, partea laterala e tot din plastic, la fel ca si prinderea

dar eu am vazut instructiunile de instalare de la scut-motor.ro si arata ca trebuie sa prinzi in fata niste suporti de fier

priveste aici: http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...t&p=1166500

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am mai gasit un tutorial aici pe forum si intr-adevar erau niste suporti de fier in forma de T care se prindeau undeva de sasiu

aia ar trebui sa fie livrati odata cu scutul

normal ca nu este nici o sansa sa il prinzi de aceleasi puncte ca si scutul din plastic

btw aveti idee daca scuturile astea de metal au si antifonare sau sunt doar tabla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot l-ai gasit,pune si adresa sa-l studiem cei interesati...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la asta ma refeream si eu tare scutul din acest pdf are si antifonare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la asta ma refeream si eu tare scutul din acest pdf are si antifonare

Da,chiar e tare scutul si mai e si original,si costa sigur 4,5 sute de euro daca la un passat,pe original, dar de plastic a costat 300 euro doar ca e din 2 bucati pt ca are si la cutia de viteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai e simplu

cine vrea scut cu antifonare si protectie optima, comanda original, si preturile incep de la 300-400 euro in sus

cine vrea protectie, isi cumpara unul aftermarket cu 100 euro, si sta linistit :blah:

iar cu antifonarea, la T5 am si scut, dar capota e captusita din fabrica.

si am mers o perioada fara scut, si nu se auzea mare branza, motorul oricum e mare de 2500cmc cu 5 cilindri, si la fel se auzea

dar atunci cand am capota ridicata, zici ca e un tractor veritabil

deci mai bine ai captusi capota pe interior daca vrei antifonare eficienta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai jos am atasat un *pdf, luat de pe forum, postat si de istef aici. Bafta.

Foarte bun scutu asta, ceva de genu caut. Am vazut si oferta de la scuturi-auto.ro (parca acela era siteul daca nu ma insel) si nu imi place deloc prinderea pe partea din fata, se face cu 2 tije de metal care le pui vertical si arta cam firave iar del de pe autokarma pare destul de bine inchegat are in partea din fata prinderea pe bara in "U" cu 2 bifurcatii (mentionez ca eu am avut pe un Golf scut de metal, cred ca original, nu bag mana in foc, cu sustinere in fata pe teava in forma de "U".

Curand voi achizitiona si eu unu pt ca am avut cateva incidente cu baia care nu vreau sa le retraiesc...

Mi-am cumparat azi si eu un scut metalic - scria pe cutie ca e de la Odorheiul Secuiesc- 540 de lei. Mi se pare destul de solid - are o bara care se monteaza banuiesc in fata si suruburi lungi.- il montez maine
- Gelu1

Imi poti spune te rog colegu cum are prinderea in fata scutul tau? Cu bara in "U"? Ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact asta ma gandeam si eu, prinderile alea cu bucatile alea de teava nu mi se par mare lucru, o bara patrata sau macar in forma de U macar stii ca nu se indoaie la fel de usor. Pana la urma suportii duc greul in caz de busheala si daca se indoaie suportul degeaba ai scut

daca are cineva la indemana poze numere de telefon sau orice altceva util legat de scutul de la odorhei il rog sa-mi trimita un PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asta e faza, ca daca lovesi o groapa mai adanca, bordura, pietroi etc. practic o parte din greutatea masinii se lasa pe scut, poate fi el din material indistructibil daca suporturile alea cedeaza si impactul la baie (cat de cat diminuat) tot are loc (cu cat e mai rezistent suportu fata cu atat sansele sa ca baia sa iasa intreaga sunt mai mari)...asa degeaba il mai pun...

Scut cu bara in "U" am avut, am fost pe drumuri de tara la cabane, am ramas foarte incantat, asa ca tot pe optiunea asta vreau sa merg...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scutul te protejeaza de lovituri directe...

ca daca iesi pe macadam si ramai pe scut cu rotile in sus... poate sa fie si scutul original, ca tot nu te ajuta.

stiu eu, de la vechiul T4, a pierdut controlul taicamiu intr-o curba, a intrat in sant si a mers pe scut cam 10m, o roata fiind in aer

scutul s-a deformat, si a atins baia si cureaua de distributie...

au trebuit sa fie schimbate, iar scutul era original, l-am dat jos sa-l indreptam, era ditamai tabla, cred ca avea 5mm grosime

deci eu nu mi-as lua scut si sa fiu bun bazat ca pot face offroad, ci mi-l iau sa nu imi fie teama cand mai urc sau cobor borduri inalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La scutul de la scut-motor.ro, nu-mi place prinderea, am senzatia ca acele "tablite" se indoaie imediat.

Cel de la Autokarma mi se pare mai solid (prinderea) si daca nu ma insel seamana, sau e acelasi lucru cu cel de la

"enginehouse" adica cel de aici Si pt.ca ei le si monteaza, cred ca o sa apelez la enginehouse.

Vreau sa-i sun sa intreb daca se pastreaza lateralele de plastic. N-as vrea sa renunt la ele din cauza murdariei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am vazut o bora care nu mai avea acele plastice laterale (probabil s-au rupt)

iar rotile aruncau toate mizeriile spre motor...

prefer sa raman fara scut decat sa fie pline de namol toate piesele de sub capota :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!