Jump to content

Probleme Cunoscute La Leon 2


cosminidis
 Share

Postare recomandată

la problema cu batzaitul astept un raspuns de 5 luni ... deocamdata nu vor sau nu stiu sa dea o rezolvare cei de la service ... eu totusi cred ca nu vor ... dar o sa se rezolve ca nu e dupa ei !!!

cred ca este o alta problema la mijloc caci nu toti care se pling de problema asta au motor de 1.9 BXE.

asta asa e ca se plang unii si de alte versiuni de motor ... cred e fiz aceeasi problema ca a celor de la passat ... dar cei de la seat nu vor sa o recunoasca inca .. aia macar sunt corecti (intr-o anumita masura)... oricum am mari indoieli ca problema se poate rezolva cu update de soft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 245
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Andrei_VVB

    32

  • Matrixu

    20

  • cosminidis

    14

  • BC78ADI

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut....am leonul de o luna, 1.9 bxe, stylence, am facut 7500 km si nu am nici un fel de problema decat la sistemul audio (ramane blocat cd-ul inauntru) care sper sa se rezolve in curand...in rest masina e super...se infige destul de bine pentru puterea ei si sta foarte bine pe drum inclusiv la viteze mari (180-190 km/h)

sincer cred ca faci o alegere buna privind raportul calitate pret!!! :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Eu am ales motorul de 2.0 tdi dar asta nu inseamna ca te sfatuiesc sa nu-ti iei pe cel de 1.9. Daca mergi preponderent prin oras nici sa nu te gandesti sa-ti iei alta motorizare!

Legat de probleme...cred ca masina aceasta sta prost la capitolul finisaje in interior (eu unul am gasit bucati de mocheta prin habitaclu, cateva suruburi de plastic prinse f slab) plus ca am un zbarnait f nasol in bord!

Vei observa ca nu prea ai cum sa mergi fara aer conditionat cuplat seara pentru ca se abureste parbrizul !

Oglinzile scartaie la pliere. La denivelari se aude un fel de zbarnaiala in spate dar de tonalitate joasa (ca un joc de usi sau a capacului de portbagaj (cel de sub luneta))!

In curbe luate mai din scurt dar cu viteza relativ mica nu-ti va placea lipsa "de viata" a directiei...nu prea iti trimite un feed back corect!

Am mers cu un leon stylance din 2006 parca ianuarie si cu vreo 14000km si zbarnaie ca toti dracii in interior iar boxele pe spate la un vol de 12 cu bass peste 3-4 zbarnaie ca si cum ar fi arse!

Nu-ti va placea calitatea plasticelor! Nu-ti vor placea detaliile care iti arata ca masina este facuta asa si nu altfel pentru ca tre sa fie sub audi sau vw! Asta am simtit-o la logan, nu puteam sa-mi imaginez ca o sa simt asta intr-o masina de 22 mii euro!

CU TOATE ASTEA vei iubi aceasta masina pentru ca-ti ofera f multe, arata incredibil si o vei conduce cu zambetul pe buze! GARANTAT!

ps: suspensia este intradevar tare! Pe mine pur si simplu ma scotea din pepeni la inceput!

Acum cred ca s-a mai si lasat si m-am mai lasat si eu! Bafta!

Modificat de 1.6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cu masina nu am probleme...(desi acum e iar in service)...am probleme cu "soferii care nu au loc de masina mea" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa va spun... postez aici, desi probabil nu ar trebui, dar trebuie sa postez undeva. Am fost sambata si am facut un test-drive cu un 1.9 TDI (dealer-ul mi-a zis ca era tunat la 136 bhp / 320 Nm (parca)). Toata sambata si duminica am tremurat, va jur, sambata nu am putut sa dorm noaptea, ai mei au un Passat 1.8T si parca tot nu se infige asa de meserias ca Leon-ul asta (ma rog, poate sunt prea subiectiv acum)

Cu plasticele ma impac eu cumva, doar vin de pe un Megane ;) , mai dau la surubelnita, mai omor cate un greier, vad eu

Inca ma uit cu tanjeala la consola de la Golf, dar sunt setat, asta e masina pe care o vreau. Sper sa strang cat mai repede pt un avans de vreo 6-7-8k... pana atunci salivez... asta e...

Ca idee, m-am uitat putin si la Golf / Jetta si m-am luat cu mainile de cap de ce probleme sunt acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut cosmin, se poate sa imi spui si mie la ce dealer era acest 1.9TDI ridicat la 135bhp? E vb probabil de o remapare care duce masina exact la 135 si 310 nm daca nu ma insel. Urmeaza sa imi vina masina in 2-3 sapt maxim iar dupa vreo 7-10000 km ma gandesc serios sa ii fac si eu, insa am oarecare dubii.Postul tau nu a facut decat sa imi intaresca convingerea ( multi zic sa nu fac asta si tot asa ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista un upgrade la motoarele TDI si la cele TFSI, care vine chiar de la fabrica din Spania. Stiu sigur ca cei de la Metrotehnica fac asa ceva si era cam 350E pt 1.9 TDI. Nu stiu daca fac si cei de la Alto, dar fiind treaba oficiala probabil ca face orice dealer autorizat.

Cosmin, felicitari de alegere, vei fi foarte multumit de masina. Fiecare cu gusturile lui, eu de exemplu nu ma prea regasesc in ce zice 1.6, mie imi place interiorul si n-am gasit bucati de mocheta etc prin masina. Poate a fost el mai ghinionist cu masina. Fiecare cu gusturile lui totusi.

Si rin stiu ce zici, incep sa am si eu aceleasi probleme... Un oras in care daca li s-ar lua carnetele tuturor celor care nu-l merita, s-ar goli pe jumatate. :)

PS: De pret chiar nu mai sunt sigur, asa ca nu dati cu pietre daca gresesc. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista un upgrade la motoarele TDI si la cele TFSI, care vine chiar de la fabrica din Spania.

Da, cred ca sunt MPM Engine performance kit, au pentru motoarele de 1.9 si 2.0 desi banuiesc ce sunt din descriere nu este extrem de clar ce contine si la cit creste performantele. La Alhambra scrie ca pentru 1.9 TDI cresterea este de la 115hp to 140hp.

As fi interesat de mai multe informatii despre asta daca si-a pus cineva, mai ales ca pare a fi optiunea de "upgrade" oficiala pentru cei care nu vor / pot sa-si piarda garantia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello all,

Dealer-ul este un dealer din Belgia, unde sunt stationat pentru moment (inca vreo luna si putin). Upgrade-ul era oficial sa zicem, adica ei il puneau la cerere (si contra cost) fara pierderea garantiei. Am citit pe forum-ul de tuning ca nu e recomandat chip-ul in primii 5k-10k km, va recomand sa vb cu Voinea, eu as avea mai multa incredere in el decat in dealer (mai ales ca masina de test cu care am fost eu - 4500 km - avea deja o problema cu ambreiajul, si anume se simtea vibratia motorului in pedala de ambreiaj). Eu sunt sigur ca nu o sa imi pun chip in primii 10k km, iar dupa aia o sa il pun la Voinea, nu la dealer. Incerc sa mai trec pe la un dealer in perioada asta, poate gasesc o masina cu 1.9 stock, va mai impartasesc din impresii daca e. Oricum, inca sunt beat dupa drive-test-ul ala, am ajuns la 170 pe autostrada si nici nu mi-am dat seama, e fantastica masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D da, eu vazusem o firma care facea si avea exact specificatiile motorului dupa upgrade ( oare pot sa postez site-ul ? ) nici nu ma gandeam am si zis, in primii 10k km nu ii fac nimic, il las sa se aseze, inca nu m-am convins ca motorul va avea aceasi durata de viata ( fiind folosit la aproape 100% dupa remapare ). Ma bucur ca am aflat de la voi ca este facut de dealer si nu iti pierzi garantia si pretul este acelasi ca si la aceea firma ~350 e. Este o crestere substantiala a puterii si chiar isi merita banii daca nu intervine in uzura motorului in mod grosolan. Iar offtopic si imi cer scuze , am primit un mail de la dealer in care mi-au trimis o foaie cu vehicle overview... Asta inseamna ca masina a parasit fabrica nu ? Cam cat dureaza sa fie gata masina, Importer order este pe 3.5.2007 si production confirmed pe 17.5.2007, chiar asa repde sa fie gata ? si daca da, de ce pleaca din fabrica la o luna dupa ? si cam cat dureaza daca aveti idee pana o ridic.Mersi si inca o data imi cer scuze fata de moderatori pentru offtopicul grosolan pe care l-am facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosminidis..cu riscul de a ma repeta, te sfatuiesc sa te uiti mereu la topicul "zgomote" pt ca ale sunt si sunt multe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat, as face un rezumat cu ce am retinut din topicul acela:

1. greierasi in bord => se pare ca nu exista o rezolvare inca, gen bagat de dopuri de cauciuc intre o piesa si alta (ca la Megane ;) )

2. zgomote in spate =>

a) zgomote care provin de la U-ul in care se prinde usa, am citit si pe la Octavia si au aceeasi duda, se rezolva in service

B) zgomote care provin de la bancheta (tot asa in punctul de prindere) - pe astea cred ca pot sa le rezolv singur

3. zgomote care vin din boxele din usi la volum mare - am inteles ca se poate rezolva in service

4. in masina cu care am facut drive-test-ul mi s-a parut ca zornaie tavanul, si pot sa spun ca am aceeasi problema si pe Passat-ul parintilor si nu cred sa existe solutie (cel putin nu un DIY)

Cam astea ar fi... acum, daca si la Passat am greierasi nu stiu ce masina nu are... poate japonezele si jaguar-ul sa fie mai bine inchegate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu riscul de a supara....Loganul are o mica zbarnaiala pe la torpedou si o scartaiala la repartitorul de frana pe spate si are 2 ani jum , 30 mii km si mers preponderent prin oras! Pe cuvant!

Se poate deci!!

Dar daca as face o asemenea comparatie ar trebui sa fiu nebun! Poate multi ar spune ca fiind atat de ieftina si de proasta ( :) ) ar tre sa zornaie ca toti dracii, numai ca este clar in avantaj fata de multe alte masini tocmai datorita simplitatii pieselor si a asamblarilor.

Si totusi..problema nu este ca avem zgomote prin masini! Problema este ca avem zgomote in masini noi si scumpe!!

Modificat de 1.6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

leon 1,9 105cp motor bkc, 34000km la bord, cumparat in nov. 2005, printre primii posesori

foarte fericiti.

4 iulie 2007-turbo dus-nu spart pt ca eram aproape de service.

oprit masina in service programare pe saptamana viitoare reparatie peste doua

saptamani....?? plecat pe jos acasa -nu se da masina la schimb-desi e in garantie!

am inteles ca la motoarele de 1,9/105cp sunt probleme cu turbina care se fabrica in

....ROMANIA si UNGARIA . DECI OAMENI BUNI, VEDETI CE CUMPARATI!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10250 km. Nici un greieras (cel putin nu aud eu)

Probleme pana acum.

Imi scrataiau rau de tot oglinzile la rabatere. Ieri la revizie le-au gresat acum nu se mai aud (probabil pana intra din nou apa si praf)

Radio-ul se aude cu pocnituri fasaituri in Bucuresti pe EuropaFm. Daca merg spre Ploiesti si trec pe frecveta de acolo se aude super misto. Deci probabil e de la transmisie.

MP3 busit. CD drive failure. Nu mai scoate CD-urile si nici nu mai canta nimic. Azi masina e la PBA si astept sa ma sune sa imi iau masina cu noul MP3 player montat (am asteptat o luna de cand am dat comanda pana a venit)

Aceleasi tremuraturi la relanti dar vad ca deja sunt extrem de multi oameni cu aceeasi problema

Montantii tribut adus formei caroseriei.

Pielea de pe volan si schimbator (mai ales de pe schimbator) un pic cam prea sensibila la zgarieturi (parerea mea)

Suspensiile desi nu sunt sport (nivel de exhipare Stylance) sunt destul de rigide fata de alte masini. Probabil din caracterul mai sport impus Leon-ului. Adevarul e ca le apreciezi pe serpentine cand tragi de masina si ea nu se inclina sa te arunce de pe trasa.

Cam astea sunt problemele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, sa mai adaugam pe topic-ul asta si ce s-a scris aici: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=18026

Cam trist... Daca faci sub 20k km pe an ai sanse sa iti crape turbina dupa ce iese din garantie... BTW, exista un soi de garantie extinsa (ca la Renault de ex)? De la 2 ani standard la 4 ani de ex...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Iata o alta problema la masinuta mea de doar 2 luni. Usa dreapta spate nu o mai detecteaza inchisa..o problema de care am mai auzit eu pe la Seat. So...service! Pana atunci nu pot merge cu ea nicaieri ca nu o mai inchide! Incepe sa-mi placa tot mai mult masinuta asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: Rezolvat ..era mufa de pe stalp! Ceva contact imperfect! Am rezolvat-o la Pex Ploiesti. S-au miscat f repede!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti te rog sa postezi niste poze cu locul cu pricina ca referinta pentru cei care prefera DIY? Am intrebat si eu la un service Seat de problemele generale pt Leon, si mi-au zis ca au patit de cateva ori chestia asta cu usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine , nu a fost defecta turbina ,dar pt ca au avut recent doua cazuri cu turbina au dat verdictul rapid

cand au desfacut-o si au pus-o la teste ea era buna, asa ca au cautat mai departe si stupoare volant SPARTA-defect de fabricatie au spus ei.

Dar cum volant este in contact cu discul de ambreiaj, placa de presiune, rulment toate acestea trebuie sa le schimb dar asta pe bani mei, nu intra in garantie?!

nu sunt duse doar suprasolicitate

post-3299-1184598694_thumb.jpg

Modificat de mirceaa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) .....fratilor...TURBEZ!!!!.mi-a venit cd-ul acum 2 saptamani....(dupa 0 luna si de asteptare in loc de max doua saptamani) l-au schimbat...toate bune si frumoase...a mers!!! aseara veneam spre casa si....surpriza...CD DRIVE DEFECT!!! am innebunit!!! si bineinteles ca acum merge!!! trebuie sa astept sa prind iar momentul si sa ma duc sa faca constatare ...etc!!!

aveti idee de unde pot cumpara ceva de calitate care sa se potriveasca?am masina de 2 luni si deja il schimb pentru a doua oara!!! e imposibil!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci...o sa incerc dar totusi mi se pare imposibil sa schimbi de 2 ori un cd player in 2 luni!!! asta e bataie de joc!!!peste 2-3 luni poate caut sa-mi cumpar turbina...motor...etc...sper ca nu....dar sa-ti cumperi o masina noua si sa incepi sa inlocuiesti....numai la dacie faceam asa!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptiu drace...sa ma astept sa imi crape si unitatea astea pe care am montat-o de abia o saptamana????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!