Jump to content

Probleme Cunoscute La Leon 2


cosminidis
 Share

Postare recomandată

Hello all,

Sunt nou pe forum si sunt in pregatiri financiare pentru a achizitiona un Leon 2 - my new love :huh:. Stiu deja ce o sa fie - Stylance, 1.9 TDI, ESP, Audio 1, si alte cateva mici detalii.

Am cautat pe forum si nu am gasit un topic asemanator, asa ca nu dati cu pietre. Vreau sa stiu care sunt defectele cunoscute ale acestei masini. Ce anume nu e cum trebuie pentru ca au fost alesi furnizori slabi / a fost prost gandita solutia tehnica, etc. De ex. la Megane exista niste defecte by design la flansele de la amortizoare, la motorul 1.6 pe benzina (fulia defazoare parca), bobinele, etc. Deci genul asta de probleme as vrea sa le cunosc si pentru Leon 2.

Pana acum am detectat o singura problema - motorul 1.9 BXE se "batzaie" la ralanti. In afara de asta ce ar mai fi?

A, si inca o intrebare pt cei care au trecut prin iarna cu ea: cum se descurca stergatoarele cu zapada? daca ninge abundent nu se intoarce zapada inapoi pe parbriz din dreptul capotei?

Mersi fain,

CG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 245
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Andrei_VVB

    32

  • Matrixu

    20

  • cosminidis

    14

  • BC78ADI

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Rasfoind forumul am mai gasit doua:

- tabla cam subtire pe acoperis (cineva s-a plans ca o grindina i-a lasat 6 mici adancituri);

- semnalul radio

Altcineva mai stie ceva? Pana acum nu mi se pare nimic grav (in afara de tabla). Inca sunt 100% hotarat pt masina asta :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

semnalul radio intradevar...e varza...la fel si tweeterele stock ...

cat despre tabla...eu nu am avut probleme ...dar tin sa spun ca am garaj :ceuameni: deci e mai protejata impotriva intemperiilor :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu sunt incantat de radio, dar mi-am pus mufa USB si e ok asa. E si ieftin, o optiune peste care nu ar trebui sa se sara. :offtopic:

Eu deocamdata n-am nici o problema cu ea, masina e super.

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

semnalul radio intradevar...e varza...la fel si tweeterele stock ...

cat despre tabla...eu nu am avut probleme ...dar tin sa spun ca am garaj :ceuameni: deci e mai protejata impotriva intemperiilor :offtopic:

In leg cu sistemul audio???Nu are fidelitate sau care este pb.....Pe FR stiu ca este un sistem audio cu 8 boxe.Cum se aude??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dpdv al meu ..da este cam varza ..are 8 boxe intradevar..dar pilaf :offtopic:

fidelitate ...volum...nu are mai nimic :ceuameni:

eu le-am schimbat pe toate ...

Modificat de rin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In leg cu sistemul audio???Nu are fidelitate sau care este pb.....Pe FR stiu ca este un sistem audio cu 8 boxe.Cum se aude??

Se aude intr-un fel infundat... conteaza f. mult si setarile pe care le faci. Dar ce pretentii sa ai de la un Philips in sec. 21? Astia-s mari inovatori doar... inventeaza ceva dupa care lasa celelalte companii sa dezvolte produsul :lol:. Ideea de baza este ca daca nu iti place, il schimbi, mama lui de sistem audio!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca pt un sistem audio OEM se aude foarte bine. Pe incercate, am ascultat si in Octavia 2 si in Astra si dupa mine Leon-ul iese in frunte, cu Astra ultima. Inclusiv proprietarul Astrei spunea ca e dezamagit de sistemul audio (boxele mai ales). Intr-adevar pt cine are pretentii de audiofil cu ureche fina, sistemul OEM nu e suficient. Poate doar pe Lexus cu sistemul lor Harman Kardon sau alte marci asemenea. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer mie chestia cu tabla mi se pare mult mai grava decat sistemul audio. Sistemul audio il schimbi, tabla mai greu :lol:. Alte probleme intalnite mai des? Suspensii / greierasi / bobine / ceva? Venind de pe un Megane mi se pare chiar ciudat sa nu existe probleme :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de colegul cu grindina, n-am mai auzit pe nimeni sa se planga de tabla... Si nici de masina in general. Cu chestii importante adica. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 6-7 luni si aprope 8000Km, nici o problema, nici macar greierasi, numai satisfactii :lol:

Si eu am tot audio1 cu 8 boxe, sincer calitatea este OK, ai volum, setari tot ce vrei. Legat de radio mie mi s-a parut decent, ce difera mult sunt posturile, pe unele auzi zici ca e CD cu bas si tot tacimul pe altele zici ca asculti la Sokol dar asta e la fel pe orice device le ascult aicea in Satu Mare. Daca pui insa un cd cu mp3 trase cum trebuie pe la 256bpr auzi clar tot, eu sunt multumit de el, iar volum la maxim nu am reusit sa rezist nici o data. Vezi eventual la un dealer sa te lase sa-l bibilesti sau poate poti sa rogi pe cineva de pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca se pune problema de rezistat pt tine...ci mai degraba nu rezista player-ul la max :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca se pune problema de rezistat pt tine...ci mai degraba nu rezista player-ul la max :lol:

Si asta e drept la volum maxim distorsioneaza, dar volumul maxim e oricum prea maxim pt. mine (si pentru multi din jurul meu cu toate ca am doar 32 de ani), in mod curent ascult de obicei pe al 11-13 si cind vreau un "pic" mai tare ma cam opresc pe la 17-18, acolo nu distorsoneaza.

In general la volum mic mai plusez la bas intre +2 si +5 si asa e chiar cool si mut o treapta sunetul mai puternic in spate, e mai placut :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da asa este. aici sunt de acord cu tine. daca nu sari de 20 volum nu distorsioneaza. oricum tre sa recunosc...pt un sistem audio stock se aude binisor...mai ales dupa exemplul dat de colegu mai sus..paralela facuta intre seat si opel :lol: bleah cah opel..cah cah :lol:

Modificat de rin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am inteles treaba cu grindina.... a stat masina parcata langa alta masina, si ea a primit lovituri si cealalta marca nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, unul din colegi a tinut masina afara in grindina... Si pe urma s-a trezit cu niste mici infundaturi in tabla de pe acoperis. Acum, depinzand de grindina, ma gandesc ca putea sa fie orice masina si ramanea cu urme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite ca am prins si eu ceva grindina prin Bucuresti, sambata trecuta; nu am vazut sa se fi strambat tabla :D

La minusuri as trece receptia radio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum vedeti nu am Leon dar am Altea si pot spune ca radioul are receptia naspa' si tabla la Altea este destul de subtire(parerea mea) dar cu tweeterele trebuie sa va contrazic,fratilor, se aud beton si asta pt. ca am schimbat CD playerul(Pioneer).La inceput eram si eu "pus" sa le dau jos dar am zis ca incep cu CD-ul si SURPRISE :D am inalte ca mai trebuie sa scot din ele ca-s prea puternice.Problema nu e la inalte ci la playerul original(Blaupunkt) nu poti scoate din el mai multe inalte oricat ai seta.Bye Bye!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu tabla nu ai de ce sa iti faci griji. E tabla la fel de buna ca pe alte masini. Daca ai ghinion si iti lasi masina in grindina orice marca ai fi s-ar putea sa ramai cu mici indoituri. Sa fim seriosi. Receptia radio e proasta din cauza software-ului din playerul Blaupunkt original. Sistemul de sunet cu 8 boxe e absolut suficent pentru un sistem OEM. Am comparat cu sistemul Opera de pe Opel Astra (cel mai bun care se poate lua) si sunt foart bine in comparatie. Opera e mai infundat. Defecte la masina... In curbe stranse pana te obisnuiesti o sa ai probleme de vizibilitate din cauza montantilor fata destul de grosi. Dupa un timp nu o sa mai fie o problema. In rest pot aparea mici greierasi in interior dar nimic grav si doar pe drumuri proaste. Pe asfalt nu auzi nimic.

In rest nimic. Doar o mare problema de design. Masina arata prea bine in parcare si ai sanse mari sa o gasesti zgariata :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul pe care il vrei tu (1,9 TDI BXE) e singurul cu bube la unii posesori de pe forum. Culmea e ca si eu il vreau pe ala :D.

Citeste mai mult aici:

Nu Sta La Relantiiiiiii

Soft

Leon 1.9 Tdi Si 2.0 Tdi!, ce sa-mi iau?

Astea sunt primele care-mi vin in minte.

Foarte important fa un drive test cu masina. Suspensia este foarte rigida chiar daca iti cumperi stylance sau referance (n-au suspensie sport). Eu am mers cu megane si e comfort total nu simti nimic. Cu leon o sa vezi pietricica pe strada si o sa o simti cand treci peste ea :D. In schimb o sa ai senzatii majore cu masina o sa vezi ca in curbe ii lasi pe toti in urma :P etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am masina de peste un an si nu pot sa ma plang de mare lucru!multa satisfactie in condus si cateva minore probleme care s-au spus gen semnalul radio slabut, nitste greerasi si cred ca atat!

sistemul audio mie mi se pare ok nu am nevoie de mai mult si nu am ajuns niciodata mai sus de nivelul 20! merg in general pe la 10-15!

tabla nu vad sa aibe nici o problema!

vizibilitatea e un pic ingradita in curbe de montantii fata dar ce sa-i faci designul frumos tre sa aibe si bube ,nu?

despre motorul ala nu ma pot pronunta decat ca am mers si mi-a placut cum trage dar un pic zgomotos e tot ce-i pot reprosa !

a si sa nu uit un sfat? daca-ti speli masina sa fie inchisa sa nu ai surpriza pe care am avut-o eu cand mi-a fost smuls capacul de la benzina cu jetul de apa in rest astea sunt tot ce am intalnit intr-un an si 2 luni!

bafta si spor la cumparaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bafta si spor la cumparaturi!

Mersi fain, strang cureaua cat se poate ca sa dau un avans cat mai mare. Am vazut ca in leasing pt o masina de 21k euro platesc in 5 ani 32k ca popa cu avans 3-4k (bun, mai e si casco inclus...)

Legat de tabla - colegul care a avut problema zicea ca masina era parcata langa un Cielo vechi care nu a avut nici pe naiba. Am avut Cielo corean si pot sa zic ca era super masina pt vremea ei, nu stiu daca comparat cu un Golf V de ex avea tabla mai groasa sau mai subtire...

Am citit toate topicurile legate de BXE, am dat si un search pe tot forumul, si m-am cam speriat... Ideea e ca mai exista un cod de motor pt 1.9 /105hbp - BKC. Pot sa ii cer dealer-ului sa dea comanda cu motor BKC? Sau e dupa noroc? Sau toate Leon-urile noi vin cu BXE?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt sigur, dar cred ca toate din modelul 2007 adica incepind de prin Septembrie, Octombrie 2006 vin cu BXE. Oricum cred ca sunt doar 2 cazuri cu probleme, probleme care probabil vor fi rezolvate, daca te uiti in forum si la Jetta si la Passat sau Octavia peste tot vei vedea topic-uri de genul tremura la relanti, cred ca este o alta problema la mijloc caci nu toti care se pling de problema asta au motor de 1.9 BXE.

Problema care s-a rezolvat mai demult de catre update-ul de soft pentru BXE era legata, parca, de tremurat dar in mers si la anumite rotatii/viteza, oricum de prin octombrie toate vin gata actualizate, la a mea nu i-am facut nimic in service si merge struna.

Modificat de RemusP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosminidis, tu daca faci comanda chiar de azi, deja prinzi modelul 2008 ca suntem in iunie. Eu am facut test-drive cu el si daca nu te deranjeaza zgomotul mai "agricultural" la viteze mici, e un motor excelent. Si probabil ca venind model 2008 o sa aiba si update-ul de soft pe el. Si nu e nici cum zice X-Ecutor, eu am reference si nu ocolesc chiar fiecare pietricica! :P :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu e nici cum zice X-Ecutor, eu am reference si nu ocolesc chiar fiecare pietricica! :( :P

Ce pot sa spun, exista 2 'minusuri' cu care trebuie sa ma impac (la BMW seria 1 sau A3 nu pot sa ma bag :P:

1. suspensia mai tare (e super comod Megane-ul, cand merg cu Passat-ul alor mei ma dau jos cu spatele intepenit, dar sta intr-adevar tzeapan pe drum). Deci ma astept sa simt pietricelele de pe drum...

2. plasticele de pe bord care nici mie nu mi s-au parut prea reusite sau placute la atingere. Test drive inca nu am facut, am fost prea sincer cu dealer-ul si i-am zis ca probabil ca inainte de sfarsitul anului nici nu se pune problema de comanda si atunci m-a lasat doar sa "admir" pe toate partile un stylance din showroom :(

Exista pana la urma un remediu pt batzaitul asta la relanti? Sau macar a fost gasita cauza? Se rezolva din soft sau e o problema de design?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!