Jump to content

PROTEJARE CAROSERIE


alexserb2000
 Share

Postare recomandată

sau incearca cu shhpray de la magazinele de piese auto... pe linga alea cu multe culori (cica de retushuri) sunt nishte unele speciale pt tobe (rezista la nu shtiu cite multe grade) e cam 100 mii unul... si-ti ajunge sa dai si-n cap cu el :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • alexserb2000

    26

  • tipatescu

    18

  • RaduI

    13

  • guvydu

    13

Pe incalzitoarele de aer nu se parleste grundul, oricat de proasta ar fi calitatea; sunt destul de reci in comparatie cu toba, fiindca aerul care trece prin manson preia o mare parte din caldura galeriei(care e practic incandescenta) si o da mai departe spre cabina - eu pot sa tin mana 1-2 secunde pe mansonul exterior al incalzitorului cand e cald, dar toba nu pot nici s-o ating.

Daca vrei vopsea termorezistenta, se gaseste la Carrefour un spray SINTO ce rezista pana la 800 de grade, special pentru tobe - in 3 culori: negru, argintiu sau alb. Cand am luat eu(acum 2 luni) era vreo 90 000 de lei - l-am luat ca sa dau pe toba, dar asta nu cred ca se poate decat daca scot capacul de deasupra ei, ca s-o perii si s-o vopsesc ca lumea.

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai scoate-o nene afara, si chiar ca o cureti si o vopsesti ca lumea. E un pic de munca la montat/demontat, dar macar faci treaba completa, chiar daca scoti tabla de sus, tot nu acoperi toata suprafata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si, apropo, am bagat de seama ca tobele se cam mananca din interior, de la condens, si ar mai fi o cauza, daca o fi corecta, mie mi de mai gaureste mereu in dreapta, destul de sus si mi-a explicat un tinichigiu ca e galeria de evacuare mai scurta pe dreapta si mai vin flacari din galerie care bat taman acolo.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

fix sinto mi-am luat si eu... e cam 150 acu'... da' sper sa-si faca treaba.... si-am mai vazut tot la sinto si shpray de grund... cre' ca e ok pt bucatzi mici si inaccesibile pensulei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Trebuie sa inlocuiesc pragurile/ galeriile de caldura de la broasca ... sunt ruginite rau. Am planificat ca la anul sa fac o iesire in afara (serbia, muntenegru) si iarna asta ma tin de restaurari. Stie cineva ... era un link (nu stiu unde l-am vazut, parca era postat de Mike pe forum) catre un tip care tinea un fel de jurnal/serial, in episoade cu diverse inlocuiri/ reparatii la broasca, in special tinichigerie. Acolo am vazut cum se schimbau pragurile ... n-am prea inteles eu, dar am pierdut firul link-ului :scratch: ... ca sa ma mai uit din nou...

Se poate inlocui partea ruginita cu platbanda de tabla ? Eu as avea si galerii in stare buna, de la o alta broasca. Intelg ca-mi trebuie autogen, etc. O sa ma ocup eu, idei sa-mi fie ca ma prind mai usor de ce am de facut. Ce trebuie sa "decupez" si cit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare a fi o treba complicata rau ... mai ales daca nu sunt la inceputul reconditionarii ... e destul de nasol. Numai pregatirile o sa dureze citeva zile si sa scot din cealalta tubulaturile ... uhhhh Apoi caroseria mai e si sudata ... o sa arate belita rau ... Aproape ca nu imi mai vine... o sa-i sudez o platbanda si gata. Mai studiez... Nu inteleg de ce spune tipul ala ca e usor... si arata asa de fericit :shock:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este complicata, doar ca trebuie sa ai pragurile originale

(vezi ca au la Hoffman si nu sunt scumpe ~60 bucata) si se schimba relativ

usor:

prinzi sasiul intre usi si lateral sa nu fuga (ca in site-ul de la mikeRG)

tai pe exterior si pe interior in lungul pragului vechi

decupezi partea de la stalpi usor si cu grije'

pui pragul nou

sudezi la loc caroseria de prag si prinzi suruburile de la podea

gata

Daca vrei sa improvizezi ai sa ai probleme mai tarziu cand iti ruginesc

improvizatiile, mai bine strangi acum din buzunat dar faci treaba cum trebuie.

Alex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T-tescule, iarta-ma ca n-am mai dat semne, am fost f. ocupat.... Ash dori sa scap de tubul de oxigen din dormitorul conjugal :26: , ia zi, te mai pasioneshte? Ca sa shtiu daca vb. cu nea Costel oxigenaru' sa mi-l schimbe cu unul verificat si plin......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. BTW, sotia mea abia asteapta o bula de oxigen :salut: :mrgreen: ... pot sa fac rost de bani pe la sf saptaminii, inceputul saptaminii urmatoare ... Auzi, daca tot trebuie sa vb.i acolo, mai asteapta pina luni ca poate te rog sa mai imi intersanjezi un tub :-) la nea Costel, oxigenaru' contracost, evident, macar sa-mi fac plinul, acu, la inceput de iarna :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. BTW, sotia mea abia asteapta o bula de oxigen :salut: :mrgreen: ...

...dar, banuiesc eu ca in celalt sens, adica banu' sa ramana acasa... :bounce: :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... vroiam sa spun ca va avea nevoie de o bula de oxigen cind va auzi ca iar imi iau o jucarie noua ... si mai ales ceva ce considera ... periculos :salut: mmm sa vad cum o conving ... pe de alta parte am vazut azi de vinzare un strung ... micutz, frumos rau ... dragalash ... si ... am hotarit rapid sa mai pun deoparte, pe furis, niste bani si pentru aceast mic capriciu. Incerc sa-mi dau seama daca am nevoie de un neurolog. Sau o neuroloaga ... :bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai T-tescule, lamureshte-ma pe deplin, vrei tubul ala de la amicul meu la 1 milion as it is + taxa lu' Costel de schimbare cu unul verificat si plin, SAU ai deja un tub si vrei doar incarcat?!?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai, iau sigur tubul de la tine cu taxele aferente. E posibil sa achizitzionez in we, un generator cu tub aferent (omul asa le da) destul de ieftin ... deci o sa ma mai procopsesc cu un tub. (sanse 50%) Ceea ce n-ar fi rau- o sa le tin in curte la un prieten. Insa ma gindeam sa-l incarc si pe al doilea ... mai ales daca si ala e expirat. Asa evit un drum suplimentar mai tirziu ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine, atunci ia marfa, ma uit eu la tub si itzi zic. Vezi neaparat ca pe tub sa NU scrie sus, poansonat, sub robinet, IPICCF Buzau, alea sunt pisici moarte....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam !!! Asa ma duc in cunostintza de cauza !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revenind. Cred ca cel mai greu lucru e sa ranforsezi masina sa nu se lase /rupa pe din doua cind scot pragurile ... o sa risc sa nu mai intre usile. A schimbat cineva pragurile ? Este o operatiune dificila ? Stiti pe cineva care face treaba asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BTW... Broasca aia albastra nu mai e prinsa in suruburi ... e sudata. si cred ca are niste praguri artizanale/ cirpite :pirat: :( :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tiatescule vrei sa faci ce fac eu acuma......a mea era in aceeasi stare.....

am desudat-o am sudat niste bare inauntru inainte sa dau caroseria jos (a se vedea poze pe www.vwbroscuta.go.ro)

dar a trebuit sa imi iau o multime de tablaraie noua....canal caldura = 4 milioane

plus ca marginile de la sasiu erau terminate....dar se gasesc separat numai marginile....problema e sa gasesti tinichigiul care sa se bage sa le inlocuiasca....trebuie sa ii dai cotele sasiului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha .. m-am prins de niste chestii de pe site-ul tau ... dar nu sunt incurajat deloc ... din pacate cred ca va trebui sa scot carapacea, si sa o ranforsez preliminar. Cum ii explic sotziei operatziunea ? ... Asta era o broasca fuctzionala, cu care mergeam ... Daca ma apuc sa o desfac eu ... nu mai termin in 5 ani :pirat: :shock: ...

cred ca va trebui sa ma obisnuiesc inainte cu gindul ca o sa o desfac complet ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ii explic sotziei operatziunea ? ... Asta era o broasca fuctzionala, cu care mergeam ... Daca ma apuc sa o desfac eu ... nu mai termin in 5 ani :pirat: :shock: ...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai acelasi soc a avut toata lumea dupa ce o stia pe a mea pe picioare (*roti) si cind a vazut-o pe butuci desfacuta a facut ochii mari.....asa se face treaba buna.....s-ar putea sa ai ceva surprize cind o desfaci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar ... imi vine sa pling cind stiu ca ... E SUDATA ! ... si ca trebuie sa o tai ! De TOT !!! Treaba asta ma sperie ... ufff. Intradevar, recunosc ca e cea mai buna decizie care pot sa o iau. O sa astept sa gasesc o curte convewnabila, mai aproape de mine sa incep operatziunea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa astepti pina da mama-natura caldura si lumina gratis. Altfel te sudezi de broasca, iar noi va trebui sa venim sa te dezghetam cu autogenul tau cel nou. E superfrustrant sa lucrezi in plin cancer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!