Jump to content

Despre roti


Mihaita
 Share

Postare recomandată

Dar, ce, rotile in 5 suruburi nu se pot echilibra ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaduI

    22

  • MikeRG

    20

  • bubu

    20

  • MishuL

    14

Top Posters In This Topic

Dar, ce, rotile in 5 suruburi nu se pot echilibra ?

Chiar ! care e figura ??? Ca ma bate si pe mine gandul sa mi le echilibrez, ele au avut plumbi, deci au fost echilibrate pe vremea lui Ceasca; acu nu mai are astia asa scule destepte ca atunci ???? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e de cautat si intrebat, gandeste-te ca deschiderea interioara e foarte mare, comparativ cu cea a rotilor post 68, astea se pot echilibra oriunde, e vorba doar de un con mai maricel dar care exista in dotarea masinii de echilibrat cam pe la orice service...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e vorba de dispozitivul adaptor intre axul masini de centrat si roata.

eu am gasit pe uni dar in buzau. ca idee intrebati daca echilibreaza roti de microbuze, daca spuneti de broasca se poate sa fiti refuzati. exista un dispozitiv reglabil ce poate primi inclusiv roti de broasca cu 5 suruburi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar, ce, rotile in 5 suruburi nu se pot echilibra ?

Mie mi-au echilibrat initial rotile la Sama cred (dar nu am fost multumit). Apoi m-am dus la servicul de roti cel relativ nou de pe Barbu Vacarescu (despre care am mai amintit). si mi-au echilibrat meserias...au acolo utilaje care pot echilibra si roti de TIR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator
Dar, ce, rotile in 5 suruburi nu se pot echilibra ?

Mie mi-au echilibrat initial rotile la Sama cred (dar nu am fost multumit). Apoi m-am dus la servicul de roti cel relativ nou de pe Barbu Vacarescu (despre care am mai amintit). si mi-au echilibrat meserias...au acolo utilaje care pot echilibra si roti de TIR.

Unde pe B. Vacarescu? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba de firma Auto Zone. Lucreaza f bine.

Vernind pe Barbu Vacarescu dinspre Skoda, cam la 300m pe dreapta. Cred ca inaintea lor acolo era magazinul ala cu mocheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator
Este vorba de firma Auto Zone. Lucreaza f bine.

Vernind pe Barbu Vacarescu dinspre Skoda, cam la 300m pe dreapta. Cred ca inaintea lor acolo era magazinul ala cu mocheta.

OK, merci, acum stiu... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cit costa? Asta n-ai spus, ai spus insa cit costa roluirea.

sincer sa fiu nu mai stiu cat costa, dar e in functie de dimensiunile rotilor...nu mi s-a parut mai scump decat la vulcanizarile de 2 bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer sa fiu nu mai stiu cat costa, dar e in functie de dimensiunile rotilor...nu mi s-a parut mai scump decat la vulcanizarile de 2 bani.

O, vai! Parca broastele ar fi masini de VIP! Ca sa ma duc pina la mama-dreaq, tre sa dau ban si timp ca sa ajung la un rezultat similar celui pe care l-am obtinut in cartierul meu drag!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect! cea mai buna vulcanizare este aceea in care esti tratat civilizat: nu ti se da peste nas ca ai o rabla, nu ti se spune ca nu mai pot fi echilibrate astfel de roti (ca si in cazul anumitor magazine de piese in care esti "lovit peste nas" cu reflectii de genul" "da' ce dom'ne, se mai fabrica piese pentru masina asta?"), ti se explica daca roata x sau y mai poate fi folosita sau reconditionata si evident, nu esti taxat dupa principul "Asta are masina de epoca, sa il jupuim"!

:salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tipii aia de la Tricodava exact asta au facut! Mi-au aratat pe aparat care e situatia cu rotile mele si mi-au zis si ce am de facut. V-am zis ca broasca merge mai bine daca si strada e ca lumea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer sa fiu nu mai stiu cat costa, dar e in functie de dimensiunile rotilor...nu mi s-a parut mai scump decat la vulcanizarile de 2 bani.

O, vai! Parca broastele ar fi masini de VIP! Ca sa ma duc pina la mama-dreaq, tre sa dau ban si timp ca sa ajung la un rezultat similar celui pe care l-am obtinut in cartierul meu drag!

Bubule, nu te obliga nimeni sa te duci acolo. Poti sa te duci unde vrei tu. Eu am considerat ca dupa experienta mea cu o gramada de vulcanizari (vezi si ce zice MikeRG) pot sa va ajut cu un sfat unde mi-am echilibrat eu roata de broasca in 5 suruburi si am fost multumit si de rezultat si de cum am fost tratat. E adevarat asta se intampla la inceputul verii, si nu mai stiu acum daca conditiile sunt aceleasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator
Nu mi-o lua in nume de rau, mi s-a parut putin epatant tonul din sintagma ?vulcanizari de 2 bani?. Dar, sa stii, potzi lua tzeapa si la vulcanizarile high-life, daca omul de acolo a avut o zi proasta...

Oricum, datorita tie, cei interesatzi de echilibrari la roti cu cinci prezoane stiu unde sa mearga. La recomandarea ta!

CORECT !!! :salut: :ok: Eu stiu acu' de la Toni de vulcanizarea aia de pe B. Vacarescu. O sa merg la ei cu jantele mele in 5 prezoane. Merci :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi-o lua in nume de rau, mi s-a parut putin epatant tonul din sintagma
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai hai, nu escaladati problema, ideea calauzitoare era ca nu merita sa dai cu banu' fara sa faci putina prospectare de piata inainte - ca in general meseriasu' roman trebuie analizat critic si dat la bot daca se sumeteste...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu voi incheia aici acest subiect. Fiecare intelege pentru el, si face cum e mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde am fost eu aveau niste scule foarte diferite de levier si baros. Au scos guma tubeless cu ajutorul unei prese electromecanice, echilibrarea nu s-a facut ca in Evul Mediu, ci cu un aparat care avea niste afisaje digitale, baietzii au fost gentili, si n-a trebuit sa ma imprumut la FMI ca sa platesc serviciile prestate. Cred ca vulcanizari de 2 bani, in sensul pe care l-ai explicat, unde se lucreaza cu ciocanul si barosul nu mai exista decit, cel mult, in Coreea de Nord. Si eu consider chestiunea neintzelegeri cu Tonic decit incidentala si rezolvata prin precizarile pe care le-a dat fiecare. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

buna ... (e prima data cand va scriu) - in leg cu echilibrarea, mie mi-au spus sa revin mai tarziu sau de loc caci nu putea face operatzia asta (ziceau ei) la jantele mele, fiind un prea mare spatiu liber in centru lor (sunt cele originale in 5 prez. din '61)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta e problema cu jantele in 5X205, exista insa niste adaptoare. ideea este sa gasesti vulcanizarea care a investit in acel adaptor universal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau vii la Bucuresti si le echilibrezi unde a facut-o si Tonic, care are tot jante cu 5 prezoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Broscarul amator
Mie mi-au echilibrat initial rotile la Sama cred (dar nu am fost multumit). Apoi m-am dus la servicul de roti cel relativ nou de pe Barbu Vacarescu (despre care am mai amintit). si mi-au echilibrat meserias...au acolo utilaje care pot echilibra si roti de TIR.

<{POST_SNAPBACK}>

Toni, tu pe B. Vacarescu doar ai echilibrat rotile sau ai si roluit jantele? :)

Ma intereseaza un atelier care sa roluiasca jante in 5 prezoane... :) Am auzit ca pe Sos. Fundeni, vis a vis de Shell ar fi un atelier care are scule si roluieste si jante....Stiti ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toni, tu pe B. Vacarescu doar ai echilibrat rotile sau ai si roluit jantele? :)

Ma intereseaza un atelier care sa roluiasca jante in 5 prezoane... :) Am auzit ca pe Sos. Fundeni, vis a vis de Shell ar fi un atelier care are scule si roluieste si jante....Stiti ceva?

<{POST_SNAPBACK}>

jantele le-am indreptat si roluit la un atelier de vsi a vis de spitalul Titan (acum spitalul jud. IF). La fratii Bondarenco (renumiti de altfel in aceasta privinta, si din familie cu traditie din cate am auzit).

Sunt f. multumit. Din pacate nu am nr. de tel acum, dar chiar vis a vis de spital se face o straduta la dreapta din Bd. Basarabia (cum vii de la pasajul mincii). si mergand pe aceasta straduta cca 50 m pe stanga este o spalatorie auto si vulcanizare si alte ateliere. Acolo este.

As mai avea si eu de facut vreo 10 jante dar din lipsa de "timp" ma cam codesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!