Jump to content

Schimb Ulei Tiptronic


DanielL
 Share

Postare recomandată

daca dai cutia jos, chiar intra 8 l. si mie tot asa mi-au intrat. manopera..nu ma mira sa fie 14 milioane, daca dau ei cutia jos.

ce ulei tine 350 000 ? ala de pe cutia manuala cat tine? lifetime. se pare. doar se completeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

;) 5.600.000+1.742.000=7.342.000. Pana la 14.000.000 mai sant 6 milioane si ceva. Daca asta nu e mult.... :)) Sa mai fie cateva sute de mii garnitura, da'...

PS: plus ca eu stiu cum e la VW in Cluj, unde baietii ce lucreaza efectiv acolo, sant ba nepotu' primarului, ba vecinu' prefectului, s.a.m.d., si nu stiu nici ce-i ala filtru de ulei. Si atunci sa-ti mai ia si o galeata de bani pt. asta, mai bine il schimbi cu mana ta. ;)

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu cum ii zice la uleiu ala care tine 350 mii km ptr. tiptronic dar atata au zis baietii de la VW din IMOLA ca tine si ma costa tot 160 euro. Eu sincer o sa fac totul dincolo ca oricum in 10 iulie plec definitiv in Spania . Si da la tiptronic intra ~8 litri ulei .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Stiu ca sant off-topic, dar ma gandesc ca o sa ramai pe forum si daca pleci, nu? Sa ne mai spui si noua cum e cu VW in Spania. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Xxleus era oprire :)

Bogdan da'mi un pm cu pretul si marca...ca sa vad de unde pot lua si restul...si daca se poate telefonuil si adresa :) de la service.

Multam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clar man raman fidel VW . Ma gandesc chiar sa deschid o firma de piese auto VW/AUDI in insule :) Poate faceti si voi comenzi la mine :) Va dau muulltt mai ieftin ca la noi .

Modificat de razvantm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) 5.600.000+1.742.000=7.342.000. Pana la 14.000.000 mai sant 6 milioane si ceva. Daca asta nu e mult.... :) Sa mai fie cateva sute de mii garnitura, da'...

PS: plus ca eu stiu cum e la VW in Cluj, unde baietii ce lucreaza efectiv acolo, sant ba nepotu' primarului, ba vecinu' prefectului, s.a.m.d., si nu stiu nici ce-i ala filtru de ulei. Si atunci sa-ti mai ia si o galeata de bani pt. asta, mai bine il schimbi cu mana ta. :)

deci...pe mine, dupa acum am mai spsu si pe topicul respectiv, cu intretinere cutie tiptronic, m-a costa manopera 7 milioane, iar la dealer ma costa 11, numai manopera. filtru vine cu tot cu garnitura si costa cam 150-160 ron. uleiul e vreo 6 miliaone.

deci, in caz ca nu stii ce se intampla la shcimbul de ulei la cutie....

unele cutii e nevoie sa fie date jos pentru a fi schimbate. si vezi la dealer cat costa manopera....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

man ti-am zis ca la dealer VW TIMISOARA mi-au cerut 14 mil. iar la VW in IMOLA(ITALIA) 160 euro . Amandou presupun aceleasi operatii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n
deci, in caz ca nu stii ce se intampla la shcimbul de ulei la cutie....

unele cutii e nevoie sa fie date jos pentru a fi schimbate. si vezi la dealer cat costa manopera....

Nu e nevoie sa fii rautacios. Stiu ce se intampla cu schimbul de ulei, tata e mecanic de o viata. Deci crede-ma ca stiu despre ce vorbesc.

Dar nu sta era ideea, ci preturile exorbitante practicate de "artistii" romani ascunsi sub numele unei firme de renume ca VW.

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca dai cutia jos, chiar intra 8 l. si mie tot asa mi-au intrat. manopera..nu ma mira sa fie 14 milioane, daca dau ei cutia jos.

ce ulei tine 350 000 ? ala de pe cutia manuala cat tine? lifetime. se pare. doar se completeaza.

Bogdane, ai stat langa masina cand s-a schimbat uleiul? Ia uite ce scrie in documentatie; vorbim de cutia tiptronic 09A (parca asta ai :cheers: ) :icon_thumright: Cum banuiesc ca nu ai schimbat si convertizorul, unde au intrat 8l? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era o intrebare retorica :lol: . Mai interesat eram de faptul, daca te-ai lamurit in legatura cu "problema" la care faceai referire. :cheers: :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap...am inteles chestia cu decupalrea...Nu am inteles pana acum care e numarul de la service si adresa unde a schimbat Bogdan si Theo uleiul din cutii.

Acum am alte intrebari: 1.cand se folosesc acei 4,3,2 de pe cutie ? De exemplu pe tdiclub.com spuneau ca in oras poti pune 4 sau 3(depinde de aglomeratie) pentru a evita ajungerea in treapta 5 sau 4,iar apoi in anterioara la f scurt timp...iar asta da si un consum mai bunicel.

2. niste detalii despre servicul din TM ? care este laudat pentru specializarea in astfel de cutii ? ...preturi,adrese,etc

Si un OT ca tot se vorbeste aici de doar de tiptronic: voi cu ce consumuri va laudati?

Modificat de bazil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, fara sa dai cutia jos intra fix 4 litri. Ce ai pus tu acolo, e valabil (mai mult ca sigur) la Passat, unde nu trebuie data jos.

In alta ordine de idei, cu ea data jos intra fix 8 litri iar uleiul din convertizor e scos si el.

Cand dai cutia jos o si desfaci, TOATA, altfel nu poti ajunge la filtru. Eu am stat vreo doua zile pe acolo si m-am saturat de atatea Tiptronice :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil. Inseamna ca diferenta este data si de golirea diferentialului :rolleyes: cu ea(cutia) data jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin, nu sunt rautacios, scuze daca am lasat impresia asta, dar posturile tale mi s-au parut cam pe langa subiect...da, manopera e f mare...dar atata costa sa dai cutia jos la un service de incredere. decat sa o dau jos undeva unde nu stiu , mai bine platesc mai mult, da ram siguranta unei lucrari facute bine.

xxleus, dupa cum spune si theo, asa credeam si eu, ca intra 5l cu filtrul schimbat. dar uite ca nu a fost asa. cutia etse 09a, dar este japoneza, jatco si a trebuit sa fie data jos, pt a fi schimbat uleiu.

mare intrebare:

de ce discutam pe topic-uri diferite?!? nu e normal sa fie doar un topic de tiptronic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

serviceul, iti va da theo numarul, ca el stie exact.

1. in treapta 4, de ex, cutia nu iti va cupla decat primele 4 trepte de viteza. adica eu o folosesc in oras, sau in coborari, cand vreau sa fac frana de motor. (de obicei o las si pe manual, dar si pe 4). la fle si cu celelalte.

2. despre cel din TM< cauta userul cristi7seven, ca el stie de acolo detalii.

la consum, vad ca avem acelasi motor, dar eu am cip, si merg destul de sportiv am pe ~3000 km, un consum de 7.4 %. mixt. tu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am unit topic-urile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan care e compozitia de mixtura din cei 3000 de km :D ,cam cat oras/afara...si in oras cu ea in 'pe 4' e dif consumul cu ceva ? fata daca o lasi pe D ? MS...si o sa'l caut si pe Cristi din TM ca poate nu strica o excursie :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu stiu sa iti zic. de obicei merg cu maisna decat uneori seara prin oras, si mers mai sportiv, si doar de cateva ori am mers prin Buc in aglomeratie. Ploietsiul e destul de mic...

in rest, in afara orasului, dar mers sportiv si cu multe depasiri. deci, daca trag linie, 65% in afara, 35% in oras, dar evit pe cat posibil aglomeratiile bara la bara.

pana acum , pana sa schimb uleiul, mergeam cu ea numai pe D in oras. de putin timp folosesc 4, dar e mai avntajos nu doar dpdv al consumului, ci si al mersului motorului. nu mai sta mereu subturat. ceea ce pe mine ma incanta.

nu pot s aiti spun o dif de consum, fie pt ca etse mica, fie pt ca eu nu stau sa fac medii gen plin-plin. pt ca un drum de facut, fac plinul, cat merg prin oras... pun cand am nevoie si peste cat am nevoie. deci consumul de 7.4 e pe BC. eu sunt multumit de consum, avand in vedere ca mai merg cu o Octavia 1 ALH si cu Ibiza SDI care au consumuri mai mici, dar doar cu max 2l mai putin. ceea ce la mers sportiv si cu cutia asta, zic ca e o dif ok.

la tine cam cat e consumul?

ideea este ca acesata cutie nu etse "pt consum", si de asta nu stau sa il urmaresc atent. sunt constient ca fiind si PD motorul, si cutia asta si faptul ca am cip si merg sportiv, consumul creste. dar pt mine este ok. pot sa iti spun ca cel mai mic consum inregsitrat vreodata pe BC este cand veneam de la Sinaia la PL, mers mai mult decat legal...si cu acc usoare, si am ajuns la un 5.6 pe BC. dar nu mai am rabdare sa merg de la Banesti la Pl cu 90 constant :D

in fine, daca mai intrebari legate de consum, sa sti ca sunt mai mult cu cutia asta care au postat in topicul cu consumul la TDI. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vb si voi cu VOLKSMAN . Dar sa-i dati codu ala de indentificare sau cum ii zice de pe talon (cel lung )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa vad si eu cu '4' cum sta treaba...si ref la consum...prin buc vro 8-9 si in afara 6 cu mers nu chiar normal :D.Si o sa ma uit si pe topicul acela 10x.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bazil, atentie, stii ca daca esti in D si ai viteza mai mare, sa nu bagi in 4 direct...presupun ca stii deja :)

astept sa vad daca t observi vreo dioferenta la consum intre mersul in D si in 4..

razvantm, sa vorbim cu volskman pt ce? pentru ulei? da..cu el e bine de vorbit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bazil, atentie, stii ca daca esti in D si ai viteza mai mare, sa nu bagi in 4 direct...presupun ca stii deja :)

astept sa vad daca t observi vreo dioferenta la consum intre mersul in D si in 4..

'4' si R am citit ca este si un fel de safe mode atunci cand cutia 'pica', adica nu mai raspunde la comenzi asa cum trebuie,dar totusi trebuie sa ajungem acasa :lol: . O sa vad un trip in 4 si voi observa ce si cum.

In cateva zile o sa primesc si un raspuns de la pbn...ca le'am adresat o itnrebare referitoare la ulei/tiptronic/etc

OF: oare in elsa,etka sau SOTE nu gasesc si eu niste poze la cutie? ( dar pentru g4, ca din ce am citiit si inteles la passat sau cine mai poseda tiptronic..este plasata altfel...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cauta pe la primele pagini ca sunt niste linkuri cu destule informatii..

cum adica 4 si R sunt safe mode?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De prin primele pagini am inteles ca e altfel pozitionata la noi(g4). Si R sau 4 e atunci cand pica cutia sa poti merge in continuare,mai jos textul original dintr'un pdf privind cutia 09a/09b:

" Emergency running mode

If the gearbox control unit fails,

-fourth gear and

-reverse can still be selected.

These gears are mechanically shifted in the valve

body by the selector lever via the manual

selector valve. "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!