Jump to content

Senzori de parcare


SSorin
 Share

Postare recomandată

Sunt senzorii care vin jos pe spoiler, pe fusti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 296
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • CGeorgescu

    13

  • s_c

    13

  • alxrro

    13

  • andREI

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si firele de la senzori spre calculator pe unde credeti ca ajung?...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sal,

Pai si eu vreau sa pun, dar tot nu inteleg cum se pot monta fara a gauri spoilerul..... in fata de ex cum ii montezi?? si firele senzorilor pe unde le tragi?Sau sunt wireless? :banghead:

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mario zaccaria

Am vazut in Constanta la Carrefour senzori de parcare Type R la un super pret de 99 ron.

Are cineva pe masina ?

Ne recomanda sincer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa senzori in ce mai consta sistemul OEM? Ma gandesc ca se poate replica sistemul original gen montarea tempomatului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde pot gasi si eu acesti senzori Valeo si la ce pret pt fata/spate+montaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut in Cora senzori de parcare Valeo fata 200 Lei si fata spate erau ~7-800 Lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca doriti senzori de parcare va pot ajuta eu,nu sunt originali dar sunt cei mai apropiati zic eu puteti intra pe link-ul din semnatura mea

cred k am deja o ampla experianta in montajul se Senzori pe masini mai ales grupul VAG!

Pt orice intreabre nu ezitati sa ma contactati

http://vwforum.ro/index.php?showto...mp;#entry458488

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am oprit la la benz. Pipera !!!!!

Si am ramas surprins.

Senzori parcare DA dar pret bun NU.

Aprox. 4 mil si ceva si 6 mil. si ceva celalalt.

Nu mai ma interesat maruntisul can am auzit pretul.

la Carfur baneasa este setul cu atentionare pe oglinda la numa 200 ron ..merge foarte bine :rolleyes: si l-AM MONTAT SINGUREL IN FATA BLOCULUI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acesti senzori ce parere aveti :

http://www.comenzi.ro/product_info.php?cPa...2e73f872e5e86bc

e misto ca sunt wireless

Si cei in oglinda sunt foarte misto dar tinand cont ca am efect antiorbire la oglinda retrovizoare nu as vrea sa renunt la el punand oglinda care vine cu senzorii peste cea originala ...

pareri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea e ca sunt niste tampenii,ce faci cand se duce bateria aia mica din senzor si nu stii sau cea din display? si dai si dai si face poc ,stai si ii demontezi?

plus ca la cei wireless apar f multe interferente,cei cu cablu sunt cei mai buni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea e ca sunt niste tampenii,ce faci cand se duce bateria aia mica din senzor si nu stii sau cea din display? si dai si dai si face poc ,stai si ii demontezi?

plus ca la cei wireless apar f multe interferente,cei cu cablu sunt cei mai buni

te voi contacta , ti-am scris in celalalt topic deschis de tine cu oferta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

aloha,

am luat de la cineva niste senzori de parcare cu afisajul in oglinda.am desfacut sacosa in care erau si pe unitate sunt intrarile L M1 M R .problema e ca pe senzori scrie M1 M1 M R (nu am senzorul de stanga).

are ceva daca bag un senzon M1 in intrarea de L ?

Modificat de Kirin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut acceasi problema si am pus cum s-a nimerit .. sincer nici cea mai mica ezitare nu au !

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu alte cuvinte nu sunt senzori dedicati (L m m R)

alta intrebare,daca nu am nici o parte dreapta in spate la masina (am bara nichelata si nu o gauresc) cum pot sa instalez senzorii ? la mine e oblica partea de sub bara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in legatura cu garantia de la masina ca am vazut ca unii se tem de asa ceva....pe mine la reprezentanta m-au costat undeva la 400-500 ron si ai si garantie si ce vrei tu ... iar aia wireless sunt o prostie dupa parerea mea, trebuie alimentare constanta. Altfel cu acumulatorii trebuie sa desfaci juma de portbagaj odata la 2 saptamani ca sa incarci bateriile...patetic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

cine are montat pe un A4 astfel de senzori de parcare pentru spate.... montati din fabrica sau aftermarket, puteti sa imi aratati niste poze ? ca as vrea sa imi cumpar si sa mi-i montez singur...

merci...

PS> am gasit singur, daca mai e cineva interesat : http://vwforum.ro/index.php?showto...mp;#entry458488

Modificat de Bogdan N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

am si eu o problema ...

am cumparat recent un golfulet care are montati senzori de parcare in bara spate. Problema e ca nu functioneaza: cand bag in marsarier se aude un beep insa nu reactioneaza nicicum la obstacolele din spate.

am depistat controlerul pentru senzori (cod 1j0919283) si are un fir care iese din el si care nu e legat nicaieri (firul maro din poza) probabil masa

img2240tz8.th.jpg

img2239tc3.th.jpg

img2250nb8.th.jpg

img2243ml9.th.jpg

dupa cum se vede in poze, mai exista in porbagaj inca trei cabluri care nu prea stiu ce ar trebui sa faca:

- cel rosu ajunge pana in compartimentul motor (la baterie) unde are o siguranta (asa pare) uriasa,

- cel negru cu mufa aia cu multi pini nu stiu de unde pleaca (probabil ducea la ceva amplificator),

- cele mov sunt probabil dupa mufele alea audio pentru ceva boxe ce erau instalate inainte.

Intrebarea mea este: poate cineva sa ma ajute sa imi fac senzorii sa functioneze ?

Multumesc :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iar aia wireless sunt o prostie dupa parerea mea, trebuie alimentare constanta. Altfel cu acumulatorii trebuie sa desfaci juma de portbagaj odata la 2 saptamani ca sa incarci bateriile...patetic

se alimenteaza de la becurile pt mers inapoi.

PAT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut - cred ca firul rosu e de fapt plusul de la fostul amplif. Mufa multipin din mana ta e de la un CD-changer sau (cel mai probabil) tot de la fostul amplif.

Problema pe care o ai e - se pare - ca nu prea te pricepi la electronica... Cred ca am niste scheme pt parktronic la golf iv, dar trebuie sa le caut. Sigur e un articol pe net despre cum se monteaza.

La mine sunt pe CAN, asa ca nu se potrivesc de loc cu ce ai tu.

In mare problemele sunt:

1. Vezi ce s-a intamplat cu mufele de origine: trebuie sa ai un circuit spate (are 6 fire +/- si 4 fire pt fiecare senzor) si

2 Un circuit de fata - contine alimentare (+/-) si un semnal pt cuplare marche arierre, plus 2 fire pt buzzer + firele pt diagnostic K/L cred...

Din cate vad eu, circuitul fata si spate exista si sunt conectate in mufa neagra/maro.

PArerea mea e ca daca nu prea stii cum e treaba cu electricitatea, poti face mai mult rau decat bine... poate e cazul sa apelezi la un prieten :lol:

Daca n-ai rezolvat, da-mi un PM si iti caut schema ca sa o trimit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

merci pentru raspuns Pisicutza,

am fost cam plecat luna trecuta si abia acum am vazut raspunsul tau.

Nu ma pricep eu prea tare la electronica :offtopic: asa ca fi ingaduitor

Ideea e ca nu cred sa fie vreo buba la legarea firelor, pentru ca in controler intra o mufa originala

am facut o scanare cu VagCOM-ul (shareware) si mi-a dat o eroare de short to groud la senzorul G203 deci

presupun ca face scurt pe undeva... pt ca dupa ce am sters-o a aparut iarasi

Alta idee decat sa dau masca jos si sa vad cum sta treaba cu firele alea nu prea am.

Daca gasesti totusi schema de legare ti-as fi recunoscator daca ai putea sa mi-o trimiti si mie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Si-a pus cineva senzori de parcare dintr-astia la passat variant b5.5 (al meu e din 2003)?

M-ar interesa cum trebuie pozitionati optim cei 4 senzori (pe inaltime si pe lungime) astfel incat sa acopere cat mai bine eu avand carlig de remorcare.

De asemenea as vrea sa stiu daca se pot monta fara a da jos bara din spate

si pe unde se pot trage firele de la senzori in portbagaj fara a da gauri daca e posibil. Eu m-am tot uitat si nu am descoperit nici o gaura.

Modificat de ride
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Delfinut... scoate siguranta de langa baterie, de la cablul ala gros... ca o sa faca scurt pana la urma undeva acolo in spate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am rezolvat cu senzorii pana la urma, dupa cautarea unui tutorial de dat jos bara spate, am ajuns la senzori care erau spre uimirea mea decuplati. dupa un tratament cu un spay de curatat contactele acum functioneaza f bine senzorii. Daca mai are cineva aceeasi problema si nu se descurca, sper sa il pot lamuri :P

ref la siguranta aia rosie care se vede in poze, e doar un cablu acum care nu mai este legat la baterie asa ca in principiu nu e nici un pericol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare da acuma nu stiu daca se poate face.. totusi o intrebare nu strica ... am senzori de parcare din fabrica pe octavia mea . Dar insa ma avertizeaza numai sonor nu si vizual. Cand pun laptopu pe masina si intru pe parktronik imi arata si distanta cat mai am pana la obstacol . Nu merge adaptata o oglinda ca sa imi arate si vizual ?:-?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!