Jump to content

Senzori de parcare


SSorin
 Share

Postare recomandată

Sunt prea jos.

Pentu a-i monta acolo, trebuie un tip special de senzor cu suportul orientat in sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 296
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • CGeorgescu

    13

  • s_c

    13

  • alxrro

    13

  • andREI

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Uite o poza cu un golf care are senzori OEM si sunt montati in fusta, dar nu pot sa-mi dau seama daca nu e un pic diferita fusta..

Alte pareri? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cam diferita, are buza aia poate tocmai pentru a orienta senzorii in sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are nevoie de un modul mai destept. Acesta "invata" profilul masinii, pentru ca senzorii sunt mai in spate decit cel mai avansat punct al masinii si altfel ar da numai semnale false.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Unde gasesc si eu niste senzori buni doar cu avertizare sonora, fara fel de fel de brizbrizuri gen afisaje led, lcd bla bla. Nu am chef sa trag fire prin toata masina sa imi pun afisaj pe oglinda sau nu mai stiu unde. Sonor e de ajuns. Masina e cea din semnatura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Airscape, daca iei acest model http://www.atigroup.ro/H-060.html montajul dureaza max 30min (mi-am pus eu), iar firul il treci pe sub ornamentele de plastic de la praguri, pana la parbriz (este foarte lung). nu se vede absolut nimic... poti vedea la intalnire...

iar ptr cei care spun ca 30cm nu-i suficient, si vor la "0"cm... ganditi-va ca parcati la un perete, si apoi la revenirea la masina, aveti ceva de pus in portbagaj... trageti masina de la perete ca sa puteti pune ce aveti nevoie?

ps: respectati intocmai, inaltimile de montaj, altfel veti avea alarme false din cauza bordurilor ceva mai inalte... atentie ptr cei a caror bara au o usoara curbura... senzorul nu trebuie sa fie orientat in jos (cautati modelul cu distantiere excentrice)... cei care doresc pot cere informatii la intalnirile de joia... daca e nevoie, dati pm, aduc bormasina portabila, si va asist la montaj (nu montez, va asist pe voi)... treaba nu dureaza mai mult de 30 de min... si va trebuie si putin silicon sau prenandez...

Modificat de demon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu i-am montat la Seleniu 97 SRL. Detalii pe aria dealeri-lor de servicii...topicul cu acelasi nume.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi mi-am montat si eu senzori de parcare. I-am montat undeva in centru (langa Piata Rosetti). Mi-a placut modul de lucru, curat, rapid (o ora cu tot), si profi. Despre senzori numai de bine. Eu stiam deja ca mai am in familie o Toyota Avensis cu senzori si dupa ce am vazut cat de practici sunt am hotarat sa pun si pe Bora. M-a costat 420 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei cu senzori de parcare originali de VW cam la ce distanta incepe piuitul continuu ? Stiu ca la mine incepe sa piuie pe la 50 cm dar inca nu am prins distanta minima ... Dat fiind si masina mai mare mi-ar fi folositor pentru ca nu mereu gasesc loc de parcare indeajuns de incapator...

ps: tipa si la borduri mai inalte, ceea ce e un lucru destul de folositor si citeodata la firele de iarba :offtopic: (a trebuit sa cobor din masina sa vad daca nu e vreun pilon ceva pe acolo)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Undeva pe la 10 cm la Octavia si intr-adevar piuie si la iarba.

La borduri nu am observat dar nici nu aqm dat cu spatele in borduri care sa ajunga pana la inaltimea barei, in schimb mi-a piuit si la un lant orizontal prins intre doi stalpi pentru "ocuparea" unui loc de parcare.

deci foarte sensibili si precisi in functionare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bucur ca prinde si iarba, dar depre ce senzori vorbiti voi acolo? Din cate stiu sunt o gramada de modele si firme care fac acesti senzori, cand se posteaza e indicat sa spuneti ce senzori sunt. 10 cm? hmmm eu stiam ca minim este 20 cm si chiar mai mult la cei after market ieftini.

Masina mea este gri, as dori si eu senzori de parcare dar mi-e frica de cum vor arata dupa... am inteles ca e o problema cu vopsirea lor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[...] 10 cm? hmmm eu stiam ca minim este 20 cm si chiar mai mult la cei after market ieftini.

Intr-adevar, cei montati aftermarket comunica distanta minima ca valoare mai mare decat cei stock, din fabrica. La mine distanta minima de citire a senzorilor este de 35cm. Dupa, iti indica zero, destul cat sa opresti manevra de marche-arriere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bucur ca prinde si iarba, dar depre ce senzori vorbiti voi acolo? Din cate stiu sunt o gramada de modele si firme care fac acesti senzori, cand se posteaza e indicat sa spuneti ce senzori sunt. 10 cm? hmmm eu stiam ca minim este 20 cm si chiar mai mult la cei after market ieftini.

Silencer, intrebarea anterioara raspunsului meu era despre senzorii originali VW.

Posibil sa fie 12, nu am scos niciodata rigla ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Cei cu senzori de parcare originali de VW cam la ce distanta incepe piuitul continuu ? Stiu ca la mine incepe sa piuie pe la 50 cm dar inca nu am prins distanta minima ... Dat fiind si masina mai mare mi-ar fi folositor pentru ca nu mereu gasesc loc de parcare indeajuns de incapator...

ps: tipa si la borduri mai inalte, ceea ce e un lucru destul de folositor si citeodata la firele de iarba :lol: (a trebuit sa cobor din masina sa vad daca nu e vreun pilon ceva pe acolo)

aveti cumva niste poze cu senzorii originai la B6? Cum arata si unde sint dispusi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kasius, la VW nu stiu da la Audi A4 (tot B6 platforma), scrie in carte ca piuitul incepe de la 1.5-1.2 m iar cel continuu de la 0.6 m.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu azi mi-am cumpara un set de senzori de la un baiat 150 de roni si cred ca o sa-i montez singur.Detecteaza de la 0,2m la 2,5 m.Sa vedem cat sunt de buni acuma

Modificat de TheOne06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De regula pe la 0,3 - 0,4 m majoritatea senzorilor incep sa piuie incontinuu si sa arate distanta 0, pentru ca se presupune ca oricat de rapid ai fi ai nevoie de un oarecare timp de reactie pentru a opri masina. Daca de la 30 de cm incepem sa franam, ne putem opri la 15 - 20 de cm fata de un obstacol, ceea ce e o distanta rezonabila as zice eu. Daca senzorii ne-ar indica si distante de 10 cm sau 5 cm ar exista tentatia de a le atinge si, astfel, riscul de a lovi, totusi, obstacolul ar fi foarte ridicat. Cred ca producatorii nu vor inadins sa afiseze distante prea mici.

Pe de alta parte fiti atenti ca senzorii au nevoie de un oarecare timp ca sa citeasca distanta si sa o afiseze. Mie mi s-a intamplat sa dau cu spatele ceva mai rapid si sa intru in cate ceva (odata chiar intr-o masina), iar senzorii sa nu zica nimic decat, eventual, cand era prea tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cautat si gasit un sistem in care display-ul senzorilor sa se monteze in spate pe plafon, exact deasupta lunetei. Cind te uiti in oglinda retrovizoare, vezi si in spate, si cum joaca ledurile. Nu are afisaz numeric, doar leduri de 3 culori. Intra pe rosu si semnal continuu cind am vreo 20 cm de la obiecte.

Eu i-am avut montati pe stalpul din dreapta, deasupra centurii de siguranta. Puteam sa ma uit la ei destul de lejer si daca foloseam doar oglinzile, si daca ma intorceam sa ma uit in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Mi-am pus si eu senzori de parcare.

Cu tot cu manopera m-a costat 280RON.

Senzorii sunt "CAR REVERSE D-C4". I-am vazut pe la foarte multe magazine specializate.

S-au montat la inaltimea de 56cm (in carte spuneau ca intervalul e 45-60cm iar optim e 55cm). cei care au monta s-au temut ca ating o bara metalica si de aceea au urcat cu 1cm fata de optim. Intervalul de detectie e de 2,5-0,3 m.

Din testele de pana acum pot spune ca functioneaza bine: detecteaza masinile, gardurile, stalpii. Am insa unele indoieli cu privire la stalpii sub 50cm sau bordurile inalte.... Tre sa mai testez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am vazut la PBN niste senzori de parcare Golden Eye. Aratau binisor. Stie cineva ceva de ei, ati avut sau ati auzit de vreo experienta cu acest tip de senzori?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut la PBN niste senzori de parcare Golden Eye. Aratau binisor. Stie cineva ceva de ei, ati avut sau ati auzit de vreo experienta cu acest tip de senzori?

Din trei seturi de acest model pe care le-am montat au picat pana acum doua. Astept ca si cel de-al treilea sa se defecteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de informatie :icon_redface:

Inteleg ca era sa fac o prostie :tuktuk:

Vad ca esti in domeniu si cunosti mai mult ca mine, ai putea sa ma sfatuiesti despre un sistem de senzori de parcare de calitate (ma intereseaza calitatea, nu conteaza cat costa). As vrea unii cu afisaj LCD.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor vreau si eu niste senzori dastia de parcare da nu am ideie ce marca e mai buna adika sa nu imi pice dupa 2 luni ,sa fie ceva mai buni si sa nu coste nici foaret mult!!! vad ca pe-aici nu mai discuta nimieni despre asa ceva da eu as fi interesat daca ma ajuta cineva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dar daca ai carlig de remorcare si iti montezi senzori de parcare nu iti vor piuii constinuu? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general senzorii intra in actiune atunci cand cuplezi marche-arriere-ul (sper sa fi scris bine :huh: ).

Despre carlig, depinde de carlig, dar nu cred sa fie vreo problema, pentru ca el este montat foarte aproape de masina (cca 10cm) si destul de jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!