Jump to content

Senzori de parcare


SSorin
 Share

Postare recomandată

Pentru cel care intreba de senzori de parcare pentru Fabia, daca ii vrea pe cei originali de la PoRo, codul este BEA 400 001 si costa 703,35 RON fara TVA.

<{POST_SNAPBACK}>

Am pus cu 4 senzori, la Metrotehnica, montaj excelent, utilitate excelenta,pret 3.100.000 Lei. Va recomand. Marca: Gemini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 296
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • CGeorgescu

    13

  • s_c

    13

  • alxrro

    13

  • andREI

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

As avea si eu o problema/sugestie:

In timpul parcarii privirea soferului este catre spate, asa ca displayul senzorilor, indiferent daca e cu leduri sau digital, cred ca trebuie montat in spate pe luneta si nu pe bord...

Gresesc cu ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea si eu o problema/sugestie:

In timpul parcarii privirea soferului este catre spate, asa ca displayul senzorilor, indiferent daca e cu leduri sau digital, cred ca trebuie montat in spate pe luneta si nu pe bord...

Gresesc cu ceva?

<{POST_SNAPBACK}>

Difera de la persoana la persoana, cred. Eu, de exemplu nu intorc niciodata capul, manevrele le fac doar cu ajutorul oglinzilor retrovizoare.

Iar apropo de senzori, eu nu-i vad utili decat in cazul unor obstacole de inaltime mica, imposibil de vazut din masina ( tevi, stalpisori si alte minuni omniprezente in Bucuresti)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Difera de la persoana la persoana, cred. Eu, de exemplu nu intorc niciodata capul, manevrele le fac doar cu ajutorul oglinzilor retrovizoare.

Iar apropo de senzori, eu nu-i vad utili decat in cazul unor obstacole de inaltime mica, imposibil de vazut din masina ( tevi, stalpisori si alte minuni omniprezente in Bucuresti)

<{POST_SNAPBACK}>

Problema nu se pune la parcarea " acasa " unde reusesti si cu ochii inchisi ci la parcari in conditii dificile,noapte,loc necunoscut,zapada..etc

O alta situatie neplacuta este atunci cand treci brusc de pe berlina pe break sau invers, toate reperele se duc naibii :D ,daca e noapte, mai ai si folii pe geamuri si ploua afara iti vei dori senzori de parcare... sotia ta ii va aprecia cu siguranta! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar foarte utili pentru "berlina" (termenul este incorect; corect este "3 volume") situatie in care nu stii exact unde se termina "fundul" si daca esti nou pe masina aceea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am trecut invers , de pe " 3 volume" pe break si problema este acum haionul inalt din cauza caruia nu vad botul masinii din spate sau alte obstacole... dar am inceput sa ma obisnuiesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt utili in orice conditii! Faptul ca ne descuram si fara ne demonstreaza ca suntem noi buni! (la fel se vorbea si de abs acu ceva ani buni).

@gigicoltz : cum te-ai descurcat cu culoarea?Ai vopsit senzorii?

Am vazut, sambata la promo-ul Leon-ului, pe o IBIZA, argintie 4 senzori parcare negrii si artau foarte nasol! Adica daca ii lasi negrii strica rau de tot spatele masinii, clar trebuie vopsiti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut pe toata lumea.

Simbata trecuta mi-am montat si eu un sistem de senzori de parcare, format din 4 senzori si LCD. Arata foarte bine si chiar si functioneaza foarte bine. Sunt multumit. I-am cumparat de la o firma din Bucuresti, www. nettrading.ro, cu plata ramburs. Sunt foarte prompti. Azi ii comanzi miine ii ai. Ii trimit cu curierul rapid. Marca lor e Carscop. Probabil chinezesti.Pret 1.900.000 ROL + taxa curier 230.000 ROL (Bucuresti - Suceava). LCD-ul arata distanta in metri pina la obstacol, pozitia obstacolului si avertizeaza si prin semnal sonor ascendent apropierea obiectului. Display -ul l-am prins cu banda dublu adeziva pe parasolarul ala micut de deasupra oglinzii retrovizoare, iar firul l-am dus pe sub ornamentele de plastic de la interior pina in portbagaj, pe partea stinga, linga magazia de CD-uri unde am montat modulul electronic. Montajul l-am facut singur. Cred ca am facut o treaba buna.

LCD-ul arata si temperatura interioara, dar eu nu vreau acest lucru pentru ca nu imi trebuie deoarece am climatronic si imi afiseaza acest lucru si in bord. Nu stiu cum sa dezactivez acest lucru. LCD-ul mai are un fir rosu pentru alimentarea afisarii temperaturii, pe care eu nu l-am conectat, dar tot arata temperatura, dar o arata eronat. Poate stie cineva ..... cum se poate dezactiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea si eu o problema/sugestie:

In timpul parcarii privirea soferului este catre spate, asa ca displayul senzorilor, indiferent daca e cu leduri sau digital, cred ca trebuie montat in spate pe luneta si nu pe bord...

Gresesc cu ceva?

<{POST_SNAPBACK}>

Eu am cautat si gasit un sistem in care display-ul senzorilor sa se monteze in spate pe plafon, exact deasupta lunetei. Cind te uiti in oglinda retrovizoare, vezi si in spate, si cum joaca ledurile. Nu are afisaz numeric, doar leduri de 3 culori. Intra pe rosu si semnal continuu cind am vreo 20 cm de la obiecte.

Modificat de alexutu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca imi iau si eu asa ceva trebuie sa ma duc la skoda sa imi maonteze sau am voie sa ma bag si eu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut pe toata lumea.

Simbata trecuta mi-am montat si eu un sistem de senzori de parcare, format din 4 senzori si LCD. Arata foarte bine si chiar si functioneaza foarte bine. Sunt multumit. I-am cumparat de la o firma din Bucuresti, www. nettrading.ro, cu plata ramburs. Sunt foarte prompti. Azi ii comanzi miine ii ai.

Poti sa ne spui si care este distanta minima pe care o detecteaza? Adica dupa ce distanta indicatia ramane identica (vizuala si/sau auditiva). Cand e "prea aproape ca ei sa mai faca diferenta" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe site scrie ca de la 30cm piuie continuu. "livium1966" poate sa ne spuna daca chiar e asa ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca imi iau si eu asa ceva trebuie sa ma duc la skoda sa imi maonteze sau am voie sa ma bag si eu?

<{POST_SNAPBACK}>

Daca masina este in garantie intreaba la dealer si la service inainte! S-ar putea sa-ti pierzi garantia pe partea electrica la masina daca ii montezi tu sau in alta parte!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe site scrie ca de la 30cm piuie continuu. "livium1966" poate sa ne spuna daca chiar e asa ...

<{POST_SNAPBACK}>

Da, asa este, 30 cm, dupa care indica 0,0 metri si tiuie continuu.

Am sa incerc sa pun si niste foto sa vedeti cum arata senzorii si afisajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Concluziile sunt acestea sau gresesc undeva:

Vopsit: din cate am citit pe aici si pe site-urile unde am gasit acesti senzori de vanzare, nu e indicat sa-i vopsesti, ceea ce e nasol daca nu ai masina neagra

Distanta: 30 cm distanta de obiect (cei originali de pe VW, Audi cat au distanta? stie cineva?)

Montaj: pe bara cu freza de dimensiunea senzorilor

Delay: 1 sec

Alta intrebare, dupa 20 mii km nu cad din bara? intreb asta deoarece am inteles ca nu au voie sa fie montati strans

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am originali pe masina. In carte scrie ca functioneaza de la 1,2 m pana la 30 cm cand se aude continuu. De asemenea mai scrie ca la viteze mai mari de 15km/h pot aparea erori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am originali.

Suna continuu cam la 15 cm, poat chiar mai putin. Delay-ul mi se pare OK pentru ca o parcare nu o faci cu 20km/h.

Sincer, la cei after-market, un tiuit continuu la 30-50 cm ii fac sa nu fie de nici un folos. La distantele astea parchezi si fara.

Parerea mea, hic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand ca sunt 30, nu 50. 50 ar fi intr-adevar inacceptabil. si io zic ca sunt folositori, de cand incepe sa piuie continuu nu cred ca e f greu de apreciat cat mai poti da fara sa lovesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De folositori sunt folositori, chiar daca tipa si de la 30 cm!

cum parchezi daca ai in spate un tarus ceva (cu o inaltime maxima de 45cm - n-ai cum sa-l vezi in oglinzi), pe care pur si simplu nu l-ai vazut cand ai facut manevre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se pot monta la reprezentanta cei originali? cam la cat se ridica pretul lor?

avand in vedere ca cei originali au distanta la 20 cm si ceilalti la 30 ar merita ceva bani in plus si pusi cei originali (ma intereseaza la un passat din 2001)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hehe, stai linistit... tot ce e original va avea UN CU TOTUL alt pret, nu doar "ceva bani in plus" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Stie cineva daca la Golf4 senzorii se pot monta in "fusta" neagra de sub bara?

Pentru ca la mine bara e argintie, bondourile tot argintii si nu vreau sa am 4 buline negre, deci ar trbui sa-i vopsesc :)

Daca s-ar putea monta in fusta aia neagra ar fi simplu.

Oare OEM cum sunt? Are cineva sau stie cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!