Jump to content

Senzori de parcare


SSorin
 Share

Postare recomandată

in franta la NICE (nu am fost eu , niste prieteni ) daca nu parcai efectiv bara la bara iti luai omor ...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 296
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • CGeorgescu

    13

  • s_c

    13

  • alxrro

    13

  • andREI

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

in franta la NICE (nu am fost eu , niste prieteni ) daca nu parcai efectiv bara la bara iti luai omor ...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci ....nu mai vrea nimeni senzori???????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare eu tot le fac vanzare oamenilor pt ca am cerinte din craiova.

de discount nici nu se pune problema!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@valiauto: pana la urma senzorii aia sunt sau nu sunt buni de ceva?? spuneai ceva despre semnale false?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata m-am hotarit marti ma duc sa-mi iau 1set de senzori:)

o sa va zic dupa ce ii montez pe masina.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marti pe la ce ora te duci? ii montezi acolo pe loc sau ii iei la cutie si ii montezi la alt service ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Buuun, mi-am montat senzori. E vorba de un kit cu 4 senzori si o "tiuitoare" montata pe bord care are un afisaj cu distanta pana la obstacol. De asemeni are si un fel de scala cu led-uri care arata intr-un gradient de culori directia si apropierea obstacolului (cred ca intelegeti ce vreau sa spun).

Distanta minima de detectie este 0.3m - practic este absolut suficienta, avand in vedere si timpul de reactie de franare. Singura problema este ca par a se "uita" numai orizontal - nu mi-au detectat un obstacol existent sub aceasta linie.

Sunetul de avertizare e cam "chinezesc", dar eficient.

Pretul e 1.300.000, sunt complet no-name (atat de no-name incat chiar nu am vazut nici un nume scris pe cutie ;) ) si i-am obtinut prin amabilitatea lui valiauto / Dan-Don care ii cumparase pentru el. Au ajuns pe masina mea intrucat aceasta era deja acolo pentru alte probleme. Tot el a facut si montarea, care este foarte eleganta (nu se vede nici un fir - lucratura "curata").

Una peste alta, dpdv functionalitati / pret ii recomand cu caldura. Despre fiabilitate nu pot spune, evident, nimic deocamdata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distanta minima de detectie este 0.3m - practic este absolut suficienta, avand in vedere si timpul de reactie de franare. Singura problema este ca par a se "uita" numai orizontal - nu mi-au detectat un obstacol existent sub aceasta linie.

Pai esti multumit cu 30 de cm? ( :lol: :lol: :lol: ) daca zici tu ca ajunge... te cam cred. Oricum e mai greu sa parchezi o berlina cu spatele decat un break... in sensul ca e mai greu sa estimezi cat e de la fundul tau la botul celuilalt.

Si cat de orizontal se uita ei? Adica bordura inalta nu vede, nu? Busesc bara in bordura inalta si ei nu zic nimika??!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se specifica foarte clar in instructiunile de montaj ca senzorii trebuie montati numai intr-o singura pozitie, cu sageata in sus.

Cimpul de emisie-detectie pentru un senzor nu este sferic.

Daca sunt montati incorect nu vor sesiza obstacole pe o anumita directie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat 4.200.000 pe set (patru senzori) si electronica lor este capabila "sa invete" profilul spate al masinii pentru a nu genera false semnale datorate reflexiilor multiple.

Nu am probleme in a detecta rangi de "parcare rezervata" sau borduri de 15cm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu m-am linistit cu parcarea :lcd de 7 inchi si camera pentru parcat spatele:detectare-de la 50 cm pana la 2 cm+vad obstacolele fara probleme ,le vad si nu mai am surprize(borduri,stalpisori,gropi,pietre,etc)

Modificat de crash
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai esti multumit cu 30 de cm? ( :lol:  :lol:  :lol: ) daca zici tu ca ajunge... te cam cred.

<{POST_SNAPBACK}>

Aaaa... da, sunt multumit (nu sunt sigur ca am inteles :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

poza cu senzorii montati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa va placa.........cum da pe masina.........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ma vin bine..acuma sa speram ca nu o sa ai surprize cu stalpi sau d-astea si esti ok :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-ai testat? Cum reactioneaza la 'obstacole' ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt buni dar au o intirziere de 1sec intre citire si semnalul acustic etc....

dar isi fac treaba bine

e bine ca te atentioneaza care e limita maxima si poti sa pui piciorul pe frina.........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar, de exemplu, cand dai cu spatele spre o bordura, o vede? Sau nu vede decat obstacolele de la nivelul senzorilor?

'Bip'-aitul este progresiv ca si viteza (adik pe masura ce te aproprii de obstacol, bipaie mai repede?), sau da acelasi semnal tot timpul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

man vede boldurile, si semnalul acustic si vizual este din ce in ce mai rapid cu cit te apropii de obstacol. eu am varianta cu Lcd si da bine.

dc vrei sa-i vezi live suna-ma si ne vedem bafta.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Vreau sa cumpar urgent un set de 4 senzori de parcare. Ideea ar fi:

- sa se potriveasca in gaurile din bara originala cu senzori

- sa fie cat mai plati posibil (cei OEM sunt plati, nu bombati)

- sa se poata vopsi

Aveti vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai spuneai ca ti-ai montat deja un set. De ce iti mai trebuie inca 4? Sau nu sunt pentru tine?

Ender, tu de unde i-ai cumparat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai spuneai ca ti-ai montat deja un set. De ce iti mai trebuie inca 4? Sau nu sunt pentru tine?

Ender, tu de unde i-ai cumparat?

<{POST_SNAPBACK}>

... alta masina :unsure:

Ender i-a luat de la http://www.autowatch.ro/senzori.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Pentru cel care intreba de senzori de parcare pentru Fabia, daca ii vrea pe cei originali de la PoRo, codul este BEA 400 001 si costa 703,35 RON fara TVA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!