Jump to content

Senzori de parcare


SSorin
 Share

Postare recomandată

Am si eu o intrebare da acuma nu stiu daca se poate face.. totusi o intrebare nu strica ... am senzori de parcare din fabrica pe octavia mea . Dar insa ma avertizeaza numai sonor nu si vizual. Cand pun laptopu pe masina si intru pe parktronik imi arata si distanta cat mai am pana la obstacol . Nu merge adaptata o oglinda ca sa imi arate si vizual ?:-?

din pacate nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
  • Replies 296
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • CGeorgescu

    13

  • s_c

    13

  • alxrro

    13

  • andREI

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Poate cineva, care are montati senzori de parcare OEM sa masoare la ce distante sint pusi ? fata de centru si pe inaltime si poate si niste poze.

Multumesc....vreau sa imi instalez zilele astea unii after market, si nu vreau sa am surprize cu ce gasesc pe sub bara....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-a montat de curand astfel de senzori, dar nu i-am pus eu personal, ci in service la AutoGrup Constanta, unde am avut mai multe de facut. Senzorii sunt pusi in aceeasi pozitie ca si cei original si, din cate am inteles eu de la cei de la service, pe spatele barei sunt marcate punctele pentru senzori. Asta pentru ca barele nu sunt facute special pentru masinile cu senzori si alte bare special pentru cele fara senzori. Despre pozitionare senzorii se afla in partea superiora a barei, deasupra ornamentului cromat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multam!

poti sa faci si o poza? si inca ceva, senzorii au o "excrescenta" ca o aparatoare de ploaie ....asta trebuie sa fie in jos sau in sus ?

Off topic: vad ca ai facut cip la Voinea....cum se comporta masina dupa asta ? am exact aceeasi situatie si motor....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa fac mai dupa amiaza o poza, ca acum imi e cam lene sa cobor :icon_thumright: . Dar eu nu am remarcat nici un fel de excrescenta. Oricum, o sa-i pozez si o sa vezi.

Despre cip-ul facut la Voinea sunt foarte multumit, masina merge excelent si se comporta foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e poza cu senzorul...are o pozitie obliga fata de suport....

multumesc si astept pozele tale!

post-2160-1222849906_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai mei nu arata la fel, cel putin nu par sa fie asa. Am facut poze, dar tre' sa ajung acasa sa le descarc, ceea ce se va intampla mai pe seara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate asta e tenta, ca sa nu se mai scurga apa in ei si dupa ei o sa i-a razna :blink:

@buzud: ce marca sunt si de unde i-ai luat ? ( un link )

@alxrro: parca dupa chip tuning motorul creste cu 31 CP nu cu 35 CP ... eu cel putin asha stiu :P ( asta ca un pic offtopic ;) )

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa multe cautari si nebunii...apropos daca te intereseaza Valeo fata-spate are cineva pe forum la 4.5 mil...si sint super daca sint astia:

Valeo - producator

am ajuns in Selgros si am luat niste no name ...o sa pun si o poza mai tirziu, cu 1.5 mil si zona de detectie 0.2-1.5 m

adica arata pe ecran pina la 0.2 dupa care se face 0. I-am testat si chiar arata 0.2 ; o sa vad cum se comporta dupa vopsire.

post-2160-1222869112_thumb.jpg

post-2160-1222869117_thumb.jpg

post-2160-1222869123_thumb.jpg

Modificat de buzud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata si pozele. Scuze pentru intarziere, dar am ajuns tarziu acasa si am stat sa vad si meciul:

post-6389-1222894322_thumb.jpg

post-6389-1222894347_thumb.jpg

post-6389-1222894356_thumb.jpg

post-6389-1222894412_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

btw alxrro, senzori tai sunt aftermarket parca nu? ca's curios pe unde ai dus firu' si unde ai afisajul respectiv montat... ( daca ai ceva peste RCD310 se mai mai pot adapta astia sa functioneze cu el ?:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorii sunt aftermarket, afisajul se afla deasupra oglinzii (o sa-i fac maine o poza). Despre ce model si cum au fost instalati cel mai bine intrebati-l pe colegul Elad (Vlad Rusnacenco) de la AutoGrup Constanta, ca de acolo i-am cumparat si tot acolo i-am montat. Oricum, sunt foarte multumit de ei si de modul in care au fost instalati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata si pozele cu afisajul de la senzori, montat, asa cum spuneam, deasupra oglinzii:

post-6389-1223133401_thumb.jpg

post-6389-1223133409_thumb.jpg

post-6389-1223133419_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

huh, nice, very nice :D

ma gandeam ca ti-au schimbat oglina interioara cu alta in care cand bagi in marsarier pe ea apare un afisaj ( lat de 20% din latimea oglinzii ) cu distanta pana la obstacol ...dar merge si-asha :P

btw... afisajul respectiv e prins de suportul oglinzii sau de plafoniera ?:D ....si pe PM (daca vrei) poti sa-mi zici cat te-a costat afacerea ?:D

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E prins de oglinda si vezi ca ai PM cu costul lucrarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, mersi fain alxrro, raman dator cu o bere fara alcool/suc :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

gata am montat singur senzorii. pentru cei interesati dau citeva informatii :

1. In primul rind se demonteaza bara spate....operatiune care ia destul de putin si are o gramada de avantaje.

- se scot suruburile de pe protectia la roata {protectia de noroi} - cite 4 pe fiecare latura (torks)

- se scoate legatura dintre bara si partea superiara...este un dop de plastic cu miez...se scoate miezul si iese si dopul

- se dau jos suruburile care leaga bara si fusta de masina...sub masina sint ~ 6 (torks)

- se dau jos stopurile spate (cite trei piulite de 10)

- se scot suruburile care prind bara de caroserie sub stopuri - cite 2 bucati {torks}

se desface si din clemele de dedesupt...si gata, bara e desfacuta :D

2. pe interiorul barei sint deja insemnate din fabrica potitia senzorilor

3. am gaurit cu un spiral de 4 in centrul semnelor si am avut astfel semnele pentru gaurirea finala cu freza :P

de aici in colo, totuil e simplu....

avantaje: pozitia senzorilor din fabrica; se lucreaza mult mai curat si elegant....se pot matisa, lega firele...etc

bafta si scuze, daca termenii folositi sint departe de a fi tehnici....

PS. alimentarea unitatii centrale a senzorilor se face de pe clema albastra {stinga sus aproape de teava pe care culiseaza portbagajul}

Modificat de buzud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu ceva intrebari pentru cei ce si-au pus senzori de parcare after-market...

La sistemele cu 8 senzori (fata -spate) ati folosit buton separat de activare a senzorilor? Daca da, se poate folosi buton original (care din cate stiu eu e cu impuls) sau doar buton de asta oarecare..ordinar...ca presupun ca nu le-ati putut face sa se dezactiveze singuri la viteze de 15-20 km?ora? (sau se poate?!)

La sistemele cu 4 senzori (numai spate)...cred ca nu mai e nevoie de buton, se pot cupla cumva la luminile de marsarier ...sau da ceva eroare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mi-am comandat si eu senzor de parcare electromagnetic de pe net (aceiasi de care si-a luat si Cosmin, dar nu mai stiu topicul unde a postat el ) Azi au sosit, maine cred ca-l ridic de la posta si apoi o sa-l montez pe spate,in week-endul urmator.

Bineinteles ca nu ma astept la cine stie ce performanta ( la pret de 150 roni-cine stie ce chinezarii or fi ) dar chiar sunt curios cum o sa functioneze.

Mi s-a parut avantajos faptul ca nu-i nevoie sa gauresti bara, iar pe de alta parte, distanta sesizata e mai mica, chiar 10 cm , comparativ cu senzorii clasici care sub 25 cm alarmeaza continuu...asta daca e asa cum se lauda producatorii....

Va tin la curent ...cu performantele senzorului ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

criv spune-ne, spune-ne ca nu mai putem de curiozitate...cum sunt senzorii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nuam montat senzorul electromagnetic, ptr ca si ieri si alaltaieri a tot plouat...din pacate picura si azi..sa vedem daca sta ploaia (vreau sa-i montez singur)

Pana una alta, am o problema in ceea ce priveste legaturile electrice...stie cineva cunde pot conecta firele de alimentare avandin vedere ca lampa de mers inapoi este in capacul portbagajuluisi...as evita dtragerea firelor pana la acel bec.

buzud, exista ceva mufe la care pot racorda firele inainte de tevile alea pe care sunt prinse capacul de bortbagaj, si pe ce parte, stanga/dreapta? Mufa albastra de care spui tu se vede daca se demonteaza tapiteria din portbagaj? Mufa are si plus si minus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Criv, astept cu mare interes parerea ta, si eu as vrea sa-mi iau niste senzori de-astia dar nu stiu cat de buni sunt. Eu ma gandeam sa-i montez la reprezentanta sa nu-mi pierd garantia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, dupa doua zile (in pauzele de ploaie) am reusit sa definitivez montarea senzorului de parcare.

In speta, "senzorii" sunt de fapt "senzorul" , acesta fiind unul singur, adica o antena sub forma unei platbande subtiri de latime cca 2 cm. Bineinteles ca platbanda e insotita de celelate componente ( control modul, alarm beeper, cabluri electrice).

Este "no name" , made in China . Are un manual de instalare in engleza si spaniola. Eu l-am montat singur, lipit in interiorul spoilerului din spate, pe toata lungimea din spate a acestuia. Pe colturile spoilerului nu am putut lipi decat partial senzorul , ptr ca m-a impiedicat existenta unui fel de dublura de plastic atasata in interiorul spoilerului (cu rol de fixare a spoilerului de caroserie).

Senzorul este BPS model U-301 si l-am achizitionat de la adresa:

http://xenonshop.ro/xcart/sistem-electroma...2-pr-16176.html

Cateva descrieri asupra functionarii sale , atat cat mi-am putut da seama in cele cateva probe pe care i le-am facut si luand ca obstacol un copac (aflat intr-o margine a parcarii) cu diametrul de 14 cm ,precum si unele din masinile vecinilor (varianta asta n-am probat-o mai mult, caci daca nu functiona senzorul?!) :

1. In primul rand, senzorul sesizeaza doar atat timp cat masina sau obstacolul este in miscare. Deci senzorul tace daca masina seopreste si nu se mai afla in miscare, chiar daca este in raza senzorului. Astfel daca, in timp ce mergi cu spatele, dupa primele bip-uri, ai oprit miscarea masinii, senzorul nu continua alarmarea (nu bipaie) . Alarmarea se reia dupa ce masina isi reia miscarea de mers inapoi.

2. Distanta de sesizare incepe de pe la cca 70 cm sub forma unor bip-uri. Acestea se indesesc si tonul lor devine mai alert atunci cand se ajunge la distanta sub 30 cm de obstacol. Bipaitul devine continuu si alert cand te apropii de obstacol sub 15 cm.

3. Pentru o sesizare cat mai corecta a obstacolului, la mersul inapoi (cu spatele) viteza masinii trebuie sa fie mica si constanta. Din cate mi-am dat seama, o viteza mai maricica de mers cu spatele, coraborata cu intarzierea de reactie din partea soferului, poate duce la impactul cu obstacolul.

Ca o comparatie cu sistemele clasice, pot remarca urmatoarele diferente:

- distanta de sesizare e mai mica la senzorul electromagnetic decat la cei clasici. Pentru unii acesta poate fi un dezavantaj, insa mie personal imi convine, caci am am avut masina cu senzori clasici care ma alertau nebuneste si de fapt mai aveam de fapt 40-50 cm pana la obstacol. Senzorul electromagnetic alerteaza nebuneste sub 15 cm.

- prezinta dezavantajul faptului ca alarmarea (bip-urile) inceteaza daca miscarea masinii inceteaza. La senzorii clasici, alarmarea continua chiar daca masina s-a oprit si sta pe loc in raza lor de actiune. Fenomenul nu se intampla in cazul senzorului electromagnetic (senzorul tace) daca miscarea inceteaza, chiar daca masina este in raza senzorului (spre ex. la 30 cm de obstacol)

Personal, pot spune ca sunt multumit de prestarea senzorului. Pe langa faptul ca nu a mai fost nevoie de gaurirea spoilerului, pot spune ca in general e un raport bun pret/performante. Nu pot face insa nici o recomandare in privinta achizitiei acestui senzori, caci asta depinde de optiunile personale ale fiecaruia (unii prefera sa fie atentionati de la distante mai mari, in timp ce mie personal imi convine atentionarea la distante mai mici).

Distanta mai mica de alarmare (comparativ cu distanta de la senzorii clasici) iti da insa emotii uneori...( la alarmare maxima, din oglinzi ai impresia ca deja ai lovit obstacolul-copacul- ...dar de fapt mai sunt 10 cm)

Atentionez faptul ca trebuie multa atentie totusi la mersul cu spatele, in privinta mentinerii unei viteze mici si constante.

Zilele urmatoare o sa incerc sa fac si un filmulet cu functionarea senzorilor (daca oi reusi)

Daca mai vreti alte detalii pe care eu nu le-am acoperit in descriere, (sau nu ati inteles ceva anume) intrebati.

PS: in general, functionarea senzoruilui se apropie destul de mult de cea prezentata in filmuletul din link-ul de mai sus.

Modificat de criv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!