Jump to content

Senzori de parcare


SSorin
 Share

Postare recomandată

Pe mine ma intereseaza daca are cineva senzori care are si carlig. Sa stiu exact daca pot sau nu sa-mi pun, nu dupa aia sa imi piuie continuu sau io stiu ce. Pun o poza cu pozitia carligului...

Pe mine ma intereseaza daca are cineva senzori care are si carlig. Sa stiu exact daca pot sau nu sa-mi pun, nu dupa aia sa imi piuie continuu sau io stiu ce. Pun o poza cu pozitia carligului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 296
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • CGeorgescu

    13

  • s_c

    13

  • alxrro

    13

  • andREI

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

N-as fi prea sigur ca nu piuie daca ai carlig...Eu am senzori OEM, cand mi-am ridicat masina de la Procar sunau incontinuu pe fata, a venit unul mai destept si mi-a prins marginile numarului de bara, le-a 'curbat', si totul a fost OK. Iti dai seama ca erau vreo 2-3 cm, cu carligul cred ca e mai greu...Si nu cred ca e jos, la mine senzorii 'vad' si bordurile. Iar de sunat incontinuu nu suna,se decupleaza automat cand depasesti o anumita viteza(cred ca peste 15Km/h, nu mai retin exact)

Modificat de Marcel@AR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello,

Daca se poate, cineva care a montat astfel de senzori pe un break (Passat de preferinta) sa povesteasca exact, pas cu pas ce a facut.

A fost nevoie sa dai bara jos? pe unde ai trecut firele? unde ai conectat firele? se poate sa punem si cateva poze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montat pe masina mea nu a fost nevoie sa dau bara spate jos, montajul l-am facut singur, recunosc nu am facut si poze, dar ca idee am montat displayul pe oglinda retrovizoare interioara, cablajul l-am mascat pe sub chederp e langa pavilion iar unitatea electronica am montat-o in potbagaj in spatele suportului trusei de scule (cel din partea stanga), alimentarea centralei electronice se face din lampa stg spate unde am lipit 2 fire pe conectorul becului de mars-arier. Timp de montaj aprox 2 ore. Am si carlig de remorcare detasabil dar recunosc ca nu l-am incercat sa vad daca il vede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da mai multe detalii,scheme,cablaj,executie,sunt si eu interesat. Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schema este cea din chitul de montaj, o sa in cerc sa fac si poze dar prioritr pentru mine urmatoarele zile este inmatricularea masinii. Pentru cei interesati dati un pm cu numar de telefon si va dau mai multe detalii.

Ca idee pot sa spun ca pentru kombi sunt ideale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce marca sunt senzorii tai, de unde i-ai luat si cu cat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au nici un nume pe cutie scrie ,,Car Reverse parking sensor system'' model PS120 si sunt distribuiti de Alarm-Service 96 SRL . Pretul la care il iau eu este de revanzator deci nu este relevant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai pretul ar cam fi relevant si calitatea lor ar fi pt ca depiinde acum si cat de buni sunt.

si eu as vrea sa imi pun niste zenzori de parcare dar ma sperie gandul ca o sa imi piuie incontinuu si ma gandesc ca daca dau un ban sa il dau pe ceva mai bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut SM33,

Ma bucur ca un alt "Variant" si-a montat asa ceva. Vroiam sa te intreb cum ai tras firele de la bara din spate pana in interior. Cineva mi-a zis ca se poate da chederul de la portbagaj jos si ar trece pe acolo. Altcineva mi-a spus ca nu merge si ca va trebui sa gasesc alta solutie.

un pic de ajutor te rog.

Eu cred ca imi pun display-ul in spate in asa fel incat sa il vad in oglinda dar sa nu fie necesar sa trag firele pana in fata masinii.

Pe fata si-a pus cineva? am vazut astazi de dimineata pe un Mercedes C Classe, la stop. Era foarte interesant cum i se aprindeau led-urile de fiecare data cand trecea cineva prin fata masinii.

Pe fata eu m-am gandit sa le leg la proiectoare. Oricum nu le folosesc foarte des asa ca nu mi-ar bipai prea des. Din nou insa nu stiu pe unde sa trec firele in habitaclu si nici daca merita sa imi impanzesc masina cu senzori. Masinile mai noi au cam toate. ba chiar de senzorii astia au mai legat si alte sisteme inteligente de franare si pretensionare a centurilor in caz de accident iminent. Asta nu cred ca se poate face aftermarket dar la parcare tot ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baru.

Eu am tras firul de la dysplay pe langa pavilionul textil mascat de acesta in proportie de 99%, si am coborat cu el in potbagaj pe stalpul din stanga al usii spate. Initial am vrut sa il trag pe stalpul stg. spate (cel cu rama potbagajului) dar nu puteam sa il maschez in dreptul geamului lateral stg. Firele de la senzori le-am legat in felul urmator: firul de la senzorul din dreapta spate l-am prins cu un colier de plastic de senzorul urmator, apoi cele 2 fire le-am prins cu un alt colier de celalalt senzor , pana am ajuns la senzorul din stanga. Am lasat o toleranta de 10 cm la fiecare senzor in cazul in care voi demonta bara sau senzorii sa nu smulg firele. Am mai lasat o toleranta de aprox 40cm in tre bara si caroserie din aceleasi considerente. La senzorii laterali a trebuit sa scobesc putin armatura barii care este din ,,spuma de mare" deoarece distanta dintre bara si armatura era prea mica si nu intrau corespunzator. Firele de la senzori le-am introdus prin gaura firelor pentru priza de curent a carligului pozitionata undeva in partea stanga cam pe la mijlocul inaltimii barii(Nu stiu cum este la modelele fara carlig de remorcare dar ar trebui sa existe un capac de cauciuc) . Eu personal am demontat numai lampa spate stanga (prinsa in 4 piulite) pe care am lipit 2 fire pe cablajul lampii de mers inapoi, iar chederele le-am depontat numai cat sa introbuc firul sub pavilion.

Imi cer scuze daca explicatia mea nu este foarte coerenta dar dupa 10 ore de lucru mai pot sa apara si scapari. Mult succes. Poate maine o sa pun si niste poze , astazi am fost foarte ocupat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multzam fain,

O sa ma uit maine. Eu mi-am luat un set de "Pilot"... care sper sa fie ok.

Daca poti, baga te rog telefonul sau un aparat foto pe sub bara sa vedem de unde pleaca firele si unde intra, si respectiv in interior, pe unde le-ai scos si unde le-ai conectat.

De ce ai prins unitatea centrala?

Si totusi ce bine este dupa 10-12 (eu am implinit azi vreo 13 de dimineata de la 7:30) sa te sui in masina si sa iti placa drumul chiar daca e aglomerat:)... senzatia cred ca se numeste Passat;)

10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Exista in Selgros niste senzori de parcare marca Thunder. Stie cineva ceva de ei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg cum de nu vreti sa-i legati la becul de marsarier ? Si se alimenteaza doar cind selectati treapta asta. Sau mereti si dati un ban la cineva profi si vi le face el. Discutiile de genul "o sa stau intr-un piuit continuu" nu ar trebui sa fie. :D

Si daca omu spune ca pretul nu e relevant pentru ca e de revinzator atunci asa e. Se numeste confidentialitate si protejarea afacerii :D

Zic si eu.

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care doresc senzori de parcare incercati si la www.alarmservice.ro .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista in Selgros niste senzori de parcare marca Thunder. Stie cineva ceva de ei ?

Da, eu am montati pe masina. Sunt cu afisajul in oglinda, o oglinda suplimentara care vine aplicata peste cea orginala. La inceput nu-mi doream sistemul asta dar acum pot sa spun ca nu-mi displace ba chiar din contra. Oglinda e mai inchisa la culoare si nu sunt probleme pe vreme insorita cu afisajul. Afisajul este finutz daca pot spune asa, odata scoasa masina din marsarier nu se vede nimic legat de el in oglinda.

Referitor la calitatea senzorilor, am avut o problema inca din prima saptamana. Nu mai mergea cum trebuie un senzor, adica arata distante aleatoare >0 chiar daca erai cu mana pe el. In fine am fost la Selgros au sunat la un service din lista (o aveam si eu), altul decat acela la care i-am montat, si in cateva zile trebuia sa ma duc dupa senzor. Problema era ca senzorii mei sunt rosii, deci nu o culoare prea des intalnita. Apropo stii ca senzorii astia sunt colorati si cu leduri. Ledurile le-am deconetat (adica baietii de la service) ca nu-mi suradea sa faca ca un pom de Craciun in marsarier.

Revenind la problema mea. S-a dovedit ca nu era senzorul de vina ci unitatea care mi-a fost schimbata pe loc la acel service. Si de atunci sunt super multumit de ei. Au de toate, piuituri pe diferite tonalitati si afisaj stanga-dreapta cu afisarea distantei si a cuvantului STOP sub 0,3 m. Si un comutator micutz pe lateralul oglinzii care scoate piuitul pentru cine nu-l agreaza.

Cu alte cuvinte merita chiar daca ai un mic ghinion ca al meu. Se rezolva pe garantie DAR trebuie montati la un service agreat de firma care comercializeaza Thunder-ul (parca Baolong si sunt prin Bucuresti). Service-ul este asigurat tot de una din firmele care le si monteaza. Eu am avut neplacuta surpriza sa constat ca la firma la care i-am montat s-au facut ca nu stiu ca ei asigura garantia. Noroc ca au fost altii de omenie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

A mea garantie, sigur n-o mai pierd. :) Si pe deasupra mi-i mai si montez eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cosmin am vazut o oglinda d-asta live si vreau sa spun ca e hidoasa, arata mult mai rau decat oglinda originala... poti sa incerci si la spankyro, el se ocupa cu asa ceva... pentru mai multe detalii uite aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica in ce sens e hidoasa? Ca aspect, finisaje, display? Probabil ca asta ce am gasit-o eu pe net, arata nasol, insa cea pe care am vazut-o eu pe un Audi, arata superb. Si parca nu era exact la fel cu asta. Ziceai ca-i croita dupa oglinda. Si display-ul la fel, era super. Si intre timp am gasit si omul care-a montat-o, si cica ar fi doar 350 ron cu tot cu montaj. Ma gandesc serios sa montez, ca nu ma pot nicidecum orienta la mersul inapoi cu oglinzile astea, si deja i-am bagat un "spate" la un Espero de mi-o sarit casetofonul din bord. :rolleyes: Tot timpul ai impresia ca e mai departe obiectul din oglinda, decat e in realitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Finisajele erau slabe dar nu groaznice... dar pur si simplu nu se potrivea acolo, forma, etc... plus firul care pleca din ia si era foarte vizibil... eu zic sa te mai gandesti la varianta unui display auxiliar ascuns undeva frumos... your choice :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa zic... finisajele erau ok, forma era exact ca a oglinzii, si oglinda doar putin mai inchisa. Alea cu led-uri mi se par mai tiganesti. Oricum, ma mai gandesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista kit de senzori VALEO cu pret de plecare de la 250ron kitul simplu cu avertizare doar acustica si in functie de dotari ajung pana la 550ron cu senzori fata spate compatibili cu carlig remorcare si display cu dist stg/dr fata/sp.

sunt foarte bine facuti si nu arata a tiganii de piata.

si pt cine vrea sa faca o treaba buna se pot monta pe spoiler spate original(partea neagra de sub bara) prevazut pt asistenta la parcare.

eu mi-am montat deja pe variantul meu si pe un golf "scurt" al unui prieten. totul arata ca pus acolo de fabrica, nu gauri in bara si alte chestii.

am sa postez si poze numai sa termin cu montatul climatronicului (alt upgrade...)

:D cine este interesat eu ii pot aduce si kitul de senzori si spoilerul ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
exista kit de senzori VALEO cu pret de plecare de la 250ron kitul simplu cu avertizare doar acustica si in functie de dotari ajung pana la 550ron cu senzori fata spate compatibili cu carlig remorcare si display cu dist stg/dr fata/sp.

sunt foarte bine facuti si nu arata a tiganii de piata.

si pt cine vrea sa faca o treaba buna se pot monta pe spoiler spate original(partea neagra de sub bara) prevazut pt asistenta la parcare.

eu mi-am montat deja pe variantul meu si pe un golf "scurt" al unui prieten. totul arata ca pus acolo de fabrica, nu gauri in bara si alte chestii.

am sa postez si poze numai sa termin cu montatul climatronicului (alt upgrade...)

:) cine este interesat eu ii pot aduce si kitul de senzori si spoilerul ;)

Eu am gasit niste senzori 6 bucati la 70 euro si cu semnal acustic si cu led-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@danubius: Cum sunt senzorii astia de se monteaza fara gauri???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!